Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Sugestii road trip Moldova + Maramures

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

danoct1980

danoct1980

Junior Member

• Grup: Members
Salutare,

Planuiesc sa fac in aceasta vara o excursie cu masina, pe urmatoarea ruta: Constanta – Iasi – Suceava – Colibita – Maramures, cu o durata de 12-13 zile.

Am estimat o impartiré a timpului in felul urmator:
Iasi – 2 nopti
Suceava - 1 noapte
Colibita - 2 nopti
Maramures (ma gandeam a cazare in zona Barsana sau Viseu) – 6 nopti
+ 2 nopti la niste rude, pe ruta de intoarcere.
Daca in ceea ce priveste prima parte a excursiei, cam stiu ce obiective avem de atins, va solicit o parere, celor ce au mai fost deja, referitoare la perioada propusa pentru Maramures (este prima data cand mergem in zona). Cam ce am putea face in aceasta zona, in afara de Cimitirul Vesel, mocanita, ceva manastiri? Rog sugestii? E prea mult/putin timp alocat?

Ca mentiuni – suntem 2 adulti+copil 6 ani.

Multumesc!

gelublabla

gelublabla

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu sunt singurul care nu intelege care i treaba cu Cimitirul vesel?
PS - am fost acolo.

abancor

abancor

Guru Member

Fiind cu copil mic, cred că e ok să stai mai mult în Maramureș, îl plimbi prin natură, la bălăceală în vreo gîrlă etc.
Altfel, ca obiective culturale de vizitat, nu ai ce vedea 6 zile. În schimb ai multe în nordul Moldovei.
Deci, depinde ce vreți să faceți.

utopium

utopium

Guru Member

Eu as sta undeva in Bucovina (la tara, nu in Suceava) 2-3 nopti - vizitezi manastiri/Raraul/etc, eventual reduci din statul in Maramures, mi se pare mult 6 nopti in Maramures. In Maramures ar merge drumetii prin Muntii Rodnei/Cascada Cailor, etc. Baia Mare merita o zi de vizita, centrul e frumos, ai muzeul de mineralogie, etc.

Edited by utopium, 30 May 2024 - 14:12.

marius2k

marius2k

Member

Vizualizare mesajgelublabla, pe 30 mai 2024 - 13:52, a scris:

Eu sunt singurul care nu intelege care i treaba cu Cimitirul vesel?
PS - am fost acolo.
Asa poti spune despre orice atractie turistica ... manastiri, babele, palatul culturii Iasi ... :)

andreim77

andreim77

Senior Member

Borsa daca au reparat drumul

adip62

adip62

Member

Traseul este gresit.
Din Moldova in Maramures treci prin pasul Prislop. Este proapspat asfaltat si ai parte de niste peisaje superbe. Plus ca in Moldova treci prin Ciocanesti - parca asa se numeste comuna cu casele pictate. Iesi la Borsa si apoi te orientezi. Nu Barsana este obiectivul principal acolo ci vechea biserica din lemn de la Ieud - cea mai veche din tara!
La cimitirul vesel nu ai ce vedea in afara de biserica lui. Doar ca acum e din beton... Sa ne intelegem cu cimitirul...un primar idiot a vopsit toate crucile in albastru, ori inainte erau multicolore. S-a ales praful...
Sa nu uiti sa urci la Borsa la Cascada Cailor - cea mai inalta din tara!

adip62

adip62

Member

Sa nu ratezi vreo manastire in Moldova. Chiar merita. Toate!
Eu am facut traseul in ordinea asta:
Manastirea Varatec - manastirea Agapia - Cetatea Neamt - manastirea Petru Voda - Voronet - manastirea Gura Humorului  - Ocna Cacica - biserica Arbore - manastirea Putna (pe langa ea ai o fabrica de pantofi renumita) - inapoi prin Marginea la manasirea Sucevita si... spectacolul de pe Ciumarna - manastirea Moldovita - coborat in jos si luat drumul Pasului Prislop. Borsa - Cascada Cailor - biserica din Ieud - Barsana - Viseu (mocanita - trebuie sa faci rezervari prin tel.).
Apoi ai toata Transilvania... si e multa! Neaparat sa urci la Cabana Pades, sa vedeti pestera Ursilor, o degustare la Liliac s.a.m.d. Daca sunt acolo, cumpara slanina de la Cabana sau placinte. Nu o sa regreti.
Nu ai cum merge drept si te vei intoarce de cateva ori. Dar o sa-ti faca placere, drumurile sunt impecabile.
Ar mai fi TransRaraul, dar...
Daca este in drum nu rata Valea celor doisprezece. Nu-s inca atatea, dar...
Inca ceva. ca urci spre Nord de la Constanta sau Drobeta, e acelasi lucru. Pe masura ce inaintezi, totul este mai ieftin, iar mancarea si bautura mai bune!

Edited by adip62, 30 May 2024 - 14:59.

sdrc

sdrc

Member

Iata cateva recomandari, bazate strict pe experienta personala recenta (nu reiau obiectivele turistice arhicunoscute - manastiri, Cascada Cailor etc. - le aveti cu siguranta pe lista):
* in zona Gura Humorului - pensiunea "Acasa in Bucovina" https://www.roturist...ucovina#content
  Nu e vorba neaparat de pensiunea in sine, ci de activitatile pentru copilul dvs. (echitatie, plimbare cu caruta, locuri de joaca, o multime de animale domestice etc.); domeniul este imens, aveti ce face acolo plus desigur pranz/cina.
* in zona Crucea: rafting pe Bistrita https://bucovinaoutdooradventure.ro/
  Copilul e prea mic pentru tiroliana, dar exista si alte atractii in zona + traseul Vama - Pasul Tarnita - Holda - Crucea
* Cheile Lucavei si Herghelia Lucina: https://tarabacuamin...rghelia-lucina/
* tot in zona: Iezerul Sadovei https://tarabacuamin...ezerul-sadovei/
* Transrarau, circuit Pietrele Doamnei https://onetakewonde...le-doamnei.html
* in zona Vatra Dornei/Runc: echitatie https://agrement-dorna.ro/
* Pasul Palma: tiroliana https://tirolianapalma.ro/
  Chiar daca nu e si pentru copil, va recomand calduros, e o experienta fantastica!
* in zona Gura Humorului: ATV Bucovina Gura Humorului  - Vf. Toaca https://atvbucovina.com/ (e traseul cel mai lung si spectaculos)
* tot in zona Gura Humorului: telescaun + trasee https://www.primaria...proiect-turist/
* in Maramures/Valea Vaserului: pe langa mocanita, exista posibilitatea inchirierii unei drezine ... traseul e mult mai lung ... oricum, vedeti si Mocanita pe traseu

Indiferent ce veti alege, va doresc vacanta placuta!

Edited by sdrc, 30 May 2024 - 15:19.

zadada

zadada

Member

Langa Campulung Moldovenesc recomand Cheile Moara Dracului, se pot parcurge si cu kinderi.

vestale

vestale

Senior Member

Si Muzeul Ouluide la Vama, atentie la program, alaturi e si un muzeu cu papusi, multe si ele.

atupi

atupi

Senior Member

Observ ca toata lumea face planuri sa viziteze diverse obiective concrete gen, manastiri, cimitire, cascade, etc insa nimeni nu ia in calcul trasee de hiking. Zona este absolut ideala pentru asemenea activitati in natura. Un copil de 6 ani ar avea o groaza de invatat.

Testosteron

Testosteron

Senior Member

In Maramureș cel mai bine ar fi sa mergeți la Borsa. Acolo e cel mai frumos.

tflorin40

tflorin40

Active Member

Sucevita... ce apusuri de soare!
Nu ca restul nu ar merita vizita

ioana1973

ioana1973

Senior Member

Vizualizare mesajutopium, pe 30 mai 2024 - 14:11, a scris:

. Baia Mare merita o zi de vizita, centrul e frumos, ai muzeul de mineralogie, etc.

In Baia Mare poti trece pe la vechea monetarie (muzeu acum), bateau monezi de pe la 1400 acolo . Mie mi-a placut mult castrul de la Porolissum (linga Zalau), daca te mai poti abate 80 km de la BM. https://ro.wikipedia...wiki/Porolissum

vestale

vestale

Senior Member

View Postatupi, on 30 mai 2024 - 17:17, said:

Observ ca toata lumea face planuri sa viziteze diverse obiective concrete gen, manastiri, cimitire, cascade, etc insa nimeni nu ia in calcul trasee de hiking. Zona este absolut ideala pentru asemenea activitati in natura. Un copil de 6 ani ar avea o groaza de invatat.
Da, cresta Rodnei de parcus?
Sau sa urce pe Pietrosu Rodnei si inapoi intr-o zi din Borsa, de la Manastirea Pietroasa?
Eu zic ca e cam mult pentru un copil de 6 ani si parintii lui, daca nu au mai fost pe munte.

Edited by vestale, 30 May 2024 - 20:13.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

Exista pe “Vacante in Romania” informatii despre obiectivele din Bucovina, Colibita, Maramures (vezi pe pag. 2, ca nu s-a mai scris de mult).  Intre Bucovina si Maramures probabil veti traversa Transraraul, care chiar merita! Apoi, pana in Pasul Tihuta  e Tinovul Mare-Poiana Stampei. In drum spre Moisei e Casa Cosbuc iar pt masa, Pastravaria din Romuli. Si pe Transrarau e Hanul Pastravarului daca urcati din Pojorata.
Daca ati mai fost in Bucovina, e ok programul. Daca nu, alicati mai mult timp Bucovinei. Nu credeam ca o sa spun asta, insa Bucovina “bate” Maramuresul.

danoct1980

danoct1980

Junior Member

Mulțumesc tuturor pentru sugestii. Acum am de lucru, sa triez si sa alegem ce e potrivit pt noi. :))))) Si eu care credeam ca am planul facut....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate