Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Alternative pod Giurgiu - Ruse

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

catalin22

catalin22

Member

• Grup: Members
Salutare. Voi merge de doua ori in Grecia anul acesta cu masina spre Kulata. Prima iesire va fi pe 3 Iulie, iar a doua pe 31 Iulie.
Ce alternative viabile se pot lua in calcul in cazul in care o sa fie "omor" datorita  lucrarilor anuntate de la podul Giurgiu-Ruse ce incep in Iulie.
Pana acum preferam mersul de noapte, ieseam pe la  12-1 noaptea si mergeam toata noaptea.

- Iesirea de la Negru Voda de regula e destul de aglomerata in utimii ani, e doar 1 fir. E un ocol considerabil daca mergi spre Kulata ~250 km abatere;
- iesirea de la Vama Veche la fel de aglomerata, ocolul si mai mare;
- bac la Calarasi, tot e o abatere de vreo 100 kml
- Ar fi util de stiut programul actualizat pentru 2024 pentru Bac la Zimnicea si Turnu Magurele deoarece sunt oarecum pe traseu;

Deja daca vorbim de un ocol de 200 km (~3 ore) mai bine astepti la Giurgiu in vama.
Voi ce variante luati in calcul?

raducanu969

raducanu969

Active Member

Incearca cel de la Calafat, cand am plecat in Albania in concediu, am trecut pe acolo si chiar a fost super OK

strongsss

strongsss

Senior Member

• Grup: Senior Members
De unde pleci? ca una e sa pleci din Bucuresti si alta e sa pleci din Alba Iulia sau Suceava!

Cool_Kick

Cool_Kick

Active Member

Vezi ce trasee iti sugereaza Waze.

dorurad

dorurad

Motanel foarte pufos

Daca stai in Bucuresti, mai stai 1-2 saptamani sa inceapa Iunie si mergi intr-o noapte pana la Giurgiu pe la 12-1 noaptea, sau cand pleci tu de obicei si preconizezi ca atunci si vezi cum se prezinta vama. Ar trebui in 1-2 saptamani sa inceapa sa plece lumea in vacante ca incepe vara.
Also, daca te duci, ia in considerare si site-u asta: https://www.politiad...o/traficonline/ si vezi ce iti arata el si cum arata vama.

As prefera sa fac un drum din asta intr-o seara fiind aproape totusi (daca stai in Bucuresti), decat sa ocolesti atata...

Also, daca nu merge ideea asta, alta idee nu am. As prefera sa stau la coada la Giurgiu decat sa ocolesc sa trec cu bacu sau sa merg pe Constanta...

apocalipsul

apocalipsul

Senior Member

eu as scoate BACul de pe lista de posibilitati
asteptare + debarcare + imbarcare + traversare + debarcare + vama = foarte mult timp pierdut + ca e si scump bacul
ai sanse sa astepti 2-3 ture daca e aglomerat

puteau si ei sa astepte pana cand Romania construia noul pod

Edited by apocalipsul, 29 May 2024 - 13:57.

Kroghy

Kroghy

Guru Member

Buna.
Si eu ma gandesc la acelasi lucru dar eu plec din Iasi si cred ca voi ocoli pe la Vama Veche.
La ora 1-2 noaptea eu cred ca va fi destul de bun traficul pe podul de la Giurgiu.

catalin22

catalin22

Member

View Poststrongsss, on 29 mai 2024 - 13:32, said:

De unde pleci? ca una e sa pleci din Bucuresti si alta e sa pleci din Alba Iulia sau Suceava!
Din Bucuresti e plecarea.

View Postraducanu969, on 29 mai 2024 - 13:32, said:

Incearca cel de la Calafat, cand am plecat in Albania in concediu, am trecut pe acolo si chiar a fost super OK
Ca numar de km, din Bucuresti inseamna vreo 150 in plus, dar ca ore de condus inseamna vreo 3-4 daca ma duc pana la Vidin, apoi spre Kulata.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Pai cel mai bine pleci noaptea.
Oricum TIR-urile vor ave traseu cu bac-ul - de la 1 iulie cica ar da drumul si la bac intre Giurgiu si Ruse ptr ele. Tocmai ca sa usureze circulatia pe pod.

Am fost spre Grecia in perioada cand se lucra pe partea noastra - plecare noaptea s-a circulat destul de usor - stai la semafor pana trece un grup de masini din partea opusa si ep urma treci si tu. Cam in 5-10 minute se trecea.
Am prins si anul trecut cand au fost lucrari si tot asa, noaptea nu au fost probleme mari.

catalin22

catalin22

Member

View Posteiffel, on 29 mai 2024 - 13:56, said:

Pai cel mai bine pleci noaptea.
Oricum TIR-urile vor ave traseu cu bac-ul - de la 1 iulie cica ar da drumul si la bac intre Giurgiu si Ruse ptr ele. Tocmai ca sa usureze circulatia pe pod.

Am fost spre Grecia in perioada cand se lucra pe partea noastra - plecare noaptea s-a circulat destul de usor - stai la semafor pana trece un grup de masini din partea opusa si ep urma treci si tu. Cam in 5-10 minute se trecea.
Am prins si anul trecut cand au fost lucrari si tot asa, noaptea nu au fost probleme mari.
Oricum am mers doar noaptea si asa aveam de gand si acum. Anul trecut am iesit si eu odata cand erau lucrari dar era final de Iunie, asa ca nu am stat mult. In schimb in August, nu mai era nici o lucrare si am stat la intrare de la 18 la 21. Depinde de perioada cel mai mult.

dorurad

dorurad

Motanel foarte pufos

Iti sugerez oricum sa pleci noaptea din Bucuresti, pe la 12-1, cel tarziu ora 1. Ca daca pleci la 12 din Bucuresti, la 1 esti la Giurgiu, apoi inca 9h pana in Grecia si ajungi pe la 12 dupa masa, asa ai si o zi in plus de concediu practic, chit ca esti obosit. Eu asa o sa fac anul asta. Asa am facut si anul trecut.

La intoarcere e mai greu sa fentezi cumva vama si sa ajungi noaptea, cand teoretic nu mai e nimeni.

Kokoshmare

Kokoshmare

Guru Member

View Postcatalin22, on 29 mai 2024 - 13:25, said:

Voi ce variante luati in calcul?
Acu depinde si de unde pleci
Dar in functie de cat de aventuros esti poti incerca si urmatoarele variante
Venind  A2 iesi la Cernavoda si tii DJ 223 pe malul Dunarii. Peisaje frumoase, drum relativ liber dar mai mereu in refacere, treci de DN3 si te indrepti catre PTF Kaynardja Lipinti. Nu e nici dracu , este una dintre cele mai izolate zone din tara si peste drum in Bulgaria intri in niste sate de gipsani care arata mai rau ca in Afganistan. Dar au mai asfaltat, se merge
Mai ai un pic mai incolo si PTF Dobromiru. Si aici liber, asfaltat frumos la noi , la bulgari acceptabil. Dai in Dobromiru bulgaresc,  pe ambele parti ale granitei e aceeasi etnie turcizata.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Clar noaptea pentru Grecia, iar pentru Bulgaria plecat dimineata devreme pe la 5 cred ca e OK...

catalin22

catalin22

Member

View PostGlCA_Contras, on 29 mai 2024 - 14:25, said:

Clar noaptea pentru Grecia, iar pentru Bulgaria plecat dimineata devreme pe la 5 cred ca e OK...
Pentru Bulgaria ai variantele de la Negru Voda si Vama Veche. Mai mult ca sigur anul acesta vor fi mai aglomerate. Daca nu ma insel mai 2 puncte de trecere rutiera intre Calarasi si Negru Voda dar cu program redus.

View PostKokoshmare, on 29 mai 2024 - 14:21, said:

Acu depinde si de unde pleci
Dar in functie de cat de aventuros esti poti incerca si urmatoarele variante
Venind  A2 iesi la Cernavoda si tii DJ 223 pe malul Dunarii. Peisaje frumoase, drum relativ liber dar mai mereu in refacere, treci de DN3 si te indrepti catre PTF Kaynardja Lipinti. Nu e nici dracu , este una dintre cele mai izolate zone din tara si peste drum in Bulgaria intri in niste sate de gipsani care arata mai rau ca in Afganistan. Dar au mai asfaltat, se merge
Mai ai un pic mai incolo si PTF Dobromiru. Si aici liber, asfaltat frumos la noi , la bulgari acceptabil. Dai in Dobromiru bulgaresc,  pe ambele parti ale granitei e aceeasi etnie turcizata.
Stiam de ele. Atentie, sunt cu program reduc, functioneaza intre 8 si 20.

View PostGlCA_Contras, on 29 mai 2024 - 14:25, said:

Voi realizati ca asa cum vorbim noi aici, se vor gandi si altii si se va aglomera si noaptea Posted Image

strongsss

strongsss

Senior Member

poate deschid astia feribotul.
Linie de feribot pentru TIR-uri, pe traseul Giurgiu - Ruse

Edited by strongsss, 29 May 2024 - 14:40.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

Eu cred că ne facem griji cam degeaba. Să ne amintim că am supraviețuit lejer și când s-a reparat podul în partea noastră, acum câțiva ani, vom supraviețui și acum.
Că va fi paletă sau semafor, nu cred că va afecta asta prea mult durata traversării. Mai mult durează plata taxei de pod și controlul documentelor, și astea nu țin deloc de trecerea propriu-zisă pe pod.

Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 29 May 2024 - 14:46.

trid_ovi

trid_ovi

Active Member

Daca se trece noaptea, ar trebui sa fie ok si cu semafor, pe podul de la Giurgiu, in general lumea stie ce are de facut. Mai nasol ziua , ca ma misca utilaje pe acolo, mai muta o cupa de nisip de pe o parte pe alta, mai trece un compactor si atunci posibilitatea de a se opri circulatia e mai mare.

December

December

Liberate te ex inferis !

• Grup: Super Moderators
Parca acum 5-6 ani a fost partea noastra in reparatii. Nu am stat mult, se trecea bine. Chiar daca era coada, dadea drumul dupa 10-15 minute si treceai ca vantul. Ia ca  ma uit acu prin poze sa vad.

La 6:35 eram aici:
Attached File  IMG_7665.JPG   320.81K   61 downloads

La 7:22 eram aici:
Attached File  IMG_3252.JPG   357.74K   63 downloads
la 7:38 eram aici:
Attached File  IMG_3256.JPG   167.06K   59 downloads

Deci cam o ora am asteptat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

kesarion111

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate