Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...
 Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...
 Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb
 Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Difuzor bas Q Acoustic 3050

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

cesorin

cesorin

Junior Member

• Grup: Members
Buna ziua.Am o pereche de Q Acoustic 3050 si la una din boxe un difuzor de bas cred ca s-a desprins bobina,se aude la volum mic dar daca misc usor membrana se aude un frecat.De unde pot cumpara un difuzor sau merita reparat?

orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

Craiova

• Grup: Senior Members
Acesta ar fi difuzorul de bas. Urmareste si discutia de aici   Sau contacteaza sediul din Anglia

Attached Files

Edited by orlandobarbulescu, 30 May 2024 - 06:14.

orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

Craiova

După descriere bobina este arsă. Poti încerca repararea lui. De multe ori nu se cunoaște diferența.  Cunosc un domn, Claudiu Urban. 0766816812,  foarte bun

Edited by orlandobarbulescu, 30 May 2024 - 06:45.

antic

antic

Active Member

În cazul că nu se poate repara,  ai link la un magazin online care livrează în România.
Difuzorul se potriveşte.  Este mai performant decât cel original,  din incintă.

https://en.toutlehau...ohm-4-inch.html

baribalu

baribalu

Senior Member

Daca il pune pe cel mai performant decat originalul, o sa trebuiasca schimbate dif. la ambele boxe, altfel o sa se auda f. interesant...

crisalexe

crisalexe

Junior Member

Cel mai probabil se va auzi mai rau. La proiectarea incintelor acustice se tine cont de parametrii difuzoarelor (Thiele / Small) nu doar de impedanta, putere si diametru. Treaba e mai complexa decat pare. Daca nu mai gasiti difuzoare originale, cel mai ok e sa incercati rebobinarea lor. Daca insa tot ce va intereseaza e sa cante ceva acolo, puneti orice difuzor cu impedanta, puterea si diametrul cat mai apropiat de original.

Edited by crisalexe, 30 May 2024 - 11:50.

vinciun

vinciun

Guru Member

Stiu ca in Fr de exemplu, este un site care vinde difuzoare si ei iti aleg un difuzor de înlocuire care are parametrii TS cat mai apropiați de difuzorul original. De intrebat, poate asa fac si in alte parti.

Edited by vinciun, 30 May 2024 - 13:11.

ldpe

ldpe

Guru Member

Rebobinat la cineva care cunoaste meserie .
Daca inlocuiesti trebuie ceva de calitate si obligatoriu la ambele boxe daca sunt folosite pentru auditie - recomand Visaton seria hifi , scump dar ireprosabil .
Cum s-a specificat si mai sus , conteaza la ce folosesti boxele . Pentru bubuiala nu merita sa te framanti.

cesorin

cesorin

Junior Member

Multumesc de sfaturi ,cred ca ma interesez cat costa difuzorul in Anglia fiindca am un amic acolo iar daca e prea scump am gasit o firma la Gheorgheni care repara si da garantie un an.

GUP

GUP

Senior Member

Ai intrebat si la AV Store?

Ca reprezentant pentru Q Acoustics, poate te pot ajuta cu un difuzor de schimb.

orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

Craiova

Asa cum s-a mai scris: nu schimbați doar un difuzor. Cel nou, chiar si asemănător din fabrică, nu are parametrii egali cu cel rămas intact din incintă. Asta o data, în al doilea rând, cel nou are nevoie de timp ( rodaj) să ajunga sa sune bine.  Încercați prima data sa îl rebobinați. După aceea , pt ca suspensia va fi nou reașezată , difuzorul are nevoie de mute ore în rodaj pe masa cu un generator de ton si cu un amplificator. Cereți celui care face rebobinarea sa faca si rodajul, cel putin 48 de ore.  Pe viitor nu mai dati amplificatorul ala maxim. Intrarea lui în zona de clip-ing duce la arderea difuzoarelor. Boxele au putere nominala 30watt.

cesorin

cesorin

Junior Member

Aseara am desfacut difuzorul si am constatat ca magnetul sta intr-o parte si adezivul cu ce era lipit e crapat.Daca ascultam la volum mare era poate probabil sa se arda bobina dar de regula ascult pe la 40db.Amplifu e Yamaha as501.Probabil a fost un defect de fabricatie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate