Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele
 Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Reflux

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

INeedHelp97

INeedHelp97

New Member

• Grup: Candidate Members
Buna ziua,

Am 27 de ani si aproape toata viata mea am suferit de reflux esofagian, greata si lipsa poftei de mancare. Am fost de mai multe ori la medic, mi s-au facut ecografii abdominale, mi s-au prescris medicamente antiacide, pt digestie etc, toate fara efect
, am facut si un test pt intoleranta la gluten, negativ. Anul trecut am facut o endoscopie digestiva si medicul gastro a observat o hernie hiatala, stomacul iritat de culoare rosie, bila im cantitati medii in stomac si pilorul larg deschis. Ca si diagnostic mi s-a pus hernie hiatala, gastrita si reflux biliar. Mi-a mai prescris inca o luna de tratament, dar la fel fara efect. Acum dupa discutia cu medicul singura solutie ramasa ar fi operatia pt hernie. Intrebarea mea ar fi daca a mai fost cineva in situatia mea si daca s-a vindecat cu sau fara operatie si cum a procedat. merita aceasta interventie? Sunt riscuri? Multumesc.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ai vazut topicul asta https://forum.softpe...la/page__st__36 ? Sunt destule grupuri si pe FB, de romani sau straini. Dupa ce am inghitit ca prostul (si la recomandarea medicilor) cativa ani IPP-uri si antiacide, cu agravarea simptomelor + efecte adverse naspa (atentie, scaderea aciditatii duce la relaxarea sfincterului piloric si deci la urcarea sarurilor biliare in stomac si mai sus - reflux mai periculos; + tulburari serioase in intestine), reusesc sa-l tin deocamdata sub control fara medicamente, cu regim alimentar (fara tigari, alcool si cafea la minim, fara grasimi sau mancat cu cel putin 3 ore inainte de culcare) si pat cu capul inaltat vreo 10 cm. Esti cam tanar pentru rahatul asta, mie mi-au trebuit mai mult de 25 ani de baut si fumat ca sa ma pricopsec cu el...
Daca hernia hiatala e mica (<2.5 cm?) nu trebuie operata. Multi au fost nemultumiti de rezultatele operatiilor, chiar si in strainatate. Iar in R0, gandeste-te de 10 ori inainte sa intri in spital. Nu m-as gandi la o operatie ca la o investitie. Doar daca-ti maresti sanii ori schimbi sexul :)

Edited by __Dan__, 29 May 2024 - 15:30.

george_eu25

george_eu25

Senior Member

• Grup: Senior Members
Am fost in aceasi situatie,doar ca eu nu mai puteam inghiti mai nimic.Am slabit vreo 10kg in 2 luni.
Dus pe la toti doctorii posibili,facut o gramada de endoscopii (4 la numar si niciuna cu anestezie) si nimeni nu imi gasea nimic.
Pana la urma am inceputa sa caut eu pe net dupa simtome si gasind ceva asemanantor am ajuns la Fundeni,unde la departamentul de gastroenterologie am aflat si diacnosticul: ACALAZIE (sau boala mainilor murdare).Ma exact din cauza igienei necorespunzatoare am facut o ciuperca pe sfincter si nu mai inchidea orificiul dintre stomac si esofag.
Rezolvat in proportie de 80% cu operatie laparoscopica.
Simtomul principal a fost refluxul esofagian,inclusiv noaptea.Tuseam in continuu si ma trezeam inecandu-ma.

INeedHelp97

INeedHelp97

New Member

In scrisoarea medicala scrie ca hernia e de 4cm (linia Z situata la 51 cm de arcada dentara, incizura diafragmatica la 55 cm de arcada dentara), tin minte ca medicul mi-a zis ca are 4cm, doar ca variaza, probabil se misca sus-jos. Sunt constient ca imi asum un risc sa merg la operatie in spital din ro, dar faza e ca m-am si saturat de greata si sa nu pot manca normal, mi-a mancat zilele.

gvincentiu

gvincentiu

Member

• Grup: Members
Hernie hiatala operata, laparoscopic la Ponderas in 2022, de dr. Copaescu: aproape 20.000 lei, toate analizele se fac la ei, te cauta si in cur, si de markeri tumorali ce doar in filme mai auzi, analize de te doare capul, intrevederi cu medicul nenumarate dar totul e bine cand se termina cu bine Posted Image, riscuri sunt minime, deoarece si ei se asigura ca nu voar avea probleme.
Slabesti oleaca (5-7 kg), nu mai ai refluxul insa trebuie sa te protejezi in continuare: fara eforturi bruste, ridicat greutati etc. Dupa doi ani, inca mai se simt usoare dureri in locul sudat. Recuperarea e de durata. In principiu trebuie operata pentru ca in timp se poate doar agrava, iar cavitatea toracica este obstructionata, fix in zona inimii si nu e deloc bine. Ma mir ca nu simti apasari/disconfort la corason.

Edited by gvincentiu, 29 May 2024 - 21:38.

rigmarole

rigmarole

Active Member

Am avut si eu reflux de cind ma stiu. Doctori, Zantac, alimentatie, etc, nimic nu a mers. Am fost la cel putin 5 doctori si din pacate nici unul nu a recomandat solutia care m-a vindecat.
De citiva ani am rezolvat problema, dar nu prin medicina moderna.

Daca te duci la doctor, iti vor da medicamente in idea sa iti creasca pH-ul (din acid spre bazic) lichidului din stomac ca sa nu atace duodenul si esofagul.
Asta are rezultate mediocre in general, pentru ca nu rezolva problema principala, ca sfincterul esofagian este tot deschis.

La unii oameni, sfincterul esofagian ramine deschis pentru ca continutul stomacului e prea bazic, si aciditatea din stomac este feedbackul care declanseaza inchiderea lui.
Daca ai conditia asta,  medicatia care iti reduce aciditatea nu prea ajuta.

Solutia in cazul meu a fost sa cresc aciditatea in stomac, nu sa o scad, asa cum recomanda medicina moderna. Corpul simte aciditate in stomac si inchide sfincterul esofagian.

Ce a eliminat complect refluxul e ce am vazut pe youtube, ceva de genul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JkJu9OAJ8l4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La inceput nu am crezut, dar in cazul meu a functionat 100%.

INeedHelp97

INeedHelp97

New Member

Am auzit de folosirea otetului de mere pt a scapa de reflux, eu am deja gastrita si stomacul e iritat, probabil din cauza refluxului biliar, ma gandesc sa nu irit mai tare. Si legat de operatie, e posibil sa scap de refluxul esofagian cu ajutorul ei, dar totusi tot sa imi fie rau la stomac din cauza refluxului biliar? Sau ala nu conteaza asa mult.

rigmarole

rigmarole

Active Member

Nu stiu, eu nu as face operatie fara sa incerc toate variantele.
Am citit destul pe internet oameni care nu s-au simtit mai bine dupa operatie, dar fiecare om e altfel.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3jsENXCDtI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe la minutul 7, spune ca daca ai stomacul si esofagul iritat, poti incerca Okra Pepsin E3 in loc de otet de mere.
Eu nu am incercat, am luat direct otet de mere,  si refluxul s-a rezolvat in cam 10 zile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate