Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Joc de carti open-source - colaborare doritori, cu premiu

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#55
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Cum facem sa stim cine ce face? Am putea sa ne anuntam intenta si issue-ul sa fie assigned persoanei respective.  Altfel ne putem trezi ca muncim de 2 ori.

#56
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
Pe GitHub se poate asocia cine va rezolva un anumit issue.
Pentru inceput zic insa ca ar fi ok si mentionarea aici a faptului ca cineva se apuca de ceva.

Apoi, as vrea sa discutam aici diverse si abia cand se aseaza discutia sa fie consemnata (in engleza) in repo.

#57
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGady_paul, on 26 decembrie 2013 - 23:58, said:

Cum facem sa stim cine ce face? Am putea sa ne anuntam intenta si issue-ul sa fie assigned persoanei respective.  Altfel ne putem trezi ca muncim de 2 ori.
* adaugi celelalte repos ca remote-uri
* git fetch --all în mod regulat
* faceţi commit-uri dese şi corecte dpv logistic

În paralel cu treaba cu issue-urile.

#58
repp4radu

repp4radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 14.01.2010
Ne vom folosi in dezvoltarea proiectului de ceva .dll-uri astfel incat sa fie necesar sa imi instalez si Windows sau e ok daca raman pe Linux?

#59
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
Treburi specifice Windows vor fi doar daca se dezvolta o interfata grafica pentru Windows

#60
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Am adăugat şi eu câteva documente, luaţi-le la purecat, masaţi-le/completaţi-le - acolo sunt doar "directive generale" pe care vi le dau în speranţa de a crea o ordine în ceea ce veţi face.

Alocaţi timp serios pentru a vă asigura că sunteţi toţi pe aceeaşi lungime de undă, că toţi ştiţi direcţia generală (fără lucruri specifice implementării / cod). Aş zice undeva la 1-2 săptămâni.

Tocmai bine, în aceste 1-2 săptămâni puteţi aştepta să se alăture şi alţi participanţi.

Oferta cu premiul e încă valabilă pentru toţi ;)

#61
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Am reusit o oarecare traducere. Cum engleza mea cam scartaie in multe locuri, nu e prea grozava (si nici jucator de cruce nu sunt), asa ca ar trebui verificata de cineva.

#62
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGady_paul, on 27 decembrie 2013 - 02:44, said:

Am reusit o oarecare traducere. Cum engleza mea cam scartaie in multe locuri, nu e prea grozava (si nici jucator de cruce nu sunt), asa ca ar trebui verificata de cineva.
Deocamdată nu e nimeni oficial în echipă, e un proiect orfan, deci n-are nici cine să verifice.

Cine vrea să participe trebuie să creeze un fork, să se adauge în docs/hacking.md la Authors şi să trimită pull request.

Participanţii au de câştigat:
  • experienţă şi îndrumare gratuită
  • la sfârşit (versiunea 1.0.0) o licenţă boUML
V-am făcut rost de un coleg care nu vorbeşte română.

#63
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Chestia cu authors, asta nu este decis de ceilalti membri (care acum nu prea sunt)? Adica daca cineva vrea sa participe, se trece la autor si el vine cu 1 singur commit. Conform documentului respectiv, el ar trebui trecut la contributors.

#64
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGady_paul, on 27 decembrie 2013 - 11:06, said:

Chestia cu authors, asta nu este decis de ceilalti membri (care acum nu prea sunt)? Adica daca cineva vrea sa participe, se trece la autor si el vine cu 1 singur commit. Conform documentului respectiv, el ar trebui trecut la contributors.
Nu este decis de ceilalţi membri, este "decis" implicit de istoria proiectului. Eu aş zice să vă folosiţi intuiţia pentru a decide cine e autor şi cine e doar contribuitor, dar dacă chiar ai nevoie de o formulă: numără totalul de commituri, scade commiturile tutorilor, şi fă histograma commiturilor rămase pe persoană. Cifrele se updatează permanent, deci e perfect valid să ai un autor cu 1 commit, dacă există doar acel 1 commit în toată istoria proiectului (ignorând commit-urile tutorilor). Oricum nu aveţi mii de participanţi, deci asta e ultima problemă pe care o aveţi.

#65
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Pai da, dar intrebarea era cine il scrie la authors/commiters? se scrie singur, reprezentand un soi de cerere de intentie, sau el doar isi face treaba si altcineva il va scrie acolo?

#66
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGady_paul, on 27 decembrie 2013 - 11:21, said:

Pai da, dar intrebarea era cine il scrie la authors/commiters? se scrie singur, reprezentand un soi de cerere de intentie, sau el doar isi face treaba si altcineva il va scrie acolo?

View PostOriginalCopy, on 27 decembrie 2013 - 08:56, said:

Cine vrea să participe trebuie să creeze un fork, să se adauge în docs/hacking.md la Authors şi să trimită pull request.


#67
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Done that. Ar fi util daca as crea un document cu structurile de date pe care le-am insirat intr-un post mai devreme?

#68
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
"masa de joc" este o structura sau nu?

#69
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Eu as zice ca nu e necesara. Informatiile care ar trebui tinute in acea structura pot fi aflate folosind celelalte structuri (de exemplu, pozitionarea jucatorilor se poate afla din structura joc, ce carti sunt pe masa din runda, etc).

#70
repp4radu

repp4radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 14.01.2010
Am facut un grup privat pe Google+ pentru ca ma gandeam ca ar fi mai usor sa discutam acolo fara sa amestecam conversatiile de natura organizatorica cu cele de natura tehnica etc.

Daca se va hotari aici ca este o idee buna sa folosim grupul, va voi da invite tuturor celor trecuti in listele de pe GitHub.

#71
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
de ce privat?

#72
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Daca nu stiai daca e bine, intrebai. Daca nu, il faceai si ne invitai. Acum esti la jumate :).

Oricum, pentru discutiile de natura tehnica sau oricum, discutiile "oficiale", ne trebuie un mailing list. Deci, e bine ca ai facut grupul si ar fi bine sa ne si inviti :).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate