Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Ce este instalatia asta? (Valea Bisericii, Ialomita)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

_bcristian_

_bcristian_

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salut.

Are cineva idee ce este instalatia din poza de mai jos? Este situata langa satul Valea Bisericii, judetul Ialomita.
https://maps.app.goo...uYmsyYUYuHcit16

Mersi.

Attached File  instalatie.jpg   119.06K   340 downloads

Ninja

Ninja

Senior Member

https://en.wikipedia.org/wiki/VOR/DME

_bcristian_

_bcristian_

Senior Member

Mersi!

shmecherul

shmecherul

Active Member

• Grup: Members
Releu de radionavigatie. Se foloseste in comunicarea cu avioanele.Uite aici altul.
.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

E VOR DME-ul Rosiori. Unul din cele trei (cu Strejnic si Floresti) care definesc rutele de venire-plecare la Otopeni si Baneasa. Antenele de pe inel transmit fiecare un reper de directie stiut (se cheama radial) iar antena din mijloc, DME-ul serveste avionasului ca sa isi calculeze distanta fata de echipament. Echipamentul radio in sine e in shelter-ul alb rosu.

Daca te intrebi daca e periculos, nu e. Emite doar semnale radio in VHF/UHF.

_bcristian_

_bcristian_

Senior Member

View Postsebulbus, on 06 mai 2024 - 08:48, said:

Lol, nu-s din gasca aia Posted Image
Eram curios ce este.
Multumesc de raspunsuri, am mai invatat ceva.

Edited by _bcristian_, 06 May 2024 - 08:53.

rolion

rolion

Member

View Post_bcristian_, on 06 mai 2024 - 08:53, said:

Lol, nu-s din gasca aia Posted Image
Eram curios ce este.
Multumesc de raspunsuri, am mai invatat ceva.

Nu treba sa fii "din gasca aia" ci doar sa stai infomat si sa fii curios ! :)
Si instalatia HAARP ce oficial "monitorizeaza" vremea si vremurile foloseste frecvente similare...

titi_kobra

titi_kobra

Junior Member

• Grup: Junior Members

sebulbus, on 06 mai 2024 - 08:48, said:

E VOR DME-ul Rosiori. Unul din cele trei (cu Strejnic si Floresti) care definesc rutele de venire-plecare la Otopeni si Baneasa. Antenele de pe inel transmit fiecare un reper de directie stiut (se cheama radial) iar antena din mijloc, DME-ul serveste avionasului ca sa isi calculeze distanta fata de echipament. Echipamentul radio in sine e in shelter-ul alb rosu.

Dacă ești la mai puțin de 300m de releu este.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Aberatii. Am colegi care au fost de zeci de ori pe langa si pe sub ele, si nu, nu se opresc niciodata. Si iti pot arata si unele care au locuintele unor cetateni la distante de genul asta. Si n-am auzit sa se fi ofilit vreunul.
Problemele sunt mai degraba pe dos. Cand se apropie acoperisuri metalice si alte constructii (garduri, porti samd) de planul antenelor reflexiile parazite din treburile astea incep sa afecteze precizia obiectului. Unele pot fi atenuate prin recalibrare. Altele nu.

rolion

rolion

Member

View Postsebulbus, on 16 mai 2024 - 07:36, said:

Aberatii. Am colegi care au fost de zeci de ori pe langa si pe sub ele, si nu, nu se opresc niciodata. Si iti pot arata si unele care au locuintele unor cetateni la distante de genul asta. Si n-am auzit sa se fi ofilit vreunul.
Problemele sunt mai degraba pe dos. Cand se apropie acoperisuri metalice si alte constructii (garduri, porti samd) de planul antenelor reflexiile parazite din treburile astea incep sa afecteze precizia obiectului. Unele pot fi atenuate prin recalibrare. Altele nu.

Incerc o contradictie constructiva: care este diferenta intre acele antene mari si cutiuta minune ce sta pe dulap in bucatarie si imi roteste mancarea rece pana ce este calda !?

titi_kobra

titi_kobra

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postsebulbus, on 16 mai 2024 - 07:36, said:

La un releu din asta (cel de pe dealul Magura , de langa Bacau), exista un avertisment Nu va apropiati, pericol de radiatii electromagnetice.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Asta de mai jos e aproape langa case. Crezi ca mai sunt vreunul viu sau sunt mutati toti langa, la garsoniere?
https://maps.app.goo...9FzPKukwQ1iLfMA

View Postrolion, on 17 mai 2024 - 10:09, said:

Incerc o contradictie constructiva: care este diferenta intre acele antene mari si cutiuta minune ce sta pe dulap in bucatarie si imi roteste mancarea rece pana ce este calda !?

Hai sa ne gandim pe unde zboara de obicei avioane si sa apreciem ca antenele alea sunt indreptate catre locul unde se gasesc in mod normal utilizatorii.
In al doilea rand, tu ai 6-800W continuu ca sa incalzesti ceva intr-o cutiuta de 30cm latura. Un VOR are vreo 30kW putere de varf care baleiaza 360 grade azimut de vreo 30 ori pe secunda si chiar si atunci emite in impulsuri foarte scurte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate