Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake
 Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...
 Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...
 Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Procesor cu pini indoiti, vandut ca nou

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

__Dan__

__Dan__

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cum vechiul Ryzen 5 3400G nu mai facea fata codarii 4k (serverul Plex il tinea in 99%), am decis sa cheltui minim cu un upgrade la Ryzen 7 5700G. Caut pe net, gasesc un pret mai bun la Vexio (850 lei saptamana trecuta, acum 825...). Pentru un procesor tray (n-aveam nevoie de cooler, am unul decent). Nu se specifica ca ar fi desfacut/utilizat/second etc. Dupa ce desfac cutia de carton (tapana, intacta) ridicata de la easybox constat cu surprindere ca ambalajul de plastic in care statea procu' e usor turtit si inchis cu un elastic de borcane. Pe spate avea un sticker cu cod de bare, clar pus de ei. Ok, l-or fi scos dintr-un "bax" de procesoare si impachetat individual, treaca de la mine. Cand ma apuc de inlocuire (nu e prima oara cand fac asta, l-am aliniat corect), constat ca nu "cade" fix pe gauri. Nu fortez, il ridic, belesc la maxim ochii (prin ochelarii pe care-i purtam de la inceput). Si constat ca 1-2 pini - dintr-un colt, din fericire, ca altfel era imposibil sa-i ginesc - sunt usoor inclinati intr-o parte. Ma cac pe mine - deja vedeam o gaura de 850 lei - insa fac un efort, reusesc sa-i aliniez (relativ) cu lama unui cutter, cat sa intre (cu usoara presiune) in socket. Victorie! Calculatorul ruleaza.
Ce parere aveti, e normal? Pe viitor sa nu mai cumpar de la Vexio sau sa cumpar numai la cutie, de la oricine?
In cutia (din poza) e pus acum vechiul procesor, dar e aceeasi in care l-am primit pe ala nou. N-am poza cu pinii inclinati, mi-ar fi trebuit o camera speciala.

Attached Files

Edited by __Dan__, 30 May 2024 - 12:37.

Manasu

Manasu

Senior Member

View Post__Dan__, on 30 mai 2024 - 12:26, said:

Ok, l-or fi scos dintr-un "bax" de procesoare si impachetat individual, treaca de la mine.
Pai nu vine direct in blister daca e tray? Doar nu le iau angajatii magazinului la mana sa le puna ei in plastic pe fiecare.
Ce mai probabil a fost returnat de cineva care l-a manevrat mai nervos, si l-au bagat iar la vanzare ca nou, avand in vedere ca greu iti poti da seama daca a fost pus pe placa de baza.

strongsss

strongsss

Senior Member

Nu e normal, dar .. se  practica!
Mi se pare destul de clar ca s-a umblat la el, nu cred ca a venit de la producator, cu elasticul acela. bine ca nu i-au pus un elastic de par, cu vreun fluture, ceva...
Cum si unde s-a lovit, e greu de stabilit, cel mai probabil s-a lovit la transport catre un alt client, acela l-a returnat iar tie ti l-au vandut de nou, fara o minima verificare.
Bine ca ai reusit sa-l pui pe pozitie.

Edited by strongsss, 30 May 2024 - 12:41.

Xelo

Xelo

Member

• Grup: Members
Clar a fost resigilat/revandut.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Mai curand e ceva OEM builder.
Asa cum primiti si HDD-uri in plic din la de tipla antielectrostatica si nu in cutie.

In afara de HDD-uri nu prea am mai vazut demult pe la noi asa ceva, dar acum 20-25 de ani cam toate componentele de la noi erau OEM Builder - veneau la pachete de cate 10 -20, 100... Ambalate individual doar basic. Procesoarele veneau ambalate chiar asa cum apare cel din poza.

excentryc

excentryc

Active Member

Si eu observ tot mai des cand desfac pachetele ca produsele desi sunt cumparate ca noi ele sunt fara sigiliu!
Se intampla la magazine online cu renume.
Cred ca asa se practica. Daca cel care primeste produsul nu faca nazuri ... au scapat. Daca nu merge il pun iar la revanzare pana cineva il accepta.
E buna alegerea asta cu drept de retur dar sunt multi care abuzeaza.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

Intel explica bine aici (cu poze) diferenta dintre box si tray: https://www.intel.co...processors.html

La AMD este fix aceeasi poveste: https://www.amd.com/...rranty/OEM.html

Mai ai a treia varianta, sa cumperi un procesor cu pinii pe placa de baza. AMD au inceput sa renunte si ei la pinii de pe procesor.

Putin probabil sa fi fost returnat.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

View Postbogdan_o, on 30 mai 2024 - 12:52, said:

La AMD este fix aceeasi poveste: https://www.amd.com/...rranty/OEM.html
Din ce scrie aici inteleg ca daca ai probleme cu un procesor AMD pe care nu l-ai cumparat in cutie sigilata vei primi garantia de la vanzator, nu de la AMD. Ce-mi pasa mie? Chiar daca cumparam unul defect (in box) eu as fi primit garantia tot de la Vexio si nu de la AMD. Ca mai departe Vexio nu si-o primeste  pentru produsele desfacute vandute, sa fie sanatosi.

View PostXelo, on 30 mai 2024 - 12:40, said:

Clar a fost resigilat/revandut.
Revandut, ca n-a trebuit sa rup nici un sigiliu ca sa-l scot. Stickerul era pus doar pe spate.
Cacaciosii trebuiau sa mentioneze ca produsul e revandut si sa reduca pretul, pentru cine era dispus sa riste achizitia.
La fel de cacaciosi sunt si aia care comanda produse doar ca sa le... testeze, apoi le returneaza fara sa piarda nimic.

Edited by __Dan__, 30 May 2024 - 13:50.

pateu_98

pateu_98

Senior Member

View Post__Dan__, on 30 mai 2024 - 12:26, said:

Cum vechiul Ryzen 5 3400G nu mai facea fata codarii 4k (serverul Plex il tinea in 99%), am decis sa cheltui minim cu un upgrade la Ryzen 7 5700G. Caut pe net, gasesc un pret mai bun la Vexio (850 lei saptamana trecuta, acum 825...). Pentru un procesor tray (n-aveam nevoie de cooler, am unul decent). Nu se specifica ca ar fi desfacut/utilizat/second etc. Dupa ce desfac cutia de carton (tapana, intacta) ridicata de la easybox constat cu surprindere ca ambalajul de plastic in care statea procu' e usor turtit si inchis cu un elastic de borcane. Pe spate avea un sticker cu cod de bare, clar pus de ei. Ok, l-or fi scos dintr-un "bax" de procesoare si impachetat individual, treaca de la mine. Cand ma apuc de inlocuire (nu e prima oara cand fac asta, l-am aliniat corect), constat ca nu "cade" fix pe gauri. Nu fortez, il ridic, belesc la maxim ochii (prin ochelarii pe care-i purtam de la inceput). Si constat ca 1-2 pini - dintr-un colt, din fericire, ca altfel era imposibil sa-i ginesc - sunt usoor inclinati intr-o parte. Ma cac pe mine - deja vedeam o gaura de 850 lei - insa fac un efort, reusesc sa-i aliniez (relativ) cu lama unui cutter, cat sa intre (cu usoara presiune) in socket. Victorie! Calculatorul ruleaza.
Ce parere aveti, e normal? Pe viitor sa nu mai cumpar de la Vexio sau sa cumpar numai la cutie, de la oricine?
In cutia (din poza) e pus acum vechiul procesor, dar e aceeasi in care l-am primit pe ala nou. N-am poza cu pinii inclinati, mi-ar fi trebuit o camera speciala.
Din poza pare cel mai probbail ca ori cei de la magazin ori de la Curier ti au manevrat in bateie de joc produsu si a fost indoita cutiuta da plastic atat da tare ca s au indoit pana si pinii de la procesor

Acuma e posibil si ca magazinu sa iti fi trimis un procesor folosit si returnat si vandut tie ca nou, da cum noi n avem toate informatiile nu putem sti ce ti au trimis tie magazinu ala, proc nou Tray la cutiuta da plastic ori unu folosit la pret da unu nou

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Cutia curierului era groasa si intacta. Exista si stratul amortizant cu bule care invelea blisterul de plastic turtit. Problema e la Vexio.
Da, fabricantii de procesoare (si alte componente IT) ar trebui sa incorporeze in ele (langa celelalte 10 miliarde de tranzistori) si un "kilometraj" de utilizare. Cat mai greu de resetat.

Edited by __Dan__, 30 May 2024 - 13:56.

pateu_98

pateu_98

Senior Member

@__Dan__ in urma mesajului tau din postul #10 se intelege ca tu ai cumparat un procesor Tray care vine din fabrica fara cooler si cutiuta a ajuns la tine stramba si cu pinii la proc indoiti, ceea ce inseamna ca intr adevar magazinu ti a vandut proc Second Hand la pret da nou

Verifica si tu anuntu daca scrie ca procu e nou sau SH! Daca mai e la vanzare anuntu pune si noua linku aicea sa vedem ca repet, din mesaju tau se intelege ca magazinu ti a dat produs folosit la pret da nou

NAlexQ

NAlexQ

Member

Dar un test de stabilitate i-ai facut macar? adica sa nu ai surprize ca iti crapa sistemul cand ajunge la 60-80% utilizare CPU.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Produsul e (inca) in oferta. SP nu permite link catre ei dar atasez poza cu pagina.

Vad ca urca in codare pana la 99% fara sa se blocheze sau sa ia foc Posted Image

Attached Files

Leo2006

Leo2006

Guru Member

99% inseamna ca ai probleme in continuare. Ce codeaza acolo de rupe in doua un procesor foarte capabil ? Verifica jurnalele si vezi ce anume declanseaca codarea video. Am un rpi4 si nici gand sa codeze daca este configurat corect. 20% are incarcarea maxima.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Depinde - daca faci encodare video doar prin procesor la un fisier 8K sigur nu-ti face fata fara sa se duca in 100%

__Dan__

__Dan__

Senior Member

View PostLeo2006, on 30 mai 2024 - 14:49, said:

Ce codeaza acolo de rupe in doua un procesor foarte capabil ? Verifica jurnalele si vezi ce anume declanseaca codarea video. Am un rpi4 si nici gand sa codeze daca este configurat corect. 20% are incarcarea maxima.
4k HEVC 10 bits, 69.8 Mb/s. In varfuri ajunge la 99%, media e 20-30 %.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

View Post__Dan__, on 30 mai 2024 - 14:31, said:

Vad ca urca in codare pana la 99% fara sa se blocheze sau sa ia foc Posted Image
Nu e problema de performanta, cat timp toti pinii fac contact va rula impecabil.
Eventual faci 1-2 teste sa fie in parametri, pt linistea ta.

Au mai fost cazuri cu produs resigilat vandut de magazine ca si nou ...

pateu_98

pateu_98

Senior Member

View Post__Dan__, on 30 mai 2024 - 14:31, said:

Produsul e (inca) in oferta. SP nu permite link catre ei dar atasez poza cu pagina.

Ori faci teste sa vezi daca duce procu la full load ori dai retur procu sa iti iei banii inapoi si cumperi de la alt magazin ca cre ca e urat sa comanzi tot de la acelasi procesor   :)

Da acuma tu sti ce faci!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate