Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sistem ON-GRID fara curetn din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

Achizitie SSD
 Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?
 SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Probleme testosteron scazut

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

Igor333

Igor333

New Member

• Grup: Candidate Members
In urma unor investigatii la cerere am descoperit ca am testosteronul la limita inferioara fapt ce a dus in ultimul an la probleme destul de nefiresti pentru varsta de 22 de ani.
- disfunctie erectiala
- libidoul este aproape inexistent
- oboseala , moleseala psihica , depresie uneori
- cantitate de sperma extrem de scazuta .
Aceste lucruri au fost investigate si de medicul urolog , ce a decis ca aceste probleme sunt cauzate de testosteronul scazut.
De specificat faptul ca sufar de tiroida autoimuna de la 11 ani.
In urma analizelor , doctorul de familie , doctorul endocrinolog care ma avea in monitorizare si doctorul urolog au constatat ca testosteronul este scazut insa fara un motiv.
In prezent , singurul diagnostic oficial este atrofie testiculara, fara o cauza cunoscuta , datorita faptului ca nu am avut probleme la nastere , ulterioare sau traumatisme testiculare.
Da , in urma investigatiei s-a constatat ca testiculele sunt mai mici decat ar trebui sa fie , jumate din cat ar trebui sa fie varstei.
In urma analizelor care au iesit bune : Lh , FSH , SHBG , cariotip astea au iesit bune. Inclusiv cele de tiroida FT4 si TSH
Singurele care au iesit la limita inferioara dar in parametri optimi conform valorilor buletinului de analizw : testosteron liber , testosteron .
Am incercat la recomandarea doctorei si un protocol : tongkat ali , macca si ashwagandha de 2x pe zi timp de 2 luni si dupa repetarea analizelor . Test si test free , din pacate nu s-a constatat o imbunatatire .
Da, in general am ezitat pentru TRT , pentru ca din ce mi s-a spus ar reduce sansa de a face copii la 0 . Dar din pacate nu mai pot sa ma gandesc la asta din moment ce calitatea vietii e afectata foarte mult din acest punct de vedere.
Un alt aspect pe care am uitat sa il mentionez este faptul ca ma ingras foarte repede si dau foarte greu jos , nu stiu daca din aceasta cauza sau din cauza tiroidei.
Inainte de asta , nu consum alcool, nu am consumat steroizi , nu fumez , nu am avut probleme in neam cu asa ceva , am mare grija la alimentatie si respect 7-8 ore de somn pe zi.
Fac sala de aproape 4 ani, rezultatele nu pot sa spun ca sunt nesatisfacatoare in ciuda acestor lucruri .

Ce sfaturi imi puteti da ? Am peste o luna programare la Parhon si sper sa gasesc o rezolvare. In special cei ce s-au lovit de aceasta probleme sau se lovesc .

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Ce inseamna TRT? Testosteron?

Magicwisewolf

Magicwisewolf

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ceea ce descrii tu e cam ciudat pentru cineva de 22 de ani, care mai face si sala.
E posibil sa fie de la problema ta cu Tiroida. E doar o presupunere, nu sunt doctor, dar din ce am mai citit, poate afecta.
Mai e o intrebare : noaptea ai erectii ? Daca da, cum sunt : slabe, ok, puternice ? Daca ai si sunt puternice, dar in modul constient ai probleme, posibil sa fie de la factori de natura psihologica.
Ai o iubita, pe cineva ? Cum se prezinta situatia cand sunteti in intimitate, e ok, sunt probleme uneori sau mereu ? Poate dai mai multe detalii legat de ce simti, ce apare, cum se intampla.
Ideea e ca trebuie sa intelegi ca nu esit singurul din lume cu astfel de probleme, solutii sunt, indiferent de natura lor.
Miere pentru potenta ai incercat ? E un produs 100% natural si daca nu ai diabet, hipertensiune arteriala sau alergii la factorii din compozitie, poti incerca. De asemenea, sunt pastile pentru potenta, tot din ingrediente 100% naturiste, nu contin chimicale si nu dau dependenta, nu iti influenteaza organismul, iar efectul poate dura intre 24 si 72 de ore, in functie de producator.

Igor333

Igor333

New Member

• Grup: Candidate Members

View PostAdm, on 30 mai 2024 - 13:06, said:

Ce inseamna TRT? Testosteron?

terapie substitutiva cu testosteron

Nu , nu prea mai am erectii noaptea si daca am sunt palide iar dimineata la fel de rar . Nu , nu am . Este destul de greu sa imi gasesc pe cineva din moment ce ma simt mai batran decat bunicul iar libidoul este foarte scazut. Poate ca nu sunt singurul , dar e ceva mai rar ce doctorii momentan nu reusesc sa descopere care este cauza. Cu siguranta este o problema fiziologica si nu una psihica.
Stau perfect in rest cu sanatate, stiu ca diabetul afecteaza, doar ca eu am glicemia si colesterol rau la limita de jos.
Am auzit de acele produse, stiu de la aia batrani ca functioneaza si inca bine , doar ca nu cred ca este cazul de la varsta asta.
Si oricum, nu o pot tine continuu cu ele chiar daca sunt naturale.

Edited by Dany_Darke, 30 May 2024 - 18:35.

Courage

Courage

Founder

Am un tablou clinic similar, adica:
- hipotiroidie autoimuna sub tratament de cca 20 de ani, acum 160mg/zi Euthyrox.
- testosteronul a fost tot timpul in zona de jos a normalului (are o limita normala ce variaza intre 8-29 = foarte mare plaja), dar nu avem termen de comparatie dpdv sexual, libidou ok. ***
Am acum 3 copii.
- pe la 40 de ani am inceput sa ma uit degeaba la femei, adica nicio reactie, doar curiozitate geometrica. Fara libidou, erectie 0.
- am facut analizele, testosteron declarat nul. Cauze... necunoscute.
- acum fac o injectie testosteron la 10 saptamani (Nebido). Dupa 3 doze de Nebido urmeaza o doza de alt medicament (imi scapa numele), pt a isi reveni testiculele.

*** Cert e ca dupa ce am inceput tratamentutul cu Nebido, sotia se ascunde de mine.
Nu doar libidoul este cam crescut, dar si performantele sexuale au urcat la alt nivel.
Sa o citez pe sotie: voi credeti ca ne place sa fim f***** jumatate de ora, dar nu e asa. La un moment dat apar bataturi..

Recomand dr Muntean Raluca - Endocrinolog.

thunderbolt

thunderbolt

Member

• Grup: Members

View PostIgor333, on 30 mai 2024 - 09:42, said:

View PostCourage, on 30 mai 2024 - 13:23, said:

- acum fac o injectie testosteron la 10 saptamani (Nebido). Dupa 3 doze de Nebido urmeaza o doza de alt medicament (imi scapa numele), pt a isi reveni testiculele.
*** Cert e ca dupa ce am inceput tratamentutul cu Nebido, sotia se ascunde de mine.

Inițiator, vezi ce a scris mai sus băiatul ăsta. Am o cunoștință (ne întâlnim la sală) care a început un astfel de tratament și raportează rezultate identice.
Ce mi-a mai spus, aparent, acest Nebido e foarte ieftin dacă-l iei cu rețetă de la un endocrinolog (amicul meu zicea ceva de aproximativ 30 lei) și foarte scump dacă-l cumperi fără rețetă (peste 300 lei).
Nu strică să încerci.
Baftă!

Handicarpati

Handicarpati

Senior Member

Vizualizare mesajCourage, pe 30 mai 2024 - 13:23, a scris:

Dupa 3 doze de Nebido urmeaza o doza de alt medicament (imi scapa numele), pt a isi reveni testiculele.

Ovitrelle ? Pregnyl ?

Edited by Handicarpati, 30 May 2024 - 19:02.

Courage

Courage

Founder

Tamoxifen

Attached Files

stalker2142

stalker2142

Senior Member

View Postthunderbolt, on 30 mai 2024 - 15:56, said:

Nu strică să încerci.

Ba strica, rezultatele alea pozitive care le simte amicul tau de la sala sunt doar cat timp isi face injectiile. Sistemul endocrin detecteaza influxul de testosteron exogen (adica din seringa) si da semnal catre testicole sa se atrofieze (gandeste ca nu mai are nevoie de ele). In momentul cand opreste injectiile atunci apare reversul medaliei
La 22 de ani e absurd sa iei TRT daca nu ai exclus orice alta cauza, daca n-ai incercat orice metoda naturala de crestere a testosteronului.

stalker2142

stalker2142

Senior Member

View PostCourage, on 30 mai 2024 - 20:16, said:

Tamoxifen

Ai grija cu substanta asta, e foarte periculoasa si are efecte negative in special asupra ochilor.
este dintr-o clasa de substante antiestrogenice care se numeste Selective Estrogen Receptor Modulators (SERMs) adica blocheaza receptorii de estrogen din corp.
Chestia e ca blocheaza receptorii si din ochi si iti usuca, raneste ochii.
"“Tamoxifen has long been known to cause eye problems, including dryness, irritation, cataracts, and deposits in the retina, in the area of the macula, that result in macular edema,” said K. V. Chalam, MD, PhD, MBA, professor and chair of ophthalmology at the University of Florida College of Medicine in Jacksonville."
Ti-a prescris-o pentru ca la barbati are efecte pozitive in cazuri de hipogonadism

Acelasi lucru se poate face mai inteligent si cu mai putine efecte negative cu un antiestrogenic din alta clasa Aromatase inhibitors. Adica in corpul barbatesc estrogenul se formeaza din conversia testosteronului in estrogen, substantele din clasa asta reduc conversia asta
Anastrozole (Arimidex) sau cum s-o numi medicamentul cu substanta echivalenta care se gaseste in Romania
https://www.ncbi.nlm...les/PMC8039603/

Dar parerea mea e ca ai inceput pe un drum gresit cu Nebido si Androgel, adica testosteron injectabil si patch pentru piele pentru ca ambele fac mai rau testicolelor, sunt ultima solutie cand zici gata trec pe TRT (pentru tot restul vietii).
mai degraba incepeai sa analizezi studii americane din domeniu si incepeai doar cu substantele care stimuleaza corpul sa produca testosteron natural
ca injectii cu HCG(Pregnyl) si sport, alimentatie naturala
https://www.ncbi.nlm...les/PMC7792781/
cu asistenta unui doctor priceput bineinteles
si abia apoi daca nu reuseai sa imbunatatesti analizele hormonale intr-o perioada de timp treceai pe TRT

Multi doctori e posibil sa nu priceapa, sa nu analizeze mecanismele astea si sa prescrie ceva ..ca asa scrie la manual

Edited by stalker2142, 30 May 2024 - 22:42.

thunderbolt

thunderbolt

Member

View Poststalker2142, on 30 mai 2024 - 21:58, said:

La 22 de ani e absurd sa iei TRT daca nu ai exclus orice alta cauza, daca n-ai incercat orice metoda naturala de crestere a testosteronului.

Cunoscutul meu își face o injecție lunar cu rezultatele foarte bune. A fost la medic și asta a fost soluția.
Userul @Courage spune la fel, după ce a consultat medici specialiști.
Bănuiesc că medici au analizat rezultatele analizelor și au ales soluția cea mai bună. Asta eventual după ce au încercat și altele.
Dacă ai experiență în acest domeniu, ești calificat și cunoști un remediu natural pentru afecțiunea respectivă, pe care medicii nu-l știu, ar fi foarte bine să-l faci cunoscut, ca să se bucure și alții de el.

View Poststalker2142, on 30 mai 2024 - 21:58, said:

In momentul cand opreste injectiile atunci apare reversul medaliei
Nu apare niciun revers, omul de care vorbesc (cu vârsta între 30-40 ani) a făcut și pauze, tocmai ca să vadă dacă mai e nevoie de injecții sau nu. Singurul lucru care i s-a întâmplat a fost că a revenit la starea de dinainte, fără alte reacții.
O zi bună!

yuukan

yuukan

Active Member

Păi da, să tot iei după alea 2 luni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate