Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara
 JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...
 Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 

Dezvoltare personala in Romania.

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Ciuciulete, experienta si doveziile pe care le au sunt sursa lor de credibilitate, vorbeste cu oamenii care au reusit datorita lor in afaceri si in relatii.
Josef_Mengele,nu am de unde fura succesul, nu cunosc personal oameni care sa ma calauzeasca,deci pot doar lua din carti si din internet informatii.

Rhini, imi place cum ai scris si sunt cu totul de  acord, din pacate foarte putine persoane din cele ce au comentat in site-urile respective inteleg ca generalizarea  nu este buna si ca nu poti aplica aceiasi reteta la toata lumea.

Personal sunt constient ca am nevoie iarasi de psihoterapie, am frici si suparari vechi si probleme organice  peste care nu pot trece..
Am fost in trecut la psihologi si am avut multe sedinte dar nu am reusit sa ma impac cu ei pana la capat. Mereu au fost discutii pur teoretice, prea multa filozofie, nu am gasit impreuna solutii, concluziile mereu au fost ca trebuie sa ignor necazurile cu sanatatea si sa-mi vad de viata dar nu pot face acest lucru pentru ca tocmai aceste necazuri ma impiedica si ma fac sa ma simt ca un om normal si egal celorlalti.

Edited by CPX, 07 December 2012 - 17:01.


#20
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Si tu generalizezi cand te simti inferior pentru ca majoritatea oamenilor trateaza sau majoritatea bolnavilor sunt tratati intr-un anume fel. E un sentiment ce survine dinainte de a ti se intampla ceva . Multi dintre noi traim in scenariul nostru si nu in realitatea externa. Nu zic ca tu nu ai motive intemeiate de a te simti cum te simti.

Ce doresti practic de la un psiholog?

Edited by Rhini, 08 December 2012 - 00:51.


#21
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
cpx, tu ai o mare frustrare sexuala si iti inchipui ca nu stiu cate carti de psihologie aplicata te vor ajuta. Poti incerca. Inteleg ca nu ai inceput/incercat nici o forma de dezvoltare personala (cum ii spui tu) dar te tot pregatesti intens.

#22
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

 CPX, on 05 decembrie 2012 - 20:06, said:

Vreau sa vorbim putin despre dezvoltarea personala de la noi. In ultma vreme am ajuns sa aud despre persoane ca Petra Novacovici, Leonard Dobre, Marius Simon, Daniel Zarnescu si altii.Acestia au reusit sa realizeze multe lucruri in viata in planurile legate de relatii,sex, afaceri si sanatate si se pot invata multe de la ei.


Intr-adevar, sunt smecheri. Ai ce invata de la ei. Uite-i cum stau cu gagicile prin poze.


[ http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/391629_4193997800735_2000240868_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/40725_160096870690942_4260088_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/252588_10151153217179231_1586857445_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/557278_10151153849421591_1282086154_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/180902_10150103401369231_2888176_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Rhini, de la un psiholog doresc sa ma ajute sa trec peste traumele din trecut, sa ma ajute sa incep sa fiu activ si motivat si sa actionez energic in directia corecta pentru a-mi indeplinii visele pana nu e prea tarziu, sa ma ajute sa ajung la o viata normala si armoniasa de care sa ma bucur fara sa mai tremur in fiecare zi datorita faptului ca am ramas in urma...

pierre_de_timp, eu a o mare frustare legata de intreaga mea viata nu doar de planul sexualitatii, nu-mi place cam nimic la mine..

quantiqus, afirmatia ta e admirativa sau nu?..nu reusesc sa-mi dau seama...

#24
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

 CPX, on 08 decembrie 2012 - 17:11, said:

quantiqus, afirmatia ta e admirativa sau nu?..nu reusesc sa-mi dau seama...

Atunci e grav.

Hai sa ti-o zic altfel ca vad ca nu-mi pricepi sarcasmul.

In primul rand, inteleg pasiunea ta pentru dezvoltarea personala. De ce? Deoarece esti om. Oamenii au probleme. Cand li se ofera solutii la acele probleme si li se mai si promit rezultate exceptionale, oamenii tind sa creada in asa ceva. Dar... exista in dar.
In al doilea rand, chestia asta cu dezvoltarea personala si life coaching este o gluma proasta... cel putin in Romania. Au aparut niste baieti destepti (ii consider destepti intrucat fac bani de pe urma naivilor si a prostilor... daca te superi, asta e, nu stiu in care categorie te afli) care si-au creat site-uri, bloguri, au scris carti (90% traduse dupa altii) si chiar tin cursuri platite. Ce fac ei? Te fac sa devii un om mai bun.

Pe Ion nu il plac muierile deoarece esti... plm, habar n-am de ce,  ce cacat e in capul unei femei, intreaba-le pe ele. Ce face Ion? Se duce la Vasile ca a intrat pe site-ul lui si i-a citit o carte cum ca si Vasile era in situatia lui dar, intr-o buna zi, a zis "Gata" si s-a apucat de niste tehnici si metode prin care a pus pe jar juma din proastele din Romania (jumatatea ailalta o sugea pe la colturi prin Spania pe juma de sanvis nici macar incalzit). Asa ca Ion il plateste bine pe Vasile ca sa il invete cum sa il placa fomeile. I-a cumparat deja cartea, merge la cursurile lui, baga bani in programe. Rezultatul? Nu stiu, spune-mi-l tu! Nu stiu ce ar putea sa-l invete Vasile. Eventual niste chestii atat de simple incat le gasea moca pe net (sa-si schimbe stilul vestimentar si sa se imbrace pe placul proastelor, sa fie manierat - presupun ca vacile de la coada vacii sau vacile de oras stiu ce-s alea maniere - ; sa le faca complimente, sa fie mai increzator, mai decis etc etc). Concluzia. Ion, decat sa-i dea banii lui Vasile ingeniosu, mai bine se ducea la curve sau fraierea o parasuta cu o vacanta la Predeal sau isi cumpara niste haine de firme si un 4G sau ce cacat de smartphone a mai iesit acum ca sa ramana proastele masca cand vad ditamai tehnologia in buzunarul lui.

Gheorghe n-are bani, e lefter, falit, calic, disperat, buzunarele-i sunt goale, nici macar scamele nedorind spatiul ala? Ce face Gheorghe? Pai merge la alt Vasile, ca a vazut el pe blogul lui cum ca si Vasile o ardea la fel ca el, sarac, pana cand a zis "Stop" si si-a deschis firme si a facut bani cacalau si din "Lache Vasile" a ajuns "Magnat Vasile".
Asa ca il plateste bine pe Vasile ca sa il invete cum sa faca bani. Rezultatul? Nu stiu, du-te la un Vasile si zi-mi-l si mie, dar evit sa cred ca e o reteta universala pentru facut bani.

Si lista poate continua.

Am studiat putin site-urile asta romanesti. Concluzia mea? Mult scris pentru niste chestii foarte simple. Unele erau logice si de bun simt, altele erau tampenii. Daca chiar crezi ca tipi ca Pera Novacovici(vreau sa stiu si eu daca e o femeie pe aici care ar sari pe asta), Marius Simion sau asta te pot ajuta cu viata ta personala, atunci du-te la cursurile lor si da-le bani ca sa te invete ei cum sa traiesti.
Sincer, te-as invata si eu daca arunci cateva sute de euro (desi eu nu ma pot mandri cu un site ca al lor, cu o carte scrisa sau cu enspe mii de poze pe feisbuc cu femei langa ei). La naiba, poate chiar si moca. Numai ca n-o sa-ti placa metodele mele. Pentru ca sunt ale dracului de simple.

Nu-ti place viata ta? Schimb-o!
Cum? Pai, fa o lista cu ce nu-ti place.

Nu-ti place faptul ca esti gras de traspira suncile pe tine?
Du-te si alearga! Inoata! Fa alpinism! Nu manca chestii care ingrasa!

Nu-ti place faptul ca esti mort de slab?
Du-te la sala, ia creatina, baga 6 mese pe zi fortat.

Nu-ti place cum arata mecla ta? Fa-ti o operatie estetica la nas, ochi, altele. Schimba-ti freza, poate ajuta.

Cat despre astea cu "sunt prea inalt, sunt prea scund", nu exista rezolvare (decat daca n-ai vreo 60 000 de euro pentru operatia aia de lungire a oaselor). Bine, ai putea sa-ti lasi creasta de punker si sa porti adidasi din aia inalti.

Asta cu fizicul. Mai e partea ailalta.

Te trateaza cunoscutii naspa, te ignora, esti ciuca bataii? Schimba cercul amici sau devii lup solitar si baga-ti picioarele in aia vechi. Te injura vreunul? Da-i un pumn in gura (si apoi mai multi ca sa nu riposteze). Ahh, esti mic si ala e mare? Se gasesc boxuri pe net la 40-60 de lei bucata. Stiu ca suna aiurea dar iti va da mai mult curaj decat o sedinta cu Pera.

Nu te plac femeile? Ma, daca n-ar fi proaste si ai rezolva chestiile de mai sus cu fizicul si psihicul, poate s-ar schimba situatia. Numai ca is proaste deoarece asa le-a creat Dumnezo/Allah/Shiva sau alta mizerie de zeitate invizibila venerata de naivi si prosti. Nu ma refer la toate, exista si exceptii. La femei, nu la zeitati. Solutii? Du-te la curve, coboara-ti standardele, fa-te eunuc, dracu stie.


Apropo, cand vorbeam la persoana a doua mai sus, vorbeam la modul general, nu neaparat la tine, ca nu te cunosc.


Ah, ca tot am vorbit de alea romanesti, sa zic si de alea straine.
1. Cinefil fiind, am vazut The secret si The Shift. Primul e o prostie, al doilea este o imbecilitate. Primul avea cateva idei bune. Chestia e ca puteau fi reduse in 30 de secunde si nu mai aveai parte de film. Al doilea nu stiu ce dracu era, asa de stupid era.
2. Un amic se uita la Pick-up artist, acum ceva vreme si tot baltaia ca "Ba, inveti chestii din asta, sa vezi cum agata aia". Downloadat, vazut! Un sezon. E mai imbecil decat imbecilitatea de The shift. Acum serios, iti poti inchipui ca exista femei moarte dupa tipi care arata asa si asa ? De fapt, da, ca am precizat mai sus ca majoritatea-s proaste. Numai ca aia au facut bani. Bani multi de pe urma fraierilor.
3. Am ascultat niste chestii de-ale lui Anthony Robbins, cica cel mai smecher si mai recunoscut life coach si motivational speaker din toata lumea larga, avand milioane de fani care ii cumpara chestiile. Te doare capul de la cat de mult poate ala sa baltaie si sa nu spuna, de fapt, NIMIC.


Cam atat! Nelamuriri? Posted Image

Edited by quantiqus, 08 December 2012 - 20:02.


#25
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,135
  • Înscris: 31.07.2007

 Josef_Mengele, on 07 decembrie 2012 - 03:52, said:

Sfaturile despre viata nu se predau, se fura!

Mentalitatea si modu' de-a fi ti le formezi tu, ca individ, in functie de experientele personale. Initiatoru' nu trebuie sa invete de la altii, trebuie sa iasa prin lume.

#26
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
quantiqus, apreciez efortul pe care l-ai facut in a scrie acest post lung si voi scrie doar chestiunile cu care nu sunt de acord:

-in exemplul cu Ion faci niste generalizari fiind in necunostiinta de cauza legat de metodele PUA, nu sunt doar chestiuni simple ce par de bun simt....
sunt alte aspecte ca: tehnici conversationale(ce si cand sa spui anumite chestiuni), tehnicile legate de limbajului trupului(atat citirea lui cat si controlul lui), tehnici ideologice(cum sa raspunzi si sa conduci anumite idei in favoarea ta).

-"Du-te la curve"
-asta nu rezolva nimic pentru ca nu este vorba doar de sex, este vorba de capabilitatea mea de barbat de a avea una sau mai multe relatii, de a fi considerat atractiv, de a avea valoare in ochii femeilor.

-Mystery si colaboratorii sai sunt legende in acest domeniu, felul cum se imbraca tine de stilul personal si sunt foarte atractivi pentru femei.

edy_wheazel, da trebuie sa ies in lume dar in situatia de acuma pentru mine acest lucru este dificil, am atat piedici fizice cat si psihice...

Edited by CPX, 08 December 2012 - 22:10.


#27
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

 CPX, on 08 decembrie 2012 - 22:02, said:

quantiqus, apreciez efortul pe care l-ai facut in a scrie acest post lung si voi scrie doar chestiunile cu care nu sunt de acord:

-in exemplul cu Ion faci niste generalizari fiind in necunostiinta de cauza legat de metodele PUA, nu sunt doar chestiuni simple ce par de bun simt....
sunt alte aspecte ca: tehnici conversationale(ce si cand sa spui anumite chestiuni), tehnicile legate de limbajului trupului(atat citirea lui cat si controlul lui), tehnici ideologice(cum sa raspunzi si sa conduci anumite idei in favoarea ta).

-"Du-te la curve"
-asta nu rezolva nimic pentru ca nu este vorba doar de sex, este vorba de capabilitatea mea de barbat de a avea una sau mai multe relatii, de a fi considerat atractiv, de a avea valoare in ochii femeilor.

-Mystery si colaboratorii sai sunt legende in acest domeniu, felul cum se imbraca tine de stilul personal si sunt foarte atractivi pentru femei.

Serios? Ia zi-mi o metoda PUA! Concret!

E vorba de cum te-a invatat pe tine societatea ca tre' sa fii. Dar te inteleg! Foloseste metodele PUA pe ele! Apropo, imi zici si mie una?

Sunt legende datorita marketingului pe care si l-au creat. Ok, asta e atractiv pentru muieri.... presupun ca datorita metodelor PUA.

[ http://b.vimeocdn.com/ts/179/181/17918171_640.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
quantiqus:

cateva exemple(tehnici conversationale din metoda Mystery pentru agatat femei in baruri si discoteci, atitudinea vesela si relaxata este obligatorie pt. a functiona) :

-recitarea de expresii  sau topicuri memorate in avans pentru a incepe conversatia cu o fata atractiva imediat dupa intrarea in scena
-negatia valorii femeii: O declarație ambiguă sau insulta aparent accidentala  cu intentia de a demonstra în mod activ  lipsa de interes
-lImita falsa de timp:"ma grabesc trebuie sa plec/am treaba etc"
-demonstrarea valorii in fata femeii prin folosirea de trucuri magice, iluzii optice, umor(spunerea de glume),jocuri de carti..etc
-spunerea de povesti( excursii,aventuri,patanii caraghioase sau la momentul oportun cu  iz sexual)
-amoging - indepartarea din scena a altui barbat ce este in competie cu tine pt. femeie(demonstrarea superioritatii proprii)
exemplu1:alt barbat intrerupe conversatia;Tu ii ceri un pix,il arunci pe jos si ii spui: "prinde" -  comparatie caraghioasa cu un caine- ii reduci valoarea acestuia
exemplu2:alt barbat intrerupe conversatia;tu ii spui tare si autoritar: "nu deranja"  dupa care spui femeii "mergem altundeva unde este mai linistit"


Poate las impresia ca as tine partea acestei ideologii...nu este asa..pur si simplu incerc sa fiu deschis si sa evaluez corect situatia..desi am auzit de PUA inca de anul trecut abia de cateva sapatamani  am inceput sa citesc mai mult si am descoperit site-urile de dezvoltare personala de la noi, acest thread a fost urmarea fireasca a conflictelor mele ideologice...

Edited by CPX, 09 December 2012 - 00:57.


#29
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

 CPX, on 09 decembrie 2012 - 00:37, said:

quantiqus:

cateva exemple(tehnici conversationale din metoda Mystery pentru agatat femei in baruri si discoteci) :
-memorarea de expresii sau topicuri in avans  folosite pentru a incepe conversatia cu o fata atractiva imediat dupa intrarea in scena
-negatia valorii femeii: O declarație ambiguă sau insulta aparent accidentala  cu intentia de a demonstra în mod activ  lipsa de interes
-lImita falsa de timp:"ma grabesc trebuie sa plec/am treaba etc"
-demonstrarea valorii in fata femeii prin folosirea de trucuri magice, iluzii optice, umor(spunerea de glume),jocuri de carti..etc
-spunerea de povesti( excursii,aventuri,patanii caraghioase sau la momentul oportun cu  iz sexual)
-amoging - indepartarea din scena a altui barbat ce este in competie cu tine pt. femeie(demonstrarea superioritatii proprii)
exemplu1:alt barbat intrerupe conversatia;Tu ii ceri un pix,il arunci pe jos si ii spui: "prinde" -  comparatie caraghioasa cu un caine- ii reduci valoarea acestuia
exemplu2:alt barbat intrerupe conversatia;tu ii spui tare si autoritar: "nu deranja"  dupa care spui femeii "mergem altundeva unde este mai linistit"

Primele 3 se numesc, in limbaj popular, vrajeala. Nu tin de PUA. Sunt chestii pe care le folosesc multi altii ce n-au tangenta cu PUA.
Urmatoarele 2 reprezinta o chestie prin care el se arata amuzant in fata ei. Nu tine de PUA.
Amonging-ul ala e doar o tehnica. Nu tre' sa mergi la cursurile alora ca sa inveti asta, poti sa o pui in practica cu un amic (desi mi se pare o tampenie).

#30
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,525
  • Înscris: 06.01.2012

 CPX, on 09 decembrie 2012 - 00:37, said:

exemplu1:alt barbat intrerupe conversatia;Tu ii ceri un pix,il arunci pe jos si ii spui: "prinde" -  comparatie caraghioasa cu un caine- ii reduci valoarea acestuia

Ba , eu nu sunt violent de fel da' daca imi face cineva "smecheria" asta iti garantez ca pleaca cu dintii in buzunar .
Plus ca aia cu "trucuri cu carti" e penibila . Asa ma imbrac eu in clovn si incep sa jonglez cu pisici in club . Daca nu plec acasa cu harem nu ma cheama Vasile .

#31
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010

 CPX, on 08 decembrie 2012 - 17:11, said:

Rhini, de la un psiholog doresc sa ma ajute sa trec peste traumele din trecut, sa ma ajute sa incep sa fiu activ si motivat si sa actionez energic in directia corecta pentru a-mi indeplinii visele pana nu e prea tarziu, sa ma ajute sa ajung la o viata normala si armoniasa de care sa ma bucur fara sa mai tremur in fiecare zi datorita faptului ca am ramas in urma...




tu nu tremuri ca ai ramas in urma.altul e motivul.

daca te uiti prea mult in urma mereu o sa consideri ca ai o problema. multi oameni tind sa faca asta. isi hiperbolizeaza trairile si doresc sa traiasca in suferinta ce le este familiara si nu in bucurie care le este straina ( ar aduce la alt nivel )

te-am intrebat ce vrei de la un psiholog ca ai zis tu de lucruri practice si nu prea am inteles partea practica de la acesta. oricum partea practica tine de tine 70 la suta.

Edited by Rhini, 09 December 2012 - 02:17.


#32
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
quantiqus, da multi fac aceste lucruri natural, eu nu stiam insa nimic pana nu am citit, oricum mai sunt multe alte tehnici, le gasesti pe siturile si forumurile de specialitate...

Rhini, "sa trec peste traumele din trecut" este ceva practic, discutiile ar fi axate asupra problemelor mele si  nu ar fi doar generalitati.

Eu efectiv nu stiu ce sa fac, sunt blocat, nu stiu incotr-o sa ma indrept...
Nu se pune problema in acest moment nici sa merg la bordel, nici sa ma apuc de agatat...ma apuca groaza numai cand ma gandesc..si iesitul cu prietenii la o poveste sau la restaurant e foarte dificil pentru mine...
In general orice interactiune sociala, orice lucru nou si neprevazut imi creaza o frica imensa pe care greu o depasesc...
Aceste chestiuni trebuie rezolvate de un psiholog, eventual prin terapie cognitiv-comportamentala si hipnoza...

Edited by CPX, 09 December 2012 - 03:22.


#33
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
suferi de fobie sociala?

#34
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Da,in ultimii 4-5 ani am avut parte de alte experiente traumatizante si mi s-a accentuat mult si fobia sociala..mai ales in grupurile de persoane tinere(16-22 ani)...,la 23 de ani spre exemplu nu aveam probleme majore in a intra intr-un club cu prietenii si dansa langa fetele de pe ring chiar daca din punct de vedere fizic eream mult mai rau ca acuma(obez).Practic imi este frica ca vor rade de mine deoarece am ramas in urma si sunt slab psihic, adevarul este ca mi s-a si intamplat asta de multe ori si am fost chiar si agresat fizic de grupuri de tineri in timp ce fugeam...

Edited by CPX, 09 December 2012 - 04:05.


#35
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
inteleg. stiu ca nu e un ajutor imens dar consuma alimente care au serotonina. chiar ajuta. la cati terapeuti ai fost pana acum? erau tineri? batrani? de cand erau terapeuti? esti din Bucuresti?

cati ani ai?

oricum ideea e ca trebuie sa alegi un terapeut/a cu experienta. Daca ai fost la f multi si nu ai ajuns la niciun rezultat e posibil sa refuzi tu vindecarea. Oricum, tu ai deschis topicul despre dezvoltarea personala de care te indoiesti.

Sunt si workshop-uri interesante care nu iti fac rau, sa stii. Vad ca stii notiuni din psihologie

Depinde si ce asteptari au oamenii de la dezvoltarea personala. Unii poate isi imagineaza ca se duc, capata niste revelatii si pleaca acasa fericiti. Uneori, un workshop iti poate da o stare de eliberare ( emotii reprimate, dureri somatice ). Multi elimina durerea din procesul de vindecare altii o prea intensifica. Multe sunt de discutat.

Se spun ca cei care se duc la wkp de dezv personala sunt open mind. Altii refuza ca altii sa le spuna cum sa traiasca si poate unii ajung cand au probleme serioase : accident traume depresii

Personal, pe mine m-a ajutat dezvoltarea personala. Am ajuns unde mi-am dorit. E adevarat ca nu-s toate perfecte dar iluzia ca totul poate fi perfect e redata de multe persoane in ziua de azi. Pentru unii perfectul : multi bani, femei etc altii: o familie fericita/relatie fericita, job stabil . Ideea e ca se perinda o anume conceptie/termen care rezulta in a fi fericit.Asta nu vine neaparat din psihologie ci din dorinta sociala de a emite o anume ordine si un anume inteles. Acesta se schimba in functie de factori temporali  geografici economici politici

Edited by Rhini, 09 December 2012 - 04:17.


#36
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
3 psihologi si 2 psihiatri(odata la urgenta dupa o criza foarte urata de migrena olfalmica..aproape 3 ore).
-mai demult o tanara psiholoaga dar numai tin minte detalii,imi aduc aminte ca am facut niste teste de inteligenta si am povestit despre migrenele ce tocmai incepusera
-(~35 de ani)(2 sedinte, erea si urlog,am discutat probleme sexuale in special)
-((~55 de ani)(multe sedinte dar mereu ma simteam  presat de timp )

Am mai scris pe formulul psihoterapie.net, am mai avut cateva discutii acolo, nu stiu psihologie insa am citit cateva chestiuni in ultima vreme....

Nu am fost la multi deloc dar tot nu stiu unde as putea merge, sunt din Cluj..locatia de la avatar este reala, am deja 29 de ani din pacate....

Nu stiu cum voi proceda insa cu dereglarile hormonale, lipsa de testosteron e clar stiuta ca provoaca depresie la barbati insa medicii endocrinologi la care am fost nu prea au inteles acest aspect...

O sa caut alimente cu serotonina, multumesc pentru sugestie.

Edited by CPX, 09 December 2012 - 04:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate