Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Dezvoltare personala in Romania.

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Vreau sa vorbim putin despre dezvoltarea personala de la noi. In ultma vreme am ajuns sa aud despre persoane ca Petra Novacovici, Leonard Dobre, Marius Simon, Daniel Zarnescu si altii.Acestia au reusit sa realizeze multe lucruri in viata in planurile legate de relatii,sex, afaceri si sanatate si se pot invata multe de la ei.

Dar..si exista un dar in viziunea mea. Sunt anumite aspecte cu care nu sunt de acord.Pentru inceput se pune problema moralitatii anumitor chestiuni legate fie de seductie, fie de manipularea oamenilor in general in folosul propriu prin tehnici ca NLP.Deasemena ii vad ca fiind intro retea, se sprijina si se promoveaza reciproc, poate intr-o anumita masura din respect dar si cu un puternic scop comercial.
Cartile,cursurile, si programele lor nu sunt deloc ieftine (10-1000 euro) insa cea mai mare problema pe care o vad eu este generalizarea excesiva a faptelor si ideea ca daca urmezi ce spun si fac ei vei reusi garantat.
Consider ca trebuie inteles ca fiecare om are o situatie unica, are atuuri si piedici diferite in viata iar solutiile trebuie personalizate si ca nu se poate lucra la gramada.Din aceste motive am decis ca deocamdata sa nu ma inscriu in nici un program platit.

Voi ce parere aveti?

#2
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Bah, tu de-abia descoperi lumea, sau mi se pare mie?

#3
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Nope... A schimbat tigarile..

#4
Tanaka_Senshin

Tanaka_Senshin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.02.2010
Si apa de la robinet...

#5
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Da,acum descopar lumea..., daca tot comentati scrieti la subiect.

Edited by CPX, 05 December 2012 - 21:18.


#6
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Pai e la subiect. De ce dracu sa dau o caruta de bani lui X sau lui Y care au reusit in viata cand pot face acelasi lucru doar daca nu mi-e frica de riduri pe creier? De aia au aia succes. Pentru ca sunt de-al de tine care dau bani grei sa fie ca ei.... Succesul lor esti tu.

#7
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
c14h3r, abia acum esti la subiect.Daca ai fi citit atent ai fi observat ca am spus ca deocamdata am decis sa nu fac investitii fananciare in aceste programe.Adevarul este insa ca sunt si informatii demne de urmat si ca in anumite conditii un life coach te poate ajuta foarte mult sa progresezi dar trebuie sa fie de buna credinta si sa lucreze individual cu fiecare client asa cum face un psiholog bun...

#8
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Am fost la subiect de la bun inceput.
De acord cu psiholog, multi dintre noi avem nevoie chiar daca ne e greu sa recunoastem Dar sa-i dau bani lu' unu sa ma invete el cum sa traiesc? Niciodata. Unde ar mai fi identitatea mea ca persoana nu ca om de afaceri? Esti constient (banuiesc) ca in momendtul in care vei dori sa urmezi niste eventuale cursuri, vei cauta sa imiti la perfectie persoana in cauza. Deci nu ai mai fi tu ci o copie hilara a originalului. Dar vei fi fericit ca ai dat niste bani pentru asta si pentru ca esti cu 1 cm mai sus decat restul prostimii. Poate vei face si tu niste cursuri si atunci succesul iti va fi garantat. Sau nu.
Din partea mea, succes la modul de gandire al altora.
Asta e o parte dintr-un posibil curs pentru care nu trebuie sa platesti nimic.

Edited by c14h3r, 05 December 2012 - 21:47.


#9
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Si psihologul te invata cum sa traiesti, incearca sa te ajute sa schimbi modul de gandire si perspectiva asupra anumitor chestiuni si sa iesi din anumite cercuri vicioase.
Un life coach bun pune accent pe probleme concrete iar in functie de specializarea lui te poate ajuta sa ajungi sa ai succes in anumite domenii.

Un exemplu concret:
Un psiholog te poate ajuta cum sa scapi de anumite blocaje legate de relatia cu sexul opus.
Un life coach te poate indruma cum sa interactionezi cu sexul opus ca sa-ti maximizezi sansele de succes.

Problema este ca sunt putini care cu adevarat vor sa te ajute pe tine.Ei mimeaza acest lucru folosind diverse tehnici de manipulare cu scopuri comerciale sau de crestere a renumelui propriu.

Eu speram ca vom discuta despre oamenii enuntati mai sus cu exemple concrete legate de personalitatea si munca acestora, nu am dat special link-uri tocmai pentru a incuraja raspusurile de la cei ce au interactionat cu ei si ii cunosc.Totusi nu trebuie trecute cu vederea rezultatele pe care  le au legat de progresul altor persoane.

Edited by CPX, 05 December 2012 - 22:15.


#10
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Multi dintre cei care citesc/vor citi probabil thread-ul tau si vor da exemple din si despre viata celor enuntati de tine, fie au dat bani fie vor da bani ca sa invete sa fie ca ei. Restul, cei care iti vor da peste nas (nu cred ca sunt singurul), isi vor construi viata asa cum cred ei de cuviinta, fara sa le fie alterata personalitatea.
In caz ca nu te-ai prins pana acum (banuiesc ca deja ai ceva vizite active la un psiholog), psihologul nu-ti schimba personalitatea ci modul de a interactiona cu aceasta in situatii limita (interactiunea cu sexul opus poate fi o situatie limita).

Ceea ce incerc sa spun, si se pare ca nu ai inteles, este urmatorul lucru: un psihic slab va fi totdeauna modelat de un psihic puternic in stilul acestuia pentru ca in final sa se confunde cu acesta, indiferent de rezultate - evident, rezultatul va fi un psihic slab cu aroma de puternic care, pus in situatii cu adevarat limita, va claca si va duce inevitabil la solutii extreme (sinucidere sau crima). Un psihic puternic, va urma sau nu, exemplele altui psihic puternic, le va adapta cerintelor proprii dar nu se va lasa dominat de acesta si nici influentat in asa fel incat sa se confunde cu cel din urma.
Asat a fost a doua posibila lectie. De la a treia iti trimit nr. de cont.

Edited by c14h3r, 05 December 2012 - 22:41.


#11
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Vrei sa spui ca life coack-ing-ul nu te poate ajuta sa iti dezvolti personalitatea?Sigur ca totul trebuie filtrat de viziunea proprie si nu copiat 100%, insa cred ca e mai bine sa fim ghidati in anumite arii ale vietii decat sa ramanem blocati, iar psihicul nu se intareste daca nu ai si reusite.

Edited by CPX, 05 December 2012 - 23:04.


#12
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Ma refer la psihic nu la personalitate. Sunt doua lucruri complet distincte. Degeaba inveti cum sa fii zimbru daca la baza esti iepure. La un moment dat vei fi atat de greu incat nu vei mai putea fugi ca tunci cand erai iepure.
Adica: Mi-e frica de soareci si nu am pe ce sa ma urc. Am doua variante:
1. strang din dinti si trec mai departe. (la prima vedere asta aleg toti pana la proba contrarie)
2. mor de frica.

Nimeni, niciodata, nu te va invata niciodata cum sa reactionezi tu in diverse situatii ci cum va reactiona el in acele situatii. La fiecare pas important pe care il vei face te vei intreba : "Oare ce ar face X.." in loc sa analizezi la rece pro's si con's in vederea efectuarii acelui pas. Te-ai gandit vreodata ca cei mai buni life coach sunt parintii? Asa, batrani si nestiutori cum ii vezi tu acum....

Asta-i a treia lectie. Versiunea demo a expirat

#13
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Totusi poti fi invatat cum sa reactionezi in anumite situatii cand ai exemple de la altii. Nu sunt solutii universale dar sunt ceva diferit de zero, decat sa orbecai singur mai bine sa orbecai cu anumite puncte de referinta.
Parintii nu sunt deloc buni ca life coach, cel putin in cazul meu ei sunt cauza situatiei in care sunt acuma...dar au facut ce au stiut si putut mai bine si le sunt recunoscator pt. asta.

#14
Ciuciulete

Ciuciulete

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 23.10.2011

 CPX, on 05 decembrie 2012 - 20:06, said:

Vreau sa vorbim putin despre dezvoltarea personala de la noi. In ultma vreme am ajuns sa aud despre persoane ca Petra Novacovici, Leonard Dobre, Marius Simon, Daniel Zarnescu si altii.Acestia au reusit sa realizeze multe lucruri in viata in planurile legate de relatii,sex, afaceri si sanatate si se pot invata multe de la ei.

Dar..si exista un dar in viziunea mea. Sunt anumite aspecte cu care nu sunt de acord.Pentru inceput se pune problema moralitatii anumitor chestiuni legate fie de seductie, fie de manipularea oamenilor in general in folosul propriu prin tehnici ca NLP.Deasemena ii vad ca fiind intro retea, se sprijina si se promoveaza reciproc, poate intr-o anumita masura din respect dar si cu un puternic scop comercial.
Cartile,cursurile, si programele lor nu sunt deloc ieftine (10-1000 euro) insa cea mai mare problema pe care o vad eu este generalizarea excesiva a faptelor si ideea ca daca urmezi ce spun si fac ei vei reusi garantat.
Consider ca trebuie inteles ca fiecare om are o situatie unica, are atuuri si piedici diferite in viata iar solutiile trebuie personalizate si ca nu se poate lucra la gramada.Din aceste motive am decis ca deocamdata sa nu ma inscriu in nici un program platit.

Voi ce parere aveti?
Astia  sunt de fapt niste smecheri prosti. Sunt exact ca tiganii aia de vand telefoane mobile stricate celor fraieri/naivi.
Seducaretii astia, in adolescenta ori erau prea pampalai, ori aratau naspa, ori erau si pampalai si nasparlii.
Dand peste materialele lui David de Angelo , Mystery (si astia tot niste aiuriti) au inceput cat de cat sa atraga anumite femei.
Din sute de abordari facute pe strada, in baruri, pe la terase, le picau fie fete  total neatragatoare sau cu grave probleme psihice, fie pustoaice ce aveau chef sa se distreze pe seama acestor fraieri. In mintea lor au considerat ca sunt niste alfa si ca detin niste adevaruri in legatura cu femeile, adevaruri pe care cei mai multi barbati nu le stiu. Posted Image
Drept urmare au aparut cartile/site-urile de seductie si dezvoltare personala. Carti si site-uri pline de sofisme, truisme si platitudini.

Edited by Ciuciulete, 06 December 2012 - 14:29.


#15
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Totusi ei au facut ceva ca sa schimbe situatia in care sunt, generalizezi si judeci prea usor, nu stiu daca iti dai seama ce greu este ca sa  lupti cu tine si sa incerci sa te schimbi...
Si in dezvoltarea personala nu vorba doar de femei, e vorba de multe alte aspecte ale vietii legate de metode de comunicatie si interactiune umana, de reusita in afaceri si de sanatate/sport.

#16
Ciuciulete

Ciuciulete

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 23.10.2011
Lol. si de ce as invata despre afaceri sau femei de la niste tarani parsivi?
Ce anume ii califica pe ciudatii aia in a da sfaturi de viata tinerilor?

#17
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Sfaturile despre viata nu se predau, se fura! Meseria se fura! Totul se fura! Tu incerci sa fii baiat gigel sa cumperi, dar succesul se fura!

 CPX, on 05 decembrie 2012 - 21:38, said:

c14h3r, abia acum esti la subiect.Daca ai fi citit atent ai fi observat ca am spus ca deocamdata am decis sa nu fac investitii fananciare in aceste programe.Adevarul este insa ca sunt si informatii demne de urmat si ca in anumite conditii un life coach te poate ajuta foarte mult sa progresezi dar trebuie sa fie de buna credinta si sa lucreze individual cu fiecare client asa cum face un psiholog bun...

pe vremuri erau in ziare anunturi cu: Cum sa faci bani rapid, etc... si trimite un prieten, ii vine raspuns sa puna in plic o suma de bani, intre niste foi albe sa nu se cunoasca, suma nici mica dar nici foarte mare, cum e 100 de lei acum.

Trimite ala, si noi radeam de el, da prostu a primit raspuns: Fa ca mine! Si a avut dreptate! Asta s-a dus la politie, ca inselaciune, ii zice comisarul ca era inselaciune daca nu ii dadea raspunsul! Asa e serciciu platit!

Edited by Josef_Mengele, 07 December 2012 - 03:53.


#18
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Consider ca in Romania dezvoltarea personala trebuie sa inceapa de la psihoterapie si nu de la life-coaching. De ce cred asta? Pentru ca life-coaching-ul este doar un mic indrumar a unui om care de fapt nu are probleme foarte adanci. NLP-ul este un instrument bun atata timp cat nu ai probleme serioase in trecutul tau. Pentru ca NLP-ul da comenzi subconstientului tau ii poate aduce multe beneficii dar in acelasi timp il poate duce intr-un proces de vindecare neinteles de catre client. Cand nu pricepi ce ti se intampla, conflictul interior se intensifica si nu stii daca da randament.

NLP-ul iti da doar anumite lucruri care iti pot intari potentialul. Dar nu in sistemul emis de Pera si ceilalti . Acolo e un sistem omogenizat intr-un sistem care tu, ca component psihic ar trebui sa il integrezi. E de dorit ca ceea ce doresti  sa aiba amprenta specifica tie, nu o amprenta colectiva. Multi care doresc sfaturi cum sa seduca, vor gasi resurse de moment dar nu resurse viabile pentru sinele lor interior. Pentru ca dorinta de seductie e o dorinta intrinseca de a nu mai te mai simti vulnerabil si de a iti exercita autoritatea prin carisma personala.

In legatura cu acest subiect e mult de zis. Se vede clar ca sistemele sociale actuale ( la nivel global )  doresc o mecanizare si o tehnologizare a comportamentului uman. Omul are resurse de a fi fericit dar in acelasi timp fericirea/nefericirea colectiva o afecteaza pe cea individuala. Nu e de negat faptul ca, psihologia centreaza existenta individualista ca fiind centrum mundi si suis generis pentru ceea ce are sa declanseze ulterior.

Edited by Rhini, 07 December 2012 - 06:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate