Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Dezvoltare personala in Romania.

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Cunoasterea e factorul maxim-cheie in procesul dezvoltarii personale. Pentru Romania, am inteles ca anume cunoasterea trebuie sa satisfaca nevoile afective a individului. Aceasta deriva din sublimarea nevoilor primare ale omului si a dezorganizarii relatiilor inter-umane.

In alte parti, lucrurile au un alt ritm. Locul in care te afli nu iti schimba viata dar iti schimba perceptia. Schimbarile pe care le interprinzi ca persoana iti pot schimba viata. Atitutidinea cu care te deschizi in fata unei situatii sau cu care te inchizi decid pasii urmatori. Structuralizarea reactiilor poate duce la normalizare sau la dereglare.

Nu stiu, in cazul tau, daca tu ai probleme sau doar ti le creezi. Acest lucru nu e relevant pe o platforma virtuala,anyway. Oricum perspectiva e a unui om care nu a castigat f multe. Poate ca nu oamenii sunt cei care iti trebuiesc ci poate abilitatea de a trai viata prin proprii tai termeni.

View PostCPX, on 09 decembrie 2012 - 04:19, said:



Presat de timp? Pana acum imi pare ca la cel de 55 de ani nu ai avut motive reale sa refuzi terapia cu dansul. Sanatatea e factorul care declanseaza starile? E o boala anume sau sunt episoade?

Ce ai cautat la psihiatrie?

Tu te grabesti undeva? Ai o fixatie anume ca pana la varsta ta tu trebuia sa fii intr-un anume fel si trebuia sa traiesti intr-un anume fel? Daca ai probleme care necesita consultul psihiatrilor aici nu mai pot emite niciun sfat. Nu e de competenta mea

Sunt multe persoane care se confrunta cu probleme in viata si nu se lasa batuti. Nu ii prea poti intalni pe forumuri, asta e adevarat

E o vorba  care spune asa: Nefericirea vine nu de la ce este ci de la ceea ce ne imaginam ca ar trebui sa fie

Edited by Rhini, 09 December 2012 - 04:31.


#38
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Nu am refuzat terapia la psihiatrul mai in varsta, insa la un moment dat am simtit ca nu ne potrivim si ca nu progresez deloc si am renuntat(dupa 9 sedinte).
Ma simteam presat de timp in cadrul sediintei..cand reuseam sa-mi intru in ritm deja se termina ora...

Migrena ,adenomul de hipofiza si pois-ul sunt boli.De jumatate de an ma supara si o artro-guta si merg  greu si cu durere,numai pot alerga...

Crizele de migrena ma duc la o stare in care cu greu mai pot sa am grija de mine(ameteala,greata,pierdere a vederii si durere puternica de cap).Mereu cand plec de acasa sunt nelinistit ....Pois-ul..este o stare de rau dupa ejaculare..seamana ca simtomatologie migrenei insa dureaza 1-2 zile, uneori se suprapun(ejaculare nocturna urmata de criza migrenoasa).Toate aceste probleme mi-au nimicit increderea in nime legata de relatiile cu femeile  mai ales ca au aparut la doar 3 ani dupa pubertate, in conseciinta m-am purtata mereu doar ca un prieten cu sexul opus fiind constient de incapabilitatiile mele...

La psihiatrie am fost dupa moartea mamei si dupa o criza foarte puternica de migrena.Am facut niste teste dar nu am primit un diagnostic, doar un tratament pentru dinamica creierului(CEREBROLYSIN).

Sunt afectat de faptul ca nu am reusit pana la acesta varsta sa am experientele normale ale tineretii(intalniri,socializare,distractii,petreceri,sex) pe care cei din jurul meu le-au avut din plin si simt ca deja este prea tarziu sa recuperez...Am deja fosti colegi de liceu casatoriti cu copii, practic sunt cu cel putin 10 ani in urma firescului..

M-au lovit aceste ganduri ultima vreme, stiu formal ca nu trebuie sa ma dau batut dar nu reusesc sa-mi gasesc motivatia interna sa continui lupta in starea de acuma, nu vad cum mi-as mai putea indeplinii visul de la 15 ani: acela de a fi tanar, sanatos si cu un corp aratand normal...


Multumesc mult pentru efort.

Edited by CPX, 09 December 2012 - 05:08.


#39
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Am cunoscut o fata cu o boala mai grava decat a ta. Mereu a fost cu riscul mortii si a luptat si a avut o viata normala ( adica ce emit unii ca ar fi ). Prieteni multi, un partener adevarat.. Stii de ce? Pentru ca pentru multi a fost o lectie adevarata de viata ca s-a putut bucura de viata. Vezi tu, sunt unii oameni c-un anume destin si c-o anumita soarta. Daca te-ai nascut special si aceste boli exista, invata sa traiesti asa cum esti, special. Prea depinzi de cum ar trebui sa fie.

Tu vrei sa fii ca toata lumea, iar altii vor sa fie speciali... Eu nu zic ca lucrurile astea nu necesita un efort imens din partea ta. Legat de terapia cu 55, cred ca o ora iti ajungea. Doar ca tu ai vrea sa le rezolvi pe toate acum si cat mai repede.Probabil era ritmul mai lent pentru ca cu cat o problema este mai grava si modul cum o rezolvi are un ritm de procesare si solutionare mai lent

Ce ai tu nu e un vis, e o dorinta de a fi normal. Macar de spuneai ca e o dorinta de a fi fericit Posted Image Dar tu emiti doua cuvinte normalitate, tinerete. Accepta-ti conditia dar in acelasi timp construieste-ti viata cu ceea ce ai. Si in timp vei vedea rezultatele.

Edited by Rhini, 09 December 2012 - 05:27.


#40
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View Postjeffy86able, on 09 decembrie 2012 - 01:41, said:

Ba , eu nu sunt violent de fel da' daca imi face cineva "smecheria" asta iti garantez ca pleaca cu dintii in buzunar .
Plus ca aia cu "trucuri cu carti" e penibila . Asa ma imbrac eu in clovn si incep sa jonglez cu pisici in club . Daca nu plec acasa cu harem nu ma cheama Vasile .

Ba, n-ai inteles. Tipii aia doi se cunosteau. Adica mergem noi doi in club cu un plan in prealabil. Tu intri in vorba cu una, te dai drept tipul de dreapta. Eu vin ca nesimtitul peste voi doi si ii fac ei complimente de macho man. Tu te iei de mine ca "Ba, nesimtitule, pleaca de aici nu vezi ca domnisoara asta superba si mirobolanta e cu mine ca vreau s-o dau o tura cu mertanul?". Eu, conform planului, plec spasit. Finalul: tu devii erou in ochii ei.
Daca viitoare, inversam rolurile.

Bine, intre noi fie vorba nici nu era nevoie de planul asta de aveai mertan. Daca mai si mergeam la hora din sat, succes garantat.

View PostCPX, on 09 decembrie 2012 - 03:21, said:

quantiqus, da multi fac aceste lucruri natural, eu nu stiam insa nimic pana nu am citit, oricum mai sunt multe alte tehnici, le gasesti pe siturile si forumurile de specialitate...

Cum ti-am zis, sa ma anunti si pe mine cand vei avea succes cu ele.
Pana atunci treaba e simpla: aia, daca il place, ii accepta si trucurile stupide si replicile de cacao si tehnica dubioasa. Daca nu, cu atat mai rau pentru el.

#41
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

View Postquantiqus, on 09 decembrie 2012 - 10:05, said:

Ba, n-ai inteles. Tipii aia doi se cunosteau. Adica mergem noi doi in club cu un plan in prealabil. Tu intri in vorba cu una, te dai drept tipul de dreapta. Eu vin ca nesimtitul peste voi doi si ii fac ei complimente de macho man. Tu te iei de mine ca "Ba, nesimtitule, pleaca de aici nu vezi ca domnisoara asta superba si mirobolanta e cu mine ca vreau s-o dau o tura cu mertanul?". Eu, conform planului, plec spasit. Finalul: tu devii erou in ochii ei.
Daca viitoare, inversam rolurile.

Bine, intre noi fie vorba nici nu era nevoie de planul asta de aveai mertan. Daca mai si mergeam la hora din sat, succes garantat.

Aaaa , un fel de wingman . Sa-mi trag palme ! Asa se face bagatu' in seama in 2012 ? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate