Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK

Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere
 

Romtelecom devine lider pe internet si date

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#73
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
maxim  512kbps ? eu am 20Mbps. in ce an traiesti ?

#74
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

 Koal, on Nov 27 2008, 22:59, said:

Ceva asemanator se putea construi si la sate, cu investitii moderate.

Lasa satele in pace,chiar nu se merita investitii in fibra la cata cerere este....
Majoritatea oamenilor de la sate/comune  sunt batrani iar ca sa bagi fibra investitia este destul de mare.
FTP ce are?

#75
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Deci Flavia. Un amendament la titlul topicului. Nu copii primesc calculatoarele gratis. Daca copilu' pleaca de la scoala respectiva, pa pa calculator. Nu mai merge modificat tiltul acum, dar ideea ramane. Ai vrut sa para un lucru marinimos si pompos dar... nope, nu prea tine. Desigur, e un fel de leasing.
Desigur, nu pot contesta partea buna, ca probabil nu isi permiteau internet si calculator si acum pot sa mai faca una alta, ca si profesorii astia au inceput sa faca mutre cand scrie copilu' mai urat si vor scris la tastatura.

Edited by nicu13, 27 November 2008 - 23:19.


#76
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,997
  • Înscris: 21.08.2008

 catalinanu, on Nov 27 2008, 23:08, said:

maxim  512kbps ? eu am 20Mbps. in ce an traiesti ?

512Kb / s = 4Mbps.

La abonamentul de 25 de euro ce viteza va fi?

Dar la cel de 45 de euro?

--

@cristian007

Ma refeream la asta: http://en.wikipedia.org/wiki/FTTB

Edited by Koal, 27 November 2008 - 23:20.


#77
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 22.02.2007

 Koal, on Nov 27 2008, 22:59, said:

Nu sunt pro RDS si cu atat mai putin pro UPC, dar Romania pierde invitand Romtelecomul sa faca acest jaf.
Nu a fost de ajuns cat a fost furat poporul cu telefonia, acuma o sa suga pana la ultima suflare si din serviciile de internet.

#78
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 zildjian, on Nov 27 2008, 22:50, said:

Daca venea RDS-ul sa se angajeze ca introduce Fiberlink nu neaparat la sate ci macar in centrele de comuna si in zonele de case din orase si localitatiile adiacente oraselor, atunci merita tevatura de pe topicul asta. Ca fost posesor parerea mea e ca RDS Cablelinkul si UPC sunt sub Clicknet! Cei 20Mbps de la UPC sunt chiar jalnici! Si sa nu mai vorbesc de cele 2 categori de clienti ai RDS-ului.
Fiberlinkul nu poate fi implementat decat "indoor". Principiul este ca tot ce vulnerabil la interferente, pierderi de date etc sa fie la adapost, in casa/blocul omului. Un cablu FTP/UTP merge pana la 150m si nu din cauza ca sunt pierderi prea mari ci din cauza coliziunii pachetelor. Sigur o retea mica poate implementa asa ceva, dar nu mereu cu rezultate bune.

La case ADSL/Cablu ramane baza, in viitorul apropiat spre mediu FTTH. Daca mai esti si intr-o comuna in mijlocul pustiului iti aduci tu net sau te multumesti cu ce ai.
Sau solutii wireless, gen 3G. La o comuna mare cred ca e chiar mai ieftin ;)

Edited by Blackhawk, 28 November 2008 - 00:15.


#79
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Oricum, daca cineva mi-ar spune ca traiesc in Papua Noua Guinee probabil l-as crede. Ne meritam soarta de romani sugari de la oricine ne da sa sugem :)

#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,554
  • Înscris: 04.05.2006

 jafpefata, on Nov 27 2008, 22:02, said:

Aham deci zici că ești neutru dar totuși preferi să fie Romtelecom. Eu nu înțeleg cu ce o fi mai bun ca restul, dar mă rog. D

Pentru ca ofera in general servicii de calitate mai buna decat ceilalti. Telefonia nu se poate compara, iar internetul, acolo unde poate fi implementat, e mai stabil...chiar mult mai stabil. Au avantajul infrastructurii, pe care ceilalti nu-l au inca. Si-n plus, au avantajul infrastructurii in mediu rural, unde ceilalti nu sunt interesati sa investeasca. Asta este singurul motiv pentru care ii prefer. Sunt mai scumpi, e adevarat, da diferentele de pret mi se par justificate. Nu vei vedea RCS sau UPC investind la tara, decat eventual wireless iar o solutie wireless nu va putea fi prea curand la fel de viabila ca una pe cablu.


 Koal, on Nov 27 2008, 22:31, said:

Cum a spus si un antevorbitor, ar fi trebuit sa se faca un proiect asemanator lui euro 200, sa vina guvernul cu mai mult de jumatate din banii necesari achizionarii unui calculator si sa subventioneze si abonamentul de internet 1-2 ani, si sa nu conteze nici magazinul de unde se ia calculatorul, nici operatorul care furnizeaza internetul, si nici macar firma care ofera software-ul instalat si suportul pentru acel software.

La partea de hardware si software sunt de acord cu tine. Dar e campanie electorala...trebuie bani...nu? :)

Quote

Daca ii bagi pe gat omului un serviciu, ofertantul acelui serviciu va avea o durere profunda in dos de acel client pentru ca stie ca nu il poate pierde si nu a depus nici un efort sa il castige (inafara de comisionul platit la guvern). Daca insa fiecare copil primea un cupon de reducere si avea libertatea sa aleaga singur operatorul / magazinul / gama de programe instalata, avea de castigat intreaga piata.
Asa nu au de castigat decat nesimtitii, 100 de lei pretul minim al abonamentului cand majoritatea lumii nu plateste decat 25-35 de lei pe servicii mai bune decat ADSL-ul Romtelecomului. Jaf jaf jaf...

Cu prima parte sunt de acord. Cu a doua insa..... Gandeste-te ca sunt multi copii aflati in zone in care alternativele Romtelecom se numesc Vodafone sau Orange (Sau Zapp) cu servicii de rahat si scumpe... Iar servicii mai bune decat ADSL-ul Romtelecomului, n-o sa vezi in 90% din teritoriul Romaniei. Mai ieftine sigur.

Quote

Pentru un alt antevorbitor: Nu poti participa la o licitatie daca nu stii de aceasta, daca nu te anunta nimeni, daca se stie din start cine va fi castigatorul.

Nu se poate organiza o licitatie de genul asta, cu "usile inchise". Licitatia a fost anuntata mai mult ca sigur prin mijloacele prevazute legal si in termenele prevazute legal. Ceilalti nu s-au bagat ....din diverse motive, printre care nu exclud nici macar o intelegere intre ei si Romtelecom+Altex+cine-o mai fi implicat . Sa nu crezi ca operatorii astia mari sunt chiar atat de .....concurenti :). Colaboreaza in draci.

--

#81
dand6709

dand6709

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.05.2007
cateva observatii:

1. cred ca era mai corect ca licitatia sa fie "sparta" pe mai multe zone geografice in asa fel incat sa fie posibil se existe mai multi cistigatori (pentru fiecare regiune in parte). s-ar fi evitat multe suspiciuni...
2. statul s-ar putea sa fi facut pana la urma o buna afacere. detine cam 45% din romtelecom si vrea sa vanda actiunile anul viitor. in mod sigur valoarea de piata va creste (daca chiar vor instala 450000 de conexiuni la internet) ceea ce inseamna ca vor putea obtine un pret mai bun. sa spunem ca acum romtelecom ar fi evaluat la 1.5 miliarde de euro (conform ziarului financiar) iar anul viitor, dupa implementarea acestui program ar putea valora 2 miliarde. in cazul asta valoarea pachetul de actiuni detinut de stat ar creste cu mai bine de 200 de milioane de euro. e mai mult decat ii costa licitatia asta! in ultima instanta putem considera aceasta licitatie ca pe o investitie. desigur e mai putin corect din punct de vedere al concurentei dar asta e alta discutie...
3. nu sunt de acord ca statul pierde bani la romtelecom. au fost ani in care a fost profit si s-au platit dividente iar statul a primit proportional cu cota de participatie. si asta fara sa faca nimic.
pierderile actuale de la romtelecom sunt conjuncturale. daca se scad cele 40 milioane platite pentru salarii compensatorii, sunt pe profit anul asta. profitul operational e un indicator mai obiectiv decat profitul net. la romtelecom e de peste 35% ceea ce e inca ok (desigur nu se compara cu cele peste 50% de la orange/vodafone). conform informatiilor publicate pe site-ul ministerului de finante romtelecom a fost pe profit si anul trecut (chiar mai mare ca al rds-ul!) desi anuntasera pierderi. explicatia este ca rezultatele romtelecom sunt desprinse din rapoartele ote care sunt auditate conform standardelor internationale (si care sunt diferite de cele romanesti).

#82
gloria123

gloria123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.11.2008

 Koal, on Nov 27 2008, 22:31, said:

Este o ilegalitate toata povestea asta, un abuz, o porcarie asemanatoare Silgard/Gardasilului si Loganurilor de 70000 de euro.

Sunt scarbit scarbit scarbit de ce poate face guvenul asta in ultimele sale zile.

Cum a spus si un antevorbitor, ar fi trebuit sa se faca un proiect asemanator lui euro 200, sa vina guvernul cu mai mult de jumatate din banii necesari achizionarii unui calculator si sa subventioneze si abonamentul de internet 1-2 ani, si sa nu conteze nici magazinul de unde se ia calculatorul, nici operatorul care furnizeaza internetul, si nici macar firma care ofera software-ul instalat si suportul pentru acel software.

Daca ii bagi pe gat omului un serviciu, ofertantul acelui serviciu va avea o durere profunda in dos de acel client pentru ca stie ca nu il poate pierde si nu a depus nici un efort sa il castige (inafara de comisionul platit la guvern). Daca insa fiecare copil primea un cupon de reducere si avea libertatea sa aleaga singur operatorul / magazinul / gama de programe instalata, avea de castigat intreaga piata.
Asa nu au de castigat decat nesimtitii, 100 de lei pretul minim al abonamentului cand majoritatea lumii nu plateste decat 25-35 de lei pe servicii mai bune decat ADSL-ul Romtelecomului. Jaf jaf jaf...

Halal lider de piata...


Pentru un alt antevorbitor: Nu poti participa la o licitatie daca nu stii de aceasta, daca nu te anunta nimeni, daca se stie din start cine va fi castigatorul.


--

P.S. - offtopic
Nu stiu daca ati observat, dar e prima data cand folosesc un astfel de limbaj, si asta pentru ca sunt dezamagit.

Nu mai exista in tara asta la nivel inalt oameni care sa nu fi fost corupti, e trist, trist, trist.
Nu mai exista culoare politica nemozolita.
Duminica e prima oara cand nu voi merge la vot, imi vor fura votul, ma vor fura si in continuare la fel cum m-au furat si pana acum.
de ce nu va informati inainte de a vorbi verzi si uscate? nu stiu de unde tot ati scos preturile astea, nu exista nicio obligativitate contractuala, internetul este oferit 3 luni gratuit pentru testare, apoi care va dori isi va face abonament din oferta Romtelecom.

#83
trubadurul

trubadurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.08.2007

 lucifer00, on Nov 27 2008, 22:17, said:

Hai sa o luam asa: din punct de vedere politic s-a gresit grav, iti provoaca scarba cand o actiune a guvernului aste insusita de un anumit personaj. Ok dai 250.000 de calculatoare, dar ce drac cauti tu acolo sa plictisesti niste copii ..., sincer pt unii chiar e un vis implinit, apari acolo sa cersesti voturi, urat foarte urat.
(singura mea intrebare ar fi : cum se simt profesorii care nu au primit marire dar "basitii" aia de elevi primesc calculatoare?  e super hilara treaba :)))
tu cam confunzi puterile in stat. nu Tariceanu da calculatoare, ci MEC, nu MEC da salarii, toate astea se fac prin propuneri legislative. deci, nu incurca borcanele.

#84
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

 richelieu, on Nov 28 2008, 10:22, said:

Cu prima parte sunt de acord. Cu a doua insa..... Gandeste-te ca sunt multi copii aflati in zone in care alternativele Romtelecom se numesc Vodafone sau Orange (Sau Zapp) cu servicii de rahat si scumpe... Iar servicii mai bune decat ADSL-ul Romtelecomului, n-o sa vezi in 90% din teritoriul Romaniei. Mai ieftine sigur.
Hai las-o că măcăne.  <_< Ziceai că esti neutru dar nu ești nici pe departe. chestia cu "servicii superioare" măcăne rău. Asta pentru că eu am și Romtelecom și alt provider și pot spune că nu este absolut nici o diferență în stabilitate. Numai cine are doar RTC sau doar alt provider te poate crede. Nu mă refer pe coclauri, dacă se făcea cum am zis eu un program gen "euro 200", Romtelecom avea de câștigat oricum pentru "coclauri".

#85
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.06.2008
Hai mai ca pana la urma nu o fi doar din punct de vedere politic si doar ca sa se imbogateasca unii.

Trebuie sa mai fie si pentru stat acolo si pentru elevi.

Eu am primit calculator de la parinti in clasa a X-a, luat in rate un P2 cu 64 RAM. Daca veneau sa imi dea compu de la scoala eram cel mai fericit si numai stateam sa ma gandesc cine va castiga la faza asta. Doar il spurcam pe fraierul ala care venea sa ne minta una alta si sa ne zica sa ii votam ca daca nu, ne ia calculatorul...

#86
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
lucifer00, și un program gen euro 200 unde statul îți plătea o parte din factura internet, ce avea?

#87
dumi99

dumi99

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 205
  • Înscris: 13.11.2008
Da domne. Romtelecom e mai fraier sa mearga la tara unde nu este profitabil iar "baietii destepti" la oras. Voi chiar sunteti nebuni ? Chiar asa prosti ii credeti pe greci ?

A crescut RDS, acum incepe sa scada. Trebuie sa intelegi ca asa este in afaceri, urci , cobori....tot asa....ca si in viata.

#88
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.06.2008

 jafpefata, on Nov 28 2008, 13:03, said:

lucifer00, și un program gen euro 200 unde statul îți plătea o parte din factura internet, ce avea?


Cred ca s-a comparat destul treaba asta cu euro 200

Iar incepem?

Stii ce imi place la forumul asta ca de obicei sunt doua tabere si cateodata si a treia neutra , care tot incearca sa se convinga una pe alta ce si cum.

Si se discutat de mama focului dar pana la urma tot acolo ajung de unde au plecat, toti o tin pe-a lor.

Degeaba incerci sa imi explici acum cum ar fi trebuit , tarziu s-a intamplat.

Daca vreti sa schimbati ceva atunci nu lasati sa se intample. Iesiti in strada fratilor, ati vazut prin alte tari ce inseamna o iesire in strada sau cum se face. ... Normal te strambi si zici auzi si la p**a asta ce zice....

Pai nu stiu ce drac sa mai zic... deja devine plictisitor aici. S-au spus argumentele de ce RTC si nu altii, de ce s-a facut in plina campanie si altele. Gata acum asteptam sa vedem macar daca ajung calculatoarele la copii, ca te trezesti ca de pe la o cifra in sus uita sa mai imparta.

#89
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Lasati ma copii sa se bucure de calculatoare si internet.
Pe ei chiar nu ii intereseaza de la cine primesc internet,numai sa primeasca si sa ii mai scoata la lumina pe cei de la sate care nici nu visau de asa ceva.
Hai lasati-o moarta.

#90
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,554
  • Înscris: 04.05.2006

 jafpefata, on Nov 28 2008, 12:59, said:

Hai las-o că măcăne.  <_< Ziceai că esti neutru dar nu e?ti nici pe departe. chestia cu "servicii superioare" măcăne rău. Asta pentru că eu am ?i Romtelecom ?i alt provider ?i pot spune că nu este absolut nici o diferen?ă în stabilitate. Numai cine are doar RTC sau doar alt provider te poate crede. Nu mă refer pe coclauri, dacă se făcea cum am zis eu un program gen "euro 200", Romtelecom avea de câ?tigat oricum pentru "coclauri".

Care-i celalalt provider? Asa...de curios. Si nu e fair sa nu te referi la mediul rural, cand tocmai ala ridica cele mai mari probleme in ecuatia asta. Ori la tara, in proportie de 95%, alternativele locale sunt doar de forma. Solutii cu cablu FTP si switchuri cascadate.....no comment.

L.E. Si am afirmat ca sunt neutru, in sensul ca nu am nici un interes mai mare decat la altii,  la nici unul din operatorii mari de pe piata. Cu toti m-am concurat pana acu putin timp, cand am renuntat la retele, dar toti imi sunt clienti la materiale. Dar asta nu inseamna ca nu pot avea parere mai buna despre unii, decat despre altii...cel putin dpdv tehnic.

Edited by richelieu, 28 November 2008 - 13:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate