Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Romtelecom devine lider pe internet si date

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
98 răspunsuri în acest subiect

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.513
  • Înscris: 04.05.2006
Nu ai inteles...si se pare ca nu stii datele problemei, mai precis comportamentul tampit la lui romaximusro pe forumul asta. Problema am pus-o taman pe dos....adica, in momentul in care il critici pe unul ca face manarii, critica-i pe toti, chiar daca fac parte din gasca politica pe care tu o sustii. El are un comportament de fanatic....ceea ce nu e bine.

#56
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.700
  • Înscris: 26.09.2007
Bun, dar aici vorbim strict de "tunul" Romtelecom, dacă poftești, poți deschide un  thread în care să critici tunul lui Băsescu, tunul UTI sau tunul RDS. Evident că toate sunt nasoale și toate fac o gaură în bugetul țării.

#57
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 178
  • Înscris: 16.11.2008
Statul are 1/2 din Romtelecom.

#58
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.513
  • Înscris: 04.05.2006

 jafpefata, on Nov 27 2008, 21:23, said:

Bun, dar aici vorbim strict de "tunul" Romtelecom, dacă poftești, poți deschide un  thread în care să critici tunul lui Băsescu, tunul UTI sau tunul RDS. Evident că toate sunt nasoale și toate fac o gaură în bugetul țării.

Eu doar am dat o replica cuiva....nu comentez tunurile altora. Ce mie personal imi e clar, este ca orice afacere de dimensiunea asta, nu se va acorda altfel decat prin pile si spagi,....si asta nu doar in Romania ...ci oriunde altundeva in lumea asta. Cat despre afacerea asta, oricat de neutru as fi pozitionat in el, prefer sa o ia o firma ca Romtelecomul, decat una ca RCS-ul....sau UPC-ul. Si oricum, nici unul dintre ceilalti doi n-ar fi avut posibilitatile tehnice pentru a putea intra in carti. RCS-ul ar fi trebuit sa aiba acoperire nationala cu 3G-ul lor....iar altii nu pot intra in discutii..

#59
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.269
  • Înscris: 02.04.2004
care stat? grecii au 54,01% ;)

#60
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 761
  • Înscris: 07.08.2006

 catalinanu, on Nov 27 2008, 19:27, said:

Statul are 1/2 din Romtelecom.
Dap, inca se vad reminiscentele retardo-schizoide din actiunile astea necugetate de substituire de taxe subtile... Ca doar statul este cel mai prost administrator din cate se declara la nivel inalt. Si se imbina perfect cu nesimtirea grecilor verzi.

Editat de nicu13, 27 noiembrie 2008 - 21:56.


#61
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.700
  • Înscris: 26.09.2007

 richelieu, on Nov 27 2008, 21:33, said:

Eu doar am dat o replica cuiva....nu comentez tunurile altora. Ce mie personal imi e clar, este ca orice afacere de dimensiunea asta, nu se va acorda altfel decat prin pile si spagi,....si asta nu doar in Romania ...ci oriunde altundeva in lumea asta. Cat despre afacerea asta, oricat de neutru as fi pozitionat in el, prefer sa o ia o firma ca Romtelecomul, decat una ca RCS-ul....sau UPC-ul. Si oricum, nici unul dintre ceilalti doi n-ar fi avut posibilitatile tehnice pentru a putea intra in carti. RCS-ul ar fi trebuit sa aiba acoperire nationala cu 3G-ul lor....iar altii nu pot intra in discutii..
Aham deci zici că ești neutru dar totuși preferi să fie Romtelecom. Eu nu înțeleg cu ce o fi mai bun ca restul, dar mă rog. Degeaba are statul 45% din Romtelecom dacă nu vede un ban profit. Are grijă deținătorul controlului Romtelecom să nu iasă acesta pe profit, învârtind banii între firme.
Chestia cu acoperirea, repet, era ireleventă atâta timp cât se putea face programul în genul euro 200, fiecare își alegea un furnizor de internet și i se deconta factura pănă într-o anumită sumă.
Și Romtelecom, tot câștiga ceva, pentru că o mare parte alegeau Romtelecom.
Repet, nu e rău că a ieșit Romtelecom, metoda e rea. Iar 24 de euro pe lună e tun pe față, majoritatea conexunilor internet se situează între 30 și 70 de lei.

Editat de jafpefata, 27 noiembrie 2008 - 22:04.


#62
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 178
  • Înscris: 16.11.2008
E treaba grecilor daca stiu cum se face sa iasa pe pierderi. Au cei mai buni contabili din Romania , si nu exagerez.

Eu stau si ma intreb cum de Roedu este pe RDS? CFR nu avea fibra ? Romtelecom? De ce RDS ?

Dupa 3 luni statul va plati abonamentul pentru elevi. Sa vedem care o sa fie scaderile la RDS si UPC.

 jafpefata, on Nov 27 2008, 22:02, said:

Repet, nu e rău că a ieșit Romtelecom, metoda e rea. Iar 24 de euro pe lună e tun pe față, majoritatea conexunilor internet se situează între 30 și 70 de lei.

+ fixul.

#63
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 434
  • Înscris: 05.06.2008
Hai sa o luam asa: din punct de vedere politic s-a gresit grav, iti provoaca scarba cand o actiune a guvernului aste insusita de un anumit personaj. Ok dai 250.000 de calculatoare, dar ce drac cauti tu acolo sa plictisesti niste copii ..., sincer pt unii chiar e un vis implinit, apari acolo sa cersesti voturi, urat foarte urat.
(singura mea intrebare ar fi : cum se simt profesorii care nu au primit marire dar "basitii" aia de elevi primesc calculatoare?  e super hilara treaba :)))

Privita ca afacere sincer si eu ma bucur ca nu au castigat cele cu capital strain, cel putin nu toti banii nostrii se duc la aia in buzunar, o parte din ei ii putem considera investitie in RTC .Cred?! si chiar e cel mai in masura pentru asta.

Ok, nu s-a facut licitatia cu strigare , asa ceva nu o sa vezi niciodata cand e vorba de proiect de guvern.

Acum nu stiu care sunt pe motiv politic , si care sunt sustinatori altor firme...

Apropo 450.000 de calculatoare nu sunt putine? ajung pt toti elevii sau exista selectie ca in presa scrie ca "APROXIMATIV 450.000 de elevi..." acel "aproximativ" ma ingrijoreaza, ce nu se stie cati elevi de clasa a IX-a și a X-a sunt? ...daca e asa atunci chiar ca e jenant...sau ma ingrijoreaza ceva minor....

#64
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 761
  • Înscris: 07.08.2006

 catalinanu, on Nov 27 2008, 20:16, said:

E treaba grecilor daca stiu cum se face sa iasa pe pierderi. Au cei mai buni contabili din Romania , si nu exagerez.

Eu stau si ma intreb cum de Roedu este pe RDS? CFR nu avea fibra ? Romtelecom? De ce RDS ?

Dupa 3 luni statul va plati abonamentul pentru elevi. Sa vedem care o sa fie scaderile la RDS si UPC.

+ fixul.

Vai vai, ce bine ca au contabili buni. Sa nu care cumva sa le calculeze gresit pierderile. Ca profitul nu prea au cum sa il calculeze din moment ce intra permanent intr-o gaura neagra (de fapt e verde). Nu mai abera atat. Cine sa piarda si ce? Elevii aia nu au mai fost clienti ai cuiva ca sa fie clienti pierduti.
Asa ca o informare generala pt flavi. Pe RoeduIasi am avut cea mai mare viteza intotdeauna.

Editat de nicu13, 27 noiembrie 2008 - 22:24.


#65
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.993
  • Înscris: 21.08.2008
Este o ilegalitate toata povestea asta, un abuz, o porcarie asemanatoare Silgard/Gardasilului si Loganurilor de 70000 de euro.

Sunt scarbit scarbit scarbit de ce poate face guvenul asta in ultimele sale zile.

Cum a spus si un antevorbitor, ar fi trebuit sa se faca un proiect asemanator lui euro 200, sa vina guvernul cu mai mult de jumatate din banii necesari achizionarii unui calculator si sa subventioneze si abonamentul de internet 1-2 ani, si sa nu conteze nici magazinul de unde se ia calculatorul, nici operatorul care furnizeaza internetul, si nici macar firma care ofera software-ul instalat si suportul pentru acel software.

Daca ii bagi pe gat omului un serviciu, ofertantul acelui serviciu va avea o durere profunda in dos de acel client pentru ca stie ca nu il poate pierde si nu a depus nici un efort sa il castige (inafara de comisionul platit la guvern). Daca insa fiecare copil primea un cupon de reducere si avea libertatea sa aleaga singur operatorul / magazinul / gama de programe instalata, avea de castigat intreaga piata.
Asa nu au de castigat decat nesimtitii, 100 de lei pretul minim al abonamentului cand majoritatea lumii nu plateste decat 25-35 de lei pe servicii mai bune decat ADSL-ul Romtelecomului. Jaf jaf jaf...

Halal lider de piata...


Pentru un alt antevorbitor: Nu poti participa la o licitatie daca nu stii de aceasta, daca nu te anunta nimeni, daca se stie din start cine va fi castigatorul.


--

P.S. - offtopic
Nu stiu daca ati observat, dar e prima data cand folosesc un astfel de limbaj, si asta pentru ca sunt dezamagit.

Nu mai exista in tara asta la nivel inalt oameni care sa nu fi fost corupti, e trist, trist, trist.
Nu mai exista culoare politica nemozolita.
Duminica e prima oara cand nu voi merge la vot, imi vor fura votul, ma vor fura si in continuare la fel cum m-au furat si pana acum.

Editat de Koal, 27 noiembrie 2008 - 22:40.


#66
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 178
  • Înscris: 16.11.2008
Nu au participat pentru ca tehnic nu aveau cum sa bage internet la tara. Pricepi ?

#67
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.993
  • Înscris: 21.08.2008

 catalinanu, on Nov 27 2008, 22:40, said:

Nu au participat pentru ca tehnic nu aveau cum sa bage internet la tara. Pricepi ?

Problema e pusa gresit.

Nu un singur operator trebuia sa dezvolte o retea nationala ci toti operatorii existenti pe piata si eventual unii nou infintati.

Asa dai de mancare la mai multa lume, ajuti la dezvoltarea unor zone defavorizate si stimulezi concurenta.

Daca ii dai toata painea unuia, isi bate joc de ea, nu o pretuieste.

Pricepi? Sau vezi numai verde si albastru in fata ochilor?

Editat de Koal, 27 noiembrie 2008 - 22:44.


#68
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.644
  • Înscris: 21.03.2008
Daca venea RDS-ul sa se angajeze ca introduce Fiberlink nu neaparat la sate ci macar in centrele de comuna si in zonele de case din orase si localitatiile adiacente oraselor, atunci merita tevatura de pe topicul asta. Ca fost posesor parerea mea e ca RDS Cablelinkul si UPC sunt sub Clicknet! Cei 20Mbps de la UPC sunt chiar jalnici! Si sa nu mai vorbesc de cele 2 categori de clienti ai RDS-ului.

#69
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 178
  • Înscris: 16.11.2008
Este adevarat ca elevii urmeaza sa primeasca si 1 telefon Cosmote cu un abonament special atasat celui de fix ?

Asta fiind un bonus, 100 minute nationale si 1000 in retea.

#70
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.993
  • Înscris: 21.08.2008
Nu sunt pro RDS si cu atat mai putin pro UPC, dar Romania pierde invitand Romtelecomul sa faca acest jaf.

Un proiect sanatos ar fi dat aripi unor operatori mici, am fi vazut si la sate niste retele asemanatoare celor de cartier.

In Craiova inainte de "triumful" RDS-ului existau cateva retele de cartier construite tot pe FTTB (fibra optica), foarte bune pentru hub-uri si care ieseau in internet prin linii inchiriate.
SI in Bucuresti a fost la fel, primul nume care imi vine in minte este CZONE.

Ceva asemanator se putea construi si la sate, cu investitii moderate.

#71
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 178
  • Înscris: 16.11.2008
Omule , intelege. Statul nu are timp sa astepte sa construiasca Gica de la 0 o retea. Asa este cel mai simplu iar statul este actionar Romtelecom.

#72
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.993
  • Înscris: 21.08.2008

 catalinanu, on Nov 27 2008, 22:50, said:

Este adevarat ca elevii urmeaza sa primeasca si 1 telefon Cosmote cu un abonament special atasat celui de fix ?

Asta fiind un bonus, 100 minute nationale si 1000 in retea.

Mai baga!

La 45 de euro ar trebui sa aiba minute nelimitate in Romtelecom si Cosmote si SMS-uri nelimitate in toate retelele.
Plus tarife de 1 cent in orice retea fixa si 4 centi in retelele mobile.

(N-ar face decat sa dea inapoi din ce jefuiesc, nu e super oferta)



 catalinanu, on Nov 27 2008, 23:01, said:

Omule , intelege. Statul nu are timp sa astepte sa construiasca Gica de la 0 o retea. Asa este cel mai simplu iar statul este actionar Romtelecom.

Pot sa inteleg asta, dar pretul tot nu il inteleg.

De ce vii cu abonamente de 100 - 170 de lei pentru maxim 512Kb/s cand pe piata exista abonamente de 35 de lei pentru viteze de transfer similare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate