Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

Accident nerespectare viteza

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
33 răspunsuri în acest subiect

#1
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.657
  • Înscris: 08.03.2017
Doi indivizi colorati azi dimineata la ora 7.15 , grabiti , circulau pe contrasens , muzica la maxim , intra direct in stanga la camion , ricoseaza intr-o bordura si un stalp de beton . Nimeni nu a fost lovit dar Fordul e dauna totala , roata stanga smulsa, airbag-uri sarite , motor, radiator praf . De jumatate de ora am reusit sa scap de ei si  beau si eu o cafea , asa ca de inceput pe weekend . Viteza reiesita din calculele politiei 90km/h pe un drum ingust, circulat cu o gramada de stradute adiacente , gradinita ...inconstienti . Singurul lucru ce nu a cedat dupa lovitura au fost manelele la maxim de rasuna toata strada , cantau , din motor iesea fum Posted image. Eu inca am lama de iarna pe fata ...

Fișiere atașate



#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.159
  • Înscris: 15.08.2005
e bine ca stalpul nu a fost afectat

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.354
  • Înscris: 06.07.2007
Naspa. Care e intrebarea?

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.657
  • Înscris: 08.03.2017
Eu eram aproape oprit cand a intrat in mine , l-am vazut ca vine tare si haotic , efectiv am vrut sa le salvez viata , am 55 tone pe masina .

Intrebarea ?
La mine e simplu , totul e filmat fata /spate , filmul a fost preluat si este cine sa se ocupe de acte . Important e sa nu fiu baut sau afumat , restul nu ai ce ascunde .
Concluzie eventual - nu ai ce circula cu viteza prin oras .

Editat de ldpe, 17 mai 2024 - 09:42.


#5
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.902
  • Înscris: 17.12.2019

Vizualizare mesajldpe, pe 17 mai 2024 - 09:38, a scris:

Eu eram aproape oprit cand a intrat in mine ,

Concluzie eventual - nu ai ce circula cu viteza prin oras .
Exact: dacă ai mers cu viteză prea mare ai fost implicat într-un accident rutier. Pe vremea decretului 328 se numea reducerea vitezei până la evitarea oricărui pericol.
Recomandarea mea e ca pe viitor să mergi mai încet pentru că e posibil să nu mai ai lama pentru deszăpezire care să te protejeze.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.916
  • Înscris: 30.10.2003
Bine mah, tu ai totul filmat si noua ne dai firimiturile? Trebuia sa pui din prima toata documentatia.

... cu tot cu sina!

Editat de Bursul, 17 mai 2024 - 09:47.


#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.657
  • Înscris: 08.03.2017
"Recomandarea mea e ca pe viitor să mergi mai încet "
Am plecat de la o trecere de pietoni unde oprisem , totul s-a petrecut la aproximativ 50 m de trecere - cam ce viteza crezi ca poti atinge cu 50 tone in spate ?

Nenea respectiv venea pe contrasens , l-am vazut inainte de a se produce totul , am lasat gazut si am lasat in frana de motor ca nu poti frana cum vrei , aduci toata greutatea peste tine . Politistului i s-a parut ceva suspect, la fiola a dat zero dar l-a dus la medicina legala pentru recoltare probe , era foarte agitat si incoerent .

Oricum mai bine ca a intrat in mine decat in oricare alt turism .

Editat de ldpe, 17 mai 2024 - 09:55.


#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.902
  • Înscris: 17.12.2019

Vizualizare mesajldpe, pe 17 mai 2024 - 09:48, a scris:

l-am vazut inainte de a se produce totul , am lasat gazut si am lasat in frana de motor ca nu poti frana cum vrei , aduci toata greutatea peste tine .
Să vezi că vine spre tine și să nu frânezi pentru a evita accidentul e deja prea mult pentru acest forum.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.657
  • Înscris: 08.03.2017
"Să vezi că vine spre tine și să nu frânezi pentru a evita accidentul e deja prea mult pentru acest forum."

Rog un moderator sa deschida un topic unde sa desenam ...cred ca pentru cazuri particulare trebuie desen , cuvintele nu-si au rostul .

Calculeaza cati metri face o masina la 90km/h , ce reactie trebuie sa ai , cam ce inseamna o masina care ruleaza fara ca acul de viteza sa se ridice - aceasta a fost situatia . Am tras dreapta cat s-a putut. Daca eu nu eram intra direct in stalp si era mult mai grav, pe mine m-a frecat , a mai atenuat din viteza .

Editat de ldpe, 17 mai 2024 - 10:02.


#10
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 25.09.2014
Trebuia sa salti lama.
Nu am inteles ce este cu topicul asta. Tu n-ai nimic, aia si-au paradit masina, manelele canta.
Poate era bun un titlu de genul: Uite ce se intampla cand nu circuli cu viteza corecta !

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.657
  • Înscris: 08.03.2017
"Uite ce se intampla cand nu circuli cu viteza corecta !"
Posted image

Nu pot ridica lama ca acopar farurile , iar daca nu e lama te baga sub sasiu si dai de scut , mai rau .

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.200
  • Înscris: 09.01.2007
Acum se umbla cu lama la masina ?
Auzisem de lanturi, bita de baseball, lanturi.,.,.

#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.861
  • Înscris: 12.08.2008
@idepe O intrebare : pe ce drum erai ?
Daca erai pe E85/ DN2 .. povesteai mai multe Posted Image

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.221
  • Înscris: 30.08.2006
O lama de iarna mi-ar trebui si mie dar nu cred ca mai inainteaza masina.
Lama se repara pe RCA-ul vitezomanilor ?

Editat de Leo2006, 17 mai 2024 - 10:28.


#15
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.858
  • Înscris: 16.08.2010

View Postldpe, on 17 mai 2024 - 09:59, said:

"Să vezi că vine spre tine și să nu frânezi pentru a evita accidentul e deja prea mult pentru acest forum."

Rog un moderator sa deschida un topic unde sa desenam ...cred ca pentru cazuri particulare trebuie desen , cuvintele nu-si au rostul .

Persoanele în stare de ebrietate nu au ce căuta pe forum (și nu mă refer la tine  Posted Image ).

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.657
  • Înscris: 08.03.2017
Pe unde umblu eu mai este zapada, copaci cazuti , am nevoie de ea . O sa crosetez o bundita sa nu se vada si sa fie moale Posted Image

Daca eram pe Exx aveam ceva viteza si era cu morti , asa doar un focus dauna totala .
Masina este inregistrata pentru transporturi speciale , prima intrebare de la pompieri a fost ce incarcatura ai , este cand transport hidrogen lichid ...

Editat de ldpe, 17 mai 2024 - 11:38.


#17
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 985
  • Înscris: 28.07.2015
Eu i-as fi oprit cu lama...Deh,cateodata imi vine sa fac pe justitiarul.Din nefericire am apucat sa vad cateva accidente cu imbecili d'astia...Mor si oameni nevinovati...
Au scapat teferi,cu mare probabilitate sa repete isprava...Si poate nu mai dau peste unul cu lama...
Sa schimb registrul..Bine ca au scapat teferi,si sper eu sa nu mai incerce o data.

Editat de Bebeluka, 17 mai 2024 - 12:34.


#18
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.861
  • Înscris: 12.08.2008
Am un caz cand un Sandel, aproape nou, sa facut covrig dupa impact cu un camion mai mic si normal avand vitaza f. mica, un mort !!
PS Sandero a intrat pe contrasens, a derapat ca era mazga , la colegul @idpe nu e cazul ! Deci Dacia e mai proasta decat Ford..

Editat de mihaiC1, 17 mai 2024 - 12:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate