Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T - Router ZyXEL USG 2000

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vasilemb2021

vasilemb2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.06.2021
Va salut,

Am un router ZyXEL USG 2000 si a iesit fum din el acum cateva zile.

L-am desfacut si am observat ca e ars un tranzistor  dublu N chanel  4410 BA622T. Incerc sa incarc cateva poze.

Doresc sa cumpar unul pt inlocuire si am primit informatia ca BA.... nu conteaza. Pot cumpara asa ceva: https://nl.aliexpres...t=glo2nld  pt a-l inlocui?

De asemenea, as vrea sa stiu cum pot verifica daca am si alte componente stricate inainte sau dupa acest tranzistor.

Mentionez ca am 2 routere identice si asa am aflat ce scrie pe acel tranzistor pocnit. Am facut poza la placa routerului bun.

Multumesc

Attached Files



#2
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 16.11.2009
Gasesti destule pe placi de baza laptop, generatie core, in service-uri it, nu sta dupa China.

Edited by alecsino1, 18 May 2024 - 13:57.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,125
  • Înscris: 19.12.2012

View Postvasilemb2021, on 18 mai 2024 - 13:46, said:

Va salut,


De asemenea, as vrea sa stiu cum pot verifica daca am si alte componente stricate inainte sau dupa acest tranzistor.



Multumesc

Cu multimetrul, evident. Dar trebuie sa intelegi ce face acel tranzistor in circuit.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,727
  • Înscris: 06.01.2007
Tranzistorul respectiv foarte probabil ca are treaba cu alimentarea.
Nu vad inductori pe apropape, dar e posibil sa faca parte dintr-un convertor DC-DC.
However.. a pocnit ori datorita lui, ori datorita conditiilor in care a lucrat.
In primul caz, se poate repara prin inlocuire. Poti pune in principiu orice mosfet de acelati sip (P sau N). In cazul tau, ca-i dual, poti inlocui cu 2 bucati. Deci din punctul asta de vedere, treaba e destul de lejera si cat se poate de simpla.

Daca insa a pocnit din cauza conditiilor in care a lucrat, trebuie sa verifici asta inainte de a inlocui.
Poate sa fie scurt in aval(spre componentele alimentate) sau tensiune mare in amonte(spre alimentator).

In primul caz, scurtul se verifica cu aparatul de masura in diode mode. Daca insa e descoperit scurt, e foarte greu de identificat componenta care genereaza scurt. De regula e un condensator ceramic, dar poate fi si un circuit integrat. Ca idee, un condensator aflat pe placa, daca are pe el rezistenta foarte mica, de ordinul ohmilor), nu e ok. Rolul condensatorului e ala de a stoca si filtra, iar cand din diverse motive e scurcircuitat de o rezistenta mica, rolul nu mai poate fi indeplinit. Asadar, daca gasesti un condensator in scurt, oricare ar fi ala, ceva e in neregula si ai un scurt undeva. Atentie, undeva, nu musai condensatorul pe care l-ai masurat. Ala doar indica ca e un scurt, nu-ti spune ca e scurt fix acolo.

Metoda getodaca de identificare a componentei in scurt e "injectia de curent". Adica, cu o sursa de curent, bagi o anumita tensiue (mai mica decat cea necesara aparatului in acel loc), limitata in  curent, astfel incat sa ai un consum de .. sa zicem juma de Watt. Adica sa zicem 2V 250mA.  Asta dupa ce scoti tranzistorul ars si identifici corect unde sa bagi tensiunea. Cel mai safe e minus pe masa si plus pe un capacitor pe care-l gasesti in scurt. Daca nu sti cat sa bagi, baga tensiune mica.
Si verifici ce anume se incalzeste. Curentul ala se duce undeva, deci ceva se invalzeste. Poti pune alcool izopropilic sa vezi unde se evapora mai repede. Poti creste curentul in limite rezonabile, daca caldura e prea distribuita si nu-ti dai seama. Vezi caldura cu ajutorul alcoolului care se evapora. Poti folosi sacaz(colofoniu) sublimat pe placa (vapori de colofoniu care se solifidica pe placa). In locul unde se incinge, acei vapori se vor topi. Poti folosi daca ai o camera termica, dar e scumpa la rezolutia necesara unei asemenea proceduri.
Ce se incvalzeste, e ars(daca n-ar trebui). Exceptie componente care consuma mult la idle(gen procesor), care se pot incalzi fara sa fie arse. Dar altfel, ce se incalzeste poti fi sigur ca-i ars si trebuie inlocuit. Condensatorii poti sa nu-i mai inlocuiesti, ca merge si fara un condensator. Restul trebuie inlocuit, daca se incinge.

Dar problema poate fi si in amonte. In acest caz verifici tensiunea, dupa ce scoti acel tranazistor ars. Ala conduce o tensiune de colo-colea. In primul rand trebuie ca aceasta sa existe si daca exista sa fie in parametri. In amonte poate fi un convertor DC-DC sau chiar alimentatorul pe care il folosesti.
Totodata, poti verifica si daca nu ai scurt in amonte, dar nu ar trebui.


Trebuie sa ai in vedere faptul ca ai de a face cu un circuit digital, care in final curentul sa fie comandat de catre un alt circuit (de startup, care e alimentat permanent).
Dupa ce verifici amontele si avalu, dupa ce schimbi tranzistorii, daca nici asa nu merge, atunci ai o comanda aiurea pe mosfetii aia. Comanda provine dintr-un circuit driver sau de management, permanent alimentat. Trebuie verificat daca sunt indeplinite conditiile. Daca ajungi in etapa asta si inca n-ai rezolvat problema, trebuie sa intelegi topologiile in care un mosfet e alimentat. Unele sunt complicate (si necesare), cum ar fi topologia cu capacitor de bootstrap(legat la driver, de regula). Ideea e ca trebuie sa verifici tensiunile de pe grila, dar mai inainte trebuie sa stii la ce tensiuni te astepti sa fie iar asta e data de topologia unui astfel de circuit. In mod particular, mosfetul poate avea nevoie de o tensiune peste tensiunea de alimentare, chestie care se realizeaza cu un circuit de bootstrap cu o dioda, un alt tranzistor si un capacitor, sau integrat(de regula)
Si in final daca si acolo nu e nimic in neregula, vina coboara inspre circuitul de control. Faultul se verifica doar cu osciloscopul cu doua canale, dar deja e prea complicat. Sper s-o rezolvi pana ajungi aici.
Cam asta e regula pentru orice circuit "de forta" aflat pe linia de alimentare  a unui dispozitiv "modern".

Edited by maccip, 18 May 2024 - 14:28.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,727
  • Înscris: 06.01.2007
Am uitat ceva important. Unele bobine (mici inductori) seamana perfect cu condensatorii. Seamana, dar nu sunt. Te ajuti cu marcajele de pe placa, daca nu le poti recunoaste dupa culoare. Au totusi o culoare diferita.
Bobina conduce curentul, apare a fi in scurt, dar e ok fiindca asa trebuie.

De incalzit nu se vor incalzi la injectie curent. Insa la etapa de identificare a "unde sa injectezi" curentul, sa nu te incurce vreo bobina de asta, sa injectezi aiurea.

#6
cmoldovanu

cmoldovanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.10.2017

View Postvasilemb2021, on 18 mai 2024 - 13:46, said:

Va salut,

Am un router ZyXEL USG 2000 si a iesit fum din el acum cateva zile.

L-am desfacut si am observat ca e ars un tranzistor  dublu N chanel  4410 BA622T. Incerc sa incarc cateva poze.

Doresc sa cumpar unul pt inlocuire si am primit informatia ca BA.... nu conteaza. Pot cumpara asa ceva: https://nl.aliexpres...glo2nld  pt a-l inlocui?

De asemenea, as vrea sa stiu cum pot verifica daca am si alte componente stricate inainte sau dupa acest tranzistor.

Mentionez ca am 2 routere identice si asa am aflat ce scrie pe acel tranzistor pocnit. Am facut poza la placa routerului bun.

Multumesc


Simbolul de pe chip indica fabricantul Alpha and Omega Semiconductors.
https://how-to.fando...d_circuit_(chip)_manufacturers_by_their_logos/A-E

Cifrele din randul de sus pot fi manufacturer specific info; la unii ar fi de ex. lot number; 44 saptamana iar 10 anul, pentru sapt a 44a din 2010. Sau ceva legat de locatia Fab-ului.

BA622T indica dispozitivul; dar mai e de sapat, in masina lor de cautare nu am avut mare noroc; un email la technical support la firma de mai sus cu poza ar aduce mai multe info, sunt de obicei cooperanti.
Bafta!

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,727
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am zeci de mosfeti pe capsula aia, care apropo, nu cred ca-i dual mosfet ci mosfet simplu(daca te uiti cu atentie in poza).
Daca nu gasesti catalog, schimbi cu unul N oarecare. Daca nu, pui P. Nu-i bai, ca nu se arde daca nu pui ce trebuie. Nu se arde(instant), doar ca nu merge cum trebuie daca pui N in loc de P sau invers.
De regula e N. Daca nu afli din catalog ce e, poti sa consideri ca e N.

Nu are rost sa faci comanda pentru asa ceva. Se gasesc pe toate placile defecte de laptop sau.. watever.
El lucreaza in regim blocat-saturat, deci nu conteaza mult caracteristicile. Avantajele digitalului. Tre sa duca amperajul (care cred ca e mic) si tensiunea (care .. tot asa)

La laptopuri, fiind alimentate cu 20V si ducand vreo 3A minim, sunt sigur capabili sa inlocuiasca jobul din acel router amarat.

Dar, mai intai de toate, trebuie verificat sa nu ai scurt pe acolo, ca daca ai se arde din nou sau.. watever. Pentru mine nu-i tocmai clar de ce s-a ars ala prin explozie. Poate ca are alt rol decat imi imaginez eu, ca nici ca comutator, nici ca buck converter, n-ar fi trebuit sa se arda prin explozie. E totusi ceva suspect pe acolo, in afara de tranzistorul propriuzis.

Edited by maccip, 18 May 2024 - 21:23.


#8
cmoldovanu

cmoldovanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.10.2017

View Postmaccip, on 18 mai 2024 - 21:22, said:

Eu am zeci de mosfeti pe capsula aia, care apropo, nu cred ca-i dual mosfet ci mosfet simplu(daca te uiti cu atentie in poza).
Daca nu gasesti catalog, schimbi cu unul N oarecare. Daca nu, pui P. Nu-i bai, ca nu se arde daca nu pui ce trebuie. Nu se arde(instant), doar ca nu merge cum trebuie daca pui N in loc de P sau invers.
De regula e N. Daca nu afli din catalog ce e, poti sa consideri ca e N.

Nu are rost sa faci comanda pentru asa ceva. Se gasesc pe toate placile defecte de laptop sau.. watever.
El lucreaza in regim blocat-saturat, deci nu conteaza mult caracteristicile. Avantajele digitalului. Tre sa duca amperajul (care cred ca e mic) si tensiunea (care .. tot asa)

La laptopuri, fiind alimentate cu 20V si ducand vreo 3A minim, sunt sigur capabili sa inlocuiasca jobul din acel router amarat.

Dar, mai intai de toate, trebuie verificat sa nu ai scurt pe acolo, ca daca ai se arde din nou sau.. watever. Pentru mine nu-i tocmai clar de ce s-a ars ala prin explozie. Poate ca are alt rol decat imi imaginez eu, ca nici ca comutator, nici ca buck converter, n-ar fi trebuit sa se arda prin explozie. E totusi ceva suspect pe acolo, in afara de tranzistorul propriuzis.

Si vorbind despre explozie, dupa ce lipesti noul dispozitiv; pune-ti o pereche de safety goggles cand "ii dai foc",,,

Un amic are o cicatrice in frunte de la un BC naravas.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,727
  • Înscris: 06.01.2007
Daca incarcatorul e de putere, poti pati si de-astea.
Dar la reparatie, folosesti sursa cu limitare de curent, nu incarcatorul original.

#10
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 16.11.2009
Sa nu pui p in loc de n initiator, ce-i cu tine Maccip ??
E un MOSFET simplu, n 30v 10a 20mohm, al gasesti oriunde gratis.

Edited by alecsino1, 19 May 2024 - 09:54.


#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,727
  • Înscris: 06.01.2007

View Postalecsino1, on 19 mai 2024 - 09:49, said:

Sa nu pui p in loc de n initiator, ce-i cu tine Maccip ??
Daca nu stii ce-i, pui N. Doara n-o sa stai o luna sa cauti pe net datasheet care nu exista. Incerci cu N si apoi cu P ca sunt doar 2 variante si iti ia 2 minute sa incerci si 75% sa-ti si iasa din prima.
Metoda getodaca.
Posted Image

Edited by maccip, 19 May 2024 - 14:31.


#12
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 16.11.2009
In capsula aia sant tone de chestii, nu pui un mosfet fie el si nchannel cand nu stii ce este, cauti pana afli.
Nu invata oamenii genul asta de depanare electronica, daca seamana fizic pune acolo si vezi ce iese..
Oricum, mult zgomot pentru nimic, 4410 e raspandit ca defunctul bc107, daca initiatorul intreaba de el inseamna ca nu are nici scule nici experienta pentru a face treaba buna, cat costa la un atelier inlocuirea corespunzatoare...10eur ?
Aproape 2 pachete de tigari pentru a repara ceva de 1000eur.

Edited by alecsino1, 19 May 2024 - 15:10.


#13
cmoldovanu

cmoldovanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.10.2017

View Postalecsino1, on 19 mai 2024 - 09:49, said:

Sa nu pui p in loc de n initiator, ce-i cu tine Maccip ??
E un MOSFET simplu, n 30v 10a 20mohm, al gasesti oriunde gratis.

https://www.alldatas...SMD/AO4410.html

#14
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 16.11.2009
https://datasheetspd...onductor/4410/1

#15
vasilemb2021

vasilemb2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.06.2021

View Postmaccip, on 18 mai 2024 - 14:17, said:

Tranzistorul respectiv foarte probabil ca are treaba cu alimentarea.
Nu vad inductori pe apropape, dar e posibil sa faca parte dintr-un convertor DC-DC.
..............................
Cam asta e regula pentru orice circuit "de forta" aflat pe linia de alimentare  a unui dispozitiv "modern".

da...schimb tranzistorul si daca nu merge direct la fier vechi il duc

multumesc pt explicatii

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate