Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 

Mai există la voi în oraș ștranduri cu acces ieftin?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,942
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '90 și la început de '000 ștrandul era una dintre distracțiile mai accesibile. În București, se putea face baie și în lacuri - unele aveau niște "bazine" amenajate în interbelic. Din păcate, azi intrarea la ștrand sau piscină nu mai e chiar așa de ieftină, deși în București cred că mai există unele unde nu costă enorm de mult biletul. În lac nu mai ai voie să faci baie.
Pe unde locuiți voi, cum e?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
Mai exista stranduri ?!?!?

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 05.06.2006
Cand eram copil, de 1 Mai, mergeam la strandul Cutezatorii sau la Studentesc.

#4
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 16.10.2007

Vizualizare mesajdjl, pe 17 mai 2024 - 10:46, a scris:

În lac nu mai ai voie să faci baie.
Cand eram copil luam toate lacurile la rand, Tei, Floreasca, Baneasa (in spatele Casei Scanteii).
Luam punga in care aveam labele (ca nu prea eram mare inotator si imi era frica cand traversam).
Cu mintea de acum zic ca trebuie sa avem un minim de conditii, un dus macar.

Edited by TheWarrior, 17 May 2024 - 10:59.


#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007
In Bistrita primaria a reabilitat Strandul Codrisor si preturile au ramas jos:
- adulti - 11 lei
- copii, elevi, studenți și pensionari - 6 lei
- sezlong - 9 lei

Astea sunt preturile de anul trecut.

In Cluj primaria are strandul Sun:
- adulti - 30 lei
- copii, elevi, studenți și pensionari - 20 lei

Un strand privat din Cluj, cum e Clujana, are preturi de 50-60 de lei pentru adulti si 40 de lei pentru copii.

#6
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,243
  • Înscris: 01.12.2007

View Postdjl, on 17 mai 2024 - 10:46, said:

În anii '90 şi la început de '000 ştrandul era una dintre distracţiile mai accesibile. În Bucureşti, se putea face baie şi în lacuri - unele aveau nişte "bazine" amenajate în interbelic. Din păcate, azi intrarea la ştrand sau piscină nu mai e chiar aşa de ieftină, deşi în Bucureşti cred că mai există unele unde nu costă enorm de mult biletul. În lac nu mai ai voie să faci baie.
Pe unde locuiţi voi, cum e?
La Magurele e piscina cu 300lei/luna.

#7
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 16.10.2007
Cine vrea conditii plateste.
Apa calda in bazin in orice sezon, curat, igienic, vestiar, asta e.

Edited by TheWarrior, 17 May 2024 - 11:06.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,024
  • Înscris: 13.07.2011
La Drumul Taberei inca este strand din cate stiu, dar mai mult pentru familii si copii. Si la Crangasi este refacut nou si public.

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,015
  • Înscris: 18.09.2008

Vizualizare mesajdjl, pe 17 mai 2024 - 10:46, a scris:

În anii '90 şi la început de '000 ştrandul era una dintre distracţiile mai accesibile. În Bucureşti, se putea face baie şi în lacuri - unele aveau nişte "bazine" amenajate în interbelic. Din păcate, azi intrarea la ştrand sau piscină nu mai e chiar aşa de ieftină, deşi în Bucureşti cred că mai există unele unde nu costă enorm de mult biletul. În lac nu mai ai voie să faci baie.
Pe unde locuiţi voi, cum e?

Când ai fost ultima oară la ștrand?

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,942
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai ştiu. Anii '000. Dar m-am interesat o dată de bilete şi erau scumpe la pişcină.
Drumul Taberei şi Crângaşi mai funcţionează. Poate mă duc pe la vară.
Bazinul din Floreasca - ăla acoperit, mai funcţionează?

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006
Cred că în București nu se mai poate intra nicăieri cu mai puțin de 20 de lei, tarif pentru elevi, marțea la prînz.
Dar sînt destule, au rămas și din ștrandurile „comuniste”, plus cele apărute după 90, ca Daimon sau Pescariu.

#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 16.10.2007
Stiu pe cineva care frecventeaza o serie de piscine unde abonamentul per an e vreo 5500.
Acum, cui ii e draga viata si isi poate face timp de cateva ori pe saptamana.
Decat sa fuga prin parcuri, sa il alerge cainii, sa il bata vantul si ploaia, e o idee.

#13
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 06.08.2015
10 LEI cred la mine in oras.sau 15

#14
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.06.2023
Strandul " meu de casa " inca exsita si anume, Strandul Vacaresti. Singura schimbare in 20 de ani, sunt pavelele si faptul ca nu se mai umple toate bazinele, iar apa nu se mai schimba la cateva zile, ci acum este filtrata. S-a depopulat mult, este foarte liniste si relaxant in cursul saptamanii, apa cristal si te poti baga cu sezlongul la umbra copacilor fara probleme. Plus ca este situat oarecum in parc, este departe de galagia din surdina a orasului.
Si inca un plus este ca toti ghertoii au migrat spre "trendul piscina" unde n-ai loc de basini pe stomacu gol. Mai la deal se afla piscina Daimon unde nu am fost nici n-am sa ma duc vreodata.
La Vacaresti intrarea in cursul saptamanii era asta vara 40 lei, acum 2 veri era 30 lei. In weekend nu stiu cat este, caci nu ma duc nicaierea in weekend din cauza posibilelor aglomerari.

#15
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,065
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajTheWarrior, pe 17 mai 2024 - 11:38, a scris:

Stiu pe cineva care frecventeaza o serie de piscine unde abonamentul per an e vreo 5500.
Acum, cui ii e draga viata si isi poate face timp de cateva ori pe saptamana.
Decat sa fuga prin parcuri, sa il alerge cainii, sa il bata vantul si ploaia, e o idee.

Si eu mergeam inainte cel putin o data pe saptamana dar au crescut enorm preturile si nu mai merg asa des... In 2016 - 2018 era 30 RON intrarea la bazin + SPA (sauna uscata, sauna umeda, salina) acum e 60 RON intrarea..... si problema nu e ca au crescut preturile la intrare, dar au crescut si mai mult preturile la mancare si bautura...
Ajung 2 persoane bilete + consumatie la vreo 400 RON... nu mai merita.  Prin 2016-2018 lasam 2 persoane maxim 120 RON... de la 120 la 400 RON, e crestere destul de serioasa...
Inainte pe un mix gril + un suc + o cafea plateam ~ 30 RON.... acum pe un mix gril + un suc + o cafea e vreo 120 RON...

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,132
  • Înscris: 15.06.2007
La timisoara era strandul termal. Apoi au facut rahatu praf, l-au transformat in Aquapark Amazonia. Cand am auzit ce tarife se practica am zis pas: 90-100 de lei adult 50-60 de lei copil. Si banuiesc ca nu poti veni cu nici un fel de aliment sau bautura de afara, iar inauntru probabil ca au preturi ca la aeroport.

https://www.amazonia.ro/en/tickets/

Cand eram eu copil, mergeam aproape zilnic la strandurile din cartier, distanta era de 200 de metri. Nu se punea problema ca "e scump".
Astazi cine si-ar permite sa mearga in perioada vacantei in fiecare zi la strand?

In zona soarelui, erau 3 sau 4 stranduri, apoi pe malul Begai vizavi de universitate mai erau Cesena, terasa Eminescu, Termalul.
La gara de est strandul termal cu mai multe bazine transformat in aquaparkul mentionat.
Nu zic ca as fi nostalgic dupa vremurile alea, dar atunci nu era nici o chestie iesita din comun sa mergi la strand cu gasca din cartier, sa dai 5 lei intrare, mai luai o inghetata sau un suc la tec sau bere draft la halba. Nu erau sezlonguri, fiecare pe patura lui, ca la mare la Costinesti. Lumea venea pejos nu era problema cu locul de parcare, seara se tinea disco.

 mirel3003, on 17 mai 2024 - 12:11, said:

... de la 120 la 400 RON, e crestere destul de serioasa...
Inainte pe un mix gril + un suc + o cafea plateam ~ 30 RON.... acum pe un mix gril + un suc + o cafea e vreo 120 RON...
daca aduni si tragi  linie, o saptamana de "spa & shit" te costa cat un concediu.

Edited by tfmercedez, 17 May 2024 - 12:26.


#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,065
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 17 mai 2024 - 12:28, a scris:

La timisoara era strandul termal.

Eu tot in Timisoara stau (defapt Dumbravita) si mergeam la Ice Dyp... dar la ce preturi au la racoritoare/cafea si mancare m-am lasat pagubas....
La fel si cu Termal-ul (acum Amazonia), au niste preturi de mai bine merg la Mako si ies mai ieftin cu tot cu benzina....

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,132
  • Înscris: 15.06.2007

 djl, on 17 mai 2024 - 11:34, said:

Nu mai știu. Anii '000.
Hai ma djl, crezi ca esti mai interesant daca scrii '000 in loc de 2000? Ca sa pui ghilimeaua aia e mai complicat decat sa scrii direct un 2, in cazul meu pe telefon. Pentru ce te complici inutil?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate