Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele
 Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Sfaturi achizitionare apartament Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

sk8erteo1997

sk8erteo1997

New Member

• Grup: Junior Members
Buna, imi cer scuze in avans daca postez in sectiunea gresita, si rog moderatorii sa ma ajute sa mut postarea daca e cazul

Am 27 de ani si caut sa scap de o chirie in Drumul Taberei, unde apa calda nu prea mai vine si apartamentul nu are boiler Posted Image . Anul asta sunt pregatit sa fac credit si sa-mi iau apartament, cel mai devreme probabil in Iulie.

Problema este ca nu cunosc bine zonele Bucurestiului dpdv al calitatii imobilelor/calitatii vietii.
Nu sunt adeptul negocierilor, pentru mine par un mare stres, insa sunt dispus sa o fac avand in vedere ca e probabil cea mai mare achizitie pe care o voi face vreodata.

Cateva detalii inainte de intrebari. Ce caut/cu ce sunt de acord:

-voi face credit
-caut un apartament cu 2 camere
-ma intereseaza sa fie aproape de metrou, daca nu macar de o linie de tranvai
-nu ma intereseaza loc de parcare
-vreau o zona cat de cat ok, initial ma uitam la ceva in zona parc IOR
-vreau apartament ce are deja centrala
- am un prag psihologic maxim de 70k euro pe care i-as da pe un apartament, dar pot merge peste daca se justifica
-nu m-ar deranja sa apelez la o agentie daca vor taia mult din stresul cautarii pentru mine si nu au un comision mare
-lucrez in nord, orice e cat de cat la o naveta de maxim 45 minute cu transportul in comun e preferabil

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

- avand in vedere ca am un prag maxim de cam 70k euro, si am deoparte pusi deja cei 15% pt avans, sa ma orientez catre un apartament vechi sau ceva nou construit?
-ce zone ati recomanda? de care sa ma feresc?
-stiti vreo agentie de incredere? sau trebuie sa vanez eu o oferta? daca da, unde? clasicele site-uri gen imobiliare pct ro, sau pagini dubioase de facebook?
-care sunt tepele clasice? de ce sa ma feresc? simt ca sunt multe lucruri la care nu as stii sa ma uit
-ce banca recomandati pentru credit? as putea duce o rata mare daca ar insemna sa scap de credit repede, nu sunt foarte cheltuitor si am un salariu decent

scuze in avans pentru unele intrebari ce poate sunt stupide, dar mi-e tare frica sa nu imi iau o teapa avand in vedere cat de mare e investitia.

o zi frumoasa!

diahim

diahim

Senior Member

• Grup: Senior Members
70k nou poate doar in Popesti Leordeni sa fie cat de cat aproape de metrou, centrala si ce ai mai enumerat tu.
Eu as alege Titan, Dristor.

sk8erteo1997

sk8erteo1997

New Member

View Postdiahim, on 19 mai 2024 - 16:31, said:

70k nou poate doar in Popesti Leordeni sa fie cat de cat aproape de metrou, centrala si ce ai mai enumerat tu.
Eu as alege Titan, Dristor.

mersi de raspuns! nu e musai sa fie nou

rexx

rexx

Senior Member

View Postsk8erteo1997, on 19 mai 2024 - 16:18, said:

-nu ma intereseaza loc de parcare
nu te intereseaza acum, dar o sa te intereseze peste cativa ani cand o sa iti iei masina, mai ales in dr taberei sau militari care sunt cartiere dormitor si unde densitatea polulatiei e foarte ridicata
in plus tendinta e sa se faca din ce in ce mai multe locuri de parcare cu plata si sa se restrictioneze parcarea gratuita pe stradute fie prin instalarea de stalpisori pe trotuare, fie prin pus semne de oprirea interzisa si dat amenzi la greu prin zonele alea

sk8erteo1997

sk8erteo1997

New Member

View Postrexx, on 19 mai 2024 - 17:20, said:

nu te intereseaza acum, dar o sa te intereseze peste cativa ani cand o sa iti iei masina, mai ales in dr taberei sau militari care sunt cartiere dormitor si unde densitatea polulatiei e foarte ridicata
in plus tendinta e sa se faca din ce in ce mai multe locuri de parcare cu plata si sa se restrictioneze parcarea gratuita pe stradute fie prin instalarea de stalpisori pe trotuare, fie prin pus semne de oprirea interzisa si dat amenzi la greu prin zonele alea
hmm, o sa am asta in vedere

related la intrebarea initiala, anuntul asta are vreun red flag?
https://www.imobilia...dviz=4269433811
e fix in zona ce ma intereseaza, la pretul pe care il consideram initial.

pentru mine, presupun ca faptul ca nu are centrala, dar zona asta nu prea e afectata de avarii. as putea sa investesc eu in centrala

marele

marele

Active Member

• Grup: Members
Asta defapt e o garsoniera la 40mp si e la parter. Si cu centrala in ultima vreme slabe sanse sa iti poti pune. + bloc din 1977 din ce vad.

Edited by marele, 19 May 2024 - 17:26.

sorin147

sorin147

Senior Member

Speram ca ai colegi asa ca apeleaza intai la ei sa-ti spuna despre zonele unde stau. Daca iti place vreuna, presedintele blocului in care sta s-ar putea sa stie daca e ceva ce "sta" sa fie vandut. Colegul te poate ajuta si cu intrebari in bloc pentru un eventual apartament de vanzare.
Mergi la o agentie, ii spui ce cauti si, fara sa semnezi vreun contract dubios, daca iti gasesc ce iti doresti, le platesti comisionul agreat.
Daca se poate, cauta apartamente care nu au vedere spre sosea/bulevard.

sk8erteo1997

sk8erteo1997

New Member

marele, on 19 mai 2024 - 17:25, said:

Asta defapt e o garsoniera la 40mp si e la parter. Si cu centrala in ultima vreme slabe sanse sa iti poti pune. + bloc din 1977 din ce vad.
de ce nu as putea adauga central?

marele

marele

Active Member

• Grup: Members
Greu cu autorizatiile, vecinii, multe motive

sk8erteo1997

sk8erteo1997

New Member

sorin147, on 19 mai 2024 - 17:43, said:

Speram ca ai colegi asa ca apeleaza intai la ei sa-ti spuna despre zonele unde stau. Daca iti place vreuna, presedintele blocului in care sta s-ar putea sa stie daca e ceva ce "sta" sa fie vandut. Colegul te poate ajuta si cu intrebari in bloc pentru un eventual apartament de vanzare.
Mergi la o agentie, ii spui ce cauti si, fara sa semnezi vreun contract dubios, daca iti gasesc ce iti doresti, le platesti comisionul agreat.
Daca se poate, cauta apartamente care nu au vedere spre sosea/bulevard.

Mersi de sfat, am mai intrebat si pe la mine insa multi sunt in chirie si ei.

Vad ca am limita de postari având cont relativ nou, chiar dacă o depășesc si nu răspund azi tot voi citi raspunsurile

marele, on 19 mai 2024 - 17:48, said:

Greu cu autorizatiile, vecinii, multe motive

Trebuie sa cer sa ma debranșez de la termoficare? Cu vecinii ce problema e, gălăgia sau trebuie sa fie si ei de acord?

kopac

kopac

Senior Member

sunt zone in care nu exista nicio pb la termoficare. aventura unei centrale nu se justifica intotdeauna!

strongsss

strongsss

Senior Member

View Postsk8erteo1997, on 19 mai 2024 - 17:47, said:

de ce nu as putea adauga central?

ca sa iti montezi centrala, trebuie sa ai contor individual de gaze.
daca pe scara gazele se platesc la pausal si exista un singur contor pentru toata scara, nu poti sa iti montezi centrala.
in plus, in Bucuresti, daca nu s-a debransat nimeni din imobil, RADET nu aproba debransarea.
poti face o chestie la limita, sa zici ca ai lucrari si le ceri sa iti sigileze caloriferele, apoi nu le mai pui. dar asociatiile calculeaza diferit contributia ta la incalzirea imobilului, in acest caz.
e un pic complicat

Edited by strongsss, 19 May 2024 - 18:50.

sk8erteo1997

sk8erteo1997

New Member

View Poststrongsss, on 19 mai 2024 - 18:50, said:

ca sa iti montezi centrala, trebuie sa ai contor individual de gaze.
daca pe scara gazele se platesc la pausal si exista un singur contor pentru toata scara, nu poti sa iti montezi centrala.
in plus, in Bucuresti, daca nu s-a debransat nimeni din imobil, RADET nu aproba debransarea.
poti face o chestie la limita, sa zici ca ai lucrari si le ceri sa iti sigileze caloriferele, apoi nu le mai pui. dar asociatiile calculeaza diferit contributia ta la incalzirea imobilului, in acest caz.
e un pic complicat

Am înțeles, deci ideal caut apartament ce are deja centrala proprie ca sa scap de bătaia de cap. Asta cred ca îmi va restrânge opțiunile la pragul meu de preț:(

Ceva nou prin zona merita? Știu ca găsisem un complex cu apartamente ce se vor a fi gata în decembrie, dar nu ma încumet sa fac rate pt un model 3d

baribalu

baribalu

Senior Member

Atentie foarte mare la vecini de sus si lateral la cat de izolat fonic este apartamentul si pentru ap. noi cat este intretinerea.

Edited by baribalu, 19 May 2024 - 19:13.

sk8erteo1997

sk8erteo1997

New Member

View Postbaribalu, on 19 mai 2024 - 19:09, said:

Atentie foarte mare la vecini de sus si lateral la cat de izolat fonic este apartamentul
da, acolo am auzit ca e loterie la cat de subtiri sunt peretii

View Postbaribalu, on 19 mai 2024 - 19:09, said:

si pentru ap. noi cat este intretinerea.
am notat, mersi!

presupun ca la cele noi sunt alte lucruri de verificat, la cele vechi cand imi cautam chirie verificam pt mucegai si sa curga apa plus datoriile la avizier, dar na, la cumparat presupun ca te uiti la alte lucruri

e vreun ghid online, sau post pe aici pe softpedia unde s-a discutat mai mult pe tema asta?

Edited by sk8erteo1997, 19 May 2024 - 19:24.

sorin147

sorin147

Senior Member

In Bucuresti inca se pot face debransari, chiar daca esti primul din bloc. De ceva vreme nu mai este nevoie de acordul vecinilor de apartament dar asociatia tot va trebui sa-ti calculeze un procent din caldura blocului pentru ca tevile alea trec prin apartamentul tau. La noi in bloc, costul unei astfel de lucrari (gaze, centrala, retea in casa + calorifere) era in jur de 7000E.

vacantamijlocie

vacantamijlocie

Guru Member

Mai bine amani achizitia pentru 2025-2026, dupa alegeri. Posibil sa mai scada preturile. Va veni criza.
Ai grija cu riscul seismic. Blocurile de minim P+3 E, cu minim 10 apartamente, construite pana in 1978,  vor fi evaluate vizual si eventual expertizate seismic. Vor fi mari surprize, daca se va aplica legea din 2022.
Pretul normal inseamna 180 de chirii ( chiria pe 15 ani ).

sk8erteo1997

sk8erteo1997

New Member

View Postvacantamijlocie, on 19 mai 2024 - 20:48, said:

Mai bine amani achizitia pentru 2025-2026, dupa alegeri. Posibil sa mai scada preturile. Va veni criza.
Asa era planul initial, aveam in plan sa strang si un avans mai mare, momentan am 11k, dar nu stiu cat mai rezist cu Elcen, eu stand in DT acum si CET-ul care aprovizioneaza aici nu face fata...

View Postvacantamijlocie, on 19 mai 2024 - 20:48, said:

Pretul normal inseamna 180 de chirii ( chiria pe 15 ani ).
This is valuable info! Mersi! Deci sa caut chiria in zona pt ceva asemanator si calculez asa pt referinta, nu?

View Postsorin147, on 19 mai 2024 - 19:43, said:

La noi in bloc, costul unei astfel de lucrari (gaze, centrala, retea in casa + calorifere) era in jur de 7000E.
Jegmaneala...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate