Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK
 Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere

Casa in constructie la tara, ce s...

Procesor cu pini indoiti, vandut ...
 Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7

laptop acer nu merge tastatura

De ce ca Freelancer caștigi ...
 La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!

Probleme testosteron scazut

Capac culbutori fisurat
 

Vor rezista retelele de Craciun si Anul Nou ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
231 răspunsuri în acest subiect

#181
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Chiar la jumatate nu cred ca le limiteaza, dar e oarecum normal sa nu le lase nicioadata sa vada ce se intampla la 100%, pentru ca pe urma....naspa rau.

#182
omega

omega

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 482
  • Înscris: 04.01.2003
Am fost la un loc in care abia am avut semnal la revelion, dar cand am avut semnal bun, SMSurile au mers greoi. Si convorbirile din cand in cand n-au mers. Am avut o problema la ora 8 seara cand cineva a incercat sa ma sune din Germania, si abia a putut. Dar in rest n-am sesizat mari probleme cu reteaua.
(sunt pe orange)

#183
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 660
  • Înscris: 18.11.2003
In Constanta a mers ok CNX-ul. Nu am avut decat o singura data network busy, dar la un al doilea apel a mers. SMS-urile au ajuns cam in 10-15 min.

#184
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.103
  • Înscris: 05.05.2003
Toplita, HR:

Connex, a functionat ok, intre 23:30 si 00:40 se conecta ori din prima ori din a doua incercare, asta pe abonament. Pe cartele a fost mai nashpa, network busy foarte des si multe reincercari.
Apropos, pe 31 , a mers foarte nasol meniul de reincarcare la cartele, 444, de foarte multe ori zicea: "Sistemul nu este disponibil momentan", iar *144*cod# nici nu se sinchisea sa dea reply.

Orange n-am experimentat ca n-am avut la indemana.

#185
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 640
  • Înscris: 13.01.2003

EDGE, on Jan 1 2005, 13:33, said:

Hot info!!!

Am vorbit aseara cu un tip de la tehnic care se ocupa cu BTS-urile, MSC-urile..si nu stiu ce mai imi zicea el si mi-a confirmat ceea ce aflasem dar din surse nesigure:

De revelion nu pica niciodata reteaua de telefonie mobila!!! Pur si simplu cu 2-3 ore inainte se pun niste filtre in centrale ca sa limiteze la jumatate numarul de apeluri care l-ar suporta teoretic o centrala in mod de functionare normal. Asta e o masura de prevenire a supraincarcarii centralei..va dati seama ca nici un tehnic nu isi doreste sa experimenteze vreodata o centrala plina!

So...e absolut normal sa nu poti suna..si chiar daca ii injuram pe astia de la CNX sau ORG pur si simplu isi protejeaza infrastructura..

<{POST_SNAPBACK}>


prea multe info ai tu din interior...  :naughty:

oricum bine ca mai aflam si noi (prostimea) lucruri interesante... daca ma gandesc mai bine dupa prima reactie de enervare imi dau seama ca daca as avea o retea mobila as face probabil si eu la fel... decat apeluri netaxate/taxate gresit destinatiile apelurilor incurcate/droped calls mai bine network busy...

#186
omega

omega

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 482
  • Înscris: 04.01.2003

EDGE, on Jan 1 2005, 13:33, said:

Hot info!!!

Am vorbit aseara cu un tip de la tehnic care se ocupa cu BTS-urile, MSC-urile..si nu stiu ce mai imi zicea el si mi-a confirmat ceea ce aflasem dar din surse nesigure:

De revelion nu pica niciodata reteaua de telefonie mobila!!! Pur si simplu cu 2-3 ore inainte se pun niste filtre in centrale ca sa limiteze la jumatate numarul de apeluri care l-ar suporta teoretic o centrala in mod de functionare normal. Asta e o masura de prevenire a supraincarcarii centralei..va dati seama ca nici un tehnic nu isi doreste sa experimenteze vreodata o centrala plina!

So...e absolut normal sa nu poti suna..si chiar daca ii injuram pe astia de la CNX sau ORG pur si simplu isi protejeaza infrastructura..

<{POST_SNAPBACK}>


Asta a fost mai mult stiut de majoritatea oamenilor, dar acolo fac Orange si Connex o mare greseala ca nu gandesc unde sa pune filtrarea. Chiar daca ei protejeaza infrastructura lor, ei ar putea sa faca fara Network busy pentru cartelisti.
Dar EDGE eu stiu un eveniment care Aprilie 2003 cand 2 BTS-uri din oras au picat, si a trebuit sa schimba. Asta a fost pe Orange. Si a fost si un caz cand de un revelion un BTS a picat.

#187
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.154
  • Înscris: 05.12.2002
50%?
Asta e ca nu-mai-stiu-ce-producator-de-hdd-uri care recomanda sa nu fie utilizate mai mult de 8 ore pe zi...

"apeluri netaxate/taxate gresit destinatiile apelurilor incurcate" nu stiu de ce dar ceva imi spune ca nu s-ar intampla asa ceva.

#188
cronos

cronos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 13.05.2004
in buc pe connex pe abonament. la obor chiar laga sediul din str. Avrig am apelat la fix 12.00 catre rtc si a mers din prima. in restul serii numai o singura data am avut network busy dar imediat dupa am reincercat am prins. am dat cam 10-11 telefoane per total.

#189
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.517
  • Înscris: 04.04.2004

petman, on Jan 1 2005, 12:35, said:

In Suceava, in centru, la ora 12.20 am putut sa dau telefon dupa 2-3 incercari. Problema era ca nu ma auzeau interlocutorii din cauza bombelor.
Orange. Pe connex nu am incercat.

<{POST_SNAPBACK}>


Exact asa a fost si in Iasi, in centru. Trebea sa ai putina rabdare, si din a 2-a sa zic 3-a incercare reuseai sa suni atat pe Orange cat si pe Connex. De pe Orange ma refer. De pe Connex nu stiu.

#190
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.964
  • Înscris: 07.02.2003

EDGE, on Jan 1 2005, 13:33, said:

De revelion nu pica niciodata reteaua de telefonie mobila!!! Pur si simplu cu 2-3

Asta e abureala, daca nu poti vorbi inseamna ca pica, nu ma incanta ca serverul are capacitate daca nu merge :P, deci retelele nu sunt bune in caz de calamitati sau urgente...

#191
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.563
  • Înscris: 24.07.2002
De pe Connex aseara de la 11:55 pana pe la 12:30 nu am putut sa apelez.
La unele numere pe care le apelam imi aparea casuta , desi persoanele respective nu o aveau activata, cred ca cei de la connex, au facut ceva.

#192
Cristian Suciu

Cristian Suciu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 488
  • Înscris: 18.11.2004
Sa va impartasesc si eu din exp mea de revelion - sms-uri cu intarziere 10-15 minute, aceptabil, sms din myx ajung instantaneu (cum naibii?), apeluri dupa ora 24 merg din 2-3 incercari, daca tel e inchis se aude mesajul in engleza (the connex customer cannot be reached) desi de obicei mesajul era in romana (abonatul connex nu poate fi contactat). Am inchis telefonul si apoi l-am redeschis (pe la 1:40) si surpriza, nu am mai reusit sa obtin semnal de retea. Cam atat.
:)

#193
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002
in Arad am apelat un numar orange chiar la ora 00:00 si a mers perfect...de pe la 00:15 pana pe la 2 trebuia sa incerc de 2-3 ori ca sa prin dar mergea ok, dar am mai avut o mica problema in perioada cand reteaua era ocupata la convirbirile connex-connex se auzea sacadatr si se pierdea din voce...nu am mai intalniti asemenea problema pana acum...orange a fost down de la 11:30 pana pe la vreo 2 dar am incercat de pe prepay deci pe abonament poate era mai bine...zapp a functionat perfect la fel ca si romtelecomul...

#194
tatal_lor

tatal_lor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 31.07.2004

trahanache, on Jan 1 2005, 14:03, said:

Am sunat eu pe de pe Cosmo pe Cosmo, pe la 12.15, in Cluj. A functionat perfect, ca de obicei. Clar, tare si din prima.

<{POST_SNAPBACK}>



Eu in Buc in zona Sebastian am sunat incepind cu 12.00 numai de pe Cosmo.A functionat si catre alte Cosmo cit si spre fixuri ireprosabil.Abia ce apasam Yes sa sune ca si incepea sa sune. Am sunat pina la urma si catre 2 Connex si a mers din a 15a incercare cred

#195
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.668
  • Înscris: 11.09.2002
interesat este ca anul acesta nu mi-a aparut deloc network busy...doar intra un ton de ocupat si se inchidea...

#196
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 03.08.2004
Mie totusi mi se pare ca anul acesta congestia a fost mai mica decat in anii trecuti. Cat despre chestia aia cu filtrele de la retele si eu as face la fel in locul lor, ganditi-va ce ar iesi si numai la 10% din cei care suna sa-i directioneze la alte numere din afara Romaniei. Cum acum sunt destinatii internationale si cu 3$ pe minut, s-a crea o paguba de proportii cu despagubirile ce ar trebui acordate.

#197
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.154
  • Înscris: 05.12.2002
f*ck it... e o masina pana la urma... un calculator!!!
tie cand ti-e ocupat procesorul 100% iti amesteca programele intre ele???
daca centrala e facuta sa mearga la x apeluri simultan, o sa mearga la x apeluri simultan.

speedo, lamureste-i tu te rog...

#198
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 03.08.2004
Da intr-adevar cam asa e si cu centrala ca si cu procesorul de la calculator, insa eu nu cred ca nu ar da erori de genul celor scrise mai sus. Calculatorul normal ca nu poate incurca programele, pentru ca sunt totusi 2 lucruri diferite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate