Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Vor rezista retelele de Craciun si Anul Nou ?

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#217
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
nu e vorba de anul nou ... e vorba de un eveniment si se poate observa cat te poti baza pe un mobil in cazul unui eveniment.

#218
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Din experienta americanilor retelele mobile sunt primele care revin on-line in caz de calamitati, si mai mult ca sigur ca atunci nu veti avea pretentii sa mearga bine pentru voi utilizatorii obisnuiti, pentru ca fortele de ordine si serviciile speciale sunt in alta grupa de prioritate si ei sigur "merg".

Daca vrei mobil pe care sa te bazezi in caz de eveniment merge un INMARSAT sau Iridium.

Greets,
Speedo

#219
ONeill

ONeill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 16.12.2003
In zona unirii la 12:10 apel din prima in constanta , a inchis maica-mea din greseala - a sunat ea de-acolo , la fel din prima, Dupa 2 min am sunat din nou in CTa si mi-a mers din prima. Asta pe Connex. Mult peste asteptarile mele.  Dupa 12:15 am inchis telefonul si... GO PARTY!!!!

#220
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
In caz de calamitate intr-adevar nu te poti baza pe telefonie comerciala. Dar exista retele guvernamentale care sunt operationale si in aceste cazuri.
Si cum spune Spedo de ce e asa de important ca dupa revelion in prima secunda sa suni "bunica"...?

#221
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003
In situatiile de calamitati pentru comunicatie long distance intre orase care nu mai au legaturi cel mai bine te bazezi pe statii radio, sunt cele mai sigure, nu depind de altii pentru interconectare :)

Edited by Andrei Cioaca, 03 January 2005 - 15:20.


#222
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
In Iasi pe Orange am putut suna la 00.09. Am incercat mai mult din curiozitate si... a mers. Nu stiu cum a fost pe Cnx dar la portocalii a mers mult mai bine decat anii trecuti. Si e bine.

#223
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
Eu anul trecut inainte de revelion am trimis mai multe SMS-uri de pe Orange. Kronosul insa imi rapoteaza, ca am costuri suplimentare pe ianuarie 2005, desi eu la ora 0:00 am primit 20 minute nationale, 240 minute in retea Orange, si dupa ora 0 n-am mai trimis nici un SMS. (i-report asa a venit inapoi ca a fost delivered in 1 ianuarie). Eu am utilizat serviciul anul trecut si ma taxeaza pe anul acesta. nu mi se pare corect. Kronosul a  mai facut greseli de genul: In 1 ianuarie in raportul de la ora 2, am avut toate minutele ce am primit, desi eu la ora 1 am dat citeva telefoane. Dupa care in raportul de la ora 9  apar minutele consumate la ora 1.

#224
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003
Actualizarile nu se fac real time, probabil din cauza asta ai patit asa.

#225
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 10.05.2004

jano, on Jan 5 2005, 09:56, said:

Eu anul trecut inainte de revelion am trimis mai multe SMS-uri de pe Orange. Kronosul insa imi rapoteaza, ca am costuri suplimentare pe ianuarie 2005, desi eu la ora 0:00 am primit 20 minute nationale, 240 minute in retea Orange, si dupa ora 0 n-am mai trimis nici un SMS. (i-report asa a venit inapoi ca a fost delivered in 1 ianuarie). Eu am utilizat serviciul anul trecut si ma taxeaza pe anul acesta. nu mi se pare corect. Kronosul a  mai facut greseli de genul: In 1 ianuarie in raportul de la ora 2, am avut toate minutele ce am primit, desi eu la ora 1 am dat citeva telefoane. Dupa care in raportul de la ora 9  apar minutele consumate la ora 1.

<{POST_SNAPBACK}>


ceva similar am patit si eu in connex de asta data, adica sms-urile trimise pe 01 ian 2005 mi-au fost "reportate" in factura perioadei 02 ian - 01 feb (imi apar deja la cost control). am sunat la * si un tip de la internet si date mi-a spus ca este posibil ca datorita valului de sms-uri din 31 dec si 01 ian sistemul de facturare sa mute costurile o zi sau doua mai tarziu, deci pe factura urmatoare in cazul nostru. nu mi se pare ok (dpdv tehnic), si nici el nu parea prea convins  :cursing: de ceea ce povestea, dar intr-un fel e mai bine ca se mai 'decongestioneaza' bugetul propriu  :rolleyes: .

in ceea ce priveste congestia retelei (connex), de revelion am facut apeluri (doar pentru curiozitatea mea) in jurul orei 00:10 intre doua telefoane connex (start, respectiv abonament corporate) aflate unul langa altul, in bucuresti (teiul doamnei-colentina). din patru apeluri initiate de pe start, doua au reusit. din patru apeluri initiate de pe corporate, toate au esuat.

ce a fost mai ciudat: in dupa-amiaza zilei de 01 ian, pe la 3 sau 4, am incercat sa apelez un numar de orange de pe ambele abonamente connex. invariabil: 'abonatul connex nu este disponibil'. in schimb, din aproape 100 de sms-uri trimise tot atunci, doar doua sau trei nu au ajuns la destinatie.

#226
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
eu la ora 0 am incercat de pe 2 telefoane connex, 6310i respectiv ericsson r520s sa apelez intre ele...de pe nokia a mers din prima iar de pe ericsson nu am reusit sa apelez pana pe la ora 1,30...explica cineva asta???

#227
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Daca ai mesageria scoasa, nu are cum sa iti raspunda, chiar daca suni din mama strainatatii si de rev.  Mie mi-a mers super Connexu de rev, spre deosebire de anii trecuti cand primeam network busy. Anul asta, in buc, Dr. Taberei, am putut suna fara nici un fel de problema in intervalul 21-02.

#228
lov3r

lov3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 05.01.2005
Barlad , Romania 2004-2005 , a mers bine orange , aproape de foarte bine. din 20 de telefoane, daca nu au mers 2 din prima.
De obicei in Iasi , seara dupa 8 in campul universitar T. Vladimirescu , reteaua merge foarte rau....de fapt ca si cum nu ar merge deloc....
Connex in zilele de dupa rev. chiar si ziua mai dadea din cand in cand retea ocupata.

#229
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
În Timișoara Vodafone a picat. Zapp rezistă.

#230
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Petrosani, Hunedoara zona majoritara vodafone, nu au fost probleme.
Nu s-a putut apela cateva minute dupa 12, dar daca insistai puteai prinde un apel reusit.
Cosmote la fel, fara probleme.

#231
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006
Tot in Petrosani, spre surprinderea mea retelele au rezistat foarte bine, inclusiv Orange pe partea de voce. SMS-urile insa abea daca au mers si cu intarzieri mari.

#232
cocor

cocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.04.2008
Pentru  data de 31 dec. 2008 in intervalul orar 22 - 24. Pe o scala de la 1 la 10, Orange primeste nota 9 (nu am putut expedia niste SMS-uri din Orange in Cosmote) iar Digi.Mobil nota 8, pentru ca se  auzea cu un deranjant zgomot de fond!

Edited by cocor, 01 January 2009 - 12:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate