Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...
 JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...
 COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...
 macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces
 

Problema cu singuratea. Solutie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
stefan_1492

stefan_1492

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.04.2013
Salutare. Sunt nou pe acest forum. Mai exact mi-am deschis contul pentru a cere pareri de la persoane care nu ma cunosc si care pot sa-mi dea idei/solutii noi. Momentan sunt blocat.
Problema e in felul urmator. Sunt un singuratic fara pereche si nu pot sub nici o forma sa-mi gasesc o prietena. Principalele surse ale raului sunt timiditatea, introvertirea si bunul meu simt exagerat. De asemenea sunt inzestrat si cu o comoditate sociala, care nu prea ma lasa sa ma pun in situatii noi, sa cunosc oameni noi. Mai exact ma invartesc in aceleasi cercuri de amici, primesc aceleasi sfaturi ponosite si nu pot iesi din hora disperarii si a deprimarii.
Nu pot sa zic ca nu am incercat sa ma apropii de fete, dar parca de fiecare data greseam cu ceva. Fie ma miscam prea repede, fie prea incet, de fiecare data nu ajungeam pe aceeasi frecventa de unda.
Nu vreau sa primesc solutii de genul mergi la "pesti", pentru ca frustrarea mea nu are o sorginte sexuala, ci mai degraba una sociala. Eu vad in insuccesul meu de a-mi gasi o prietena o neintegrare grava in societate. De altfel sunt destul de antisocial, urasc muzica "comerciala" actuala, urasc etichetele si obiceiurile sociale ca zile de nastere, sarbatori religioase, evenimente mondene, urasc principiile societatii bazate pe consum, mai in general spus. Nu-mi place sa urmez moda, trendurile si nici pe departe sa ma laud, recuzita pare-se esentiala in procesul de curtare.
Daca pana acum am gestionat problema cu calm si rabdare vreau sa spun ca odata ajuns la 24 de ani am inceput sa fiu destul de disperat si... din cate constat "mirosul" disperarii este un mare "turn off".

Astept comentariile voastre. Poate voi extrage un imbold, o ideee, o gluma, ceva care sa ajute.

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
De altfel sunt destul de antisocial, urasc muzica "comerciala" actuala, urasc etichetele si obiceiurile sociale ca zile de nastere, sarbatori religioase, evenimente mondene, urasc principiile societatii bazate pe consum, mai in general spus. Nu-mi place sa urmez moda, trendurile si nici pe departe sa ma laud, recuzita pare-se esentiala in procesul de curtare.

Grav. Trebuie sa incepi sa te adaptezi, nu ai ce face. Daca nu poti n-ai nici o sansa..esti pierdut. Acum ai mai avea ceva sanse sa lupti, cand vei imbatrani pe la 30 de ani nici ca-ti mai trebuie ceva. Din momentul cand vei avea gajicuta trebuie sa ai si ceva parai daca vrei sa o ai o perioada langa tine.

#3
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Gandestete ca undeva pe lumea asta este un idiot care trage de o usa pe care scrie impinge.

#4
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
De curiozitate, ce-ti place (asa, in lumea asta) ?
Sper ca nu o iei ca pe o ironie, e doar o intrebare.

#5
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Urasti destul de multe, dar de placut, ce-ti place? Nu poti avea pretentia sa te integrezi in grupuri carora le place tot ce tu urasti. Cauta`ti un hobby sau o pasiune si integreaza-te in acele grupuri cu aceleasi pasiuni. Eu zic sa investesti in tine si sa lupti sa gasesti un job mai bun. De multe ori sursele aditionale de venit schimba total perspectiva.

#6
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Poststefan_1492, on 27 aprilie 2013 - 20:10, said:

urasc muzica "comerciala" actuala, urasc etichetele si obiceiurile sociale ca zile de nastere, sarbatori religioase, evenimente mondene, urasc principiile societatii bazate pe consum, mai in general spus. Nu-mi place sa urmez moda, trendurile si nici pe departe sa ma laud, recuzita pare-se esentiala in procesul de curtare.
Interesanta treaba, urasti tot ce exista pe lumea asta, si pe urma te mai si miri ca esti singur...

#7
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postxkos, on 27 aprilie 2013 - 20:18, said:

De altfel sunt destul de antisocial, urasc muzica "comerciala" actuala, urasc etichetele si obiceiurile sociale ca zile de nastere, sarbatori religioase, evenimente mondene, urasc principiile societatii bazate pe consum, mai in general spus. Nu-mi place sa urmez moda, trendurile si nici pe departe sa ma laud, recuzita pare-se esentiala in procesul de curtare.

Grav. Trebuie sa incepi sa te adaptezi, nu ai ce face. Daca nu poti n-ai nici o sansa..esti pierdut. Acum ai mai avea ceva sanse sa lupti, cand vei imbatrani pe la 30 de ani nici ca-ti mai trebuie ceva. Din momentul cand vei avea gajicuta trebuie sa ai si ceva parai daca vrei sa o ai o perioada langa tine.

mai lasa-ne bre cu adaptatul tau! cunosc o multime de " neadaptati " (including me) la situatiile de mai sus si le merge extrem de bine!!!

Edited by bietu, 27 April 2013 - 20:26.


#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
F bine, si ce te iei de mine? ia-l pe iniator de mana si du-l la aia sa-l invete bucuria vietii, ori esti doar pe post de moara stricata pe aici?

Edited by xkos, 27 April 2013 - 20:26.


#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
Si la 40 de ani o sa ti se spuna "domnisorule".....!
Vezi ca e si un film,virgin la 40 ani!!!!

#10
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Post0101010, on 27 aprilie 2013 - 20:22, said:

Interesanta treaba, urasti tot ce exista pe lumea asta, si pe urma te mai si miri ca esti singur...

pfffff!!! asta e tot pentru tine pe lumea asta? esti mai grav decat el!!!Posted Image

#11
stefan_1492

stefan_1492

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.04.2013
Nu inteleg ce vrei sa zici trasnitul28.
Daca nu prea imi plac iluziile actuale de pierdere a timpului si manipulare, pe care le-am enumerat, nu inseamna ca nu imi plac multe alte lucruri. Am hobby-uri destul de sanatoase, dar ce e drept cam solitare si care nu ar presupune necesitatea unui grup ( citit, alergari, fotografie ). De bani nu duc lipsa, am lucrat destul pana acum.

#12
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,016
  • Înscris: 19.08.2006

View Postbietu, on 27 aprilie 2013 - 20:24, said:

mai lasa-ne bre cu adaptatul tau! cunosc o multime de " neadaptati " (including me) la situatiile de mai sus si le merge extrem de bine!!!

pai ? si nu ii impartasesti si domnisorului :D
?

>>Principalele surse ale raului sunt timiditatea, introvertirea si bunul meu simt exagerat

pai ia muta'te matale la Bucuresti pentru un an sa doi si vei scapa de principalele surse ale raului. Poate mai putin de introvertire. Daca esti deja in Bucuresti atunci nu mai stiu, emigrezi pe undeva pe unde bunul simt predomina. Insa vei fi si mai singur probabil.

#13
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postxkos, on 27 aprilie 2013 - 20:25, said:

F bine, si ce te iei de mine? ia-l pe iniator de mana si du-l la aia sa-l invete bucuria vietii, ori esti doar pe post de moara stricata pe aici?

nu esti in bamboo la ora asta?

#14
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Stefan,ce mai exact iti place sa faci?

#15
stefan_1492

stefan_1492

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.04.2013
Ca sa continui, ce am gresit eu grav e faptul ca m-am ascuns prea multa vreme in turnul meu si acum cand incerc sa cobor nu mai gasesc scara. Sunt arogant, orgolios si nu prea accept criticile altora. In schimb ma omor literalmente cu autocritica si nu prea am fost niciodata multumit de mine, desi nu pot zice ca am esuat la prea multe.
Nu prea inteleg atacurile virulente la adresa lipsei mele de interes fata de valorile promovate actual, care se pot rezuma la ceva de genul

"Sunt un maidanez, nu sunt d-ala pechinez Reactionez ca un pitbull atunci cand ma stresez ...." :))

Stiu, vorbesc ca un batranel si stiu ca daca nu rezolv cumva problema enuntata voi ajunge o combinatie trista intre CTP si Crin Antonescu.
Ce e poate si mai grav e ca sunt si un ecologist convins, ce e drept mai mult in teorie decat in practica, stigmat greu de purtat in Romania.

#16
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011

View Poststefan_1492, on 27 aprilie 2013 - 20:10, said:

Sunt un singuratic fara pereche si nu pot sub nici o forma sa-mi gasesc o prietena. Principalele surse ale raului sunt timiditatea, introvertirea si bunul meu simt exagerat. De asemenea sunt inzestrat si cu o comoditate sociala, care nu prea ma lasa sa ma pun in situatii noi, sa cunosc oameni noi. Mai exact ma invartesc in aceleasi cercuri de amici, primesc aceleasi sfaturi ponosite si nu pot iesi din hora disperarii si a deprimarii.
...

"Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce gandim".
Citeste #2 http://thinksimpleno...ns-from-buddha/

#17
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011
Boon, deci ca sa-ti spun direct, esti un caz grav! Glumesc, cum zicea cineva mai sus ai timp, crede-ma la 24 de ani inca nu e tarziu. E bine ca te-ai trezit si vrei sa te schimbi, pana la urma asta conteaza sa vrei. Acum sa discutam cateva aspecte nu de alta dar nu demult am fost si eu in situatia ta, nu-mi placea moda, uram sa ies din casa si muzica comerciala, nici acum nu o prea ascult. Stiu ca nu-ti convine, insa nu ai ce face, in relatiile cu ceilalti si mai ales cu fetele trebuie sa pari interesant iar pentru asta trebuie sa incepi sa faci ceva, iar acel ceva trebuie sa implice si alte persoane.

Dau si eu cateva exemple :
-dansuri (acolo ai avea posibilitatea sa cunosti multe fete si sa te bagi in seama cu ele)
-actorie in special improvizatie, ti-o recomand in special pe asta daca esti timid si retras pentru ca o sa-ti dezvolte foarte mult aptitudinile sociale, vei invata cum sa comunici cu cei din jur si astfel incetu cu incetu poti scapa de timiditate
-fa un sport am vazut ca ai zis ceva de alergat dar incearca sa mergi si la sala, iti va ridica mult nivelul testosteronului din tine si te vei simti mai increzator, ca sa nu vorbim ca in timp vei arata si mai bine.
-daca tot alergi, sunt sigur ca nu esti singur pe unde alergi si tu, daca mai sunt si altii baga-te in seama, zi-le ca alergi si tu cu iei si fa conversatie, e esentiala in cazul timizilor
-la job  nu ai si tu colegi ceva cu care sa iesi la diferite activitati ?
Lista poate continua.

E foarte bine ca vrei sa te schimbi asta e primul pas, sa recunosti ca ai o problema in loc sa traiesti in ignoranta. Tot ce am spus mai sus ti le spun din proprie experienta, deci sunt "testate" de mine .  Ar mai fi multe de spus, daca vrei sa mai vb lasa-mi un PM, si mai vorbim, nu esti primul pe care il ajut.
Numai bine!

#18
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Pai in primul rand trebuie sa nu mai fii disperat! Fetele isi dau seama daca esti disperat, au ele un al saselea simt...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kWU9pE7BnkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate