Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya
 

Problema cu singuratea. Solutie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011
Crede-ma ca stiu ce spui, DAR , nu te mai raporta la ceilalti deloc, raporteaza-te doar la tine. Fa o lista cu tot ceea ce iti doresti tu de la viata, ce vrei sa obtii si cum vrei sa fii. Acum mai fa una cu tot ceea ce crezi tu ca trebuie sa schimbi la tine ca sa obtii ceea ce iti doresti dar fii cat mai obiectiv. Crede-ma am trecut si eu exact prin ceea ce treci tu si am putut sa ma ajut doar cand am incetat sa mai fiu ignorant si orgolios. Uita cum ai fost, ia-ti o vacanta iar cand te intorci sterge tot ce a fost cu buretele, gandeste-te ca abia te-ai nascut exploreaza incearca lucruri noi si fii asa cum vrei sa fii uita tot ce a fost.

Eu vorbesc pentru mine cand spun ca incerc sa te ajut, deja am 2 ore de cand stau pe topicul tau si nu as face asta daca nu as sti prin ce treci. Stiu cum e sa para ca nimic nu are sens, ca tu esti total diferit de ceilalti , ca tu traiesti realitatea pe cand ei doar visele, ca tu esti mult mai bun de atat dar din motive nici de tine stiute alegi sa ramai inchis in tine, durerea pare ca e singura care are sens, incerci sa dai vina pe altii pentru modul cum esti tu, incerci sa gasesti vina in ceilalti in parinti frati rude, in societate in  vremurile in care traim in orasul in care traim dar astea nu au sens pentru ca undeva in adancul sufletului stii ca tu esti singurul vinovat, insa orgoliul si mandria , cel dintai pacat, te impiedica sa recunosti asta, cum sa fii TU cel care a gresit in tot acest timp. Raspunsurile le ai primite deja de la vitata doar ca refuzi sa le vezi. Tu vezi doar ce e mai rau ca sa poti avea o scuza pentru ce nu ai facut. Adevarul pe care il stii si tu cu siguranta ar refuzi sa il recunosti este ca nu exista scuza daca nu ai facut ceva e  pentru ca  ai ales tu sa nu faci, cand scopul vietii este sa lupti sa inveti din greseli si sa mergi mai departe.

Ti se par cunoscute toate astea ?!

Edited by tzibman, 27 April 2013 - 23:10.


#56
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

View Poststefan_1492, on 27 aprilie 2013 - 20:10, said:

Salutare. Sunt nou pe acest forum. Mai exact mi-am deschis contul pentru a cere pareri de la persoane care nu ma cunosc si care pot sa-mi dea idei/solutii noi. Momentan sunt blocat.
Problema e in felul urmator. Sunt un singuratic fara pereche si nu pot sub nici o forma sa-mi gasesc o prietena. Principalele surse ale raului sunt timiditatea, introvertirea si bunul meu simt exagerat. De asemenea sunt inzestrat si cu o comoditate sociala, care nu prea ma lasa sa ma pun in situatii noi, sa cunosc oameni noi. Mai exact ma invartesc in aceleasi cercuri de amici, primesc aceleasi sfaturi ponosite si nu pot iesi din hora disperarii si a deprimarii.
Nu pot sa zic ca nu am incercat sa ma apropii de fete, dar parca de fiecare data greseam cu ceva. Fie ma miscam prea repede, fie prea incet, de fiecare data nu ajungeam pe aceeasi frecventa de unda.
Nu vreau sa primesc solutii de genul mergi la "pesti", pentru ca frustrarea mea nu are o sorginte sexuala, ci mai degraba una sociala. Eu vad in insuccesul meu de a-mi gasi o prietena o neintegrare grava in societate. De altfel sunt destul de antisocial, urasc muzica "comerciala" actuala, urasc etichetele si obiceiurile sociale ca zile de nastere, sarbatori religioase, evenimente mondene, urasc principiile societatii bazate pe consum, mai in general spus. Nu-mi place sa urmez moda, trendurile si nici pe departe sa ma laud, recuzita pare-se esentiala in procesul de curtare.
Daca pana acum am gestionat problema cu calm si rabdare vreau sa spun ca odata ajuns la 24 de ani am inceput sa fiu destul de disperat si... din cate constat "mirosul" disperarii este un mare "turn off".

Astept comentariile voastre. Poate voi extrage un imbold, o ideee, o gluma, ceva care sa ajute.

"procesul de curtare" :))))))))))))))))) Asa ceva am mai auzit doar la virginile cu ochelari de la centrul cultural francez. FARA GLUMA!
Frate, viata ti-o faci tu si nimeni altcineva. Degeaba ne ceri noua sfaturi aici pe forum, daca tu nu obsevi in jurul tau mediul in care traiesti astfel incat sa te adaptezi la el sau sa evoluezi.
Noi o sa-ti spunem toti:
  - du-te la sala ca sa arati bine (intr-o perioada de 6 luni cel putin)
  - du-te si fa activitati de voluntariat, indiferent cat de stupide, dar fa-le pentru a face parte din grupuri
  - cu femeile cu cat glumest mai mult cu atat ai mai mult acces la ele.
  - du-te la curve. (din punctul meu de vedere asta ar fi ceva ce orice barbat ar trebui sa faca o data in viata!)
  - etc. - multe altele
Daca tu nu realizezi ca trebuie sa faci aceste lucruri putem sa-ti scriem verzi si uscate, ca tot o sa vi cu contra argumente si o sa zici "sunteti prosti!"

#57
Adrya1

Adrya1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.04.2013
Daca te ai inchis in turnul tau ai avut o preocupare mult mai interesanta care ,, te hranea ,, si acum nu mai e suficienta.Nu ESTE NIMIC GRAV , o problema care recunosti ca o ai este pe jumatate rezolvata .Iti sugerez un curs de dans ,,inscriete la un curs de salsa,,.Acolo in cadrul grupului vin diverse persoane cu care poti comunica si cu timpul vei vedea tu singur .Este partidul SALSA SELSEROS pe face book  Sorin Stefan este instructorul, apropo acum de 1  si 2 mai cred au organizat un barbeque time la munte undeva . Dute si te inscrie ptr tine e perfect , si in acest grup sunt persoane care apreciaza muzica si dansul . Incearca si spune mi.

Edited by Adrya1, 28 April 2013 - 05:50.


#58
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Hmmm , eu unul "simt" ca tie defapt, iti plac petrecerile, sa urmezi moda, etc. Ai vrea sa fi opusul omului pe care l-ai descris, si esti opusul omului pe care l-ai descris, undeva in "adancul felului tau de a fi", sau poate chiar mult mai la suprafata decat cred, dar nu vrei sa lasi asta sa se vada. Mai am banuiala ca problema ta nu se rezuma doar la fete;nu prea ai prieteni( fie ei fete sau baieti) . Si asi putea sa pun pariu ca in perioada copilariei ai avut o viata sociala forte sanatoasa, prieteni, iesiri, whatever dar la un moment dat ( din vina ta sau a altora), incet-incet ai inceput sa te indepartezi de prietenii tai, tot mai mult, si ai ajuns in situatia asta, inchis in tine, auto-indoctrinantdu-te cu ideile ca esti opusul a ceea ce vrei sa fi; si probabil simti asta ca fiind un fel de pedeapsa pentru oamenii care nu mai sunt langa tine ( a nu se intelege decedati). Sper sa nu ma insele veleitatile de parapsiholog Posted Image Posted Image) . Astept o confirmare daca ceea ce am zis se reflecta in viata ta.

Edited by bobyct, 28 April 2013 - 08:37.


#59
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011

View Postbobyct, on 28 aprilie 2013 - 08:33, said:

Hmmm , eu unul "simt" ca tie defapt, iti plac petrecerile, sa urmezi moda, etc. Ai vrea sa fi opusul omului pe care l-ai descris, si esti opusul omului pe care l-ai descris, undeva in "adancul felului tau de a fi", sau poate chiar mult mai la suprafata decat cred, dar nu vrei sa lasi asta sa se vada. Mai am banuiala ca problema ta nu se rezuma doar la fete;nu prea ai prieteni( fie ei fete sau baieti) . Si asi putea sa pun pariu ca in perioada copilariei ai avut o viata sociala forte sanatoasa, prieteni, iesiri, whatever dar la un moment dat ( din vina ta sau a altora), incet-incet ai inceput sa te indepartezi de prietenii tai, tot mai mult, si ai ajuns in situatia asta, inchis in tine, auto-indoctrinantdu-te cu ideile ca esti opusul a ceea ce vrei sa fi; si probabil simti asta ca fiind un fel de pedeapsa pentru oamenii care nu mai sunt langa tine ( a nu se intelege decedati). Sper sa nu ma insele veleitatile de parapsiholog Posted Image Posted Image) . Astept o confirmare daca ceea ce am zis se reflecta in viata ta.
Si eu banuiesc aceleasi lucruri ca si tine. Si in plus nu e nevoie ca persoanele care nu mai sunt langa el sa fie decedate ci pur si simplu sa nu mai fie acolo indiferent de motiv.

#60
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

View Posttzibman, on 28 aprilie 2013 - 14:02, said:

Si eu banuiesc aceleasi lucruri ca si tine. Si in plus nu e nevoie ca persoanele care nu mai sunt langa el sa fie decedate ci pur si simplu sa nu mai fie acolo indiferent de motiv.
Da, ma refeream la persoane de care s-a indepartat sau care s-au indepartat de el:).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate