Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

iesirea la picnic cu aprobarea politistilor

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
81 răspunsuri în acest subiect

#37
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.359
  • Înscris: 25.08.2008
Nu va mai aprindeti atat; e doar un proiect de lege ca multe alte mii care zac prin parlament.

#38
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postbulan60, on 21st May 2011, 21:17, said:

Eu unul daca l-as intalni pe ala care a emis celebrul enunt:"reducerea vitezei pana la limita evitarii oricarui pericol" l-as manca de viu chiar daca m-ar paste o condamnare pentru canibalism.
Patit asa ceva in '92. Victima declara sus si tare ca e vinovata, ca a sarit pe capota dar degeaba. Doar "cunostintele" m-au salvat.

View Posttomaso, on 22nd May 2011, 01:00, said:

Acum pe bune, este cineva pe aici care să nu fi avut, sau să fi văzut, măcar odată, un incident violent în care părțile scot arme albe din mașini ?
Patit si asa ceva. Cu cozi de topor.

View Postslai, on 22nd May 2011, 01:08, said:

in germania nu ai de ce sa umbli cu bata. cand o sa die civilizatia lor la noi, mai discutam.
Foarte adevarat. +1

View Postpro-civilizatie, on 22nd May 2011, 02:12, said:

Cum se va apara o femeie de violatori?
Mai si previi (asta nu inseamna ca nu ai dreptate).

View PostAlexIP, on 22nd May 2011, 06:26, said:


- interzicerea portului oricăror obiecte contondente sau de autoapărare, inclusiv interzicerea cuțitelor de bucătărie în propria mașină


Adica cam orice obiect din trusa de scule?
Exact! Plus ca in trusa/trusele de scule ai taietoare - impungatoare gramada.

#39
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.337
  • Înscris: 20.05.2008
Are cineva textul proiectului de lege, sa ne dam cu parerea in cunostiinta de cauza nu conform interpretarilor unor ziaristi? Din ce am citit acolo legea pare emanatia unor cretini, nu as vrea sa cred ca sunt atati cretini in Parlament.

Editat de eu_unul, 22 mai 2011 - 08:57.


#40
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postpro-civilizatie, on 22nd May 2011, 02:12, said:

1. Cum te aperi de cainii agresivi de pe strada?
2. Cum se va apara o femeie de violatori?
3. De ce politia nu isi face treaba?

1.  Cu un băț lung
2.  Evită situațiile potențial periculoase, cască ochii la ce este prin prejurul ei.  Previne, în general.  
Oricum un spray lacrimogen nu rezolvă nimic, ba chiar poate provoca și o bătaie soră cu moartea.
3. Pentru că este o instituție de stat.   Dacă poliția ar ține de primărie, dacă judecătorii și procurorii ar fi aleși, dacă ar exiosta un sistem cu jurați, în loc de aceste jeg de justiție pe model francez ( cel mai spurcat și penibil sistem din toate câte există în lume ), sistemul ar depinde de omul obișnuit.  Ar primi feedback-ul direct de la client.   De aceea îi doare pe toți în polă.  Jobul lor nu este direct dependent de client.  Li se rupe în 14 de cel pe care trebuie să-l servească.
De aceea este nașpa poliția ( și justiția ).

#41
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.136
  • Înscris: 20.12.2007
In Franta daca vrei sa o pui de un picnic in padure pe stil romanesc adica unde vrea muschiu' tau nu la locurile amenajate special "pentru fraieri" ai nevoie de aprobarea unui soi de gardian numit garde champetre.

#42
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View Posteu_unul, on 22nd May 2011, 09:56, said:

Din ce am citit acolo legea pare emanatia unor cretini, nu as vrea sa cred ca sunt atati cretini in Parlament.

Proiectul este ok.
Ziariști care interpretează sunt cretini și rău intenționați.

De exemplu, din interdicția de a purta săbii și hangere prin mașină, ei au ales să facă tapaj, vezi doamen, doar pe ideea că te duci la grătar și că ții cuțitul la tine ca să vânezi mistreți.

Din interdicția folosirii de spray-uri lacrimogene în mijnloace de transport în comun, ei au spus că nu te mai poți apăra.

Chestii din astea, de cocalari retardați.   Cine dracu îi angajează pe cretinii ăștia din presă, apropo ?
Mie puțin îmi pasă cine face o lege.   Ok, este a PSD-ului.  Foarte bine că s-au gândit ei și că și-au asumat răspunderea.  Acum dacă eu sunt anti-PSD, ce să fac ?
Mă apuc să dau cu rahat într-o lege care ar putea deveni un instrument modern de impunere a unei oarecare decențe în sapțiul public ?  Doar pentru că vine de la cei pe care eu nu îi înghit ?   Dacă aș fi un cretin, poate că aș face chestia asta ...

Mă rog, să nu divaghez. :rolleyes:

#43
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.207
  • Înscris: 03.07.2008

View Posttomaso, on 22nd May 2011, 01:00, said:

...
Este vorba despre a limita agresivitatea cretinilor care pleacă la drum pregătiți de lupte.
Pentru grătar nu ai nevoie să te duci cu un cuțit de 30cm, că doar nu vânezi bizoni.  
La grătar te duci cu fleicile gata feliate luate de la magazin, dacă e vorba despre chestii din astea.
...

Cum sa iesi la un picnic fara cutit? (Desi dupa legea curului s-ar putea ca si furculita sa fie interzisa). E nevoie de cutit: tai un mar copiilor, faci o salata, tai o felie de paine, iti ungi o felie de paine cu unt/icre etc...

View Postdjl, on 22nd May 2011, 01:57, said:

Dar totuși nu mi se pare normal să fi amendat pentru că te duci la tocilărie cu un cuțit la ascuțit. Ce fac? Anunț Poliția sau Jandarmeria?

Speri sa primesti coerenta de la politicieni? Succes!

View PostAlexIP, on 22nd May 2011, 06:26, said:

...

- interzicerea consumului de băuturi alcoolice în parcuri, pe stadioane și străzi.


Deja reglementat la nivel local, o stupizenie.

...

Peste 80% din terase sunt situate pe strazi. O sa bem doar cico!
La terasele din Grecia / Italia / Spania / Portugalia / Austria / etc situate pe strazi se poate consuma alcool, doar in Romania nu. Da-i in mortii ma-sii de politicieni!  :puke:

View Posttomaso, on 22nd May 2011, 10:05, said:

Proiectul este ok.
Ziariști care interpretează sunt cretini și rău intenționați.

De exemplu, din interdicția de a purta săbii și hangere prin mașină, ei au ales să facă tapaj, vezi doamen, doar pe ideea că te duci la grătar și că ții cuțitul la tine ca să vânezi mistreți.

Din interdicția folosirii de spray-uri lacrimogene în mijnloace de transport în comun, ei au spus că nu te mai poți apăra.

Chestii din astea, de cocalari retardați.   Cine dracu îi angajează pe cretinii ăștia din presă, apropo ?
Mie puțin îmi pasă cine face o lege.   Ok, este a PSD-ului.  Foarte bine că s-au gândit ei și că și-au asumat răspunderea.  Acum dacă eu sunt anti-PSD, ce să fac ?
Mă apuc să dau cu rahat într-o lege care ar putea deveni un instrument modern de impunere a unei oarecare decențe în sapțiul public ?  Doar pentru că vine de la cei pe care eu nu îi înghit ?   Dacă aș fi un cretin, poate că aș face chestia asta ...

Mă rog, să nu divaghez. :rolleyes:

Chiar tu spuneai mai sus:

Quote

...
La grătar te duci cu fleicile gata feliate luate de la magazin, dacă e vorba despre chestii din astea.


#44
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.897
  • Înscris: 25.12.2010

View PostImperathor, on 22nd May 2011, 10:15, said:

Cum sa iesi la un picnic fara cutit? (Desi dupa legea curului s-ar putea ca si furculita sa fie interzisa). E nevoie de cutit: tai un mar copiilor, faci o salata, tai o felie de paine, iti ungi o felie de paine cu unt/icre etc...



Speri sa primesti coerenta de la politicieni? Succes!



Peste 80% din terase sunt situate pe strazi. O sa bem doar cico!
La terasele din Grecia / Italia / Spania / Portugalia / Austria / etc situate pe strazi se poate consuma alcool, doar in Romania nu. Da-i in mortii ma-sii de politicieni!  :puke:



Chiar tu spuneai mai sus:
mare dreptate ai imparate :peacefingers:

#45
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.078
  • Înscris: 02.03.2003

View Posttomaso, on 22nd May 2011, 08:58, said:

1.  Cu un băț lung
Cu o haita nu faci nimic cu un bat. Ai nevoie de 2 pentru a imobiliza seful haitei. De unul se fereste, cu celalalt il mangai dupa ceafa.

Quote

2.  Evită situațiile potențial periculoase, cască ochii la ce este prin prejurul ei.  Previne, în general.
Corect.

Quote

Oricum un spray lacrimogen nu rezolvă nimic, ba chiar poate provoca și o bătaie soră cu moartea.
Gresit 100%, fara suparare.
Sprayul este una dintre cele mai eficiente arme defensive. Te poate scapa din situatii extre de neplacute atat in spatii deschise cat si in spatii mici, inchise.
Nu o spun din povesti, am avut ocazia de multe ori sa vad cat de bun este.

#46
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.015
  • Înscris: 05.09.2007

View PostproIntel, on 21st May 2011, 20:07, said:

Titlul dezinformeaza.
Dacă vrei să ieși la un picnic și vrei să iei un cuțit cu tine, să tranșezi carne pentru grătar, ai nevoie de aprobarea polițiștilor.

View Postady1981, on 21st May 2011, 20:04, said:

Visezi.

Faza cu picnicul e putin deplasata, in rest nu are sens sa va plangeti.
Atunci transez carnea cu pistolul. O tai cu niste acid? Eu am intotdeauna la mine in buzunarul camasii langa inima baioneta. O data mi-a salvat viata de un magar care m-a atacat si m-a pus jos. Ma manca ala daca n-aveam nimic la mine.

Au inceput sa se teama de oameni? Daca il intalnesc pe Basescu pe strada? Nu o sa supravietuiasca!

#47
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostImperathor, on 22nd May 2011, 10:15, said:

Cum sa iesi la un picnic fara cutit? (Desi dupa legea curului s-ar putea ca si furculita sa fie interzisa). E nevoie de cutit: tai un mar copiilor, faci o salata, tai o felie de paine, iti ungi o felie de paine cu unt/icre etc...

Peste 80% din terase sunt situate pe strazi. O sa bem doar cico!
La terasele din Grecia / Italia / Spania / Portugalia / Austria / etc situate pe strazi se poate consuma alcool, doar in Romania nu. Da-i in mortii ma-sii de politicieni!  :puke:


Titlul acestui topic este inspirat dintr-un articol de presa.  
Acesta este o manipulare sau o interpretare prostească.  
Un ziarist prost atât a înțeles din ditamai proeictul de lege, iar acest bias induce erori de înțelegere.

Nu este vorba despre a interzice băutura la terase.  
Acolo nu este spațiu public, ci spațiu privat, autorizat de primărie să vândă băuturi.   Este vorba despre consumul de alcool în spațiu public, adică pe bancă din parc, pe bordură, în gară, în tren, etc.

La picnic poți ieși cu cuțit fără nicio problemă.  Nu despre asta este vorba, iar interpretarea este a ziaristului.  
Legea ar interzice deținerea de cuțite și obiecte contondente în mașină care pot folosi pentru agresiune.   Este ceva normal în afară.  
Am dat exemplul german.  Acolo nu ai voie cu chestii din acestea în mașină. Punct.  Dacă ai cuțit cu lama mai mare de câțiva centimetri, poliția poate să te rețină pentru cercetări. Nu importă dacă spui că sunt pentru autoapărare.  

O astfel de lege poate fi un instrument bun pentru a se restrânge agresivitatea din trafic, printre multe alte avantaje imediate.
Acum, dacă te găsește cu iatagane și paloșe în portbagaj (a fost chiar un caz recent în care niște recuperatori au fost prinși cu astfel de unelte în portbagajul mașinii), nu prea pot să îți facă cine știe ce.

Evident, există și posibilitatea abuzului comis de polițiști.  
Nimeni nu contestă, dar hai să fim rezonabili și să nu spunem că vei fi băgat la bulău pentru un cuțitaș cu care belești ceafa de pe os când te duci la iarbă verde.

Editat de tomaso, 22 mai 2011 - 09:33.


#48
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.015
  • Înscris: 05.09.2007
Eu personal nu merg la picnic. Picnicul mi se pare ceva barbar, prefer o carciuma cu lautar.
Dar nu renunt la baioneta mea care o am la mine intruna. Cum de asemenea, nici la armele letale din masina. Desigur, ca nu voi lasa pe nimeni sa cerceteze fara ordin judecatoresc. totusi, nu le am la vedere. Toporul desi e prins de usa, am pe el o husa neagra si nu se vede.
Este minima decenta sa nu le ai LA VEDERE

Insa sa nu ai nici o metoda de aparare? Daca vrei sa omori, o poti face cu pistol letal fara permis. Pedeapsa pt omor tot aia e. Daca vrei sa furi, poti ameninta cu cutitu. Nu se adauga la pedeapsa... Solutia e inarmarea. Sa dea pistoale cu gloante la liber! Letale cu primul glont.

Editat de Highlander91, 22 mai 2011 - 09:38.


#49
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.337
  • Înscris: 20.05.2008

View Posttomaso, on 22nd May 2011, 10:05, said:

Proiectul este ok.
Ziariști care interpretează sunt cretini și rău intenționați.

De asta vreau textul legii si nu interpretarile unor ziaristi.

Quote

De exemplu, din interdicția de a purta săbii și hangere prin mașină, ei au ales să facă tapaj, vezi doamen, doar pe ideea că te duci la grătar și că ții cuțitul la tine ca să vânezi mistreți.
Conteaza foarte mult formularea. Daca legea spune sec "este interzis portul unor obiecte contondente sau ascutite" o gramada de chestii pot fi bagate aici, de la cheia de roti pana la scobitori, de asta trebuie un text cat mai clar. In plus, si acum este ilegal sa porti cutit, bata sau ranga in masina, asadar legea nu aduce nimic nou.



Quote

Din interdicția folosirii de spray-uri lacrimogene în mijnloace de transport în comun, ei au spus că nu te mai poți apăra.
Nici acum nu e permisa utilizarea spary-urilor lacrimogene, legea nu aduce nimic nou in afara de aberatii de genul pedeapsa pentru portul spray-ului - inchisoarea dar pentru folosirea lui amenda. Si lipseste si necesitatea unei astfel de interdictii, spray-ul fiind un dispozitiv de autoaparare prin excelenta, faptul ca pot fi folosite in alte scopuri nu le face mai putin utile.

#50
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View Posteu_unul, on 22nd May 2011, 10:38, said:

Nici acum nu e permisa utilizarea spary-urilor lacrimogene, legea nu aduce nimic nou in afara de aberatii de genul pedeapsa pentru portul spray-ului - inchisoarea dar pentru folosirea lui amenda. Si lipseste si necesitatea unei astfel de interdictii, spray-ul fiind un dispozitiv de autoaparare prin excelenta, faptul ca pot fi folosite in alte scopuri nu le face mai putin utile.

Problema este că se comit jafuri folosind acest tip de dispozitiv pentru autoapărare.
Vine unul ziua, în amiaza mare, îți dă în ochi cu spray, apoi te jefuiește.  Sunt sute de cazuri pe an.  

Am asistat la cazuri în care doi cretini care se băteau au dat cu spray în cârciumă.  
Hoții de buzunare, mai nou, dacă sunt prinși în fapt, îți dau cu spray în ochi.

Când te jefuiește în casă, îți bagă pe sub ușă, folosind o țevuță, spray lacrimogen.
Îți sparge geamul și dă cu spray, ca să nu poți folosi telefonul pentru a suna la 112.


Să spunem ca patrula nopții dă de un grup de tineri dubioși, care au asupra lor tot felul de cuțite și spray-uri lacrimogene.  Noapte la ora 3.  În mijlocul unui cartier de locuințe, sau printre blocuri.    Este ok ?  Oamenii tocmai plecau la grătar.

hai să fim serioși.
Care polițist se va lua de o familie care are în portbagaj o toporișcă, un cuțit vânătoresc, grătar, carne, sare, legume, unelte pentru picnic, chestii din astea ?
Este evident că oamenii se duc la grătar.
Dar dacă oprești în trafic pe unii cu topoare și săbii în mașină, fără grătar, fără carne, fără solniță, nu este evident că aceștia nu pot motiva faza cu picnicul ?
Repet, este o intrepretare absolut imbecilă pe care ziaristul respectiv a dat-o.


Dacă PDL ( ca să intrăm în politică ) ar avea niște oameni deștepți, ar spune așa:
Proiectul de lege pe care PSD vrea să îl propună este ok, îl vom susține și invităm inițiatorii la consultații pentru a grăbi adoptarea acestuia.

#51
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.481
  • Înscris: 02.03.2007

View Posttomaso, on 22nd May 2011, 09:58, said:

1.  Cu un băț lung
bat lung?!
cam relativa notiunea: ce diferenta-i intre un bat lung rezistent si o bata scurta? (si batul poate rupe coaste)

View Posttomaso, on 22nd May 2011, 10:50, said:

hai să fim serioși.
Care polițist se va lua de o familie care are în portbagaj o toporișcă, un cuțit vânătoresc, grătar, carne, sare, legume, unelte pentru picnic, chestii din astea ?
Este evident că oamenii se duc la grătar.

politistul roman!
el n-are nimic cu tine, legea are!

#52
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postbuleala, on 22nd May 2011, 10:53, said:

bat lung?!
cam relativa notiunea: ce diferenta-i intre un bat lung rezistent si o bata scurta? (si batul poate rupe coaste)

Te aperi de câini vagabonzi, nu ?
Atunci cel mai bun mijloc de apărare este un băț de un metru ( și ceva ).
Mai eficient decât orice spray sau dispozitiv cu electroșocuri.

Pentru un câine dresat să atace, nu este eficient, dar pentru haitele dintre blocuri, este.

#53
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.540
  • Înscris: 19.12.2006

View Postslai, on 22nd May 2011, 01:08, said:

in germania nu ai de ce sa umbli cu bata. cand o sa die civilizatia lor la noi, mai discutam.

Germania este o tara in care politia si justitia someaza si nu exista puscarii ?

Nu stiam -_-

#54
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.481
  • Înscris: 02.03.2007

View Posttomaso, on 22nd May 2011, 10:57, said:

Te aperi de câini vagabonzi, nu ?
Atunci cel mai bun mijloc de apărare este un băț de un metru ( și ceva ).
Mai eficient decât orice spray sau dispozitiv cu electroșocuri.

Pentru un câine dresat să atace, nu este eficient, dar pentru haitele dintre blocuri, este.
cea mai eficienta metoda-verificata- este o ruleta desfasurata :D !!! este mult mai lunga de un metru, iar cainii vor latra si vor cauta sa muste capatul desfasurat al ei! (nu de partea ce o tii in mana)
este practica; tii cainii la distanta dorita si-ti vezi si de drum!!!

bineinteles ca nu vb de cainii dresati sa atace.

Editat de buleala, 22 mai 2011 - 10:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate