Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai exista in tara canale de tip ...

Huawei Freebuds 5i vs OPPO Enco A...

Recomandare dezumidificator silen...

Lungime minima traseu frigorific ...
 Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama? Non-s...

Întrebare de noob

Rezistenta la caldura vara
 JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...
 Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 

antene 5/8 BAZA

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#55
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Pai cam asta e ideea. Si, din nou, musai scoasa antena din statie...

#56
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Pai daca fulgerul loveste direct liniile de electricitate si/sau un post de transformare, chiar nu prea ai ce face; doar nu o sa scoti din priza totul cand vine furtuna.
Aici vorbeam de protectia antenei si de ceea ce vine pe aceasta cale :), in cazul anterior vina aprtine Enel-ului... sau cum ii zice acum.

#57
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
De cand am luat antena tot citesc despre ea,ca de montat degeaba o montez...Sursa pentru statie nu am luat-o inca asa ca...
Dar va mai sacai si eu cu o intrebare!
Pe specificatii scrie ca in centrul benzii swr minim e 1.2,dar cam in tot ce am gasit despre ea cu goagal,cei care o folosesc sau au scris review despre ea spun ca swr e in jur de 1.5 minim(sau cel putin cam atat au scos ei).....Stiu ca la antena mobila daca se trecea de 1.5 era rau.Nu foarte rau,dar nici bine.Asa ca la antena asta daca o sa scot un swr intre1.5 si 2 o sa fie bine?Vorbim teoretic...Ca poate o sa scot si 1.2,dar ca sa stiu cam la ce sa ma astept!Va multumesc!

#58
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Depinde si de puterea cu care emiti in momentul in care masori swr-ul . Statia mea imi arata swr-ul cand emit si la 45w am 1.3 pe 22 si la 10w swr-ul este de 1.1 . Ieri cand ploua aveam 2.5 . Depinde si de cablul antenei ,inainte aveam RG58 ( acum am H155 ) si nu cobora sub 1.7 nici la putere mica . Antenele noastre fiind identice nu cred sa ai probleme cu swr-ul , in special ca a mea este pe balcon si nu am putut sa pun un radial . Cumpara cablu bun , pune-l multiplu de 3.6m si v-a fi bine .

#59
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
Multumesc.....Cablu tot h155 am luat si eu!Cam pana pe la ce swr maxim e ok sa emit cu tipul asta de antena?

#60
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Nu am atata experienta in domeniu . Swr-ul influenteaza emisia si cu cat este mai mare ( statia mea are autoprotectie de la 10 in sus ) cu atat este mai rau pentru statie sau amplificator ( finalii ) . La orice antena swr-ul trebuie sa fie cat mai mic . Nu poti spune ca o antena este in parametrii la un swr sa zicem de 1.7 sau 1.8 .

Edited by pmariushd, 16 September 2012 - 10:41.


#61
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
Asta stiu si eu....Dar de exemplu stiu ca la antenele mobile un swr pana in 1.5 e acceptabil,intre 1.5 si 2 e cam rau si de la 2 in sus deja nu prea e bine sa mai emiti sau sa nu o faci prea mult!Asta dupa stiinta mea de incepator in ale cb-ului....Asta vroiam sa stiu si legat de antena asta.Daca aia care afisau review-uri mergeau in mod normal si constatnt la un swr de 1.5 cam care e "plaja" optima a swr-ului la antenele de genul asta si de unde incepe sa fie rau?Jopix Itaca care o am eu nu stiu sa aibe vreo protectie la swr si ma gandesc sa nu ard finalii....

#62
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Inainte de Avanti am avut si eu Itaca si emiteam cu un swr intre 1.7 si chiar 3.2 poate si mai mult la putere mare .

#63
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Si asta este un motiv de lauda?!!Posted Image
George, stai linistit, nu-ti mai face probleme pana nu ai antena montata.
La producator, ea este data cu un SWR de 1:1.1 in mijlocul benzii, daca au fost persoane care au instalat acest model de antena si au obtinut un swr mai mare de 1.5 spre 2, ori au gresit undeva, ori s-au multumit cu swr obtinut din prima. ( conteaza si cat sunt introduse segmentele unul in altul, poate nu toate au semn pe fiecare segment...planul de masa insuficient, impamantarea... sunt multe variabile in montarea unei antene care poate duce la un swr mai mare de 1.5)
Un swr normal este unul de pana in 2 si asta la capetele benzii, ce este peste poate fi periculos.
PS: si antele fixe necesita "calibrare", ca si cele mobile... offfff, ce urasc termenul asta :)

Edited by yo9how, 16 September 2012 - 14:53.


#64
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Nu am spus-o sub forma de lauda , il asiguram ca rezista Itaca si la un swr marisor . Itaca mea avea 12w in fm si 9 in ssb .

Edited by pmariushd, 16 September 2012 - 19:36.


#65
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
Lasa nu mai arde-ti atata finalii aia de JOPIX-ca in povestea cu drobu de sare.Pune sus antena,si dupa din ultimul segment poti face SWR cum vrei-iti recomand sa faci gauri strapunse intre segmente si fixezi cu suruburi+piulitze.Bafta!

#66
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
@pmariushd... :)) esti haios si pe de-asupra vorbesti prostii...cum adica statia ta avea protectie la swr 1:10????? Mi-as dori sa ai un ICOM 7700/7800 si sa emiti cu un SWR de 1:10, dar si atunci ai avea noroc deoarece, astia fac statiile mai inteligente decat utilizatorii..... unele statii :))
Vorbim ca sa ne aflam in treaba... daca la tine nu a patit nimic, asta nu inseamna ca asa este normal.

#67
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007

View Postyo9how, on 16 septembrie 2012 - 20:11, said:

@pmariushd... Posted Image) esti haios si pe de-asupra vorbesti prostii...cum adica statia ta avea protectie la swr 1:10?????  

Din manualul statiei Avanti Grande . Si am spus ca swr peste 10

Attached Files


Edited by pmariushd, 16 September 2012 - 22:00.


#68
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Posted Image Asta este din acelasi episod ca cel cu "bobina de argint" care asigura, la o antena de 1m aceeasi raza de comunicare ca una de 1.5m.
Ai cautat sa vezi cat insemna , ca si putere " intoarsa" spre finali, la un SWR de 1:20 ... asta, sa zicem la 10W ?!!!
Daca in SSB, cu grija Domnului exista sansa de a scapa fara prejudicii, in FM ... finalii au 75% sanse sa zboare instantaneu.... da, si eu am dat tx in fm , chiar fara antena( asta la 5-10W Fm ), dar asta ptr 1-2 sec, mai mult... adio Posted Image

PS: Ce am spus mai sus, adica tx fara antena pentru 1-2s, se intampla cu un Icom care banuiesc ca are mai multe protectii decat un Avanti Grande...si chiar si asa am tremurat putin :)

Edited by yo9how, 16 September 2012 - 22:18.


#69
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Recunosc ca sunt incepator in domeniu dar tot ce am scris pana acum a fost din propria experienta . Si se pare ca tie iti place sa rastalmacesti vorbele . Imi cer scuze fata de moderatori pentru off topic .

#70
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Arata-mi unde ti-am rastalmacit vorbele, te rog.
Cand ai spus ca statia ta are protectie la SWR mai mare de 1:10??? Da cu 50W in FM ( sper ca are atat Avanti) timp de 10s si mai vorbim.
Sau cand ii spuneai lui George sa nu-si faca probleme daca antena are SWR 1.5 - 2 ca tu ai vorbit si la SWR de 3.2???
Nu rastalmacesc nimic dar cand vii cu "certitudini" din astea, apoi recunosti ca esti incepator....
PS: antena de mobil ( banuiesc ca ai statie pe masina) de ce ai calibrat-o sau si cu aia emiti la SWR 1.7-3.2?

Edited by yo9how, 17 September 2012 - 10:25.


#71
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008

View Postgeorge_eu25, on 15 septembrie 2012 - 21:38, said:

De cand am luat antena tot citesc despre ea,ca de montat degeaba o montez...Sursa pentru statie nu am luat-o inca asa ca...
Dar va mai sacai si eu cu o intrebare!
Pe specificatii scrie ca in centrul benzii swr minim e 1.2,dar cam in tot ce am gasit despre ea cu goagal,cei care o folosesc sau au scris review despre ea spun ca swr e in jur de 1.5 minim(sau cel putin cam atat au scos ei).....Stiu ca la antena mobila daca se trecea de 1.5 era rau.Nu foarte rau,dar nici bine.Asa ca la antena asta daca o sa scot un swr intre1.5 si 2 o sa fie bine?Vorbim teoretic...Ca poate o sa scot si 1.2,dar ca sa stiu cam la ce sa ma astept!Va multumesc!

Monteaza (asambleaza) antena, urmareste intocmai instructiunile, si nu o sa gresesti. Cate antene baza crezi ca am montat eu pana la GPE27? Iti spun, NICI UNA! Si mi-a iesit din prima.
Inca o chestie, spusa de batrani. Daca nu esti sigur de montaj, asambleaza antena si monteaz-o provizoriu pe ceva de 1-1,5m. Masoara sa vezi ce SWR obtii, si cand esti multumit de rezultat o montezi definitiv pe pilon. La modelul tau e chiar mai simplu, neavand radiali.

Asa ca, lasa drobul de sare la locul lui, la fel si dilemele existentiale, si pur si simplu, monteaza antena. Spor! Posted Image

Edited by calinkgb, 17 September 2012 - 10:31.


#72
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
Multam de sfat Caline,dar are 3 radiali cam de 1m fiecare.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate