Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya
 Promisiunile și realizarile ...

Recomandare soundbar

Controller dual step down MAX8734A

Nu pot citi stickurile USB
 

antene 5/8 BAZA

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#73
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Hmmm...de ce aveam io oare impresia ca ai luat varianta l/2, nu stiu...
Whatever, greseala mea, in legatura cu radialii, da' restul se aplica :)

#74
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004
Cred ca te gandeai la antena mea: Sigma Venom in lambda / 2...

View Postcalinkgb, on 04 septembrie 2012 - 22:58, said:

@dac
Competent. O singura observatie - la balun, ar trebui sa folosesti fasete UV Resistant, (negre), pentru ca cele normale se coc destul de repede la soare si cedeaza. Asa am patit la antena pentru 50mhz, cu cele care fixau balun-ul, si alea nici macar nu erau in bataia directa a soarelui...

Gata, m-am conformat:
[ http://i225.photobucket.com/albums/dd24/dacbuzau/radio/th_119_zpsd9ab16da.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i225.photobucket.com/albums/dd24/dacbuzau/radio/th_120_zps5fcc5bdb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i225.photobucket.com/albums/dd24/dacbuzau/radio/th_128_zps3ec823f1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i225.photobucket.com/albums/dd24/dacbuzau/radio/th_118_zps5b91770a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i225.photobucket.com/albums/dd24/dacbuzau/radio/th_126_zps731a72c1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i225.photobucket.com/albums/dd24/dacbuzau/radio/th_129_zpsada5c8c0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am facut si o testare SWR si iata valorile obtinute:
25.165 kHz - 1:1,85
25.615 kHz - 1:1,55
26.065 kHz - 1:1,20
26.515 kHz - 1:1,00 !!!
26.965 kHz - 1:1,05
27.415 kHz - 1:1,15
27.865 kHz - 1:1,20
28.315 kHz - 1:1,25
28.765 kHz - 1:1,45
29.215 kHz - 1:1,80
29.695 kHz - 1:2,10

#75
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Corect si corespunzator! ;)

#76
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
Maine sau poimaine imi vine si sursa de la mivarom,asa ca ma pot apuca de montatul antenei....Pana atunci am o nelamurire si nu prea stiu cum sa o explic.....
Deci,am vazut in montajul colegului @dac acel balun.Din cate am inteles eu de aici de pe forum si din explicatiile de aici( http://yo6ex.blogspo...-verticala.html ) nu e neaparat necesar.Dar,acum ce nu inteleg eu e urmatorul lucru: imi trebuie vreo 15m de cablu de la antena la statie.Si sa zicem ca iau multiplu de 3.6m.Asta inseamna 14.4m de cablu( cam cat as avea eu nevoie).Masor swr-ul la antena si imi da cam mari valorile sau am perturbatii la aparatele din casa....Ce fac in cazul asta,daca ar mai trebui sa adaug si un balun?Ca practic cablul il am masurat la fix.Schimb cablul?Sau adaug din start si un balun!?
Nu stiu daca am exprimat clar ce vreau sa spun si imi cer scuze pentru asta,dar cum sunt mai incepator explic si eu cum pot!Posted Image

#77
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004
Senzatia mea este ca daca faci acel balun, nu prea mai conteaza lungimea cablului pana la statie; cablul meu are 27m dintre care 2,2m sunt folositi la balun.
Daca vrei iti dau eu o bucata de tub de 10 cm diametru care mi-a ramas.

Inca ceva: 3,6m se refera la cablul RG58; pt. H155 lungimea e 4,4m.

#78
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
@dac multumesc de precizare in legatura cu multiplu pentru h155.Si eu tot din ala o sa folosesc!
Legat de balun,tocmai asta e,ca nu as vrea sa-i mai fac unul.La mine,stand la curte,antena o sa fie cam in dreptul geamului,asa ca o sa plece cablul de la antena direct la geam si inca vreo 2m in casa,de la geam la statie.Asa ca nu ii prea vad rostul.Poate doar daca intr-adevar se simte mult in swr folosirea lui....Asta nu prea stiu eu!Tu i l-ai pus direct?

#79
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004
Eu cred ca e mai bine sa il faci de la bun inceput. Rolul lui este de a impiedica radiatia RF sa se 'intoarca' pe tresa cablului catre statie. Astfel, cablul nu va mai radia si scapi de perturbatiile din casa.

Este posibil sa influenteze si SWR-ul. Antena mea este in parametrii din specificatii desi nu are radiali de masa.

#80
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
George, daca deja ai cumparat cablul coaxial monteaza antena fara acel "ugly balun" (choke balun); daca ulterior au sa simti manifestari ale intoarcerii radiofrecventei in shack, il poti monta  prin intermediul mufelor SO-269/PL-259.
Ideal ar fi fost sa faci acel balun de la inceput, dar... eu si cred ca nu sunt singurul, am montat antena fara acel balun si nu sunt nici un fel de probleme.
Iti faci prea multe probleme legat de montarea antenei; monteaza antena asa cum este si apoi poti face reglaje de finete, asta cu atat mai mult, cu cat tu stai la curte si nu vei deranja pe nimeni  cu aceste reglaje; la bloc este indicat sa o faci de la inceput  "ca la carte", mai ales daca ai vecini "ciudati"

#81
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008

View Postyo9how, on 26 septembrie 2012 - 09:53, said:

George, daca deja ai cumparat cablul coaxial monteaza antena fara acel "ugly balun" (choke balun); daca ulterior au sa simti manifestari ale intoarcerii radiofrecventei in shack, il poti monta  prin intermediul mufelor SO-269/PL-259.
Ideal ar fi fost sa faci acel balun de la inceput, dar... eu si cred ca nu sunt singurul, am montat antena fara acel balun si nu sunt nici un fel de probleme.
Iti faci prea multe probleme legat de montarea antenei; monteaza antena asa cum este si apoi poti face reglaje de finete, asta cu atat mai mult, cu cat tu stai la curte si nu vei deranja pe nimeni  cu aceste reglaje; la bloc este indicat sa o faci de la inceput  "ca la carte", mai ales daca ai vecini "ciudati"
Offff greu e!Asa e cand nu stii ceva bine,iti faci tot felul de probleme...Nu as vrea sa o montez aiurea sau sa ma apuc sa tai calblul si apoi sa aflu ca imi trebuia si acel balun...Mai bine prefer sa pun 10 intrebari de la inceput,chit ca o sa ma injure unii.....Posted Image

#82
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Asa cum ti-am mai zis, a mea e fara balun-ul ala si merge. Oricum, asa cum ti-a zis si YO9HOW, daca simti ca e musai nevoie de el, il poti face separata si ii pui la capete 2 mufe.
Dar, ca sa vezi daca intr-adevar e nevoie de balun, ar trebui sa montezi antena intai. Altfel, tot la drobul de sare o sa te gandesti....

#83
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004
Si eu zic sa nu tai cablul: il pui intai direct fara balun si masori SWR. Ii faci apoi bobina la un capat si re-masori SWR-ul. In functie de rezultate, te decizi ce si cum.

#84
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Care este multiplul la RG 213?
Multumesc.

#85
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004
Calculul tine cont de 'velocitatea cablului' cu care se pondereaza lungimea de unda, iar rezultatul se imparte la 2.
Cu alte cuvinte lambda /2 in cablu este mai mica decat lambda /2 in aer.

RG213 si RG58 au o velocitate de 66% deci 11m x 0,66 / 2 = 3,67m
http://www.mondoplas...G-213-pg_ft-241
http://www.mondoplas...RG-58-pg_ft-238

H155 are o velocitate de 81% deci 11m x 0,81 /2 = 4,46m
http://www.mondoplas...-155-pg_ft-1729

#86
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Multumesc @dac.

#87
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
Va salut domnilor...Am reusit azi in sfarsit sa montez antena.Sursa de la mivarom tot nu a ajuns si cand am sunat azi sa-i intreb ce si cum aia nici macar nu aveau comanda mea.....Deci nici macar nu au trimis-o.Asa ca din punctul asta de vedere cam neseriosi!
Deci,cum spuneam am montat antena si merge perfect...
Alimentarea am facut-o dintr-o sursa de calculator.350w cu 16A.....
Dupa montaj,fara sa mai fac nici un reglaj am obtinut urmatoarele valori:
-canalul 1 swr 1.00
-canalul 5 swr 1.00
-canalul 10 swr 1.05
-canalul 15 swr 1.07
-canalul 20 swr 1.1
-canalul 25 swr 1.1
-canalul 30 swr 1.15
-canalul 35 swr 1.2
-canalul 40 swr 1.2
Toate valorile obtinute in FM,banda E.
In USB e mai complicat un pic.....
-pe 27.415 swr 1.4
-pe 27.655 swr 1.6
-pe 27.855 swr 1.8
Faza e ca pe statie aveam fluctuatii mari ale afisajului,sau ma rog a swr-ului....
E bine asa?Ceva recomandari,sfaturi?

#88
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004
Masoara SWR numai in FM pe toate frecventele; antena pare ca trebuie scurtata. (cam 5 - 7 cm zic eu)

Masoara SWR la frecventa minima si maxima pe care o suporta statia. Pt. o buna liniaritate, trebuie sa ai cam acelasi SWR la capetele benzii.

#89
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
Daca nu aveau comanda de sursa inseamna ca n-ai facut-o.Antena poti s-o lasi asa,sau sa o scurtezi cum a zis colegu-asta daca te dai doar in 27555.

#90
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Cum ai masurat in SSB?
Din masuratori, pare ca intr-adevar antena ar nmai trebui scurtata, dar nu stiu cata acuratete au masuratorile actuale....
Acum, mai o treaba - unde vrei sa folosesti cel mai multa antena? In banda normala, sau mai sus? Ca sa stii unde miscorezi (desii valorile nu-s tragice)

Ciudata treaba cu MIVAROM-ul. Si eu am luat susrsa de la ei, si s-au miscat ok...

Edited by calinkgb, 01 October 2012 - 18:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate