Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

antene 5/8 BAZA

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#37
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@dac
Competent. O singura observatie - la balun, ar trebui sa folosesti fasete UV Resistant, (negre), pentru ca cele normale se coc destul de repede la soare si cedeaza. Asa am patit la antena pentru 50mhz, cu cele care fixau balun-ul, si alea nici macar nu erau in bataia directa a soarelui...

Edited by calinkgb, 04 September 2012 - 22:59.


#38
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Bravo Dac,frumoasa lucrarea!
ps:ce sunt pe antena cercurile negre?

#39
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Banuiesc ca, ori este banda izoliera neagra, ori tub termocontractant... eu, cel putin asa am facut la antena mea.

#40
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004
Nici, nici: e banda autovulcanizanta. Sper sa isi faca treaba si sa izoleze la apa imbinarile.

@calinkgb
Am retinut, caut coliere negre.

#41
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Trebuie sa pun si eu asa ceva la antena mea deoarece am lasat doar colierele...fara izolare!
Trebuie sa remediez situatia pina nu vine vremea rea.

#42
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008
Azi mi-a ajuns si mie antena.... Midland Energy 5/8.Cablu am luat h155.Acum urmeaza o sursa de 29A de la mivarom si mufele...Ca statie folosesc o jopix itaca!
Acum am si eu o rugaminte...Daca ma poate ajuta/asista cineva cu montajul antenei.Am inteles cum se monteaza dar nu stiu cateva lucruri.
-cum fac impamantarea in caz de fulger.Unii ziceau ca se face prin ancorele antenei,dar daca eu nu o sa-i pun ancore ce fac?
-intrebarea a doua e legata exact de ce spunam mai sus.Stau la curte,fara prea multe obstacole imprejur,iar cele care sunt nu depasesc 5-6m.Asa ca as vrea sa stiu cam la ce inaltime trebuie montata antena.Eu ma gandeam sa bat o teava in pamant 1m iar in sus teava sa aibe vreo 2-3m si sa pun antena la inaltimea aia si sa nu o mai ancorez!E bine?E rau?Dati-mi un sfat!
Daca vreti sa-mi dati o mana de ajutor lasata-mi eventual un nr de tel si va sun eu sau un PM,ca sa nu mai poluez topicul!
Cam asa arata antenuta....

Attached Files


Edited by george_eu25, 14 September 2012 - 14:40.


#43
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Seamana perfect cu Sirio , nu se vad mansoanele dintre elementi dar cred ca si alea sunt la fel .
Impamantarea se va face prin teva pe care prinzi antena . Si legat de inaltime , cu cat mai sus ca atat mai bine .
Daca teva-i solida si fixata bine in pamant nu cred sa-ti trebuiasca ancore dar pentru linistea ta poti pune .
Spor la Dx-uri .

Edited by pmariushd, 14 September 2012 - 15:04.


#44
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008

 pmariushd, on 14 septembrie 2012 - 14:57, said:

Seamana perfect cu Sirio , nu se vad mansoanele dintre elementi dar cred ca si aia sunt la fel . Spor la Dx-uri .
Multumesc la fel!Sa dea Domnu cat mai multe legaturi.....

Edited by george_eu25, 14 September 2012 - 15:00.


#45
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Impamantarea antenei : antena este pusa la masa chiar prin bobina de la baza ei; tu montezi antena pe un pilon metalic care oricum este infipt in pamant, deci impamantarea se face prin pilonul metalic.
Daca totusi vrei sa faci ca la carte, montezi antena pe un pilon / teava si, indiferent de natura tevii-pilonului, din partea inferioara a antenei, acolo unde se prind radialele  - pleci cu un cablu gros de cupru( de preferat ar fi platbanda ) pana la baza pilonului, unde fixezii in pamant cel putin unul, de preferat 3 tarusi metalici, dispusi la 120 grade in jurul pilonului. Acesti tarusi trebuiesc conectati intre ei tot cu platbanda sau cu un fir cat mai gros.
Ce mai poti face: imediat langa mufa antenei poti monta un arestor, a carei "masa" se cupleaza la tarusii de mai sus.
Toate acestea sunt doar pentru incarcarea electrostatica a antenei, nici o antena nu va supravietui la o lovitura directa de fulger; cea mai buna masura de precautie, in momentul in care se aporpie furtuna, statia va fi obligatoriu deconectata de la antena si aceasta cuplata la impamantare.

PS: daca vrei sa iesi cat mai rapid in eter, montezi antena pe o teava metalica infipta direct in sol si ai grija sa deconectezi statia de la antena pe vreme rea.
PS2: legat de ancore - daca inaltimea pilonului nu depaseste 3m si este teava groasa poti sa nu mai pui ancore; acestea au rolul doar de a sustine pilonul, nu (prea :)) au treaba cu antena.

Edited by yo9how, 14 September 2012 - 15:18.


#46
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008
Multumesc de raspuns....Si legat de inaltimea la care trebuie montata imi poti spune ceva?Ma refer,e vreo inaltime minima anume?Am inteles eu ce spunea @pmariushd mai sus,dar nu as vrea sa o pun pe o teava mai inalta de 3m...

Edited by george_eu25, 14 September 2012 - 15:19.


#47
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Nu, nu exista o inaltime minima de montare; alegi inaltimea pilonului care te avantajeaza pe tine; nici foarte sus nu este tocmai indicat, mai ales daca in zona nu sunt paratrasnete si antena nu este impamantata cala carte;in aceste conditii ea insasi devine un paratrasnet, deci nu este chiar indicat.
Eu cred ca o inaltime de 3-4 m este tocmai buna.
PS: Ca fapt divers, majoritatea antenelor verticale pot functiona foarte bine aflate chiar la nivelul solului, dar cu conditia sa li se asigure un numar suficient de radiale; acestea pot fi chiar si ingropate. O astfel de antena cu 20 de radiale in lamda/4, la nivelul solului,  spulbera aceeasi antena cu 3-4 radiale scurte si montata la 10-20m .

#48
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Ca idee, GPE-ul meu e la inaltimea de 7m, si am acoperit toate continentele, mai putin Antarctica cu el...

L.E.
Cam asa arata "raza de acoperire", la zi:

Attached File  QSO Map.jpg   185.55K   56 downloads

Edited by calinkgb, 14 September 2012 - 15:51.


#49
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004
Uite aici dupa ce m-am ghidat eu: http://www.eham.net/articles/8951

#50
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004
Mai concret:
1. am legat un cablu de 2,5 mm2 de suportul antenei si l-am dus la legatura de pamant a tabloului electric. Legatura a fost izolata temeinic cu silicon pt. exterior.
[ http://i225.photobucket.com/albums/dd24/dacbuzau/radio/th_033.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i225.photobucket.com/albums/dd24/dacbuzau/radio/th_028.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i225.photobucket.com/albums/dd24/dacbuzau/radio/th_026.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i225.photobucket.com/albums/dd24/dacbuzau/radio/th_045.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


2. un al 2-lea cablu tot de 2,5 mm2 intre tresa mufei PL259 la intrarea in statie si ... calorifer.

Daca deconectez legatura la calorifer, intre calorifer - pamant - impamantare - masa antena - tresa cablu - mufa PL259 am doar 3,5 ohmi. Concluzionez ca atat caloriferul cat si impamantarea blocului sunt bine legate la pamant.

#51
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
O singura consideratie - daca avem de-a face cu un calorifer legat la o centrala de apartament, nu la sistemul centralizat de incalzire, nu cred ca ar fi foarte interesant de folosit pe post de impamantare. Nu stiu cat de mult i-ar "place" electronicii din centrala, injectia de RF vagabond.... :)

#52
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008
Am inteles,dar dupa cata electrica stiu eu,curentul cauta cea mai scurta cale spre pamant...Asa ca daca pun antena la 3m de sol eu zic ca o sa fie ok,pentru ca firul spre statie o sa mai urce vreo 2 m in sus.Statia o sa fie intr-o camera la etajul1 care are vreo 5-6 m inaltime....
@dac iti multumesc pentru poze si explicatii dar ma indoiesc ca in cazul unui fulger impamantarea aia e buna de ceva!Poate cum zicea colegul @yo9how daca ii pun o platbanda sa mai aibe vreun efect cat de cat,dar firul ala de 2.5 e mai mult de forma...
Va intreb toate astea pentru ca acum vreo doua sapt. a fulgerat langa casa mea in linia de alimentare cred si mi-a ars cateva aparate prin casa.Si mie si vecinilor!Si credeti-ma ca impamantarea e facuta mai mult decat bine(4 electricieni in familie)Posted Image .....Dar nu stiam cum sa-i fac impamantarea antenei ca sa nu afectez swr-ul !
M-am lamurit cat de cat....O sa o las deocamdata asa pe teava si cu prima ocazie o sa ii fac o impamantare dintr-o platbanda sau dintr-un cablu de sudura(nu stiu de cat e,dar e gros)

#53
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004

 yo9how, on 14 septembrie 2012 - 15:01, said:

...Toate acestea sunt doar pentru incarcarea electrostatica a antenei, nici o antena nu va supravietui la o lovitura directa de fulger; cea mai buna masura de precautie, in momentul in care se aporpie furtuna, statia va fi obligatoriu deconectata de la antena si aceasta cuplata la impamantare...

Teoretic, prin descarcarea sarcinilor statice din antena, aceasta devine mai putin 'apetisanta' pt. dl. fulger; si in mod sigur mai sanatoasa pt. utilizator. Atat. Fii sigur ca nici platbanda nu face mare lucru la jdemii de amperi. Si dupa ce bubuie, ce ramane din curent trece prin cablu spre casa. Asa ca leaga antena la pamant, impamanteaza si mufa cablului la intrarea in statie si - cum zicea yo9how - in caz de furtuna deconecteaza statia de la antena.

Totusi, avand in vedere inaltimea antenei in cazul tau, nu m-as stresa prea tare...

#54
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008

 dac, on 14 septembrie 2012 - 23:37, said:

Teoretic, prin descarcarea sarcinilor statice din antena, aceasta devine mai putin 'apetisanta' pt. dl. fulger; si in mod sigur mai sanatoasa pt. utilizator. Atat. Fii sigur ca nici platbanda nu face mare lucru la jdemii de amperi. Si dupa ce bubuie, ce ramane din curent trece prin cablu spre casa. Asa ca leaga antena la pamant, impamanteaza si mufa cablului la intrarea in statie si - cum zicea yo9how - in caz de furtuna deconecteaza statia de la antena.

Totusi, avand in vedere inaltimea antenei in cazul tau, nu m-as stresa prea tare...
Multumesc de sfat,dar dupa ce vezi cum dupa un fulger pocnesc aparatele prin casa si miroase a ebonita arsa 2 zile,iti cam trece cheful de zicala aia"lasa-o ca merge si asa"....Sunt constient ca si platbanda aia o sa fie de forma,dar macar parca stau eu un pic mai linistit!Si oricum dupa ce sperietura am tras atunci de-acum inainte cand o sa fie furtuna mai mare o sa scot tot din priza!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate