Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

Prevederile OUG 50/2010 se aplica si contractelor de credit aflate in derulare? Si daca se aplica cine stabileste "marja" de dobanda?

- - - - -
  • Please log in to reply
1169 replies to this topic

#73
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,345
  • Înscris: 22.07.2005
A vazut cineva dezbateri pe TMCTV sau pe alte posturi cu privire la acest subiect? Vad ca toata lumea tace, nu se poate sa nu fie asta un subiect important. Eu ma asteptam la valuri de emisiuni care sa desfaca firu'npatru, dar vad ca nimeni nu are nicio reactie. Eu nu sunt adeptul teoriilor conspirationiste, chiar nu se face audienta pentru un subiect care atinge sute de mii de oameni, poate milioane daca stam sa luam in calul si eliminarea comisionului de plata in avans.

#74
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Le-am facut sesizare!
Sesizare in care le-am solicitat ca la redactarea actului aditional sa aiba in vedere...si am pus prevederile care ,ma interesau motivate de articole de lege . 
Ce o iesi, vedem in 30 zile. Sesizarea a fost intocmita cum m-am priceput si eu,fara sa apelez la cineva cu cunostinte de specialitate. 

Edited by mihai!, 08 July 2010 - 12:32.


#75
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 28.04.2006
Sa ne tii la curent cu evolutia.

#76
D3VIL2006

D3VIL2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 05.01.2007

 mihai!, on 8th July 2010, 12:31, said:

Le-am facut sesizare!
Sesizare in care le-am solicitat ca la redactarea actului aditional sa aiba in vedere...si am pus prevederile care ,ma interesau motivate de articole de lege . 
Ce o iesi, vedem in 30 zile. Sesizarea a fost intocmita cum m-am priceput si eu,fara sa apelez la cineva cu cunostinte de specialitate. 

Sa ne spui si noua ce ai scris in sesizare. Poate reusim impreuna sa schimbam ceva. Sa nu ne mai lasam pacaliti. Si mai propun ceva. Sa luam fiecare articol in parte si sa il interpretam intr-un mod in care sa inteleaga toata lumea. Ceea ce nu s-a facut pana acum: un contract luat paragraf cu paragraf si spus : acest paragraf daca exista in contract sa cerem sa il scoata; acest paragraf este ilegal, fiti atenti etc.

#77
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 floraur, on 8th July 2010, 10:39, said:

A vazut cineva dezbateri pe TMCTV sau pe alte posturi cu privire la acest subiect? Vad ca toata lumea tace, nu se poate sa nu fie asta un subiect important. Eu ma asteptam la valuri de emisiuni care sa desfaca firu'npatru, dar vad ca nimeni nu are nicio reactie. Eu nu sunt adeptul teoriilor conspirationiste, chiar nu se face audienta pentru un subiect care atinge sute de mii de oameni, poate milioane daca stam sa luam in calul si eliminarea comisionului de plata in avans.

pai aia de la TMCTV cui vand spatiu de publicitate, consumatorilor (fie ei si zeci de mii) sau bancilor?


 mihai!, on 8th July 2010, 13:31, said:

Le-am facut sesizare!
Sesizare in care le-am solicitat ca la redactarea actului aditional sa aiba in vedere...si am pus prevederile care ,ma interesau motivate de articole de lege .
Ce o iesi, vedem in 30 zile. Sesizarea a fost intocmita cum m-am priceput si eu,fara sa apelez la cineva cu cunostinte de specialitate.

pentru actul aditional au 90 de zile de la intrarea in vigoare a ordonantei.
dar de aplicat se aplica fix de pe 21 iunie. asteapta prima scadenta si daca platesti respectivul comision incepi cu
sesizare la banca si le dai termen de returnare bani incasati in plus
apoi
sesizare la ANPC
sesizare la BNR
(unii il mai baga si pe Iulian Urban)
... apoi avocat,
convocare la conciliere, proces etc.
dar poate ai noroc si le vine mintea la cap mai devreme.

sau ca la alte banci, la "scandalagii" le pune o bifa de VIP, ca sa nu-i supere. :blush:

#78
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 28.04.2006

 Raduceanu, on 8th July 2010, 16:02, said:

sau ca la alte banci, la "scandalagii" le pune o bifa de VIP, ca sa nu-i supere. :blush:

Care sunt alea? :naughty:

#79
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 bela, on 8th July 2010, 16:11, said:

Care sunt alea? :naughty:
am niste greci de cand ma duc in filiala de unde am luat creditul parca as fi cel mai important client. parerea mea este ca asa ar trebui tratata toata lumea.

#80
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 Raduceanu, on 8th July 2010, 16:02, said:

pentru actul aditional au 90 de zile de la intrarea in vigoare a ordonantei.
dar de aplicat se aplica fix de pe 21 iunie. asteapta prima scadenta si daca platesti respectivul comision incepi cu
sesizare la banca si le dai termen de returnare bani incasati in plus
sau ca la alte banci, la "scandalagii" le pune o bifa de VIP, ca sa nu-i supere.  :blush:
Sesizarea am depus-o deja, dar nu am cerut ca sa aplice imediat. Am recunoscut ca ordonanta trebuie pusa in aplicare in 90 de zile, iar in solicitare le-am spus ce sa aiba in vedere la redactarea actului aditional. 

Chiar asa...ei daca pun in redacteaza actele aditionale in a 89-a zi, trebuie sa returneze banii incasati in plus din 21 iunie ? 
Asta in cazul in care vor scade dobanda . Daca va creste sigur vor mai cere in plus pentru ce nu au incasat in astea 3 luni...   :roflmaofast:

Fii mai explicit cu scandalagii si Vip...  -_-  Ai o credit la o banca greceasca si de cand le-ai facut scandal te trateaza frumos?

Edited by mihai!, 08 July 2010 - 15:37.


#81
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 mihai!, on 8th July 2010, 16:33, said:

Sesizarea am depus-o deja, dar nu am cerut ca sa aplice imediat. Am recunoscut ca ordonanta trebuie pusa in aplicare in 90 de zile, iar in solicitare le-am spus sa aiba in vedere la redactarea actului aditional.

Chiar asa...ei daca pun in aplicare in a 89-a zi, trebuie sa returneze banii incasati din 21 iunie ?
Asta in cazul in care vor scade dobanda . Daca va creste sigur vor mai cere in plus pentru ce nu au incasat in astea 3 luni...   :roflmaofast:

Fii mai explicit cu scandalagii si Vip...  -_-

lasa Vip-urile,
mai sus gresesti cu aplicabilitatea.
Ordonanta in totalitate se aplica contractului tau de credit incepand cu 21 iunie.
Ex daca ai avut comision de rambursare anticipata, te duci azi si rambursezi anticipat si nu platesti comision.
Numai pentru formalitatea semnarii actului aditional bancile au ragaz de 90 de zile incepand cu 21 iunie, in rest prevederile ordonanta trebuiesc aplicate deja.

si eu trebuie sa contest un scadentar la credit care nu este conform cu prevederile ordonantei.
http://forum.softped...howtopic=586895

#82
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 28.04.2006
Sa ne tii la curent cu scadentarul, presupunand ca nu il refac. Am si eu chef de ceva reclamatii pe la ANPC. :D

#83
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
scadentarul oricum este actualizat la fiecare 3 luni, dupa Libor CHF (0.09% ultimul Libor considerat :thumbup: )
in lunile cu 31 de zile, cu formula 365/360 ma tapeaza de 10 CHF. o sa-i returneze, nu vor avea incotro.

#84
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 28.04.2006
La mine nu mai e actualizat din 2008 asa ca....abia astept sa le-o trag.

#85
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
termenul de prescriere al dreptului de a solicita in instanta o creanta este de 3 ani.
2008 + 3 = 2011. :rolleyes:

#86
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 28.04.2006
Da dar daca e sa imi datoreze ceva imi vor datora pentru perioada scursa incepand cu 21.06.2010, nu?

#87
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 bela, on 8th July 2010, 17:01, said:

Da dar daca e sa imi datoreze ceva imi vor datora pentru perioada scursa incepand cu 21.06.2010, nu?

 Asa se pare. Este prima data cand mi-am pus intrebarea asta serios. Mi-a mai trecut prin cap dar am avut si am alte temeri.

#88
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 bela, on 8th July 2010, 17:01, said:

Da dar daca e sa imi datoreze ceva imi vor datora pentru perioada scursa incepand cu 21.06.2010, nu?

daca scadentarul nu trebuia modificat in perioada 2008-21.06.2010 ai dreptate.
daca in contract scria ceva de Libor (care a tot scazut) atunci trebuia  modificat si ai avea dreptul sa ceri.

#89
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Si eu ar trebui sa fac o sesizare.
In contract am si eu formularea: dobanda de referinta plus 1.5 pp.

Ma gandeam ca sesizarea sa ii atentioneze ca actul aditional ar trebui sa respecte ordonanta, dar si ceea ce scrie in contractul de credit legat de dobanda.

Adica sa ramana la dobanda de referinta plus 1.5 pp. Si cum dobanda de referinta va trebui sa fie EURIBOR, de aici rezulta ca in actul aditional eu cred ca ar trebui sa fie EURIBOR plus 1.5 pp.

Acum, daca ma puteti ajuta in cazul asta va multumesc.


Alta problema (mai ales pentru floraur):
Exista o banca la care sa pot garanta cu o casa cu intabularea facuta, dar fara geamuri???

Acum 3 luni eram "ori la bal ori la spital".
Acum sunt in urmatoarea situatie (ceva mai aproape de bal decat de spital):
Am pus acoperis, urmeaza sa intabulez casa.

Am platit mai mult de jumatate din banii pentru geamuri, sper sa fac rost si de restul.

La sfarsitul lunii am voie sa fac refinantare (au trecut 3 luni de cand am luat creditul).

Ei, as vrea sa fac refinantarea rapid, pentru ca trebuie sa dau banii imprumutati de la diversi inapoi :).

Din pacate nu cred ca exista banci care sa se uite exact la situatia mea si sa ma ajute sa imi pun si geamurile.

#90
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Stire Bomba !
 BCR-ul este in fibrilatii. A intrat in alerta. M-au chemat la banca si mi-au zis ca am putea sa negogiem... sa fie dobanda la 6-6.5 % .   :huh:
Le-am spus ca nu ma intereseaza.  ^_^
Deci, sariti cu reclamatii si nu va lasati,ca se pare ca functioneaza.  :thumbup:

Edited by mihai!, 09 July 2010 - 19:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate