Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 

Prevederile OUG 50/2010 se aplica si contractelor de credit aflate in derulare? Si daca se aplica cine stabileste "marja" de dobanda?

- - - - -
  • Please log in to reply
1169 replies to this topic

#91
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,343
  • Înscris: 22.07.2005
Pai mergi la banca si vezi ce vor, nu de ce sa nu te duci sa vezi ce pun pe masa...

#92
D3VIL2006

D3VIL2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 05.01.2007

 mihai!, on 9th July 2010, 19:17, said:

Stire Bomba !
 BCR-ul este in fibrilatii. A intrat in alerta. M-au chemat la banca si mi-au zis ca am putea sa negogiem... sa fie dobanda la 6-6.5 % .   :huh:
Le-am spus ca nu ma intereseaza.  ^_^
Deci, sariti cu reclamatii si nu va lasati,ca se pare ca functioneaza.  :thumbup:

Mihai spune-ne si noua ce ai scris in reclamatia aia sau sesizare ce le-ai trimis. Sau macar articolele din lege. Se pare ca si-au gasit nasul  :coolspeak:

Numai uniti putem sa castigam.

#93
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 floraur, on 9th July 2010, 21:30, said:

Pai mergi la banca si vezi ce vor, nu de ce sa nu te duci sa vezi ce pun pe masa...
Pai am fost. La banca mi-au zis ca am putea sa negociem,sa ma gandesc, bla-bla-bla.  :puke:   :finger:

 D3VIL2006, on 9th July 2010, 21:32, said:

Mihai spune-ne si noua ce ai scris in reclamatia aia sau sesizare ce le-ai trimis. Sau macar articolele din lege. Se pare ca si-au gasit nasul  
Numai uniti putem sa castigam.
Acum,nu stiu ce sa zic daca m-au chemat din cauza reclamatiei,deoarece am depus-o ieri.. 
Pe scurt,le-am scris ca atunci cand vor intocmi actul aditional sa aiba in vedere urmatoarele: trecerea la euribor fara a adauga abuziv o noua marja(cum a facut ING),pastrarea marjei din contract si eliminarea comisionului de rambursare anticipata(oricum se poate de acum).
Le-am pus in vedere ca orice altceva va contine actul aditional nu indeplineste prevederile ordonantei si ca voi actiona ca atare.

 

Edited by mihai!, 09 July 2010 - 21:07.


#94
D3VIL2006

D3VIL2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 05.01.2007

 mihai!, on 9th July 2010, 20:55, said:

Pai am fost. La banca mi-au zis ca am putea sa negociem,sa ma gandesc, bla-bla-bla.  :puke:   :finger:

Acum,nu stiu ce sa zic daca m-au chemat din cauza reclamatiei,deoarece am depus-o ieri.. 
Pe scurt,le-am scris ca atunci cand vor intocmi actul aditional sa aiba in vedere urmatoarele: treverea la euribor fara a adauga abuziv o noua marja,pastrarea marjei din contract si eliminarea comisionului de rambursare anticipata(oricum se poate de acum).
Le-am pus in vedere ca orice altceva va contine actul aditional nu indeplineste prevederile ordonantei si ca voi actiona ca atare.

 

Ai grija si la celelalte comisioane ( nu pot sa introduca altele noi sau mari ), modul de calcul al DAE precum si modul de formare al DAE ( cu exemplu clar). E foarte important. Asa cum am spus in primul meu post am fost la banca si directorul nu a stiut cum sa calculeze DAE: "Nu e formula in contract (e unul mai vechi)?" : "Daca e mananc eu contractu pagina cu pagina" . Am adunat toate comisioanele + dobanda si nu am ajuns la DAE. Cica e o formula speciala. Bagami-as eu ceva in formula lor. Daca nu arata modul de calcul al DAE nu semnez niciun contract.

#95
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Stiu,ca am citit ordonanta de 10 ori pe putin.
 Eu nu am alte comisioane lunare decat comisonul de administrare,care din pacate ramane. Deci, nu accept altceva decat euribor+1.20 + comisionul de administrare.
Spun de comisionul de administrare ca din pacate ramane pentru ca este si asta o mare calicie.
La mine este de 18 euro lunar. Daca inmultesti cu 360 vei vedea ca in 30 de ani oamenii iau 6.500 euro numai din acest comision.  

Edited by mihai!, 09 July 2010 - 21:29.


#96
vasantici

vasantici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2006

 mihai!, on 9th July 2010, 22:26, said:

Stiu,ca am citit ordonanta de 10 ori pe putin.
 Eu nu am alte comisioane lunare decat comisonul de administrare,care din pacate ramane. Deci, nu accept altceva decat euribor+1.20 + comisionul de administrare.
Spun de comisionul de administrare ca din pacate ramane pentru ca este si asta o mare calicie.
La mine este de 18 euro lunar. Daca inmultesti cu 360 vei vedea ca in 30 de ani oamenii iau 6.500 euro numai din acest comision.  


si mie mi-au spus ca va fi o negociere (cand am fost la ei doar sa intreb care e starea)
dar inc anu am nici o propunere (care nic nu cred ca e cea dorita de mine)

si vom primi prin posta actul aditional / invitatia la banca pentru actul aditional

dar... propunerea de 9.5% fix ptr 5 ani expira pe 31 iulie
deci pana atunci nu vor face demersuri cei de la bcr

#97
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Si CEC-ul a inceput sa notifice prin scrisori clientii cu credite in derulare pentru a ii invita la banca sa semneze actele aditionale.
  https://www.cec.ro/h...fo-clienti.aspx
  Daca are cineva credit la CEC,sa ne anunte si pe noi ce dobanda i s-a propus.
  Dupa mine ,cred ca au realizat si cei de la CEC un artificiu,deoarece la comentariile online ale unui articol din presa cineva era uluit ce dobanzi mari propune CEC-ul dupa aplicarea OUG,dar mai multe detalii nu dadea... 

Edited by mihai!, 11 July 2010 - 16:39.


#98
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Exact cum banuiam !  

Am gasit un client al CEC-ului plangand pe un alt forum. In citat voi reda integral ceea ce spune. Creditul acestuia este in lei,nu euro. La cerere pot da si sursa,dar am evitat fiind vorba de un alt forum.

Quote

Trebuie sa va spun ca sunt extrem de dezamagit si nemultumit de efectele perverse al O.U.G. 50/2010 care, chipurile, a fost mediatizata ca o mare "favoare" facuta clientilor bancilor.
Azi am primit o notificare de la CEC Bank prin care ma informau ca, in urma ordonantei, trebuie sa semnez un act aditional la contractul de credit. Sigur, ma instiintau de "cateva din avantajele care va sunt oferite in baza noului act normativ" [ eliminarea comisionului de rambursare anticipata, etc].Am avut o intuitie teribila, in sensul rau, cand am citit asta:
"dobanda de credit este raportata la indici de referinta publici (ROBOR/EURIBOR/LIBOR) la care se adauga o marja de risc".
Ceea ce am simtit in acel moment s-a adeverit cand mi-am consultat, on-line, contul cu soldul creditului si urmatoarea rata scadenta : RATA la CREDIT s-a MARIT [in urma cresterii dobanzii din cauza noii formule de calcul IMPUSE de ORDONANTA].
M-am bucurat doar doua luni datorita faptului ca CEC Bank a scazut dobanda de doua ori intr-o luna.Concret, ce s-a intamplat:
1) Inainte de ordonanta, dobanda se calcula asa:
-"Comunicat de presa
31.03.2010 - CEC Bank revizuieste in scadere dobanda de baza aplicata creditelor in lei si valuta.
Consecventa politicii de ajustare a dobanzilor la conditiile pietei, incepand cu 1 aprilie 2010, CEC Bank reduce dobanda de baza Prime Rate (PR), aplicata creditelor in lei si euro. Astfel, la creditele in lei, dobanda de baza se reduce de la 11,25% p.a. la 9,90% p.a. pentru persoanele fizice".
2) Noua DOBANDA aplicata, dupa aparitia ORDONANTEI:
"Dobanda - variabila 12,42% (ROBOR 3M + 5,15 p.p.)".
Eu sunt consternat de nivelul mare al marjei de risc - 5,15 puncte procentuale!Stie cineva cum se calculeaza marja de risc a fiecari banci?Este o valoarea care izvoraste strict din calculele bancii? Sau marja de risc e ceva... flexibil.
Mie mi se parea moral ca, dupa aparitia ordonantei, banca sa fixeze o marja de risc astfel incat adunata cu ROBOR 3 M (3 m= la tre luni - 1 ianuarie, 1 aprilie, 1 iulie, 1 octombrie) sa dea o dobanda care era valabila in contractele de credit ale clientilor, in momentul aparitiei ordonantei.
Evident ca ati inteles ca am un credit in lei, de aici referirea la ROBOR.

Edited by mihai!, 11 July 2010 - 17:10.


#99
D3VIL2006

D3VIL2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 05.01.2007

 mihai!, on 11th July 2010, 17:01, said:

Exact cum banuiam !  

Am gasit un client al CEC-ului plangand pe un alt forum. In citat voi reda integral ceea ce spune. Creditul acestuia este in lei,nu euro. La cerere pot da si sursa,dar am evitat fiind vorba de un alt forum.

Sa le trimita scrisoare recomandata sau mai bine de la sucursala orasului in care locuieste sau de unde a luat creditul la Centrala (+ copie si nr de inregistrare) in care sa refuze semnarea actului aditional NUMAI DACA MARJA DIN CONTRACT ESTE MAI MICA DECAT MARJA CARE O PROPUNE BANCA. Daca marja din contract este aceeasi nu stiu ce se mai poate face.

Art. 37
In contractele de credit cu dobanda variabila se vor aplica urmatoarele reguli:
a) dobanda va fi raportata la fluctuatiile indicilor de referinta EURIBOR/ROBOR/LIBOR/rata dobanzii de referinta a BNR, in functie de valuta creditului, la care creditorul poate adauga o anumita marja, fixa pe toata durata derularii contractului;
B) marja dobanzii poate fi modificata doar ca urmare a modificarilor legislative care impun in mod expres acest lucru;
c) in acord cu politica comerciala a fiecarei institutii de credit, prin exceptie de la prevederile lit. B), valoarea marjei si valoarea indicilor de referinta pot fi reduse;

Eu am la BCR credit in lei cu dobanda variabila +2 pct%, iar dobanda este calculata in functie de dobanda interna bla bla. Daca in actul aditional vor propune altceva decat ROBOR la 3 luni+2 pct% judecata scrie pe ei.

#100
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
   Cum a schimbat Cec-ul formula de calcul a dobanzii:  :w00t:

Quote

La creditele imobiliare in lei, dobanda se calculeaza in functie de Robor la 3 luni la care se adauga o marja de 4,9 puncte procentuale. Anterior, dobanda se calcula in functie de dobanda de referinta a bancii – prime rate - si o marja de 0,55 puncte procentuale.

Quote

La euro, dobanda se calculeaza in functie de Euribor la 3 luni si o marja de 8,05 puncte procentuale. Nivelul actual al dobanzii ajunge la 8,68%.
   
http://www.conso.ro/...nzii-la-credite

...............................................................................

@D3VIL2006 ceea ce ai postat acolo s-a tot despicat in patru cateva pagini mai in spate. Vezi de asemenea,cum a interpretat ING art.37 din ordonanta. ;)

 

Edited by mihai!, 11 July 2010 - 17:45.


#101
D3VIL2006

D3VIL2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 05.01.2007

 mihai!, on 11th July 2010, 17:40, said:

   Cum a schimbat Cec-ul formula de calcul a dobanzii:  :w00t:

   
http://www.conso.ro/...nzii-la-credite

...............................................................................

@D3VIL2006 ceea ce ai postat acolo s-a tot despicat in patru cateva pagini mai in spate. Vezi de asemenea,cum a interpretat ING art.37 din ordonanta. ;)

 

Eu icerc doar sa ajut. Ia sa vedem ce mai spun si alte legi.

OUG 174/2008.

Art. 93, lit e)
1. se interzice majorarea comisioanelor, taxelor, tarifelor, spezelor bancare sau a oricaror altor costuri mentionate in contract;

Sa nu ne cramponam doar pe OUG 50. Cel mai bine ar fi sa consultam un avocat si sa vedem ce putem face ca sa ii determinam sa aplice la dobanda ROBOR/EURIBOR etc SI SA MENTINA MARJA STIPULATA IN CONTRACT.

#102
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 28.04.2006

 D3VIL2006, on 11th July 2010, 18:33, said:

Sa le trimita scrisoare recomandata sau mai bine de la sucursala orasului in care locuieste sau de unde a luat creditul la Centrala (+ copie si nr de inregistrare) in care sa refuze semnarea actului aditional NUMAI DACA MARJA DIN CONTRACT ESTE MAI MICA DECAT MARJA CARE O PROPUNE BANCA. Daca marja din contract este aceeasi nu stiu ce se mai poate face.

Ce se intampla in cazul in care in contract NU este specificata marja bancii?Aceste este cazul meu, la RBS Bank.

#103
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 bela, on 11th July 2010, 20:45, said:

Ce se intampla in cazul in care in contract NU este specificata marja bancii?Aceste este cazul meu, la RBS Bank.

:wacko:  pai poate adauga banca o anumita marja... :habarnam:

#104
D3VIL2006

D3VIL2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 05.01.2007

 mihai!, on 11th July 2010, 20:05, said:

:wacko:  pai poate adauga banca o anumita marja... :habarnam:

Atunci hai sa punem in practica planul B:

Client: Buna ziua banca X ( BCR, BRD, RBS etc). Am venit sa NEGOCIEM (atentie asta e cuvantul ) noul act aditional PRECUM SI UNELE CLAUZE DIN CONTRACT IN SENSUL SCOATERII ACESTORA CONFORM LEGILOR IN VIGOARE ( si aici trebuie sa fim atenti, sunt unele clauze care nu mai trebuie sa existe, de ex. banca poate modifica dobanda UNILATERAL )

Banca: Ei ce naiba sa mai negociem deja ti-am facut dobanda ROBOR/EURIBOR + marja 5 procente. Pai ce crezi ca esti la piata?

Client: DAAAA??? BINE ATUNCI. Am sa ma duc la banca Y unde au o oferta foarte buna, fac un credit de refinantare, platesc creditul aici si IN VIATA MEA NU MAI FAC CREDIT LA VOI ( si aici trebuie avut in vedere anumite costuri la banca Y sa nu fim pacaliti, dar noi acum AMENI... pardon NEGOCIEM) PLUS CA SI PRIETENII, CUNOSTINTELE SI ALTE PERSOANE VOR AFLA DE EXPERIENTA MEA CU BANCA DVS (fara amenintari pe fata; subtil ). VRETI SA MA MAI AVETI CLIENT SI SA MAI LUATI BANI DE PE URMA MEA SAU...?

Hai sa nu uitam ca bancile vand PRODUSE bancare si ca orice produs au un pret si trebuie sa invatam sa negociem. Mai mult decat atat daca un comerciant ne insala ce facem? Revenim la el? NUUU!!! Nu ii mai calcam niciodata pragul. Mai bine mergem la altul care ne vinde produsele un pic mai scump dar nu ne insala.

Sa nu mai mergem la banci ca niste umili servitori. Sa nu mai intram cu capul plecat si sa dam cu buna ziua asa timizi, sfiosi, supusi. Si nu ma intereseaza ca ei se imprumuta scump si ne dau noua produse scumpe. Nu gasesc resurse mai ieftine sa plece in tara lor acolo. Auzi tu TOATE BANCILE care activeaza in Romania au facut profit cand in alte tari cad pe capete. TREZIREA!!!

#105
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 21.11.2005
Am vorbit cu cineva la banca... pentru creditele BCR, alea cu Maxi Credit, dobanda e Euribor + 7.5% ??? Asa o fi ? Se poate sa fiu eu informat gresit totusi, probabil s-o fi referit la oferta aia valabila pana in august, cu 5 ani de fixa.

Edited by alinescoo, 12 July 2010 - 08:45.


#106
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
daca nu ma inteleg cu  banca ( adica nu-mi mai convine nesimtirea lor) si reziliem contractul, in mod normal ar trebui sa platesc toata suma datorata, fara alte comisioane.
INSA, teoretic, ar trebui sa-mi dea inapoi comisionul de acordare pe care l-au perceput ( si care n-a fost mic deloc!!!)

E normal sa recuperez acel comision, pe care ar trebui sa mi-l returneze, asa cum si eu returnez creditul.
Sunt curios, a incercat cineva sa recupereze acel comision?

Edited by pointiv, 12 July 2010 - 11:11.


#107
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 pointiv, on 12th July 2010, 12:10, said:

 Probabil te referi la cazul in care faci acum un imprumut si in 14 zile te razgandesti.

#108
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 28.04.2006
Se refera la comisionul de acordare in vigoare la momentul la care el a contractat creditul.

L.E. Băncile înlocuiesc comisioanele de rambursare anticipată cu alte taxe

Sursa:Capital

Edited by bela, 12 July 2010 - 11:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate