Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Prevederile OUG 50/2010 se aplica si contractelor de credit aflate in derulare? Si daca se aplica cine stabileste "marja" de dobanda?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1169 răspunsuri în acest subiect

#55
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postaza90, on 6th July 2010, 15:45, said:

Stie cineva in ce conditii poate denunta Banca contractul in cazul in care solicita garantii suplimentare?

intai uita-te in contract in ce conditii poate cere banca garantii suplimentare.

#56
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
 Pentru cine este hotarat sa conteste actele aditionale in diferite moduri sunt inca doua articole de care ne putem lega:

 Legea nr.193 din 6 noiembrie 2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianti si consumatori la Art.1 litera 2 se prevede ca in caz de dubiu asupra interpretarii unor clauze contractuale, acestea vor fi interpretate in favoarea consumatorului. 

In art.95 al OUG 50/2010 la puctul 4 se interzice introducerea in actele aditionale a altor prevederi decat cele prezente in ordonanta de urgenta. Oricare alte prevederi decat cele impuse de ordonanta de urgenta sunt considerate nule de drept.

Nu este cine stie ce dar cam asta am gasit eu, fiind fara studii juridice.






 

Editat de mihai!, 07 iulie 2010 - 11:10.


#57
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postfloraur, on 7th July 2010, 00:06, said:

Daca facem calcule, la ING ramane o dobanda pe la 6-7% pentru credite imobiliare...

Imi scapa cu siguranta ceva. Cum ai calculat de ai ajuns la 6-7%?

#58
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postuiranejeb, on 7th July 2010, 12:40, said:

Imi scapa cu siguranta ceva. Cum ai calculat de ai ajuns la 6-7%?
1.28% Media indicelui EURIBOR la 12 luni aferenta lunii iunie
2.25% marja lor nesimtita adaugata la euribor
+cat mai are fiecare marja in contract ( 2.50 ,3, 3.50 etc)  

Editat de mihai!, 07 iulie 2010 - 11:51.


#59
D3VIL2006

D3VIL2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 05.01.2007
Fratilor hai sa ne aplecam si asupra comisioanelor si a DAE.

Uitati aici un exemplu de la BCR https://www.bcr.ro/s...l=LABEL_POPUP_1

Daca nu merge link ul expun eu pe scurt:

Valoare credit: 18.000 ron
Prioada : maxim 5 ani
Dobanda fixa toata perioada: 11%
Comision analiza dosar : 3% ( multa munca sa analizezi un dosar, foarte multa; test psihologic fac cumva???)
Comision administrare lunara : 0,35% (din valoarea totala a creditului - 63 de lei pentru ce? ce imi administreaza? ca doar nu fac investitii)
DAE : 20,92% CUM NAIBA AU AJUNS LA ACEST DAE? PRIN CE FORMULA DE CALCUL?

Iar incearca sa ne pacaleasca. Nici acum nu vor sa scrie cum se calculeaza DAE.

In ceea ce priveste trecerea de la dobanda de referinta a bancii la un indicator ( ROBOR, EURIBOR ) cred ca si aici ( asa cum incearca ING ) ne vor face pe dinti. Legea a fost data pe genunchi, sa zica romanu ca ne-au ajutat parlamentarii, eu zic ca sunt mana in mana. Au facut bancile scandal asa la misto. Haideti sa ne mobilizam si sa facem si noi scandal. Dar nu la misto.

#60
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postmihai!, on 7th July 2010, 12:49, said:

1.28% Media indicelui EURIBOR la 12 luni aferenta lunii iunie
2.25% marja lor nesimtita adaugata la euribor
+cat mai are fiecare marja in contract ( 2.50 ,3, 3.50 etc)  

6-7% la RON lei pare okay. Greaseala mea: eu ma gandeam la EUR.

#61
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.302
  • Înscris: 22.07.2005

View Postuiranejeb, on 7th July 2010, 12:40, said:

Imi scapa cu siguranta ceva. Cum ai calculat de ai ajuns la 6-7%?

Am estimat, nu stiu exact ce marje sunt in contracte. Si la ei sunt foarte diferite aceste contracte, in functie de perioada si promotia in care s-au luat aceste imprumuturi...

#62
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postuiranejeb, on 7th July 2010, 14:15, said:

6-7% la RON lei pare okay. Greaseala mea: eu ma gandeam la EUR.
Pai la euro este.   :lol:
La lei este asa:
7.14% Media indicelui ROBOR la 12 luni aferenta lunii iunie
2.25%  marja lor nesimtita adaugata la robor
+cat are fiecare marja in contract
Deci ,12-13% tot ajunge la lei,in functie de cat are fiecare marja in contract.

 

Editat de mihai!, 07 iulie 2010 - 13:33.


#63
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View PostD3VIL2006, on 7th July 2010, 14:05, said:

.................

Iar incearca sa ne pacaleasca. Nici acum nu vor sa scrie cum se calculeaza DAE.

In ceea ce priveste trecerea de la dobanda de referinta a bancii la un indicator ( ROBOR, EURIBOR ) cred ca si aici ( asa cum incearca ING ) ne vor face pe dinti. Legea a fost data pe genunchi, sa zica romanu ca ne-au ajutat parlamentarii, eu zic ca sunt mana in mana. Au facut bancile scandal asa la misto. Haideti sa ne mobilizam si sa facem si noi scandal. Dar nu la misto.

chiar nu exista nici o posibilitate sa fie obligati sa practice dobanzile si comisioanele de la ei din tara?
Adica aceiasi castraveti ( pardon, bani), ii vand la ei in tara cu 2-3% si la noi cu 8-11% . Inainte justificau cu RMO care le face sa le creasca costurile. Acum cu ce mai justifica?

Nu exista nici un "organ" international sa-i oblige? Protectia consumatorului european????
Exista asa ceva?

Editat de pointiv, 07 iulie 2010 - 14:03.


#64
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.302
  • Înscris: 22.07.2005

View Postpointiv, on 7th July 2010, 15:02, said:

chiar nu exista nici o posibilitate sa fie obligati sa practice dobanzile si comisioanele de la ei din tara?
Adica aceiasi castraveti ( pardon, bani), ii vand la ei in tara cu 2-3% si la noi cu 8-11% . Inainte justificau cu RMO care le face sa le creasca costurile. Acum cu ce mai justifica?


Pai nu prea sunt aceeasi castraveti, in Ro daca este banca primesti 10.000e de la un client X cu 5% si vrei sa ii imprumuti unui client Y, nu poti sa-i dai cu 7% penru ca BNR te obliga sa duci 25% din acei bani la ei, cu o bobanda de 1% (de ex.). E clar ca ceilalti 75% trebuie sa aiba niste costuri mai mari de 7%, care sa acopere si pierderea provocata de banii de la BNR. Si uite asa se ajunge la 10% pentru credite garantate... Bulshit sau nu, asta e Romania, in alte parti nu exista asa ceva.

BNR are motive destule pentru care face lucrul asta, criza asta a fost trecuta de bancile noastre, pentru ca au existat aceste rezerve.

Intrebari :) ?

#65
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postpointiv, on 7th July 2010, 15:02, said:

Nu exista nici un "organ" international sa-i oblige? Protectia consumatorului european????
Exista asa ceva?
Ba da exista !Trebuie doar sa cauti.
Centrul European al Consumatorilor Franta
Centrul European al Consumatorilor Belgia
Centrul European al Consumatorilor Romania 
Se pare totusi ca ei te protejeaza mai mult de produsele si serviciile din alta tara membra EU.
Later Edit: Am sunat acum la ei si asa este. Se ocupa numai de litigiile transfrontaliere. In cazul in care exista un litigiu intre un consumator roman si un prestator de servicii din afara. 
Nu ne putem plange de Erste Bank ?   :huh:

:roflmaofast:

Editat de mihai!, 07 iulie 2010 - 15:17.


#66
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 137
  • Înscris: 29.05.2005
As dori sa ma ajutati si sa va exprimati opinia in legatura cu prevederile unui contract de credit incheiat cu o banca pentru un imprumut de nevoi personale garantat cu ipoteca. Deci contractul printre altele prevede urmatoarele:
- la art. 3, lit. a: "Rata dobanzii curente: 4,25% p.a."
- la art. 3, lit. d: "Data ajustarii dobanzii: Banca isi rezerva dreptul de a revizui rata dobanzii curente in cazul aparitiei unor shimbari semnificative pe piata monetara, comunicand imprumutatului noua rata a dobanzii: Rata dobanzii astfel modificata se va aplica de la data comunicarii"
- la art. 3, lit. e: "DAE (dobanda anuala efectiva): 6.86%"
- la art. 5, lit. a: "Comision de risc: 0.19% aplicat la soldul creditului, platibil lunar in zile de scadenta, pe toata perioada de derulare a Conventiei de credit"

Intrebariile ar fi urmatoarele:

1. Avand in vedere prevederile articolelor din contractul de credit mentionate mai sus, cum apreciati ca este creditul: cu dobanda fixa sau cu dobanda variabila? (intreb asta deoarece din mometul contractarii si pana in prezent banca nu mi-a modificat dobanda nici in sus nici in jos, iar produsul bancar (creditul) in momentul cand l-am contractat mi-a fost prezentat de functionarul bancar ca un credit cu o dobanda fixa).

2. Indiferent daca este cu dobanda fixa sau variabilia din cate am citit eu in OUG 50/2010 comisionul de risc de 0,19% prevazut la art. 5, lit. a din contractul de credit nu mai poate fi perceput de banca odata cu intrarea in vigoare a ordonantei. Este corect?

3. Daca considerati ca dobanda stabilita in contractul de credit este fixa, dupa intrarea in vigoare a OUG 50/2010, dupa pararea mea ar trebui sa mai platesc doar dobanda de 4.25% fara comisionul de risc de 0.19%. Este corect?

4. Daca considerati ca dobanda stabilita in contractul de credit este variablia, dupa intrarea in vigoare a OUG 50/2010, cum se va stabili "marja bancii" prevazuta la art. 37, lit a din OUG 50/2010. In functie de ce se va calcula? Banca poate sa isi stabileasca in mod arbitrar o anumita marja pe care sa o impuna clientilor? (avand in vedere ca in formatul actual al contractului nu este prevazuta nici o marja)

#67
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
 1. la cum ai prezentat tu , si daca nicaieri nu scrie ca este variabila este fixa.Totusi clauza de la litera d. nu este in regula. In orice instanta din Romania cred ca poate fi considerata abuziva.
2.corect.comisionul de risc trebuie eliminat.
 3.Da,dar nu o sa platesti numai 4.25%,deoarece sigur mai ai si comisionul de administrare lunar(nu stiu de ce valoare).Acesta va ramane si dupa aplicarea ordonantei.
 4.Eu cred ca este fixa.
  
  Tine cont ca nu am nici studii nici experienta in domeniu. Deci nu lua de bun ce spun si asteapta si alte pareri.Eu doar am spus  cum vad eu in functie de ce ai prezentat.

Editat de mihai!, 07 iulie 2010 - 22:17.


#68
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
Eu mai am o nelamurire ! Sa ne spuna si pe noi cine se pricepe. La ordonanta asta,nu trebuie sa apara norme metodologice de aplicare?
Stam ne parpalim,facem calcule,interpretari,emitem ipoteze,bla-bla-ba... 

Editat de mihai!, 07 iulie 2010 - 22:45.


#69
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.302
  • Înscris: 22.07.2005
Cine dracu mai stie, nu putem sa facem decat sa asteptam sa vedem ce va fi. Eu nici nu vreau sa mai comentez ordonanta asta, pentru ca am o presimtire ca iarasi vom lua o teapa...

#70
aza90

aza90

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 06.07.2010

View Postfloraur, on 7th July 2010, 23:47, said:

Cine dracu mai stie, nu putem sa facem decat sa asteptam sa vedem ce va fi. Eu nici nu vreau sa mai comentez ordonanta asta, pentru ca am o presimtire ca iarasi vom lua o teapa...


Ai dreptate insa opinia mea este ca ceva trebuie sa se schimbe. In ritmul asta nu se mai poate continua, avand in vedere abuzurile care se fac. Ca nu se vor schimba atat de "dramatic" pe cat ne dorim noi, asta e alta discutie.............

#71
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.559
  • Înscris: 02.11.2007

View PostFox123, on 7th July 2010, 22:45, said:

2. Indiferent daca este cu dobanda fixa sau variabilia din cate am citit eu in OUG 50/2010 comisionul de risc de 0,19% prevazut la art. 5, lit. a din contractul de credit nu mai poate fi perceput de banca odata cu intrarea in vigoare a ordonantei. Este corect?

poate imi scapa mie ceva din ordonanta dar zice ca:

Quote

Art. 35
(1) Fara a aduce atingere prevederilor legale privind modificarea dobanzii, pe parcursul derularii contractului de credit:
a) se interzice majorarea comisioanelor, taxelor, tarifelor, spezelor bancare sau a oricaror altor costuri aferente contractului, cu exceptia costurilor impuse prin legislatie;
B) se interzice introducerea si perceperea de noi taxe, comisioane, tarife, speze bancare sau orice alte costuri aferente contractului, cu exceptia costurilor specifice unor servicii suplimentare solicitate in mod expres de consumator, neprevazute in contract si care nu erau oferite consumatorilor la data incheierii acestuia. Aceste costuri neprevazute vor fi percepute numai pe baza unor acte aditionale acceptate de consumator. Sunt exceptate costurile impuse prin legislatie;
c) se interzice perceperea unui comision de depunere numerar pentru plata ratelor la credit, indiferent daca depunerea se efectueaza de catre titular sau de catre o alta persoana;
d) se interzice perceperea unui comision de retragere pentru sumele trase din credit

Din asta rezulta ca se interzice majorarea comisioanelor nu scoaterea celor deja prevazute in contract.
Stie cineva altceva?

Editat de Raduceanu, 08 iulie 2010 - 08:14.


#72
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
Art. 36
Pentru creditul acordat, creditorul poate percepe numai: comision de analiza dosar, comision de administrare credit sau comision de administrare cont curent, compensatie in cazul rambursarii anticipate, costuri aferente asigurarilor, dupa caz, penalitati, precum si un comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor.

Editat de mihai!, 08 iulie 2010 - 08:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate