Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Prevederile OUG 50/2010 se aplica si contractelor de credit aflate in derulare? Si daca se aplica cine stabileste "marja" de dobanda?

- - - - -
  • Please log in to reply
1169 replies to this topic

#19
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005
Usurel man, nu le stiu pe toate... am insa cunostinte, pentru ca spre susinea mea, am vandut produsele astea la greu :)) nu pentru ca as fi vrut intotdeauna, ci si pentru ca erau la acel moment, cele mai bune solutii. Aduceti-va aminte ca era nebunie cu cine da mai mult, nu cine are dobanda mai buna, indiferent de ceea ce credeam noi consultantii, clientii cerau un singur lucru: bani multi! MAXIM, MAXIM!!!

Contractele de la BCR sunt foarte diferite, sunt unele care nu au nicio marja inclusa, altele au 1%, altele mai mult... depinde de prioada si campania din care au facut parte. Nu tineti cont numai de ceea ce scriu eu aici, uitati-va in contracte si vedeti ce scrie acolo exact si apoi vedem cum stam...

#20
luly boy

luly boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.05.2007

View Postfloraur, on 3rd July 2010, 21:25, said:

Usurel man, nu le stiu pe toate... am insa cunostinte, pentru ca spre susinea mea, am vandut produsele astea la greu :)) nu pentru ca as fi vrut intotdeauna, ci si pentru ca erau la acel moment, cele mai bune solutii. Aduceti-va aminte ca era nebunie cu cine da mai mult, nu cine are dobanda mai buna, indiferent de ceea ce credeam noi consultantii, clientii cerau un singur lucru: bani multi! MAXIM, MAXIM!!!

Contractele de la BCR sunt foarte diferite, sunt unele care nu au nicio marja inclusa, altele au 1%, altele mai mult... depinde de prioada si campania din care au facut parte. Nu tineti cont numai de ceea ce scriu eu aici, uitati-va in contracte si vedeti ce scrie acolo exact si apoi vedem cum stam...

In conditiile in care marja actuala a bancii nu este inlocuita de BCR cu EURIBOR, pot sa ne "forteze mina" sa semnam actul aditional pe o alta formula decit EURIBOR + marja actuala din contract (1 sau 1,2 sau 1,5), noua dobinda ajungind la actualul 10,01 sau chiar mai mare? astept opinii si solutii.

#21
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
   Mie mi se parea ceva ireal ca vom putea avea dobanda de 2-3 % ( marja actuala,care o are fiecare si care nu au voie sa o modifice, 1.20 sau 1.22  +euribor ) si ca bancile vor face tot posibilul sa nu ramana asa. Probabil vor incerca, dar...

  ...uitati in Spania cat este dobanda la creditele ipotecare !

marja de 0.34 sau 0.45 +Euribor !  :w00t:  

  

Attached Files


Edited by mihai!, 04 July 2010 - 14:58.


#22
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005
O fi, eu am un prieten care si-a luat o casa in Canare, pentru care a avut nevoie de un imprumut de vreo 250.000e, luat acum trei ani cu euribor+3%.
Orice pachet trebuie studiat din toate unghiurile, un comision lunar de administrare de 0,45% (de ex.) inseamna 5,4% pe an... deci se poate si euribor +0% marja, atata vreme cat acest comision ar exista.

Edited by floraur, 04 July 2010 - 15:13.


#23
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
 Sunt sigur ca se mai adauga si alte comisioane dar tot este mare diferenta fata de cat platim noi acum. 
 Pe unul din site-urile alea exista un calculator de credit si la suma la care eu platesc acum 350euro iar la ei rezulta rata de 120 euro. Cam de 3 ori mai putin. Calculul este confirmat de asemenea, tot de un prieten care este stabilit acolo si are si el un credit ( nu in aceste conditii dar asemanatoare).
 Iar comision de administrare, la banca la care are el creditul,nu exista.

Edited by mihai!, 04 July 2010 - 15:33.


#24
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005
Ai dreptate e o porcarie, ce sa-i faci, ne-am nascut in lumea a treia si suntem tratati ca atare...
Un european isi cumpara o casa cu 250.000e si plateste mai putin lunar cat dai tu pentru una de 100.000 in Ro. Daca asta inseamna europa si viata buna spre care tindem, ar fi mai bine sa ne caram cu totii...

Edited by floraur, 04 July 2010 - 15:49.


#25
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postfloraur, on 4th July 2010, 16:13, said:

O fi, eu am un prieten care si-a luat o casa in Canare, pentru care a avut nevoie de un imprumut de vreo 250.000e, luat acum trei ani cu euribor+3%.

Posed prieten in Elvetia. Si-a luat LIBOR + 1% acum 1 an.

#26
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005

View Postuiranejeb, on 4th July 2010, 21:32, said:

Posed prieten in Elvetia. Si-a luat LIBOR + 1% acum 1 an.


E de vanzare ? :))

#27
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005

View Postaza90, on 6th July 2010, 12:04, said:

Vad ca sunteti in tema. ce opinie aveti despre art. http://www.gandul.in...rlament-6357871

e posibil sa modfice legea in sensul de a se aplica noile prevederi doar contractelor noi, nu si celor in derulare? Am credit imobiliar la BCR si imi pusesem speranta in ordonanta, ca vor fi obligati sa fie mai transparenti in calcularea dobanzii. "Mai transparenti" este incorect, avand in vedere ca acum transparenta este zero.

va multumesc

Probabil ca nici ei nu stiu ce sa faca in perioada asta. Ordonanta nu a putut fi oprita, probabil ca guvernul avea nevoie de putin suport din partea populatiei. Se paer ca sunt situatii in care lobby-ul nu-si face treaba intotdeauna, nici macar in cazul acestor mari jucatori cum sunt bancile.

Deci nu stiu ce sa va spun vizavi de viitor, pot insa sa cred ca aceasta ordonanta va schimba mult in comportamentul bancilor in general...

#28
aza90

aza90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.07.2010

View Postfloraur, on 6th July 2010, 12:27, said:

Probabil ca nici ei nu stiu ce sa faca in perioada asta. Ordonanta nu a putut fi oprita, probabil ca guvernul avea nevoie de putin suport din partea populatiei. Se paer ca sunt situatii in care lobby-ul nu-si face treaba intotdeauna, nici macar in cazul acestor mari jucatori cum sunt bancile.

Deci nu stiu ce sa va spun vizavi de viitor, pot insa sa cred ca aceasta ordonanta va schimba mult in comportamentul bancilor in general...


da, asta asa este. sa speram ca msurile pe care le vor lua vor fi de bun simt si conforme lu legea. si eu mai sper ca nu vor modifica aceasta ordonanta care ar putea sa diminueze abuzurile.

View Postfloraur, on 3rd July 2010, 10:53, said:

La BCR, contractele pentru cumparare imobil, erau bazate pe dobanda de referinta BCR. Nu exista nicio marja, ci doar un comision de administrare, care putea sa nu existe, in timpul unor promotii.
Pentru contractele credit nevoi personale cu garantie reala, exista aceeasi dobanda de referinta, peste care exista o marja de 1,5%, la care se adauga lunar un comision de administrare de 0,05% (... parca).

Din ce spuneti voi, este posibil ca banca sa fie obligata sa pastreze marja de la creditul cu nevoi personale, la care sa schimbe doar dobanda de referinta cu euribor. Deci o dobanda de maxim 2,5% la data de astazi...
Nu e acelasi lucru la creditele imobiliare, unde marja poate fi dictata arbitrar de catre banca, atata vreme cat in contract nu exista nimic peste dobanda de referinta. Din cate stim noi, astia viseaza cam 7,5% peste euribor si probabil ca asa vor face, cand se vor trezi.

Vom vedea un paradox, creditele de nevoi personale - muuuuuuult mai ieftine decat cele cu destinatie directa: cumparare imobil.

creditul contractat de mine in 2007 este imobiliar si se specifica: dobanda de referinta BCR + marja de 1,2 pp. aceasta dobanda de referinta eu inteleg ca va trebui raportata la euribor iar marja- nu poate fi modificata.

#29
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005
Iti dai seama ca o armata de avocati cauta nod in papura... Daca se va transforma dobanda de interventie in eurbibor, va fi jale mare in BCR.

#30
aza90

aza90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.07.2010

View Postfloraur, on 6th July 2010, 13:19, said:

Iti dai seama ca o armata de avocati cauta nod in papura... Daca se va transforma dobanda de interventie in eurbibor, va fi jale mare in BCR.


Clar. Eu ma tot gandesc ce ar putea sa faca si cum ar putea sa o intoarca...insa chiar nu imi vine nimic in minte. M-a impacientat asa putin articolul din Gandul conform caruia ar putea sa aplice OUG doar creditelor noi, nu si celor existente. Ma gandeam ca poate stie cineva mai multe pe tema asta.
Oricum, ce e cert din pc meu de vedere este ca vor veni cu un act aditional ridicol- ca si abuzul pe care il fac si in prezent- si doar printr-un eventual proces vor veni la "sentimente mai bune". Asta cred eu, insa nu am experienta in domeniu, probabil de-asta am si luat acest credit care este o teapa de proporti...... asta e

#31
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,320
  • Înscris: 28.04.2006

View Postaza90, on 6th July 2010, 13:44, said:

...insa chiar nu imi vine nimic in minte. M-a impacientat asa putin articolul din Gandul conform caruia ar putea sa aplice OUG doar creditelor noi, nu si celor existente. Ma gandeam ca poate stie cineva mai multe pe tema asta.

Avocatii lor sunt platiti regeste sa le vina ceva in minte :naughty: .
In legatura cu modificarea, la noi orice este posibil dar sa speram ca nu va fi cazul Colegi de-ai mei care au deja credit la ING au primit deja o informare asupra modului in care vor fi aplicate noile norme.

Vom trai si vom vedea ce va fi.

#32
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postbela, on 6th July 2010, 13:51, said:

Avocatii lor sunt platiti regeste sa le vina ceva in minte :naughty:  .
Articolul din Gandul este vechi, inainte sa fie publicata ordonanta sa sa intre in vigoare.Totusi,inca pot continua presiunea in parlament deoarece la problematicul punct b din art 37 se spune ca marja dobanzii poate fi modificata numai a urmare a unor modificari legislative ulterioare. Deci au portita sa insiste in continuare pentru a se schimba articolul.

View Postbela, on 6th July 2010, 13:51, said:

Colegi de-ai mei care au deja credit la ING au primit deja o informare asupra modului in care vor fi aplicate noile norme.
Ce spune aceasta informare? Te rugam,spune-ne si noua, nu ne lasa in ceata. 
BCR-ul in schimb, inca cheama lumea sa accepte fabuloasa lor oferta cu rata fixa timp de 5 ani la 9.5% . Pe unii i-a chemat chiar a doua oara !! :w00t:  

Edited by mihai!, 06 July 2010 - 13:08.


#33
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,320
  • Înscris: 28.04.2006
Corpul emailului:

Buna ziua stimate domnule XYZ,

Si buna va fi, pentru ca avem vesti bune: contractele de credit se vor modifica in favoarea dumneavoastra prin aplicarea unor masuri, deloc putine sau neinsemnate.

In primul rand, dorim sa va anuntam ca nu vi se va percepe niciun fel de taxa sau comision in plus, in ceea ce priveste creditul pe care il aveti la ING. Ba mai mult, taxele si comisioanele aferente creditelor vor putea fi modificate de acum inainte doar cu acordul dumneavoastra expres.

Alte schimbari in beneficiul dumneavoastra sunt:

- Alinierea comisionului de rambursare anticipata la prevederile legii.

- Raportarea dobanzii creditelor, incepand cu 01.07.2010, la fluctuatiile indicilor de referinta publici (de exemplu ROBOR/ EURIBOR) in functie de valuta creditului. Rata de referinta va fi facuta publica in toate locatiile ING Bank si pe www.ing.ro si astfel veti cunoaste, in orice moment, evolutia dobanzii creditului/creditelor dumneavoastra.

Pentru detalii, va invitam sa consultati paginile ce urmeaza, care contin o descriere amanuntita a modificarilor aduse contractului/contractelor dumneavoastra de credit. Fiind vorba despre modificari legale, impuse printr-un act normativ, acestea va sunt direct aplicabile, incepand cu data de 01.07.2010, chiar fara semnarea unui act aditional. Daca aveti nelamuriri sau intrebari suplimentare va invitam in ING Office-ul de care apartineti.

Sperand ca vestile v-au facut ziua mai buna, Va multumim,

Stefan Razvan Radu
Director Dezvoltare Produse Retail
ING Bank N.V. Amsterdam
Sucursala Bucuresti Cristina Micu
Director Marketing si Comunicare Retail
ING Bank N.V. Amsterdam
Sucursala Bucuresti


Atasat este urmatorul document:Attached File  modificari_OUG50_1_ING_Bank.pdf   49.25K   118 downloads

#34
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
 In documentul atasat scrie asa:  :naughty:

Quote

O modificare semnificativa adusa de OUG este legata de modul de calcul al dobanzii, noul act
normativ impunand reguli noi cu privire la variatia acesteia. Avand in vedere ca dobanda va fi
raportata la fluctuatiile indicilor de referinta ROBOR/EURIBOR in functie de valuta creditului, formula
ratei dobanzii in baza careia se calculeaza rata dumneavoastra de credit va fi modificata, dupa cum
urmeaza:
- Rata dobanzii va fi formata din: „Rata de referinta” + „Marja”. „Marja” va ramane neschimbata si
este cea din contractul de credit.

.............................................

Quote

Creditul de nevoi personale cu ipoteca si creditul ipotecar in EUR:

Rata de referinta = media indicelui EURIBOR la 12 luni (calculata pentru ultima luna calendaristicaincheiata) + 2.25%
Pentru exemplificare:
Media indicelui EURIBOR la 12 luni aferenta lunii iunie este 1.28%
„Rata de referinta” la 1 iulie = 3.53%
Creditele de acest tip care au aniversarea in luna iulie 2010, vor prelua la data aniversarii rata de
referinta de 3.53% la care se va adauga marja din contract


La al doilea citat nu inteleg textul subliniat ...De unde au scos rata de referinta 3.53%? De ce euribor+2.25% ? Si apoi +marja? 

 

Edited by mihai!, 06 July 2010 - 13:21.


#35
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postbela, on 6th July 2010, 14:08, said:

Corpul emailului:

[i]Buna ziua stimate domnule XYZ,

Si buna va fi, pentru ca avem vesti bune: contractele de credit se vor modifica in favoarea dumneavoastra prin aplicarea unor masuri, deloc putine sau neinsemnate.

Atasat este urmatorul document:Attachment modifica...ING_Bank.pdf

Bun asa. Daca ING a "deschis portile", probabil si celelalte banci vor fi fortate sa urmeze aceeasi idee.

#36
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,320
  • Înscris: 28.04.2006

View Postuiranejeb, on 6th July 2010, 14:17, said:

Bun asa. Daca ING a "deschis portile", probabil si celelalte banci vor fi fortate sa urmeze aceeasi idee.

Sper, dar sa nu ne pripim.

View Postmihai!, on 6th July 2010, 14:16, said:

La al doilea citat nu inteleg textul subliniat ...De unde au scos rata de referinta 3.53%?

Poate cineva mai informat sau cu mai multa cultura bancara va lamuri fraza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate