Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Cât stați acasă în medie?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

Poll: Cât stați acasă în medie? (61 member(s) have cast votes)

Cât timp stai acasă zilnic

  1. Doar cât dorm, mănânc și mă spăl (3 votes [4.92%])

    Percentage of vote: 4.92%

  2. De multe ori nici nu mănânc acasă deci puțin (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Doar cât dorm, mănânc și mă spăl + 2 ore (5 votes [8.20%])

    Percentage of vote: 8.20%

  4. Doar cât dorm, mănânc și mă spăl + 4 ore (19 votes [31.15%])

    Percentage of vote: 31.15%

  5. Lucrez de acasă deci mult, rar ies undeva (34 votes [55.74%])

    Percentage of vote: 55.74%

Câte zile lunar stai acasă?

  1. Toate, doar odată la câteva luni plec undeva 2-5 zile (34 votes [55.74%])

    Percentage of vote: 55.74%

  2. Minim un weekend sunt plecat(ă) într-o călătorie (11 votes [18.03%])

    Percentage of vote: 18.03%

  3. Plec cât de des pot, cum am o zi liberă am plecat (6 votes [9.84%])

    Percentage of vote: 9.84%

  4. Muncesc de la distanță, sunt mai mult plecat(ă) (1 votes [1.64%])

    Percentage of vote: 1.64%

  5. Greu de zis (9 votes [14.75%])

    Percentage of vote: 14.75%

Vote Guests cannot vote

#1
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,628
  • Înscris: 20.10.2006
După mai multe topicuri pe aici cu privire la locuințe, mulți preferând case mai mari pentru a se simți (mai) confortabil, alții încălzire, alții aer condiționat, gătit acasă, la români majoritatea se și descalță, mulți preferă servicii de internet fix, tv și mai stiu eu ce alte facilități ce te țin legat de casă de parcă ai fi în carantină. Da, în perioada covid am stat majoritatea o grămadă de timp în case mai mult de nevoie/obligație, nu de plăcere dar în viața normală se pune întrebarea cât și de ce le place oamenilor să stea în casă, intre aceeași pereți ore în șir, zile în șir, fără a se plictisi sau a tâmpi, cât timp e și sănătos, mai ales și tânăr? Da, stăm în casă cât dormim și cât timp facem duș (și nu suntem într-o călătorie), cât mâncăm și/sau gătim - asta dacă nu putem/nu ne permitem mâncatul în oraș, mai stai acasă dacă muncești de acasă (atelier sau muncă de birocrat), dar în rest? Nu mai bine mergi într-un parc, drumeție, oraș vecin, la munte/la mare, la prieteni/cu prietenii, la terase, la club, etc. în funcție de posibilități?

Personal tind să cred că utilizatorii forumului majoritatea stau mult timp acasă ținând cont de discuțiile de pe celelalte subiecte dar sunt curios să aflu dacă chiar e așa și în ce procente. Posted image

Edited by LunaCrystal, 30 April 2024 - 14:22.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 02.08.2021
Din casă ies când am de lucru sau de mers la facultate, trebuie să fac cumpărături sau mai șurubăresc pe la mașină. Cu plimbările, destul de rar. Deci da, stau foarte mult timp în casă.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 11.08.2003
Eu stau acasa pana plec. :)
Acum cativa ani lucram 5-7 zile saptamanal, acum avem 2 zile de birou saptamanal. Stau acasa cand pot si nu am treaba. Nu (prea) ies din casa doar ca sa am unde sa ma intorc, ma simt bine si doar stand sau jucandu-ma/privind filme.

#4
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 14.09.2021
3 familii trecute de 50 de ani lucrează de acasă toți dar nu IT.

Toți din familiile astea stau acasă toată ziua și ies din case doar când trebuie să meargă la cumpărături sau în niște locuri unde au treabă.

Nu pleacă din oraș mai mult de 1 zi nici unul sau rar pleacă doar nevestele în străinătate maxim 3 zile.

Edited by anonimuI, 30 April 2024 - 14:35.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,162
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajLunaCrystal, pe 30 aprilie 2024 - 14:12, a scris:

Personal tind să cred că utilizatorii forumului majoritatea stau mult timp acasă ținând cont de discuțiile de pe celelalte subiecte dar sunt curios să aflu dacă chiar e așa și în ce procente. Posted image

Pai e logic.
Cine are timp de forum cu siguranta nu face altceva, adica nici drumetii, nici excursii, nici intalnire cu prietenii, etc. Despre terase/restaurante/carciumi/cofetarii nu ma pronunt pentru ca-i plin de cretini care stau o gramada in jurul unei mese si cu nasurile in telefon.
De asemenea, pot exista oameni carora le-ar place sa calatoreasca. dar nu-si permit, deci mai bine acasa. Sunt altii care calatoresc, chiar des, dar de abiai asteapta sa ajunga acasa. Mai demult umbla o vorba care zicea ca peste tot e bine, dar cel mai bune este acasa.
In ceea ce ma priveste si eu sunt cvasicasnic.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,404
  • Înscris: 06.01.2007
Majoritatea oamenilor nu pot vota la prima intrebare.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
As vrea sa castig la Loto pentru a sta acasa 23 din 24. 1 ora e plimbarea din oras, noaptea. Stau la un birou aflat la 5 minute de casa, in zilele muncacioase, aa, lucratoare. Cam a doua casa.

Dar, imi place sa stau singur acasa. Fapt care dupa 2014 greu greu se mai intampla, rar de tot. Drept urmare intre 17 si 20 stau singur la birou, spre a satisface nevoia asta. Nu plec mai devreme de 19 oricum, ajung la munca la 10, colegele pe la 09.

Inainte, erau zilnic destule ore de home alone, pana pe la 15-16 dupa amiaza asa. Sau daca parintii plecau undeva. A murit tata in 2014 si mama l-a inlocuit cu mine pe partea de sofer. In 2015 mama a iesit la pensie, in 2020 si-a inchis magazinul alimentar. Nu doreste sa se plimbe cu excursiile gratis de la Clubul Pensionarilor, sejururi la bai rar isi ia, febletea ei este curatenia in casa si munca in gradina, la oras si la tara.

Sambetele sunt condamnate, ori e curatenie in casa, sau gradinarit in curte, ori in curtea de la tara. Doar duminica ma odihnesc cu adevarat. Urasc gradinaritul dar am 2 gradini mari, la oras trebuie tunsa multa iarba(uneori si alte chestii), stransa si carata la tomberon pe 80 metri, la tara trebuie lucrat cu plante, irigat plante-pomi si pus-scos aracii, daca e canicula nu am unde ma racori.

Deci, as sta mai mult acasa, dar factorul munca si factorul mama (nu sunt rau, e bine ca o mai am pe ea, in alte aspecte precum gatit, spalat, calcat, curatenie in detaliu) perturba acest lucru.

De calatorit calatoresc de 2 ori pe an, la Caciulata si in Antalya pentru balacit, in rest drumuri mai dese la Mioveni-Pitesti si Pielesti-Dolj, in grupul de prieteni.

Urasc sa plec mult de acasa. Dar daca macar seara si noaptea sunt at home, e OK. Nu-mi plac calatoriile, practic doar pentru scaldat, iarna in ape termale, vara in ape de mare. Foarte rar vreo drumetie pe munte.

Edited by Neaceasca85, 30 April 2024 - 14:44.


#8
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,362
  • Înscris: 24.11.2006

Citat

Cât stați acasă în medie?

Cat vrea "pana" mea! Posted image

Edited by un_el, 30 April 2024 - 14:51.


#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Putem zice si la casa sau la bloc, in functie de caracterul de nomad sau de statornic al omului. Cine nu sta mult acasa, evident ca nu tine ca locuinta sa fie foarte procopsita sau dotata, deci calatorii ori cei cu joburi ce presupun multe delegatii, e de asteptat sa stea la bloc, o garsoniera sau un apartament mic se conserva mai bine in lipsa proprietarului mult timp.

La casa, din start e pentru cine sta mult acasa, mai mult spatiu, mai mult confort, poti avea activitati zgomotoase sau pune muzica la orice ora, dar de asemenea, la casa e mereu atata treaba de facut ca nu faci fata cu timpul, daca ai serviciu, faci sambata toata ziua muncile casnice/de gradinarit.

La casa e pentru a sta cat mai mult sau numai acasa, dar din pacate aia e maica-mea, nu eu, care dupa 2014 trebuie sa stau la munca mai mult decat inainte cand ajungeam inapoi acasa la 14 precum bugetarul de vineri, urmand sa plec iar la orele serii spre a ma distra la magazin cu gasca pe care o aveam aici, unde azi sunt doar birourile, cumnata, colegele, in treacat si fratele, fiind vorba de loc de munca in familie, plus 2 angajate.

Edited by Neaceasca85, 30 April 2024 - 14:57.


#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,418
  • Înscris: 13.01.2011
Oamenii sînt diverși, la fel ca și cei care se descalță în casă, versus cei care nu se descalță în casă  😉

Unii simt nevoia să se ,,disipeze " în lume, alții din contră, sînt bine cu ei, meditează în cuibul lor.

Dacă te uiți la regnul animal, o să observi multe similitudini între animal și om, unele animale călătoresc sute, mii de km, ca să apuce să roadă ceva, altele ies din cuib puțin, culeg roadele din proximitate, se întorc rapid acasă.

Cît stau, cît nu stau acasă eu?!
Uneori mai mult timp, alteori mai puțin timp.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Urmeaza o minivacanta mai mare, deci mai mult stat acasa pentru destui, altii dimpotriva, la prima zi libera legal sau bugetar, o tulesc din oras. In special Bucurestiul e doar pentru muncit, cum se da liber, cum se pleaca pe rupte, chiar si destui bucuresteni get beget. Valizele mereu la usa.

#12
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 28.02.2008
Lucrez de acasa din 2014, asa ca cea mai mare parte a timpului sunt acasa. Cat timp lucram din Timisoara ieseam zilnic sa mananc in oras la pranz, si de cele mai multe ori si seara. Acum, lucrand de la tara (oras mic, de 6000 de locuitori, unde toata lumea sta la casa, nu exista blocuri), mananc cam toate mesele acasa, daca nu ies cumva la un restaurant la bere. Acum, ca vine vara, probabil o sa fiu plecat cam doua weekenduri pe luna, ori la pescuit ori la munte, sau plimbare prin Timisoara si Bucuresti. Iarna, de la final de noiembrie pana la final de februarie, sunt plecat cam in fiecare weekend. Toamna si primavara stau mai mult acasa.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Eu plec 4 zile iarna si 7 zile vara, cam asa.

Cel mai des plec la tara, de unde ma intorc cel tarziu la ora 22.

In oras imi place sa ma plimb singur, drept urmare regulile pandemiei m-au scos din pepeni ca nu aveam voie nici singur, eu fiind de fel distantat social de cand ma stiu.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,126
  • Înscris: 18.12.2007
SI eu lucrez de acasa 4 zile pe saptamana si in rest ies cat de mult pot.
Nu se potriveste nicio optiune de la pct 1.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru altii, pandemia a adus work from home, care mi-ar surade si mie, dar jobul meu nu permite asta, e prea complex si multilateral, combinatie de stat la birou cu mers la institutii prin oras, de vorbit cu clientela la fratele. Acasa am un jaf de PC si nu am imprimanta, nici sa iau dosarele acasa nu e prea fain.

Daca eram IT-ist poate aveam WFH, dar cum am fost certat cu matematica, nu am putut accede in niciunul din domeniile din care am pasiuni.

Dar de departe, atentie, de departe, vreau sa fiu acasa la marile evenimente meteorologice (furtuni, viscole), la asa ceva plec si de la munca si vreau job din care sa pot pleca, pentru scurt timp acasa, uneori si o anumita nevoie fiziologica ma face sa dau pe acasa. Posted image

Edited by Neaceasca85, 30 April 2024 - 15:06.


#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,080
  • Înscris: 06.09.2008
mult ... trebuiau mai multe optiuni, poate stau acasa +8 ore, nu 2 sauy 4 cat e acolo

Edited by sirgoofy, 30 April 2024 - 15:08.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajLunaCrystal, pe 30 aprilie 2024 - 14:12, a scris:

După mai multe topicuri pe aici cu privire la locuințe, mulți preferând case mai mari pentru a se simți (mai) confortabil, alții încălzire, alții aer condiționat, gătit acasă, la români majoritatea se și descalță, mulți preferă servicii de internet fix, tv și mai stiu eu ce alte facilități ce te țin legat de casă de parcă ai fi în carantină. Da, în perioada covid am stat majoritatea o grămadă de timp în case mai mult de nevoie/obligație, nu de plăcere dar în viața normală se pune întrebarea cât și de ce le place oamenilor să stea în casă, intre aceeași pereți ore în șir, zile în șir, fără a se plictisi sau a tâmpi, cât timp e și sănătos, mai ales și tânăr? Da, stăm în casă cât dormim și cât timp facem duș (și nu suntem într-o călătorie), cât mâncăm și/sau gătim - asta dacă nu putem/nu ne permitem mâncatul în oraș, mai stai acasă dacă muncești de acasă (atelier sau muncă de birocrat), dar în rest? Nu mai bine mergi într-un parc, drumeție, oraș vecin, la munte/la mare, la prieteni/cu prietenii, la terase, la club, etc. în funcție de posibilități?

Personal tind să cred că utilizatorii forumului majoritatea stau mult timp acasă ținând cont de discuțiile de pe celelalte subiecte dar sunt curios să aflu dacă chiar e așa și în ce procente. Posted image
TV am doar acasa.

Internet fix am si acasa si la birou, unde stau mult, dar am si la tara, unde stau maxim 8 ore cam la 2 saptamani. Camerele IP fac necesar acest net fix, mai ales daca pui multe si de calitate mare a imaginii. Netul mobil e pentru acele momente cand nu poti folosi net fix.

Vizualizare mesajsirgoofy, pe 30 aprilie 2024 - 15:07, a scris:

mult ... trebuiau mai multe optiuni, poate stau acasa +8 ore, nu 2 sauy 4 cat e acolo
Cine sta acasa mult (fara a duce lipsa de bani) este fericit in opinia mea.

Edited by Neaceasca85, 30 April 2024 - 15:09.


#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,080
  • Înscris: 06.09.2008

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 30 aprilie 2024 - 15:09, a scris:

...
Cine sta acasa mult (fara a duce lipsa de bani) este fericit in opinia mea.
Imi lipsesc banii insa nici cu munca n-as rezolva mare lucru ... nu-s IT'st / doctor/ inginer etc

Edited by sirgoofy, 30 April 2024 - 15:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate