Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

Megalopolis (2024)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,023
  • Înscris: 12.03.2010
Dincolo de film (care arata misto din trailer, btw)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x5ouDGB6xyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si dincolo de critici (care-s impartiti, unii il lauda, altii dau de pamint cu el in egala masura) filmul are un moment in care personajul lui Adam Driver raspunde unei intrebari care trebuie pusa DIN SALA
Attached File  1716180434037411.png   551.32K   79 downloads
How cool is that?
Probabil ca in versiunea de streaming/vazut la televizor, o sa aiba intrebarea adaugata pe film, cit de misto e sa revenim la vremurile cind filmele erau un eveniment PARTICIPATIV (cum e teatrul), mai tinetiti minte (retoric vorbind) cind cineva trebuia sa dea din clape la filmele mute?

Nici nu e cine stie ce investitie, e nevoie doar de unul din angajatii cinematografului care sa stea pe faza in primul rind cu un microfon si sa presteze activitatea respectiva, poate asa cinematografele vor investi si in oameni, nu doar in tehnica.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 15.04.2019
Va fi mult mai ieftin sa adauge un "interlocutor" (sau zece? fara numar?) AI. Mai mult, nu-i departe momentul cand AI-ul iti va livra filme personalizate, dupa scenariul tau: cam ce vrei sa se-ntample, cu ce actori (virtuali, simulati), unde, cand, cu variante multiple de desfasurare a actiunii si sfarsit. Poate prind si eu, mi-ar place.

Edited by __Dan__, 20 May 2024 - 08:09.


#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,023
  • Înscris: 12.03.2010

View Post__Dan__, on 20 mai 2024 - 08:09, said:

Va fi mult mai ieftin sa adauge un "interlocutor"
Nu-i tot aia, ideea e ca cineva DIN PUBLIC sa interactioneze cu cel de pe ecran (sint piese de teatru in care actorii interactioneaza cu publicul), ar fi misto ca TOTI spectatorii sa puna intrebarea respectiva, asa îi indemni sa vina si a doua oara, daca nu stiu cind si care e.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,102
  • Înscris: 09.08.2005

View Posthellmarvel, on 20 mai 2024 - 07:18, said:

cit de misto e sa revenim la vremurile cind filmele erau un eveniment PARTICIPATIV (cum e teatrul), mai tinetiti minte (retoric vorbind) cind cineva trebuia sa dea din clape la filmele mute?
Aia nu e participare, că nu publicul dădea din clape ci angajatul sălii. Și nici teatrul nu e participativ - publicul nu participă ci urmărește spectacolul. Spectacolele de teatru la care publicul participă în vreun fel sînt al naibii de rare.

View Posthellmarvel, on 20 mai 2024 - 07:18, said:

Nici nu e cine stie ce investitie, e nevoie doar de unul din angajatii cinematografului care sa stea pe faza in primul rind cu un microfon si sa presteze activitatea respectiva, poate asa cinematografele vor investi si in oameni, nu doar in tehnica.
Și revenim la (ne)participare - dacă e un angajat al cinematografului atunci participarea aia e falsă.

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 01.08.2006
Deja o dam prea in detalii. Ideea e ca pentru publicul obisnuit, unul din sala (oricine ar fi el) care vorbeste cu ala din film, face ca experienta sa fie mai personala, mai personalizata.
Nu stiu daca o sa vad filmul, pare ca e genul lung si la care trebuie sa ai chef sa te uiti. Sa-ti faci chef sa te uiti. Genul de film pe care unuii il critica sincer si unii il critica fals, in sensul ca "Daca tot am vazut filmul, sa nu par idiot si ca mi-am pierdut timpul, zic ca e exceptional".

Edited by bai3tzash, 20 May 2024 - 11:36.


#6
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,023
  • Înscris: 12.03.2010
Participare nu inseamna sa fii protagonist, participarea publicului poate fi (si ar trebui sa fie) afectiva (sa fii prezent si sa te manifesti, nu sa stai ca mobila in asistenta, sau cum a zis odata profesorul meu de matematica: „bă, voi va uitati la mine ca la televizor”. La un spectacol sau concert te duci SA FII ACOLO, sa cinti, sa te bucuri etc, asta inseamna participare.

Angajatul cinematograficului FACE PARTE DIN ASISTENTA (ca nu-i din film) si l-am dat ca o varianta. In postarea de deasupra ta am zis ca ar fi misto ca PUBLICUL sa puna intrebarea respectiva (sa-i fie trecute indicatiile pe bilet: „Cind Cezar (Adam Driver) o sa v-o ceara, puneti-i urmatoarea intrebare), nici asta nu inseamna participare?

View Postbai3tzash, on 20 mai 2024 - 11:35, said:

Nu stiu daca o sa vad filmul, pare ca e genul lung si la care trebuie sa ai chef sa te uiti. Sa-ti faci chef sa te uiti. Genul de film pe care unuii il critica sincer si unii il critica fals, in sensul ca "Daca tot am vazut filmul, sa nu par idiot si ca mi-am pierdut timpul, zic ca e exceptional".
De cind lungimea filmelor e o problema, unii (nu eu) zic ca e o calitate, semna ca au avut multe de spus intr-un mod potrivit. Sint critici care lauda un film doar pentru ca au fost bagati in seama de producatori si au fost invitati (cu toate cheltuielile acoperite) in cine stie ce oras șic, dar in cazul ăsta vad ca multi il critica pentru ca recunosc ca nu l-au inteles (sau „n-au inteles ce-a vrut sa spuna autorul”). Daca e un test sa vezi ce a fost in capul lui John Malkovich Francis F. Coppola, eu zic ca merita vazut.

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 01.08.2006
Eu o vad altfel. Daca trebuie sa te chinui mult sa intelegi un film, nu-l vad neaparat ca pe un film bun. Pentru publicul larg probabil poate fi catalogat ca prost.
Nu e vorba ca nu-mi plac filmele lungi cu un scenariu bun sau ca nu-mi plac filmele interesante, care te pun pe ganduri, dar ca sa ajungi sa faci cercetare ca sa-ti dai seama ce e in film, sa stai 3 ore dupa film sa rumegi actiunea, asta inseamna ca e un film facut sa se laude regizorul si un film care nu e pentru publicul larg. Un film de festival, o inventie a mintii cuiva, nu neaparat cu gandul sa placa cuiva, ci pur si simplu un film facut pentru sufletul regizorului. Cam asa pare.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,102
  • Înscris: 09.08.2005

View Posthellmarvel, on 20 mai 2024 - 11:44, said:

Participare nu inseamna sa fii protagonist, participarea publicului poate fi (si ar trebui sa fie) afectiva (sa fii prezent si sa te manifesti, nu sa stai ca mobila in asistenta, sau cum a zis odata profesorul meu de matematica: „bă, voi va uitati la mine ca la televizor”. La un spectacol sau concert te duci SA FII ACOLO, sa cinti, sa te bucuri etc, asta inseamna participare.
Hai să rămînem la film că de acolo am plecat. Ce ai înșirat sînt reacții generate de conținutul filmului. Tot nu e participare. Protagoniștii participă, publicul asistă.
Bonus apropo de cîntat - sper că nu faci asta la Ateneu...

View Posthellmarvel, on 20 mai 2024 - 11:44, said:

Angajatul cinematograficului FACE PARTE DIN ASISTENTA (ca nu-i din film)
Nu. Asistența e aia care a venit să vadă filmul. Angajatul e acolo la muncă.

View Posthellmarvel, on 20 mai 2024 - 11:44, said:

In postarea de deasupra ta am zis ca ar fi misto ca PUBLICUL sa puna intrebarea respectiva (sa-i fie trecute indicatiile pe bilet: „Cind Cezar (Adam Driver) o sa v-o ceara, puneti-i urmatoarea intrebare), nici asta nu inseamna participare?
Aia ar fi participare, doar că e forțată - dacă ar fi găsit o metodă să fie spontană era ceva. Așa, mă duc la film și primesc indicații să pun o întrebare? N-are haz. Avea noimă dacă întrebarea ar fi fost generată de ce se întîmplă în film, să rezulte natural.

#9
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,023
  • Înscris: 12.03.2010
Dude, cind la un concert (ca nu ma referram la cele de opera) MC-ul sau solistul indeamna publicul sa cinte refrenul sau sa aprinda brichete di lanterne ce se chrama ca fac cer publicului sa asiste in continuare, SAU SA PARTICIPE la concert, la CREAREA ATMOSFEREI (deci chiar devin protagonisti).

Ei, asta vrea sa faca si filmul asta, sa antreneze (implice) spectatorii in "spectacolul" oferit de film, angajatul e pentru cind publicul nu e avizat. Faza cu indicatiile de pe bilet ar face sa nu mai fie nevoie de el.

View Postbai3tzash, on 20 mai 2024 - 11:57, said:

Pentru publicul larg probabil poate fi catalogat ca prost.
Parerea criticilor rareori o influenteaza pe cea a oamenilor, si de multe ori e inversul lor. Pe Ridley Scott si Scorsese anul trecut i-a pupat critica in gaoz si au fost esecuri rasunatoare de public.

#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 12.09.2015
Imi place trailerul .La ce nume grele apar in distributie ,sunt convins ca va fi un film excelent.

#11
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 24.07.2022
pare un fel de joker dupa o luna in grecia antica.

daca zice din cand in cand "inchideti telefoanele si nu mai rontaiti!" tot e ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate