Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?
 Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...
 Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...
 Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Sunt obligate băncile să opteze pentru VISA sau MasterCard?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

Koal

Koal

Senior Member

• Grup: Senior Members
În România la mijlocul anilor 90 își făceau apariția primele carduri bancare, iar numărul de carduri existente în piață a rămas destul de firav până la începutul anilor 2000, iar erorile pe care le întâlneam destul de des la vechile bancomate ne făceau să ne dorim înapoi casieriile instituțiilor, întreprinderilor și băncilor.

Emitenții prezenți încă din acești primi ani au fost VISA și Eurocard/Mastercard, iar cele mai populare carduri de debit au fost inițial VISA Electron și Maestro (MasterCard), și, deși în alte piețe o bancă avea parteneriat în exclusivitate doar cu unul din procesatorii de plăți, la noi mai toate băncile au lucrat atât cu VISA cât și cu MasterCard, iar Bancpost a avut parteneriat și cu AMEX (AmericanExpress) [pentru că a avut la un moment dat în acționariat General Electric Money].

În ultimii ani în schimb apar încet-încet înțelegeri comericale între bănci și procesatorii de plăți care stipulează ca banca să nu mai emită carduri sub sigla companiei concurente.
Astfel, BRCI are parteneriat doar cu MasterCard, AliorBank emite carduri MasterCard, OrangeMoney are doar carduri Visa, FirstBank doar carduri Visa.

Până acum două nume grele au intrat pe lista emitenților sub o singură marcă:
- ING Bank, care emite doar carduri VISA clienților săi persoane fizice,
- Raiffeisen Bank a anunțat de câteva zile că va sista emiterea de carduri MasterCard, urmând ca persoanele fizice care folosesc serviciile Raiffeisen să primească doar carduri de debit sau de credit VISA.

Să ne așteptăm la genul acesta de parteneriate în exclusivitate și pe viitor?

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators
Da, se cam intra treptat pe Visa peste tot. Probabil sunt niste conditii mai avantajoase.

Edited by andreic, 20 May 2024 - 17:34.

adip62

adip62

Member

• Grup: Members
Master Card este folosit in special in SUA, Europa fiind dominata de VISA. trebuie insa specificat ca marca de carduri nr. 1 (adica principalul procesator) in lume este China UnionPay, care în 2015 a depasit VISA.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Probabil că Mastercard au fost cam porci cu comisioanele și de asta le-a dat fatala Raiffeisen.
Mama mea avea Mastercard, îmi spunea că putea retrage sume mai mari de bani de la ATM cu Mastercard față de Visa, nu știu cât de adevărat e.
Sunt curios dacă vor mai accepta POS-urile lor Mastercard.
Strict la întrebarea din titlu, răspunsul e nu.

Oricum, în ultimii 4 ani a cam scăzut calitatea serviciilor bancare iar trendul se menține.
Mai ales BRD, i-au ademenit pe mulți să-și facă card la ei pentru că aveau sedii la țară, acum le-au închis.

Edited by Valy_User, 20 May 2024 - 17:55.

elless

elless

Member

In privinta serviciilor, Visa este mult peste Mastercard.
In privinta procentului de clienti, Visa are 58% in USA (nu mai mentionam ca in USA e in lupta si American Express de mult timp).
Visa all the way.

Of the four main types of credit cards—Visa, Mastercard, American Express and Discover—Visa is by far the most common, making up 58.3% of cards in circulation. Additionally, Visa stands head and shoulders above other payment networks when measured by purchase volume, handling more than double the amount of Mastercard.

Edited by elless, 20 May 2024 - 18:11.

yetiro

yetiro

Active Member

Cu o seama de ani un urma, mergand "pe afara" am avut incidente la plata cu cadul in unele magazine de felul:
"Ne pare rau dar nu puteti plati cu acest card, noi acceptam doar Mastercard" sau "...doar VISA". Am patit-o in Olanda vrand sa cumpar un bilet de tren (de era chiar sa pierd trenul pana la clarificare modalitatii de plata) si in Germania la un supermarket (daca nu cumva Lidl sa fi fost)
De atunci m-am asigurat sa am cu mine ambele feluri de carduri si mi-am obtinut de la banca "mea" un card de credit Mastercard si unul de debit Visa.
Mai recent nu am avut incidente Visa vs Mastercard prin strainatate, totusi am tinut sa plec mereu cu ambele variante la mine.
La un moment dat banca "mea" a zis ca-mi ofera un pachet cu mai multe facilitati printre care si taxa anuala zero la cardul de debit, dar mi-l schimba din Visa in Mastercard. Le-am zis "lasati-ma cu cardul Visa si imi asum sa platesc taxa anuala".
Acum au venit sa-mi spuna ca, vreau nu vreau, imi fac si cardul de credit Visa.
Asta e, csf, ncsf! Voi incerca sa supravietuiesc la vreun incident cu cardurile virtuale Revolut (care pot fi generate dupa dorinta Visa sau Mastercard), sperand sa nu devina si acestia monomarca.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Cele Mastercard au costuri mai mari. Cardurile de debit sunt majoritare Visa. BT are doua carduri de debit, Visa si Mastercard, singura diferenta fiind comisionul de retragere de la atm-urile bancii de 0.1% pentru Mastercard. Le am pe amandoua.

Asa e. Uneori se intampla sa-ti solicite Mastercard pentru plata unor servicii sau rezervari.

Edited by Leo2006, 20 May 2024 - 18:28.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Cam alterneaza. Unele banci ofera din ambele, dar ptr tipuri diferite de card.
Altle le schimba din cand in cand. Dupa cum primesc conditii mai bune sau nu.

Cam la fel cum prin vest, in special in Germania din cand in cand ai surpriza sa nu poti plati cu cardul la vreun lant de magazine. Din cauza comisioanelor mahazinele refuza sa mai lucreze cu un brand sau altul pana primesc conditii mai bune.

La BCR sunt amestecate. La cardul George de ex am vrut Visa, dar cand mi-a venit era Mastercard. Cand am intrebat la banca - la culoara aleasa de mine nu aveau Visa...

adisz

adisz

Targu Mures

View PostKoal, on 20 mai 2024 - 17:21, said:

În România la mijlocul anilor 90 își făceau apariția primele carduri bancare, iar numărul de carduri existente în piață a rămas destul de firav până la începutul anilor 2000, iar erorile pe care le întâlneam destul de des la vechile bancomate ne făceau să ne dorim înapoi casieriile instituțiilor, întreprinderilor și băncilor.

Emitenții prezenți încă din acești primi ani au fost VISA și Eurocard/Mastercard, iar cele mai populare carduri de debit au fost inițial VISA Electron și Maestro (MasterCard), și, deși în alte piețe o bancă avea parteneriat în exclusivitate doar cu unul din procesatorii de plăți, la noi mai toate băncile au lucrat atât cu VISA cât și cu MasterCard, iar Bancpost a avut parteneriat și cu AMEX (AmericanExpress) [pentru că a avut la un moment dat în acționariat General Electric Money].

În ultimii ani în schimb apar încet-încet înțelegeri comericale între bănci și procesatorii de plăți care stipulează ca banca să nu mai emită carduri sub sigla companiei concurente.
Astfel, BRCI are parteneriat doar cu MasterCard, AliorBank emite carduri MasterCard, OrangeMoney are doar carduri Visa, FirstBank doar carduri Visa.

Până acum două nume grele au intrat pe lista emitenților sub o singură marcă:
- ING Bank, care emite doar carduri VISA clienților săi persoane fizice,
- Raiffeisen Bank a anunțat de câteva zile că va sista emiterea de carduri MasterCard, urmând ca persoanele fizice care folosesc serviciile Raiffeisen să primească doar carduri de debit sau de credit VISA.

Să ne așteptăm la genul acesta de parteneriate în exclusivitate și pe viitor?

Nu este o obligativitate, totul este la latitudinea bancilor.
Eu de exemplu am la Raiffeisen cardul de debit VISA, asa l-am avut intotdeauna si cardul de credit si cel pentru euro sunt Mastercard.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

* au fost Mastercard Posted Image

nicu131

nicu131

Bad Motherfucker

View Postandreic, on 20 mai 2024 - 17:33, said:

Da, se cam intra treptat pe Visa peste tot. Probabil sunt niste conditii mai avantajoase.

Unicredit trece de la Visa la Mastercard, asa ca nu este ceva general.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

Nu sunt obligate.

Pe mine de exemplu Unicredit m-a anuntat in Ianuarie ca vor schimba toate cardurile Visa cu Mastercard.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

View Postandreic, on 20 mai 2024 - 17:33, said:

Unicredit a trecut pe Mastercard, au anunțat la începutul anului că renunță la Visa. Cardul fizic schimbat luna trecută a fost emis pe mastercard. Cel virtual e încă pe Visa.

Edited by george_alexandru, 20 May 2024 - 20:03.

sags

sags

Guru Member

Vizualizare mesajelless, pe 20 mai 2024 - 18:10, a scris:

In privinta serviciilor, Visa este mult peste Mastercard. …
Hm. Nu stiu ce sa zic.

Eu am avut odata de facut o plata de 0,02LEI; cu cardul, nu se putea altfel. Din 3 carduri, emise de trei banci diferite, primele doua nu au mers pe motiv de ‘Suma gresitaPosted image. A mers al treilea. Poate a fost o coincidenta, dar cele care nu au mers au fost Visa, cel cu care am putut plati a fost Mastercard. Posibil insa ca si banca emitenta sa conteze, poate chiar mai mult decat brandul sub care este emis.

toto_riina

toto_riina

Guru Member

O sa le scoata usor-usor pe toate pana cand va ramane un singur tip de card, si nu vei mai avea alternativa. Sunt unii care au card de debit si Mastercard, si Visa (in special pariorii, care doresc sa retraga bani de pe online), dar nu numai. Zici ca sa ai un card suplimentar, alternativa in caz ca iti fura unul, sa te descurci pana mergi la banca sa-l blochezi pe ala furat etc. Idem , au scos marca Visa Electron din aprilie, a ramas doar Visa Debit ca denumire.

adip62

adip62

Member

Oare nu este mai simplu sa dati o cautare pe google dupa "visa vs mastercard"?

jericho

jericho

Guru Member

nu le obliga nimeni nimic... de fapt, le obliga piata, e cam greu sa alegi altceva atunci cand piata e dominata de visa si mastercard... restul e in functie de ce beneficii/comisioane/etc ofera fiecare bancii.

sdrc

sdrc

Member

View Postnicu131, on 20 mai 2024 - 19:59, said:

Unicredit trece de la Visa la Mastercard, asa ca nu este ceva general.

Corect! De la UniCredit am primit de ceva timp carduri fizice schimbate (Visa -> MasterCard), iar cele virtuale vor mai fi active doar o luna.
In plus, Salt a optat tot pentru MasterCard, Exim la fel ... duopolul ramane ...
Confirm cele scrise anterior de stimatii colegi forumisti; in tarile Benelux am intampinat refuzuri la plata cu Visa (aveam Revolut) - e adevarat, doar in magazine mici, dar asta m-a facut sa ma asigur ca am intotdeauna la mine un "pachet" complet (Visa + Mastercard, debit + credit, cel putin 2 banci diferite + Revolut + ceva cash ca nu se stie niciodata) ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate