Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B
 Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 

Receiver satelit care sa faca auto roll Biss si PowerVU ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 15.08.2011
Stiu ca receptoare din seria Hellobox , Gsky , Tiger , TigerStar pot face auto roll la key Biss sau PowerVU
Problema e ca nu se prea gasesc in Europa la vanzare - stie cineva alt receptor care face asta si il gasesc prin Europa la vanzare ?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,336
  • Înscris: 14.10.2008
PowerVu, ce vremuri, Pro TV, Antena 1, TVR, Discovery, AXN, astea au emis codat PowerVu.

Biss a avut Kanal D, apoi a trecut la FTA.

#3
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 15.08.2011

View PostNeaceasca85, on 20 mai 2024 - 12:48, said:

PowerVu, ce vremuri, Pro TV, Antena 1, TVR, Discovery, AXN, astea au emis codat PowerVu.

Biss a avut Kanal D, apoi a trecut la FTA.
sunt cateva canale interesante in Biss care se pot urmarii si care ca si content sunt peste ce gasesti la operatorii nostri
in PowerVu ce sa mai zic si acolo ai AFN american care inca se vede Posted Image

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,336
  • Înscris: 14.10.2008
PowerVu era cea mai a dracu norma de codare, nu putea fi sparta. Si da, in Romania cu parabolica proprie prindeai doar straini si varianta de international de pe TVR si Pro, apoi au mai aparut canale la liber precum Atomic, Realitatea, Prima, dar marile trusturi au fost fomiste si au inceput direct in PowerVu, renuntand ulterior, trecand pe Conax.

Satelitul e istorie pentru mine dar a fost o mare pasiune in trecut, chiar daca antena si receiver propriu nu am avut, dar ma pasiona ceea ce aveau cablistii pentru CATV analogic, sistem de receptie desfiintat in 2012, cu trecere pe preluare din DVB-C adica din fibra nationala, si oricum, prefer contentul de pe net de ceva ani, in detrimentul radio TV.

Edited by Neaceasca85, 20 May 2024 - 16:22.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,621
  • Înscris: 05.12.2005
Am avut un receiver PowerVu Scientific Atlanta original de la AFN, arcănit de prin Germania pe vremuri când mai aveau americani prin baze. Credeam că o să meargă cu ProTv și Antena1 din satelit, însă nici vorbă, vedeam doar canalele free. L-am desfăcut și era un integrat cu vreo 20 de pini pe un soclu și cu o etichetă pe el, pe post de smartcard, cică ăla trebuia schimbat cu unul oficial de la CME sau dădeai seria receiverului ca să ți-l autorizeze ei de la bază.

Edited by mihaicozac, 20 May 2024 - 16:56.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,336
  • Înscris: 14.10.2008
Dupa grafica de pe ecran au fost 3 modele de PowerVu:

- primele, cu NO SIGNAL sau No Signal alb in partea de sus a ecranului negru, dupa un timp inceta sa mai afiseze si trebuia restartat ca sa o faca; Pro TV si Antena 1 au fost cu din astea
- D9234, cel mai cunoscut, ce afisa pe tot ecranul cu alb movuliu Channel 000002 sus si No Signal jos; Acasa si Discovery-urile au fost cu din asta
- al treilea si ultimul, din 2004 incolo, ce afisa No Signal cu verde in stanga sus, iar sacadarea semana cu un skip de CD cand venea furtuna; cand Antena 1 trecea din FTA in PowerVu scria 2 secunde Channel Antena 1 Not Authorized Posted image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HrGgauaR0tw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

D9234.

DIferenta intre PowerVu si restul era ca PowerVu memora doar 1 singur post, nu multe si sa le zappezi precum la celelalte.

#7
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 16.08.2008

Neaceasca85 said:


- D9234, cel mai cunoscut, ce afisa pe tot ecranul cu alb movuliu Channel 000002 sus si No Signal jos; Acasa si Discovery-urile au fost cu din asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QFrnFHF8Dgw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam așa?

Și eu îmi amintesc de acest ecran la furtuni pe tv cablu... Pro TV, Antena 1, Acasă și Discovery aveau așa

Edited by Nexxus2, 20 May 2024 - 19:06.


#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,336
  • Înscris: 14.10.2008
La Slatina doar Acasa si Descopery-urile.

Pro TV, Antena 1 si HBO au fost cu primul tip, cel mai vechi.

AXN cu ultimul tip.

La Astral-UPC Bucuresti in 2005 erau toate schimbate cu ultimul model. Si cred ca stiu de ce, probabil doar ultimul model avea si iesire digitala pentru cablu DVB-C Posted image

Am prins in studentie. La Slatina in 2008 au schimbat totul in afara de cele PowerVu, apoi in 2012 au renuntat la receptia satelitara trecand pe fibra si analogicul, de fapt pe DVB-C care vine din fibra nationala.

Vizualizare mesajNexxus2, pe 20 mai 2024 - 19:01, a scris:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QFrnFHF8Dgw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam așa?

Și eu îmi amintesc de acest ecran la furtuni pe tv cablu... Pro TV, Antena 1, Acasă și Discovery aveau așa
La revenire pe Discovery scria Preset on Discovery Europe. La Acasa scria Mediasat Buftea. Posted image

Uplink-ul trustului Pro se facea din Buftea, la Intact Antena Felix din Baneasa.

Edited by Neaceasca85, 20 May 2024 - 19:11.


#9
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 16.08.2008
Îmi amintesc că primul canal recepționat digital (DVB) prin satelit de firma de cablu din orașul meu natal (Luduș, Mureș) a fost Antena 1 prin '95-'96. A mers vreo 2-3 zile după ce a fost introdus, după s-a dereglat ceva și a apărut acel "no signal"... L-au reparat după câteva săptămâni bune... Lumea era disperată că nu vede telenovelele de pe Antena 1

Am avut ProTv mult după lansarea lui din dec. '95 ... Cred că a apărut prin '97

Al doilea canal recepționat digital prin satelit a fost Discovery

Edited by Nexxus2, 20 May 2024 - 19:21.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,336
  • Înscris: 14.10.2008
Am avut sigur Pro TV in decembrie 1995. Antena 1 probabil in vara 1996.

Faza era ca eu vara nu stateam la oras ci la tara, la bloc in parnaia aia de apartament 3 camere (era OK daca eram singur, dar cu parintii nu) stateam doar pentru scoala, in rest la tara. Iar la tara aveam doar TVR 1 si la furtuna nu era No Signal ci No Curent Electric. Posted image

In 2000 ne-am mutat la casa la oras si am incetat sa ma mai duc la tara. Dar vara 2000 a fost secetoasa, asa ca am descoperit No Signal si mi-a cazut cu tronc faza, abia in 22 aprilie 2001. Urmaream VSFM pe Prima cu Virgil Iantu, a venit atunci o furtuna calumea si m-am dus absolut socat sa-i zic lui tata ca pe toate posturile scrie No Signal, dar deh, indiferent, pentru ca nimeni nu intelegea pasiunile mele. Posted image Am dat si pe radio, pe Pro FM, tacere totala, soc din nou. De atunci pana in 2012, TV obligatoriu aprins pe furtuna. Posted image

Tele 7 ABC cica o vreme cand nu emitea inca pe satelit, distribuia emisiunile la cablisti in tara pe casete VHS.

Edited by Neaceasca85, 20 May 2024 - 19:28.


#11
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 16.08.2008
Da, noi din Ardeal am prins Tele7abc doar după ce a apărut prin satelit undeva prin '99-2000, dar atunci era deja era Dan Diaconescu... Iar mai târziu Florin Călinescu

O altă chestie interesantă prin 2000-2001 RCS și-a început expansiunea in judetul Mureș prin achiziția firmei de cablu din Luduș și Iernut iar după achiziție am fost trecuți pe grila din Mediaș, jud. Sibiu.
Prin 2003 au cumpărat și firmele de cablu din Târgu Mureș și imediat după am fost trecuți pe grila nouă din Târgu Mureș... Fiind o zonă cu o populație mare de maghiari și cu foame foarte mare de canale comerciale din Ungaria RCS a introdus principalele canale din Ungaria: RTL Klub, TV2 și MTV1 cu o metodă ingenioasă... Le prelua de pe transmisia terestră din Ungaria de la graniță (probabil din Oradea) și le transmitea prin fibră optică până la Târgu Mureș.
Și aici au fost probleme la început cu transmisia care se bloca din când în când pentru câteva zile bune...

Edited by Nexxus2, 20 May 2024 - 19:58.


#12
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 04.02.2006
O chestie vreau să spun – singurele posturi românești codate PowerVu care se puteau vedea pe persoană fizică (nu trebuia să fii cablist, pe românește) erau TVR 1, TVR 2 și HBO, pentru cel din urmă percepându‑se abonament lunar (în plus față de taxa TV clasică, plătită chiar și de abonații CATV).
Am auzit de cineva aici care ar fi avut un astfel de receiver (posesie personală) să asculte PRO FM (codat și el așa), însă nu știu dacă se acorda și el la PF sau dacă respectivul a aranjat ceva cu MEDIAPRO.

Also, TVR a folosit ca și A1 criptarea parțială (la emisiunile cu restricții geografice de stângi), semnalul fiind preponderent în clar, până prin 2006.

Cât despre MEDIAPRO, ei și-au codat permanent canalele PRO TV/FM, Acasă și PRO CINEMA.

Edited by ssss, 21 May 2024 - 16:41.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,336
  • Înscris: 14.10.2008
Primul post romanesc digital satelit, primul codat PowerVu, au mai trecut ceva ani sa apara posturi romanesti la liber: Atomic, Prima, Realitatea.

Zicea cineva pe un forum, cum vreti bah sa dea Prima filme bune daca ei nu sunt in PowerVu ci in clar?

In mod sigur astfel de pilosi la PowerVu au folosit receiverele si in strainatate, ca si la Digi DTH mai tarziu. Se zice ca DTH-ul avea cel mai mare succes la taranoaia si in diaspora.

Oricum PowerVu mi s-au parut cele mai de calitate receivere, a mers ala de Antena 1 aici din 1996 pana in 2011, trecuta din Digi Satelit atunci pana in noiembrie 2012 la renuntarea totala la satelit in CATV.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate