Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Mouse wireless multimode (2x BT + USB)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.09.2007
Mi-a murit Logi M185 si am nevoie de un mouse wireless nou pe care sa-l pot folosi in a ma conecta la 2 laptopuri Windows.

Obiective:
- Trebuie sa ma pot conecta la 2 laptopuri pe windows. As prefera 2x BT, dar cred ca pot sa traiesc si cu BT + USB. Important sa aiba buton de switch.
- Daca am 1600 dpi sunt fericit, nu am nevoie de mai mult
- Nu vreau RGB, nu tin la battery life.
- Nu vreau trackball sau mouse vertical.
- Daca are butoane de fwd si de back e un plus, dar pot trai si fara.
- Am nevoie de scroll rapid si precis.
- Daca butonul de schimbare sursa e pe fata e un plus. (Cat de retard sa fii sa pui butonul de schimbare DPI pe fata si butonul de schimbare sursa pe fund?)
- Nu dau cu el de pamant, nu-l bruschez, dar ma astept sa ma tina 3ani+.
- As fi dispus sa dau 200lei, +/-, dar desigur cu cat mai ieftin cu atat mai bine.

Subiective:
- Imi place cum sta in mana M185. Pot sa il ridic usor de pe masa. Cred ca ii zice claw grip.
- Am un Asus MW203 (75lei) la work cu acelasi setup. Este ok, dar nu ma omor ca nu il pot ridica (partea cu degetul mare are scobitura si cauciuc, dar cealata este convexa si lina si scapa din mana),
- Am vazut la un coleg un Telur. Nu mi-a placut.


La ce m-am uitat:
Logi Triathlon M720 la 220lei -- N-as vrea sa-l iau si sa am aceleasi neplaceri ca la Asus. Macar ala e ieftin.
Logi M650 la 100lei-- Un coleg zice ca se tine bine in mana, dar are doar un BT
Dell MS5120W la 125lei -- Forma pare moartea pasiunii, adica ce nu-mi place mie.
Dell MS5320W la 160lei -- Habar n-am

Pareri? Sugestii? Opinii?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,110
  • Înscris: 30.08.2006
E si bluetooth si wifi si cu schimbare dpi, butoane laterale si cu forma clasica. Problema la cele duale e ca iti i-a mai mult sa comuti mouse-ul pe celalalt mod de comunicatie decat sa sa ai 2 mousi wifi. Prin bluetooth intra repede in stand-by. Daca la mouse mai e acceptabil, la tastatura e durere.
https://altex.ro/mou.../cpd/MOU120593/

#3
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,666
  • Înscris: 14.10.2004
Folosesc Logitech M720 Triathlon din august 2023.
Laptop de serviciu+laptop personal+tv/telefon.
Toate conectate pe BT, adaptorul ala USB nu l-am folosit niciodata.
Nu am avut probleme deloc cu el.
Sta si bine in mana eu avand o mana relativ mica.

Edited by xymzar, 30 April 2024 - 07:29.


#4
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 11.11.2004
https://www.emag.ro/...k/pd/DVXYV2MBM/
cu buton de schimbare sus, unde trebuie sa fie Posted image

#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.09.2007

View PostLeo2006, on 30 aprilie 2024 - 04:49, said:

E si bluetooth si wifi si cu schimbare dpi, butoane laterale si cu forma clasica. Problema la cele duale e ca iti i-a mai mult sa comuti mouse-ul pe celalalt mod de comunicatie decat sa sa ai 2 mousi wifi. Prin bluetooth intra repede in stand-by. Daca la mouse mai e acceptabil, la tastatura e durere.
https://altex.ro/mou.../cpd/MOU120593/

N-am auzit pana acum de brand. Sunt de mult timp pe piata? Ok calitativi?

View Postxymzar, on 30 aprilie 2024 - 07:27, said:

Folosesc Logitech M720 Triathlon din august 2023.
Laptop de serviciu+laptop personal+tv/telefon.
Toate conectate pe BT, adaptorul ala USB nu l-am folosit niciodata.
Nu am avut probleme deloc cu el.
Sta si bine in mana eu avand o mana relativ mica.

S-ar putea sa ma indrept spre el. De fiecare data cand pun mana pe Asus-ul de la birou imi dau seama cat de ne-ergonomic e pentru mine.

View Postsebyss, on 30 aprilie 2024 - 07:35, said:

https://www.emag.ro/...k/pd/DVXYV2MBM/
cu buton de schimbare sus, unde trebuie sa fie Posted Image

Vad ca lumea se plange ca nu prea e fiabil xiaomi ala. Eu am avut experiente frumoase cu Xiaomi, pana acum.

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.01.2006

View Postlyanna, on 30 aprilie 2024 - 10:45, said:

N-am auzit pana acum de brand. Sunt de mult timp pe piata? Ok calitativi?
Rapoo e un producator consacrat si in general nu foarte ieftin.
Eu folosesc de 2 ani acest model si sunt multumit.
https://altex.ro/mou.../cpd/MOU171157/
Acum o sa fie paradoxal, dar review-ul de 2 stele e al meu si cumva aveam dreptate, dar a fost 50% catre produs si 50% catre Altex, care s-au comportat ca in 1990 cu garantia.
Mouse-ul meu trebuia schimbat pentru ca avea un defect - scroll-ul mai dadea rateuri. Nu trebuia sa discut si sa il schimb, dar nu s-a putut. Pana la urma l-am reparat singur folosind un tutorial de pe youtube, dar faza nasoala e ca suruburile sunt sub paduri, care sunt lipite. Greu le-am pus la loc corect.
Eu as recomanda mouse-ul asta, dar nu stiu daca nu se gasesc variante mai OK in pret. Ce pot sa spun despre el (ignorand problema, pe care am rezolvat-o si cred ca nu e problema generala cu modelul)
- forma si greutatea pentru mine sunt perfecte
- acumulatorul este exceptional (tine mai mult de 30 de zile, eu il folosesc zilnic si stau destul de mult la calculator)
- switchul dintre wifi si bluetooth e instant
Asa as spune ca e un mouse peste clasa medie, eu l-am cumparat din impuls pentru ca mi s-a parut cel mai potrivit pentru mana mea, dar repet, nu stiu daca e cea mai buna alegere in acest buget.

#7
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,666
  • Înscris: 14.10.2004

Vizualizare mesajlyanna, pe 30 aprilie 2024 - 10:45, a scris:

S-ar putea sa ma indrept spre el. De fiecare data cand pun mana pe Asus-ul de la birou imi dau seama cat de ne-ergonomic e pentru mine.
Vezi ca cel de pe eMag nu este vandut de ei ci de:

Denumirea companiei: EARTH RADIUS SARL SARL
Adresa Sediului Social: 99 Avenue Achille Peretti 92200 Neuilly-sur-Seine, Neuilly-sur-Seine, Île-de-France, 92200
Ciudat, la adresa aia pare sa fie un laborator foto.
O fi la etaj o firma ceva.
Puzderie de "francezi" vad ca vand pe eMag.

Edited by xymzar, 30 April 2024 - 13:57.


#8
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 31.07.2011
Modelul de referinta in domeniu se numeste Logitech MX Master 3s. Gasesti si pe olx (sigilat) si face o mare diferenta fata de ceea ce s-a recomandat pana in prezent.
Analizeaza clar daca merita 50-70ron in plus pt. o calitate aproape inegalabila

Edited by Pieptoasa, 30 April 2024 - 14:38.


#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.09.2007

View PostPieptoasa, on 30 aprilie 2024 - 14:37, said:

Modelul de referinta in domeniu se numeste Logitech MX Master 3s. Gasesti si pe olx (sigilat) si face o mare diferenta fata de ceea ce s-a recomandat pana in prezent.
Analizeaza clar daca merita 50-70ron in plus pt. o calitate aproape inegalabila

Da! Banuiesc ca e diferenta ca intre Dacie si Ferari. Si la calitate si la pret.
Din pacate eu caut o compacta de volum Posted Image , dar mersi de sfat.

View Postxymzar, on 30 aprilie 2024 - 13:55, said:

Vezi ca cel de pe eMag nu este vandut de ei ci de:

Denumirea companiei: EARTH RADIUS SARL SARL
Adresa Sediului Social: 99 Avenue Achille Peretti 92200 Neuilly-sur-Seine, Neuilly-sur-Seine, Île-de-France, 92200
Ciudat, la adresa aia pare sa fie un laborator foto.
O fi la etaj o firma ceva.
Puzderie de "francezi" vad ca vand pe eMag.

Ce "inseamna" francezii astia? E vreo teapa cunoscuta?
Ma gandeam sa-l comand la easy-box cu plata la ridicare, dar daca ei imi pun in loc de mouse un epsilon bine ales, atunci trebuie sa ma cert cu ei/emag.
Daca-l platesc ramburs, banuiesc ca e aceeasi situatie.

Edited by lyanna, 30 April 2024 - 15:39.


#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,110
  • Înscris: 30.08.2006
Eu am Hama Cuvio si ma impac bine cu el. Am luat doua ca nu imi place sa mut stickul usb de la minipc la desktop. E mai cocosat dar e foarte confortabil. Consuma bateriile ca la balamuc dar am pus o baterie NiMh si mai am 3 de rezerva gata incarcate. Observ in review-uri ca acest model de mouse creeaza dependenta. Si daca s-a stricat, tot modelul asta il cumpara.
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/30102/30101749/images/res_ae9514236b22fd97c9ac7cb3981e08ea.jpg?width=720&height=720&hash=59A71778BF5EF93F649E2780DC170466 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 30 April 2024 - 16:13.


#11
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Da! Banuiesc ca e diferenta ca intre Dacie si Ferari. Si la calitate si la pret.
Din pacate eu caut o compacta de volum Posted Image , dar mersi de sfat.

Ia in calcul faptul ca e un produs de care te folosesti zilnic si.. iti garantez ca te tine si 3 ani. Modelul in cauza are si scroll suplimentar. Este vorba de : ergonomie - materiale - constructie - greutate - software (poate fi setat pe 3 device-uri).. s.a.m.d. Read reviews.
Daca merita sau nu 100 in plus.. raportat la 3 ani.. doar de tine depinde.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate