Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Croaziera in Mediterana de Vest 1 Mai 2024

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

floraur

floraur

pitic insignifiant

• Grup: Senior Members
Helău ăghen!

A venit vremea pentru imbarcarea pe SeaView de la MSC. Suntem patru persoane, doi adulti si doi copii, 7 si respectiv 15 ani.
Abia am facut checkin-ul pentru zborul cu RyanAir, iar maine (29 Aprilie) vom zbura catre Roma, apoi de acolo luam un tren catre Civitavecchia, unde vom ramane doua nopti. Ne vom plimba prin zona putin, iar pe data de 1 Mai ne vom urca pe barca. Urmeaza sa ajungem prin cateva locuri pe unde am mai fost, dar sunt si locuri noi: Palma de Mallorca si La Spezia si, bineinteles, Civitavecchia.

Attached File  seaview-1.jpg   165.86K   103 downloads

costuri initiale:

Attached File  Screenshot 2024-04-28 at 12.02.40.png   36.41K   104 downloads Attached File  Screenshot 2024-04-28 at 12.04.41.png   30.69K   81 downloads

3.400 euro croaziera, la care se mai adauga pachetul de jocuri si internet - 280 euro, in total vreo 3.700 euro, suma in care avem o cabina de tip Aurea, cu acces la spa si tot ce trebuie, balcon, pachete de bauturi alcoolice pentru adulti, respectiv nonalcoolice pentru copii.  

Attached File  Screenshot 2024-04-28 at 12.06.50.png   158.21K   67 downloads

Pentru avion am platit vreo 650 euro, am luat separat, nu am mai cumparat all inclusive ca data trecuta...
Deocamdata am mai platit si cazarea in Civitavecchia, un airbnb de 250 euro.
Deci cam asta e, nici nu am plecat de acasa si am cheltuit deja 4.600 euro.

Nu stiu ce isi propun astia ai mei, dar eu am de gand sa nu ma mai rup atat de tare in timpul zilei, sa am timp si de spectacolele de seara, caci prima data nu am putut tine ritmul. Nu o sa mai cumparam pachete pentru restaurant, pentru ca nu consider ca merita. O sa merg sa savurez un ribeye la restaurantul frantuzesc, care costa cat costa, insa nu mai stam sa platim o gramada de bani, ca mai apoi sa comandam cam ce cred ei ca ar trebui.

Apoi in Barcelona o sa merg sa caut o paella corecta in port acolo unde am mai mers, iar apoi ne limitam la plaja la Barceloneta... si poate o plimbare in parc.

La Las Palmas am o intalnire cu un prieten spaniol, care locuieste in oras si care mi-a promis ca o sa ne duca sa ne arate chestii misto. In rest, nu avem foarte multe planuri, ne lasam dusi de vant si vom vedea ce iese.

stati pe-aproape...

geos

geos

Senior Member

Vant din pupa !
O mare linistita !

MindArchitect

MindArchitect

Guru Member

Vacanta placuta, o sa iti urmaresc aventura.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Ce parere are baiatul/fata de 15 ani? E incantat/a de o asemenea excursie?

Vizualizare mesajgeos, pe 28 aprilie 2024 - 13:00, a scris:

Vant din pupa !
... si spor la vasle!

Edited by Bursul, 28 April 2024 - 14:06.

abancor

abancor

Guru Member

Vizualizare mesajfloraur, pe 28 aprilie 2024 - 11:54, a scris:

La Las Palmas am o intalnire cu un prieten spaniol
Las Palmas e alt oraș decît Palma, vezi să nu îți fi dat întîlnire greșit.

wiseguy76

wiseguy76

just don't

de 4600 de coco ar trebui sa va tina pe vapor o luna de zile, mancare, bautura si cate o bagaboanta schimbata la saptamana.

floraur

floraur

pitic insignifiant

Vizualizare mesajabancor, pe 28 aprilie 2024 - 14:55, a scris:

Las Palmas e alt oraș decît Palma, vezi să nu îți fi dat întîlnire greșit.

Da, Palma de Mallorca... scuze, mai am si alte planuri si le-am incurcat. Intalnirea mea e aici, nu in Las Palmas.

Vizualizare mesajBursul, pe 28 aprilie 2024 - 14:09, a scris:

Toata lumea are de facut cate ceva pe vas. Sunt chestii misto pentru orice varsta, sunt tobogane, trasee la inaltime, tot felul de jocuri, concursuri, alti tineri de varste similare, spectacole, etc.
Daca vorbeste engleza sigur o sa fie incantat, eu am fata si pot sa spun ca i-a placut data trecuta, o vad ca e incantata de noua aventura!

Vizualizare mesajwiseguy76, pe 28 aprilie 2024 - 20:26, a scris:

de 4600 de coco ar trebui sa va tina pe vapor o luna de zile, mancare, bautura si cate o bagaboanta schimbata la saptamana.

Well... nu se termina aici, pana la final nota de plata se lungeste semnificativ, vezi croaziera cu Euribia. Asta e, daca vrei ceva misto costa destul de mult.
Se poate face si mai ieftin, dar nu cu mult mai ieftin.

wiseguy76

wiseguy76

just don't

View Postfloraur, on 28 aprilie 2024 - 21:40, said:

Asta e, daca vrei ceva misto costa destul de mult.
Se poate face si mai ieftin, dar nu cu mult mai ieftin.

Definitia mea de ceva misto nu include 7 nopti pe un feribot overpriced, si asta ca sa vad  cele mai jepcarite si exploatate 'tourist traps' din Mediterana. Dar, hei, fiecare e liber sa-si sparga banii cum vrea.

atupi

atupi

Senior Member

Am si eu niste rude care pleaca pe 3 sau 4 Mai din Savona tot prin Mediterana, intrebau ce haine sa-si ia cu ei, habar nu am avut ce sa le zic, indoor pp ca e cald dar pe punte daca stai pp ca nu e asa de cald inca.
Vacanta frumoasa.

csi1

csi1

Senior Member

View PostBursul, on 28 aprilie 2024 - 14:09, said:

in fiecare dimineata vor fi intr-un loc nou , exceptie ziua pe mare (daca exista). ai mei (14/16 ani) au stat asta vara 3 saptamani la rand in croaziere din Barcelona/Civitavechia /Atena. (lucrez pe un vas si am gratuitate pt  familie la bord ). is foarte scumpe excursiile (150-200 euro) , intrarile la muzeu, acvarii, etc, 3 persoane 100 euro.  4 inghetate si 4 bauturi tot 100 euro :)   vorbesc de preturi la uscat , la bord am avut tot gratuit(inclusiv room service sau restaurantele a la carte).

floraur

floraur

pitic insignifiant

wiseguy76, pe 28 aprilie 2024 - 22:03, a scris:

Definitia mea de ceva misto nu include 7 nopti pe un feribot overpriced, si asta ca sa vad  cele mai jepcarite si exploatate 'tourist traps' din Mediterana. Dar, hei, fiecare e liber sa-si sparga banii cum vrea.

Ok, care-i faza? Ai venit aici sa imi dezaprobi mie modul in care imi cheltui banii? Treaba ta ce faci tu cu banii tai, eu tot cam tot atat cheltui si cand merg intr-o vacanta clasica, nu e mare diferenta... Fii dragut/a si ia de aici ceva bun, daca gasesti asa ceva, daca nu.... lasa-ne!

djxhouse

djxhouse

Senior Member

o sa fie super fain...
o sa devii dependent de croaziere...
este ceva fenomenal.
distractie placuta

zile_san

zile_san

Senior Member

floraur desi am intrat pe site-ul MSC si am cautat ulterior pe la agentii, denumirile camerelor si ceea ce ofera agentiile difera.
am un bebe de 7 luni si un copil de 7 ani. daca la anul as vrea sa ma duc intr-o astfel de croaziera, ce ar inseamna o camera cu 2 dormitoare ca pret? nu reusesc sa imi dau seama.

something00

something00

Active Member

• Grup: Members

View Postzile_san, on 29 aprilie 2024 - 11:49, said:

floraur desi am intrat pe site-ul MSC si am cautat ulterior pe la agentii, denumirile camerelor si ceea ce ofera agentiile difera.
am un bebe de 7 luni si un copil de 7 ani. daca la anul as vrea sa ma duc intr-o astfel de croaziera, ce ar inseamna o camera cu 2 dormitoare ca pret? nu reusesc sa imi dau seama.

Eu nu am vazut pana acum camera cu doua dormitoare la MSC.
Ce poti cauta este sa iei doua camere ce comunica intre ele printr-o usa.
Dar nu poi face rezervarea personal pt mai multe camere. Deci cel mai bine le trimiti mail si le ceri o oferta. Le explici ca vrei doua camere ce comunica intre ele.

Rar am vazut un website mai prist decat la MSC. Mori de nervi incercand sa le dai bani.

Noi nu am reusit sa facem rezervarea online pentru o croaziera cu ei pentru ca pe site-ul local (.be) unde voiam eu sa fac rezervare nu aparea croaziera pe care o voiam. In schimb o gaseam la site-ul vecinilor (.nl). Iar daca voiam sa fac rezervarea pe .nl nu acceptau decat adresa din olanda...

Edited by something00, 29 April 2024 - 12:40.

zile_san

zile_san

Senior Member

https://www.msccruis...bins-suites   - TWO-BEDROOM GRAND SUITE AUREA . acest gen de camera nu am identificat-o la agentii, de aceea intrebam.ce ma mira e ca vad ca lume pe topicul tau a zis ca este ceva ce cu siguranta merita incercat si eu pana acum evitam total :))

d2j

d2j

Junior Member

View Postzile_san, on 29 aprilie 2024 - 11:49, said:

Depinde cand vrei sa mergi...pentru mine cu 2 copii de 2 ani, respectiv 5 ani, pentru 7 zile Mediterana din Venetia ma costa 1600 Eu, dar fara bauturi si camera normala...
2 dormitoare mai adaugi 500 de euro + drum (depinde din ce oras vrei sa pleci, din Vestul tarii faci cam 8 h + 6 h pana la Venetia)+ cazare o noapte + daca vrei camera cu view la mare mai decartezi..deci te poti astepta la vreo 3 K
Dar asta depinde, repet de cat vrei sa te intinzi

View Postsomething00, on 29 aprilie 2024 - 12:31, said:

Eu nu am vazut pana acum camera cu doua dormitoare la MSC.
Ce poti cauta este sa iei doua camere ce comunica intre ele printr-o usa.
Dar nu poi face rezervarea personal pt mai multe camere. Deci cel mai bine le trimiti mail si le ceri o oferta. Le explici ca vrei doua camere ce comunica intre ele.

Rar am vazut un website mai prist decat la MSC. Mori de nervi incercand sa le dai bani.

Noi nu am reusit sa facem rezervarea online pentru o croaziera cu ei pentru ca pe site-ul local (.be) unde voiam eu sa fac rezervare nu aparea croaziera pe care o voiam. In schimb o gaseam la site-ul vecinilor (.nl). Iar daca voiam sa fac rezervarea pe .nl nu acceptau decat adresa din olanda...

Perfect de acord...site-ul e pamant cu flori..cel putin pe mobil iti vine sa il iei pe Webdesigner de gat...
Dar eu, cel putin pe Varianta de At, nu am avut probleme...acuma nu stiu cat de importanta e adresa..ca din cate tin eu minte se uita doar pe buletin..nu le trebuie adresa de resedinta

zile_san

zile_san

Senior Member

d2j eu doar cu 6000 euro am gasit :)) asa pe cateva site-uri. DAR din ceva clipuri de prezentare am vazut ca lumea la cina era la papion... ceea ce e red flag major pt mine. luni-vineri sunt la costum, deci in concediu pant scurti si slapi
dar mai urmaresc topicul ca mai aflu una alta

something00

something00

Active Member

View Postzile_san, on 29 aprilie 2024 - 15:33, said:

d2j eu doar cu 6000 euro am gasit Posted Image) asa pe cateva site-uri. DAR din ceva clipuri de prezentare am vazut ca lumea la cina era la papion... ceea ce e red flag major pt mine. luni-vineri sunt la costum, deci in concediu pant scurti si slapi
dar mai urmaresc topicul ca mai aflu una alta

Eu nu am vazut tipul ala de cazare cu doua dormitoare la niciunul dintre vasele pe unde m-am uitat de croaziere.
Or avea doar pe unele vase. Nu stiu.

MSC este destul de relaxat la codul vestimentar. Sunt oameni foarte bine imbracati si oameni in pantaloni scurti. In zilele de gala la restaurantul a la carte, nu ai voie in pantaloni scurti si slapi. Daca nu vrei sa iti pui niste pantaloni lungi atunci mergi la restaurantul bufet si cu asta basta.

View Postd2j, on 29 aprilie 2024 - 15:03, said:

Perfect de acord...site-ul e pamant cu flori..cel putin pe mobil iti vine sa il iei pe Webdesigner de gat...
Dar eu, cel putin pe Varianta de At, nu am avut probleme...acuma nu stiu cat de importanta e adresa..ca din cate tin eu minte se uita doar pe buletin..nu le trebuie adresa de resedinta

Pai cand faci rezervarea trebuie sa pui adresa. Si nu acceptau decat o singura tara.
Nu am riscat sa platesc niste mii de euro si sa ma trezesc ca imi fac figuri ca de fapt am mintit si am luat de pe alt site unde poate pretul e diferit (in favoarea mea).
Pentru ca preturile sunt intr-adevar foarte diferite de la o tara la alta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate