Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

Apartament nou fara sapa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2013
Buna ziua, am cumparat recent un apartament de la un dezvoltator cica serios. Problema e ca are mai mult santiere in derulare si blocul meu fiind ultimul, mi se pare ca l-a lasat neterminat. Este cu incalzire in pardoseala si nu are sapa autonivelanta, doar sapa grosiera, de egalizare. Acum eu nu am masurat daca e dreapta sau nu, dar mi se pare incredibil ce vrajeala imi baga ca nu e nevoie, ca noi nu facem etc. in antecontract scrie ca apartamentul trebuie sa aiba “sape de nivel”. Dar nu scrie in mod explicit de sapa autonivelanta. Stie cineva sau a mai auzit de astfel de cazuri in care s-a predat apartament semifinisat fara sapa autonivelanta? Multumesc

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,750
  • Înscris: 01.12.2018
Sapa autonivelanta este o "reparatie" pentru sapa de egalizare facuta prost.
Ca-i exagerat de scumpa e adevarat. Asta nu inseamna ca ti s-a livrat un apartament cu defect.

#3
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2013

 tioopedi, pe 29 aprilie 2024 - 13:58, a scris:

Sapa autonivelanta este o "reparatie" pentru sapa de egalizare facuta prost.
Ca-i exagerat de scumpa e adevarat. Asta nu inseamna ca ti s-a livrat un apartament cu defect.
Nu am zis ca e defect, ci incomplet. Eu intreb ce inseamna apartament semifinisat: cu autonivelanta sau fara. Adica mi-a dat apartamentul incomplet sau nu. Nu sunt de meserie si nici nu am mai cumparat apartamente semifinisate pana acum, de aia apelez la experienta unor oameni trecuti prin asta.

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,041
  • Înscris: 03.12.2005
Daca a pus sapa elicopterizata si a fost prelucrata corect e posibil sa nu aiba deloc nevoie de autonivelanta. Verifica cu un dreptar lung ce abateri are.
Daca vrei vreun normativ sau vreo regula care sa iti spuna ca trebuia sau nu sa aiba sapa, nu exista asa ceva. E ce se obisnuieste pe la voi pe acolo, probabil prin Transilvania.

#5
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 03.05.2020
Spune numele dezvoltatorului, fara rusine.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,125
  • Înscris: 07.11.2006
TOTI ( sau aproape TOTI)

#7
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2013

 sebulbus, pe 29 aprilie 2024 - 14:24, a scris:

Daca a pus sapa elicopterizata si a fost prelucrata corect e posibil sa nu aiba deloc nevoie de autonivelanta. Verifica cu un dreptar lung ce abateri are.
Daca vrei vreun normativ sau vreo regula care sa iti spuna ca trebuia sau nu sa aiba sapa, nu exista asa ceva. E ce se obisnuieste pe la voi pe acolo, probabil prin Transilvania.
Pai in antecontract scrie ca trebuie sa aiba “sape de nivel”, dar e cam ambigua exprimarea. Nu zice de care sapa.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 08.02.2011
Sapa autonivelanta este optionala, nu e nevoie de ea decat daca sapa de egalizare e facuta prost .

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,829
  • Înscris: 03.02.2007
Eu nu am acasă autonivelantă. Nu e obligatorie, dacă e turnată bine cea normală.

#10
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,244
  • Înscris: 03.12.2021
Daca ai luat la gri... vei vedea mai tarziu ce au inclus si ce nu, vei afla practic la amenajare

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,041
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmartoruu, on 29 aprilie 2024 - 14:58, said:

Pai in antecontract scrie ca trebuie sa aiba “sape de nivel”, dar e cam ambigua exprimarea. Nu zice de care sapa.

Nu crezi ca daca voia sa zica sapa autonivelanta ii zicea .... nu stiu, poate ca "sapa autonivelanta"?

#12
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,768
  • Înscris: 15.01.2017
Ai exact ce ti-a zis ca o sa ai.

#13
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2013

 sebulbus, pe 29 aprilie 2024 - 16:25, a scris:



Nu crezi ca daca voia sa zica sapa autonivelanta ii zicea .... nu stiu, poate ca "sapa autonivelanta"?
Intr-adevar, nu stiu cum de m-a dus mintea de la “sapa de nivel” la “sapa autonivelanta”. E chiar amuzant ce feste iti poate juca imaginatia cateodata. Hahaha.

#14
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 26.11.2001
Eu nu am vazut NICAIERI sapa autonivelanta pusa peste sapa ELICOPTERIZATA.

#15
act_of_terrorism

act_of_terrorism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 27.03.2007
Si eu am achizitionat un apartament la gri.
Sapa a fost grosiera, baietii care au montat parchetul(lipit) au zis ca e nevoie si de autonivelanta.
Nu ma pricep, am luat de buna ce au spus si au pus ei sapa autonivelanta 2-3mm.

#16
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,809
  • Înscris: 12.08.2008
2-5 mm ii scoteau din folii / adeziv, rascheta..
Acum 22 ani am cerut meseriasilor sa puna sapa la orizontala in ap. ca au fost diferente de +/-3 cm pe lungime fata de orinzontala, singura cerinta a mea e sa fie  dreapta si cat de cat la orizontala, daca bagam autonivelanta era dezastru de scump ! Blocul sa mai "lasat" ( tasat fundatia) intre timp cu aproape 0.5 cm/ 10 ani !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate