Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Vacanta Italia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.08.2020
Salut!

Undeva prin 19.08 as dori sa plec la mare in Italia fie Bibione sau Lignano Sabbiadoro. Daca ma puteti ajuta cu cateva variante de hoteluri cu parcare ar fi ideal, pe unde ati mai fost anul trecut si a fost ok. Ma intereseaza si  ce buget trebuie alocat pe zi pentru 2 mese/2persoane.  Sunt deschis si la alte statiuni prin imprejurimi daca sunt variante.

As vrea sa merg si pana in Venetia. Cu ce se poate ajunge pana acolo? Ce mijloc de transport si ce costuri sunt?


. Apoi as vrea in drumul meu sa ma opresc fie la Maribor sau Ljubliana. Ce recomandati dintre cele 2 pentru 1/2 zile ? Iar la intoarcere ca idee m-as opri la Graz. Aici dintre cei care ati mai fost, care este bugetul pentru 1/2 mese la 2 persoane de alocat?

#2
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 28.05.2008
Puteti primi sfaturi valoroase, dar mai intai trebuie sa va hotarati - Halkidiki e una, Italia e altceva ...

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,757
  • Înscris: 30.10.2003
Poate zilele de plecare sunt in ani diferiti.

Edited by Bursul, 30 April 2024 - 12:15.


#4
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 04.11.2023
Eu recomand sa incepi cautarea rapid, in perioada aia e varf maxim maxim de sezon in Italia, asa ca sansele sa gasesti ce iti recomanda altii sunt minime.

Daca mergi cu masina, e evident ca la Venetia ajungi cu masina, nu?

Legat de buget, depinde ce vrei sa mananci. Daca mananci doar paste bolognese sau pizza, o sa fie mai ieftin, daca mananci ceva mai sofisticat e mai scump.

Ljubljana pare interesant, ai ce face o zi acolo, recomand hotel in oras cat mai aproape de centru.

Edited by giuliani2, 30 April 2024 - 12:29.


#5
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 07.11.2010
Te intreb si aici cu copy paste de pe celalalt topic deschis de tine:
Ai deschis doua topicuri cu plecarea in aceeasi zi in doua tari diferite.
Puteai deschide doar un topic in care scriai ca in 19.08 mergi in acelasi timp in Grecia dar si in Italia, era mult mai simplu.
Cum vei face acest lucru, ai dubla personalitate?

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,110
  • Înscris: 30.08.2006
Poate altcineva din familie a folosit laptopul sau si a cerut sugestii pentru o vacanta in Italia. Inca nu s-au decis care si unde sa mearga.

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,524
  • Înscris: 17.04.2006
In Halkidiki este concediu, in Italia vacanta.

#8
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.08.2020
@misike1

In loc sa umpleti topicul aiurea cu intrebari offtopic nu mai bine raspundem direct la subiect?

Ca sa nu umplem un topic cu mai multe intrebari, am deschis 2, la final cantaresc care este cea mai buna varianta. Ii clar acum?

Se poate inchide si acest topic. Pana la urma celalat a fost inchis. Nu am ce comparatie sa fac. Probabil se plateste impozit pe topicuri deschise. O zi buna

#9
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 16.04.2007
Te superi degeaba, dar au dreptate colegii.
Aici nu este agentie de turism care sa-ti caute oferte, sa ti le prezinte, iar mai apoi tu sa alegi ce-ti convine.

#10
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.08.2020
Nu se supara nimeni. Probabil tu te hazardezi prea tare fara sa citesti/intelegi ce am vrut sa obtin. In main post am cerut recomandari de la "hoteluri/locuri de unde a mai fost lumea si a fost ok" . Nu am cerut oferta pachet sejur 7 zile, diferenta ii destul de mare, dar probabil mesajul nu a fost destul de clar tocmai din aceasta pricina mai bine se inchide topicul ca sa nu apara neclaritati si mai mari. Cu asta eu aici ma opresc.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,954
  • Înscris: 13.07.2011
Lignano e mai dragut decat Bibione. Dar banuiesc ca ajungi acolo cu masina ca altfel nu imi dau seama cum vrei sa te plimbi in Slovenia si Austria, asa ca poti sta in Lignano si sa dai o tura pana in Bibione sa vezi ce se misca si pe acolo, ca sunt naiba 15 min de mers cu masina. Daca stai in Lignano sa alegi cazarea neaparat in Sabbiadoro si nu in Pineta.

Nu stiu care mai sunt preturile la Lignano, dar sigur te descurci cu 15EUR plus bautura de persoana o masa. Daca mananci "fastfood" iesi clar si mai ieftin. Sa mergi la Croce del Sud pentru niste peste/fructe de mare.

La Venetia ajungi tot cu masina, ai de mers putin peste o ora. Tren nu exista in Lignano, deci mai ai alternativa autobuzului care sigur o sa mearga dublu pana in Venetia (2-3ore), de pret si asa mai departe cauti pe net.

Dintre Ljubljana si Maribor te opresti la Ljubljana. Oras mai mare si foarte frumos. Sa mananci neaparat niste cevapcici acolo.

Graz e ok, nimic special. Un oras destul de turistic dar merita vazut in cateva ore, mai mult de 6 nu ai ce sa faci.

#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,174
  • Înscris: 04.03.2014

 business11, pe 30 aprilie 2024 - 15:48, a scris:


Nu stiu care mai sunt preturile la Lignano, dar sigur te descurci cu 15EUR plus bautura de persoana o masa. Daca mananci "fastfood" iesi clar si mai ieftin. Sa mergi la Croce del Sud pentru niste peste/fructe de mare.


Well, daca mananci doar pizza te descurci, atlfel e cam greu:)

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 30 aprilie 2024 - 16:46, a scris:

Well, daca mananci doar pizza te descurci, atlfel e cam greu:)
Sau paste: https://ristoranteat...orante/bibione/

Pizza CAPRICCIOSA - 9.70 euro
Pizza DIAVOLA - 9.80 euro
Penne ALL’ARRABBIATA - 9.30 euro
Penne AMATRICIANA - 10.5 euro
Tortellini PANNA E PROSCIUTTO - 10.90 euro
Lasagna - 12.5 euro

+ bauturi:

Bere PAULANER blonda - 4.5 euro
Pepsi - 3.1 euro

Vrei sa incerci si ceva paste pe care nu le gasesti chiar la orice pizzerie din Romania? Tot iesi rezonabil de ieftin:
TAGLIOLINI AL SALMONE AFFUMICATO - 13.6 euro
SPAGHETTI ALLE COZZE - 14.7 euro
SPAGHETTI AGLIO OLIO PEPERONCINO E PESCE SPADA - 15.9 euro

Intr-o seara te "intinzi" mai tare daca vrei si iei o
TAGLIATA DI MANZO CON RUCOLA - 22.3 euro sau
GRIGLIATA MISTA DI PESCE - 24.5 euro
(am o banuiala ca astea sunt suficient de mari sa le imparti cu sotia, fiecare cu cate o garnitura gen VERDURE ALLA GRIGLIA - 5.8 euro sau PATATE RUSTICHE - 5.8 euro si de fapt ai iesi tot pe la 15 euro cu felul principal pana la urma)

Dar ce iti mai trebuie in afara de pizza si paste in Italia? :D
(la mine in familie daca alegerea ar fi intre pizza/paste/risotto si tagliata di manzo/grigliata di pesce, clar toata lumea ar alege pizza/paste/risotto).

Plus ca are meniu de copii la 6-7 euro.

Restaurantul e pe locul 2 in Bibione pe TripAdvisor, deci pare o optiune buna, dar au restaurante si in Lignano si Lido di Jesolo.

#14
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 21.01.2006
In Ljubliana am stat la Atelier Hotel. Camera foarte ok, moderna. Un pic cam scump.  5 minute de mers pe jos pana in centru.

#15
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,174
  • Înscris: 04.03.2014

 utopium, pe 01 mai 2024 - 00:58, a scris:


Sau paste: https://ristoranteat...orante/bibione/

Pizza CAPRICCIOSA - 9.70 euro
Pizza DIAVOLA - 9.80 euro
Penne ALL’ARRABBIATA - 9.30 euro
Penne AMATRICIANA - 10.5 euro
Tortellini PANNA E PROSCIUTTO - 10.90 euro
Lasagna - 12.5 euro

+ bauturi:

Bere PAULANER blonda - 4.5 euro
Pepsi - 3.1 euro


Ai luat ce era mai eftin pe acolo, berea defapt e 6 Eur la halba de 0.5:)

Nu ziceam ca nu se poste manca cu 15 eur, ziceam doar ca nu e chiar un budget "mediu" pentru restaurante in Italia.

#16
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 04.11.2023
O bere mare e 6 - 6,5€, si mai ales aia Hefeweizen nu prea merge cu mancarea italiana, adica e greu de baut langa niste fructe de mare.
De-asta eu consider vinul casei mereu o optiune viabila, ai 500ml de vin bun la 5-6€ ceea ce mi se pare mai mult decat decent pentru 1-2 persoane, depinde de cat de insetat esti.

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,954
  • Înscris: 13.07.2011
Jos gasiti un meniu: https://osolemiolignano.it/de/anfang/

In Italia berea la halba mereu a fost scumpa, nu am inteles de ce. Pizza vad ca a ajuns de la 8EUR in sus. Pastele tot asa. Cu o pizza si un suc te descurci in 15EUR. Acum depinde si ce vrei sa mananci, daca iei niste fructe de mare, peste, carne, sari de 20EUR clar.

Ultima oara cand am fost in Lignano cred ca prin 2014 era o pizza parca 6-7EUR.

#18
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,174
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajgiuliani2, pe 02 mai 2024 - 10:25, a scris:

O bere mare e 6 - 6,5€, si mai ales aia Hefeweizen nu prea merge cu mancarea italiana, adica e greu de baut langa niste fructe de mare.
De-asta eu consider vinul casei mereu o optiune viabila, ai 500ml de vin bun la 5-6€ ceea ce mi se pare mai mult decat decent pentru 1-2 persoane, depinde de cat de insetat esti.

Cu pizza merge, blonda, cu fructele de mare e combinatie extrema:)

Edited by ionutzitaly, 02 May 2024 - 11:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate