Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...
 Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 

Reparatie tablou electronic

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
adani7

adani7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.08.2016
Buna ziua, oare stie cineva daca se poate repara un tablou electronic de la o pompa de glet Graco T-MAX 506. Multumesc!

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă reușești să identifici ce piesă s-a dus cu un multimetru, se poate.
Practic, dacă nu e ceva foarte vizibil/evident trebuie să dai la cineva cu experiență.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,404
  • Înscris: 06.01.2007
Orice se poate repara.

Din ce vad eu pe youtube, panoul respectiv e doar un buton de on-off si inca unul care regleaza presiunea sau face ceva.
Deci panoul in sine n-ar trebui sa fie greu de reparat. Numai ca... poate nu e panoul.
Oricum, la cat vad ca costa, sigur merita reparatia.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 02.08.2021
Cred că prin panou se referă la această placă: https://profibauserv...-t-max-506-657/

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,632
  • Înscris: 08.03.2017
Fiind scula profesionala deobicei sunt dotate cu o gramada de protectii , de aici si pretul care pare mare , repet pare .
Trebuie mers cu ea la un electronist adevarat si incercat , nu te baga in ea daca nu ai experienta pentru in primul rand doar iti vei satisface curiozitatea de "oare ce are in cutie" si 2 la profesionisti nu le place sa vada ca a mai lucrat cineva prin ea .

#6
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.10.2006
Da... mișto... mosfeți nituiți pe raditator și îmbălsămați în ldpe iar mai jos microcontroller.
Pare a fi un soi de VFD...

Buba e că dacă au pocnit din mosfeți, au ucis și driverele de poartă care nu arată a optocuploare. Deci pa microcontroller cu tot cu firmware-ul din el.
Mai văd acolo o sursă auxiliară, și aia mai poate deceda...

Măcar pune două poze clare față/verso la placă.

Sau bucură-te că Vali ți-a găsit placa de vânzare.
O fi prețul mare dar agregatul în sine costă de ~5x mai mult și fiind un aparat profesional, probabil că amortizezi reparația în câteva lucrări.
Cu siguranță nu mergi cu așa ceva să gletuiești într-o garsonieră de 10m² și să ceri 300lei.

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,710
  • Înscris: 31.01.2010

View Postyo6ial, on 30 aprilie 2024 - 08:58, said:

Da... mișto... mosfeți nituiți pe raditator și îmbălsămați în ldpe iar mai jos microcontroller.


In fapt sint niste suruburi ceva mai deosebite cu cap Imbus...

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,632
  • Înscris: 08.03.2017
Cel mai mare killer pe santier la aparate de genul este flexul ! flex bagat in aceeasi priza/triplu cu aparatul si folosit la una alta prin zona . Distruge aparate de sudura in comutatie , aparate cum e mai sus mentionat , tot ce contine electronica in ele . Sfat : cand folosesti flexul anunta si opreste alt consumator cuplat la aceeasi priza .

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 02.08.2021
Eu am pățit-o cu o bormașină Bosch.
A ars toate becurile cu incandescență din casă.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.02.2011
Și care ar fi logica ? Că nu vad nici una, afara de cazul in care intra chestiile ce le tai cu flexul in apropiere chiar în aparat. Nu are nici un sens altfel.

#11
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.10.2006
Sarcinile inductive produc pulsuri foarte mari de tensiune. Pulsuri, vârfuri, care se propagă în instalațiile electrice și pot strica alte echipamente.
Ajută și prelungitoarele foarte lungi și instalațiile electrice neprotejate (cu arestoare/supresoare)

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,372
  • Înscris: 21.04.2005

View PostValy_User, on 30 aprilie 2024 - 13:00, said:

Eu am pățit-o cu o bormașină Bosch.
A ars toate becurile cu incandescență din casă.

Poate doar in cazul in care ai incercat sa gauresti cablurile de 380 v cu bormasina !
Altfel , e o mare tampenie sa afirmi ca s-au ars becuri de la o bormasina . Indiferent cat de proasta ar fi fost bormasina aia .

Iar asta cu inductia o fi in teorie , ca in paractia poate crede  doar ucenicul ala pe care l-a trimis seful sa-i aduca o galeata de trifazic ! Posted Image

#13
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.10.2006
Ok, deschid eu topic nou când ajung acasă (mâine)că la muncă n-am nici o bormașină sau flex, cu osciloscopul pe priză.
Personal am omorât un invertor cu un flex mic și mai înainte (2 ani) mi-a sărit c20-ul în panou de la drujba electrică de 1200w. Un dublu-click pe trăgaci și 30m de prelungitor. :)


#14
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.10.2006
https://forum.softpe...ori-i-a-reelei/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate