Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Legare boiler electric trifazat la rețeaua monofazica.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MOTANILA

MOTANILA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.03.2005
Buna ziua tuturor,
Am un boiler care este prevăzut cu o rezistență electrica trifazată de 6 kW in stea.
Pot alimenta numai o rezistență la reteaua monofazică?

Mulțumesc.

#2
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
In principiu poti. Acolo sunt 3 rezistente de 2 kW  legate pe faza - nul  .  In functie de cata putere disponibila ai poti  lega 1, 2 sau 3 rezistente.

Edited by ggelu, 30 April 2024 - 08:22.


#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,165
  • Înscris: 30.04.2007
da, fiind un consumator rezistiv, problemele sunt la motoare ;) , indiferent de cum sunt legate (stea, triunghi) numai sa tina reteaua curentul necesar.

#4
MOTANILA

MOTANILA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.03.2005

View Postggelu, on 30 aprilie 2024 - 08:21, said:

In principiu poti. Acolo sunt 3 rezistente de 2 kW  legate pe faza - nul  .  In functie de cata putere disponibila ai poti  lega 1, 2 sau 3 rezistente.

Multumesc. Am putere instalata 6 Kw. Cred ca folosind numai o rezistentă, nu o sa incarc excesiv instalatia electrica tinand cont si de ceilalți consumatori.

View Postr_murphy, on 30 aprilie 2024 - 08:36, said:

da, fiind un consumator rezistiv, problemele sunt la motoare Posted Image , indiferent de cum sunt legate (stea, triunghi) numai sa tina reteaua curentul necesar.

Mulțumesc, m-am lămurit.

#5
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,814
  • Înscris: 12.08.2008
Puterea instalata in casa e una si maximul admis e alta ca te limiteza din sigurante, deobicei la monofazat ai sig. principala de 25A asta inseamna cam maxim 5,8 Kw, Ciudata chestia sa te limiteze doar la stea, nu ai cumva 6 borne ?

#6
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009

Vizualizare mesajMOTANILA, pe 30 aprilie 2024 - 08:42, a scris:

Multumesc. Am putere instalata 6 Kw. Cred ca folosind numai o rezistentă, nu o sa incarc excesiv instalatia electrica tinand cont si de ceilalți consumatori.
Faci niste confuzii ,puterea instalata este suma puterilor nominale a aparatelor electrice din casa ,iar puterea activa maxim absorbita este cea pe care ti-a acordat-o OD-ul prin ATR.
Spre binele tau discuta cu electricieni din zona ta pt a fi in siguranta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate