Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele
 Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Inlocuitor pentru Real VNC remote server/client Linux-Windows-Android?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

gry2000

gry2000

Senior Member

• Grup: Senior Members
Am primit de curand (ca si voi) un mesaj de la RealVNC prin care ne aduc la cunostinta faptul ca dezactiveaza planul free Home si din iunie 2024 ne pun sa platim bani pe abonament din 18 iunie.
Toate bune zic, hai sa vad cat costa pentru 2-3 useri. Doar ca ei au planul cel mai ieftin doar pentru 25 de useri cu vreo 2 milioane de lei/an.
Sictir si la gara am zis!

Cu ce inlocuim acest Real VNC server si client dupa 18 iunie ca sa avem aplicatiile disponibile si pentru Win, Linux, Android? ( in google play)

Precizez ca eu utilizez VNC-ul pentru conectare la un server BD si control acces monitorizare parametri//setari/configurari centrala de productie electrica fotovoltaica aflat pe o masina PI4. Ma conectez atat de pe laptop cu Windows, local pe IP local, cat si de pe telefon la distanta prin contul meu VNC Home.
Aplicatia de monitorizare si control a centralei de productie energie electrica ruleaza non-stop pe serverul PI4 si trebuie sa ma pot conecta la ea oricand si de oriunde.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Pe raspberry am instalat pivpn cu wireguard server si pe telefon si pc wireguard.
curl -L https://install.pivpn.io | bash
pivpn -d pentru debug si fix acces internet.

Edited by Leo2006, 16 May 2024 - 10:31.

bograd

bograd

Member

• Grup: Members
Cica ar fi un free plan pentru 3 dispozitive.

Attached Files

• Attached File  1.png   26.33K   23 downloads

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Acum va trebui sa ai ip fix sau ddns de la providerul tau de internet sau configurat din router.

Klaudio

Klaudio

Active Member

TightVNC e (inca) free, il folosesc cu succes de ceva ani. Try it!

bograd

bograd

Member

View PostLeo2006, on 16 mai 2024 - 10:40, said:

Acum va trebui sa ai ip fix sau ddns de la providerul tau de internet sau configurat din router.
de ce?

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Pentru o conexiune ip-ip directa. Prin VNC conexiunea era asigurata prin cloud-ul lor.

bograd

bograd

Member

A, credeam ca vorbesti de Real VNC.

Edited by bograd, 16 May 2024 - 10:58.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

E mai bine sa nu depinzi de servicii online ce pot fi conditionate. Aproape totul incepe sa devina pe abonament.

bograd

bograd

Member

De acord dar asta presupune ddns si port forward. Nu e posibil de fiecare data.

marchand

marchand

Member

Poti incerca rustdesk sau o combinatie intre tailscale si TightVNC .

gry2000

gry2000

Senior Member

View Postbograd, on 16 mai 2024 - 10:30, said:

Cica ar fi un free plan pentru 3 dispozitive.

Pana in 17 iunie 2024 doar.

View PostKlaudio, on 16 mai 2024 - 10:50, said:

TightVNC e (inca) free, il folosesc cu succes de ceva ani. Try it!

Nu am gasit in magazin play aplicatia.
Dealtfel in magazin play nu este niciun VNC server in afara de RealVNC.

Asta e problema nr.1, ca trebuie un cont de cloud VNC prin care sa te poti conecta de oriunde fara IP fix si alte bazaconii.
Solutii?

marchand

marchand

Member

View Postgry2000, on 16 mai 2024 - 09:51, said:

Am primit de curand (ca si voi) un mesaj de la RealVNC prin care ne aduc la cunostinta faptul ca dezactiveaza planul free Home si din iunie 2024 ne pun sa platim bani pe abonament din 18 iunie.
Toate bune zic, hai sa vad cat costa pentru 2-3 useri. Doar ca ei au planul cel mai ieftin doar pentru 25 de useri cu vreo 2 milioane de lei/an.
Sictir si la gara am zis!

Cu ce inlocuim acest Real VNC server si client dupa 18 iunie ca sa avem aplicatiile disponibile si pentru Win, Linux, Android? ( in google play)

Precizez ca eu utilizez VNC-ul pentru conectare la un server BD si control acces monitorizare parametri//setari/configurari centrala de productie electrica fotovoltaica aflat pe o masina PI4. Ma conectez atat de pe laptop cu Windows, local pe IP local, cat si de pe telefon la distanta prin contul meu VNC Home.
Aplicatia de monitorizare si control a centralei de productie energie electrica ruleaza non-stop pe serverul PI4 si trebuie sa ma pot conecta la ea oricand si de oriunde.

Din ce zici tu aicea ai nevoie de server vnc doar pe "masina PI4" . Pe celelalte ai nevoie de client vnc . Poti sa folosesti in continuare Realvnc viewer care este gratuit .

bograd

bograd

Member

View Postgry2000, on 16 mai 2024 - 14:12, said:

Pana in 17 iunie 2024 doar.

Din ce inteleg Home plan-ul actual e valabil pana pe 17 Iunie. Dupa, doar Lite plan.

gry2000

gry2000

Senior Member

View Postmarchand, on 16 mai 2024 - 14:23, said:

Din ce zici tu aicea ai nevoie de server vnc doar pe "masina PI4" . Pe celelalte ai nevoie de client vnc . Poti sa folosesti in continuare Realvnc viewer care este gratuit .

Daca citeai bine planul free este pana in 17 iunie. Incerc sa gasesc o solutie alternativa pana atunci.
PI4 ruleaza cu o distributie de Linux venita cu imaginea aplicatiei integrata si cu VNC-ul inclus. Pot pune orice alt client de VNC Server pe el cu conditia ca acel client sa aiba si cloud propriu prin care sa ma pot conecta la masina PI4.
Ai vreo solutie alternativa?

Edited by gry2000, 16 May 2024 - 15:22.

marchand

marchand

Member

Eu ti-am dat mai sus solutia alternativa . Rustdesk sau o combinatie intre tailscale + TightVnc

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Ai configurat un RPI si nu poti seta un ddns la digi sau pe router si sa faci port forwarding pe portul 51820 !  Daca nu te descurci, iti dau eu pasii si termini in 2 minute toata configurarea la wireguard.
Nu trebuie sa faci nimic altceva decat sa urmaresti desenele si sagetile.
https://pimylifeup.c...y-pi-wireguard/
Daca apar probleme, gasesti rezolvarea lor in cele 17 comentarii legate de subiect.

Edited by Leo2006, 16 May 2024 - 17:20.

bograd

bograd

Member

Cum spuneam mai sus, dupa 17 Iunie, gratis, non-comericial, se poate folosi "Lite plan". Un user/3 dispozitive.

https://arstechnica....ee-lite-option/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate