Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Telescop incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cetateanulturmentat90

cetateanulturmentat90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2024
Salutare tuturor!
Doresc sa achizitionez un telescop pentru incepatori, in maximum 500-700 lei.
M-am orientat si am descoperit ca pentru acest buget reflectoarele pe montura Dobson sunt cele mai ok, deoarece au cele mai mari aperturi la preturi mai decente fata de refractoare. Am gasit cateva "tabletop-uri" ok, cu raport specificatii/pret destul de bun in opinia mea insa as prefera un sfat de la cei priceputi.
Voi lasa aici numele telescoapelor pe care le-am vazut, caci nu sunt sigur daca se pot pune linkuri.
1. National Geographic 114/500 compact dobsonian telescope (montură Dobson) (cel spre care gravitez deoarece aparent dobson-urile au stabilitate mai mare)
2. National Geographic 114/500 AZ (montură azimutală).
Multumesc!


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
la 500 lei este acum la lidl, nu l-am studiat, dar sunt care sustin ca pt amatori, este decent

#3
cetateanulturmentat90

cetateanulturmentat90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2024

View PostDany_Darke, on 29 aprilie 2024 - 19:09, said:

la 500 lei este acum la lidl, nu l-am studiat, dar sunt care sustin ca pt amatori, este decent
Am auzit ca ar avea oglinzi sferice, care nu sunt deloc ok.
Telecopul asta e ok? https://www.astrosho...age-dob/p,45308
Pare ok ca marime si ca specificatii insa nu sunt sigur daca pretul este unul pe masura.

#4
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 17.02.2020
I-a o marca ca lumea - gen Meade, Orion, Coronado, Celesteron, Carson in ordinea asta.
Ce marca e aia National Geographic? De cand un post TV stie sa faca telescoape?
Si neaparat sa aiba GO TO cu baza de date la care sa poti face upgrade. De exemplu - cum gasesti Andromeda pe cer pe 12 iulie 2024 ora 1 si 26 minute???
Daca ai GO TO te duce automat.
Problema este ca din cate stiu nu exista Dobsoniane cu GO TO - dar s-ar putea sa ma insel.
Plus ca dobsonianul nu face tracking - deci adio poze.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate