Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Posibila virusare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
abc-nugasesc

abc-nugasesc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2024
Buna ziua. Nu stiu daca m-am incadrat bine.
Problema mea este asa:
Laptopul (Dell) imi mergea foarte greu. In plus avea comportament ciudat. Am facut scanari cu mai multe programe. Unul a gasit ceva, in rest nimic.
Am reinstalat Windows-ul (10). Doua zile a mers bine, apoi a luat-o de la capat. L-am reinstalat iar, cu stergere hard. Iar o zi bine, si apoi rau. Toate astea mi le-a facut un vecin, eu nu ma pricep.
L-am dus la un service unde am povestit toate problemele si tot ce am facut. Au depistat probleme la hard si l-au inlocuit. Doua zile a mers perfect si apoi, gata. Merge chiar mai greu si mai rau decat inainte.
Nu intru pe site-uri dubioase. Nu descarc nimic.
Ce mi se pare ciudat, este ca unele site-uri, cum ar fi CFR sau Infofer nu mi se deschid. Acum, dupa ce a trecut pe la service. Site-uri curate, nu tiktok-uri. Spune ca site-ul are probleme si nu poate fi accesat. In paralel, accesez aceste site-uri de pe telefonul vecinilor si... se deschid. La ideea vicinilor am incercat ceva jocuri. Ciudat, merge laptopul meu. Rapid.
Am incercat chiar sa ma loghez la alta retea prin WIFI. Problemele persista.
Poate exista un virus (sau ce altceva, ca nu am idee) care sa se instaleze asa de repede? Un program care sa-mi limiteze cautarile? Si cum daca nu intru decat pe foarte putine site-uri si alea verificate. In conditiile in care si hardul a fost schimbat, deci nu putea ramane ceva ascuns.

#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 06.08.2015
incearca sa l ti in priza. poate nu e chiar ultimul model, si procesorul nu face fata daca nu e in priza mereu.
poti face downgrade la windows 7?
ce model e?

#3
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 20.12.2005
Are HDD? Daca da, schimba cu un SSD.
Ai firewall activ in windows?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,484
  • Înscris: 01.12.2001
Detaliază "merge greu".
Verifica in task manager cat e utilizat procesorul, memoria, hdd (ssd).
Probleme doar cu browserul? Ce provider ai?
Windows e pus de pe site-ul oficial? Nu vreo imagine modificată.
Du-l la unul priceput pt diagnosticare


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002

View Postgogosaru100, on 01 mai 2024 - 19:59, said:

incearca sa l ti in priza.
sfatul asta e bun, cand laptop-ul merge pe baterie trece pe modul economic unde scade performanta ca sa consume cat mai putina baterie.

deci: prima data pune-l la incarcator si vezi daca merge bine, apoi scoate-l de la incarcat si vezi daca devine lent.

iar hardul n-ar fi rau de schimbat cu un ssd.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,842
  • Înscris: 07.06.2014
problema ta este hdd-ul acela obosit. evident ca dupa instalare merge cat de cat bine, apoi incepe mentenanta si e pus la pamant cu totul, nici in genunchi nu poate fi vb. solutia este sa pui un ssd, se va schimba radical situatia

#7
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Ai SSd hard disk pe laptopul tau?Ce cxonfiguratie ai la el?Procesor(ce generatie),rami,ce tip de hard disk?

Edited by PiticVerde, 02 May 2024 - 08:31.


#8
abc-nugasesc

abc-nugasesc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2024

View Postdorin_2k, on 01 mai 2024 - 20:43, said:

Detaliază "merge greu".
Verifica in task manager cat e utilizat procesorul, memoria, hdd (ssd).
Probleme doar cu browserul? Ce provider ai?
Windows e pus de pe site-ul oficial? Nu vreo imagine modificată.
Du-l la unul priceput pt diagnosticare
La service nu era un priceput?
De exemplu, scriu aici. Textul imi apare cam dupa un minut.
Se delogheaza de la internet singur si des.
Exista site-uri in care nu pot intra. Nu toate. Si nu e vorba de site-uri dubioase.


Pentru restul: Sfaturile sunt bune. Dar care e logica ca 1-2 zile merge bine si apoi nu mai merge? E aceeasi configuratie, acelasi hd, aceleasi site-uri.

#9
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 15.07.2019

View Postabc-nugasesc, on 01 mai 2024 - 18:08, said:

Ce mi se pare ciudat, este ca unele site-uri, cum ar fi CFR sau Infofer nu mi se deschid.

Site-ul CFR nu merge nici la mine de câteva zile. Pe Infofer chiar am intrat acum cinci minute şi e în regulă.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,484
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajabc-nugasesc, pe 02 mai 2024 - 08:43, a scris:


La service nu era un priceput?
De exemplu, scriu aici. Textul imi apare cam dupa un minut.
Se delogheaza de la internet singur si des.
Exista site-uri in care nu pot intra. Nu toate. Si nu e vorba de site-uri dubioase.
După cum ai observat nu era priceput.
Apare după 1 minut din cauza browserului?
Se delogheaza de la net? Dar ești pe dial-up?

Deci greu pt tine e doar accesul la internet?
Alte aplicație cum merg?

Task manager ai verificat?

După câte detalii ai dat....așa răspunsuri vei primi.


#11
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,320
  • Înscris: 04.05.2009
Vezi aici:
https://forum.softpe...r/#entry8313329

#12
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 18.08.2021
Ar trebui sa incepi cu configuratia laptopului - procesor, capacitate RAM, video integrat/dedicat si ce tip. De ceva timp s-a cam trecut pe HTML5 la crearea paginilor web si asta cam pune presiune si pe placa video, si pe procesor. Despre HDD ti s-a spus deja, esti sado-masochist daca pui Win10 pe un HDD si nu pe un SSD, fie el si de 64 Gb.
Cat despre reinstalare - sunt extrem de rare cazurile cand se infecteaza un PC al unui utilizator simplu. Defender-ul integrat face fata cu brio la amenintari clasice, cel mai probabil ai agatat alt tip de malware, in speță adware, care te umple de reclame si tot iti directioneaza brojserul web pe pagini de vinzari produse. Iar daca nu afiseaza nimic, posibil sa fie ca perechea procesor/memorie/video nu face fata atîtor redirectionari si raspunde cu - pagina alba si silentio stampa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate