Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Gradina, copaci, arbusti si plante perene specii deosebite

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 04.09.2021
Doresc sa plantez copaci, arbusti, chiar si plante perene care sa fie foarte usor de ingrijit. Ce pepiniera sau ce plante sunt indicate pentru asa acest scop.

Terenul este situat in partea de Sud a Romaniei langa un drum national.  Exista posibilitatea  de apa curena energie electrica.
Doresc sa plantez si unele specii deosebite...dar kiwi sau banana nordului  cumparate de pe net se usuca destul de repede..

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 02.08.2021
Zmeura

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 01.12.2018
Magnolie.

#4
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,613
  • Înscris: 27.01.2012
Lista posibilă e mult mai mare, caută pe net și cumpără cat te ține buzunarul și spinarea

#5
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 28.07.2005

View Postnicileta22, on 30 aprilie 2024 - 09:52, said:

Doresc sa plantez copaci, arbusti, chiar si plante perene care sa fie foarte usor de ingrijit , cumparate de pe net se usuca destul de repede..

Cat timp,rabdare si pasiune ai la dispozitie ?
Ce vecini ai pe drumul ala national,ca vorba aia,iernurile sunt friguroase ?

Multa bafta !

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 16.03.2007
mentā piticā

#7
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 30.03.2024
Am vazut aici, pe langa Campina, bananieri si smochini la greu. Deci clar ar trebui sa mearga la tine.
In gradina botanica din Iasi, am vazut: ciresi japonezi, magnolii (foarte multe soiuri), arborele iudeeii s.a.m.d. Deci daca merg la Iasi ar trebui sa mearga si la tine.
Eu am plantati: mesteacan rosu (au fost 2 unul a murit), 3 artari (unul american argintiu, un rosu canadian si unul Flamingo - arborele in 3 culori), 3 magnolii diferite, corcodus rosu, cires japonez, 5 molizi argintii, 5 tuya, 3 lilieci etc. In curs de plantare (adica cresc in ghivece inca) sunt: 5 artari japonezi, arborele iudeeii, 3 paulownia, o glicina si un brad coreean.
Pentru arbori iti recomand: pepiniera Mizil, pepiniera Camelia Sibiu si Sweet Garden.

Edited by adip62, 30 April 2024 - 13:52.


#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,613
  • Înscris: 27.01.2012
Recomandarea mea ar fi să începi cu arborii majestuoși plantați la distanțe de cca 5m, apoi să îndesești cu arbori de talie mai mica și arbuști și la sfârșit să plantezi plante perene pitice.
Orice plantezi va necesita ca în primii 2-3ani să-i irigi ca să-și dezvolte un sistem radicular consistent.
Înainte de a cumpăra ceva documentează-te ce cerințe au privind lumina și umiditatea.

#9
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 04.09.2021

View Postsubway_guru, on 30 aprilie 2024 - 16:55, said:

Recomandarea mea ar fi să începi cu arborii majestuoși plantați la distanțe de cca 5m, apoi să îndesești cu arbori de talie mai mica și arbuști și la sfârșit să plantezi plante perene pitice.
Orice plantezi va necesita ca în primii 2-3ani să-i irigi ca să-și dezvolte un sistem radicular consistent.
Înainte de a cumpăra ceva documentează-te ce cerințe au privind lumina și umiditatea.
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate