Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Cat de (ne)rentabila este filtrarea apei

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
baiat_simplu

baiat_simplu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2022
Am la o casa o duritate mare a apei (15 grade germane) si ma uitam sa achizitionez un dedurizator. Si am zis ca daca tot investesc bani in dedurizare, de ce sa nu iau si ceva sistem de filtrare pentru a face apa potabila, ca sa devin independent de apa din comert la pet.
Dar dupa ce am pierdut cateva zile pe documentatie am ajuns la concluzia ca nu merita deloc. Sunt bani aruncati pe rezolvarea unor probleme prin crearea altor probleme.

Sa incepem cu dedurizarea. Ai consum de sare lunar, ~ un sac de 25kg + evacuare de sute de litri de apa, in functie de consumul de apa. Rasina trebuie schimbata si ea, in teorie o data la 3 ani. Unde gasesti rasina habar n-am, am cautat si nu am gasit rasina de schimb pentru dedurizatoarele cu renume, Clack, Fleck, Keman.. Deci probabil trebuie schimbat tot dedurizatorul o data la 3 ani. Un cost aprox ar fi 4000 dedurizator + (70 * 12 * 3) = 6500 tot la 3 ani. Merita? Depinde de situatie. Daca nu ai unde sa evacuezi apa consumata ptr regenerare sau nu iti permiti consumul extra de apa care e de sute de litri de apa pe regenerare - clar nu.
Eu o sa fac un test de 2 luni cu un dedurizator ferolli si in functie de rezultate ma hotarasc daca sa il pastrez sau raman cu apa dura + electrocasnice ieftine care nu te ard la buzunar daca cedeaza de la calcar.

Apoi, filtrarea apei ptr consum. Aici e jale mare.
Sunt 2 tipuri de filtrare: "ultra-filtrare" si osmoza.

Ultra filtrarea e doar un set de filtre din pp si alte materiale prin care trece apa. Nu prea te ajuta cu nimic, decat daca iei apa din balti si santuri . Partea pozitiva e ca nu elimina mineralele bune, partea negativa e ca nu le elimina nici pe alea nasoale. Daca ai 300 ppm inainte de filtrare, o sa ai tot atat si dupa. Probabil nu ajuta nici la bacterii.

Osmoza e tot un set de filtre dar se mai adauga si o membrana care filtreza tot din apa si care are nevoie de apa cu presiune ca sa treaca apa prin ea.
Partea pozitiva e ca filtreaza tot, minerale bune/nasoale/bacterii.
Dar din cauza ca filtreaza tot ai nevoie de re-mineralizare a apei, care se face un cartus care se epuizeaza in 2 saptamani! Si sa nu va ganditi ca apa va fi re-mineralizata la un nivel acceptabil de 80-100 ppm. Va fi sub 40, de obicei 10-15 sau 0 daca nu vrei sa cumperi cartus periodic.
Apoi mai trebuie schimbate si celelalte filtre, unele la 4-6 luni, membrana in teorie la 1 an.
Alta problema de care nu va zice nimeni e consumul mare de apa pentru osmoza. Pentru fiecare litru de apa purificata, 7 litri vor fi evacuati pe scurgere.
Ca si pret 1500 pe sistem + vreo 300 cartusele, 100 membrana, 40 re-mineralizare. Ptr un an de zile inseamna aprox 2500 consumabile, cu cartusul de re-mineralizare schimbat o data la 2 saptamani. Plus energia consumata de pompa.
Merita? Nu prea. Cat apa la pet cumperi de 4000 de lei pe an?

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012
Problema cu apa din comert e cu micro-plasticul din ea (cea imbuteliata in PET).
De asemenea, a testat cineva valorile de pe eticheta?
Sunt curios.

#3
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 26.11.2001
Trebuie sa mai iei in calcul si comoditatea, preturile bateriilor pe care le vei distruge cu calcarul din apa, etc. Din experienta, daca ai apa dura dedurizatorul e obligatoriu. Consumul de sare nu e semnificativ.
Osmoza e .... cu cantec. Poti renunta la ea si bei apa din sticla.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbaiat_simplu, on 29 aprilie 2024 - 11:10, said:

Alta problema de care nu va zice nimeni e consumul mare de apa pentru osmoza. Pentru fiecare litru de apa purificata, 7 litri vor fi evacuati pe scurgere.
apa din filtrul asta n-o folosesti decat la baut si gatit. pt tot restul se foloseste ACM. iar la 2-3-4 litri de persoana / zi nu-i chiar asa mult, dar nici putin. in rest ai dreptate.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,635
  • Înscris: 30.07.2003

View Postjeffy86able, on 29 aprilie 2024 - 11:21, said:

Problema cu apa din comert e cu micro-plasticul din ea (cea imbuteliata in PET).
Firmele serioase nu folosesc ambalaje cu BPA.

Edited by neagu_laurentiu, 29 April 2024 - 11:34.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru apa de consum este exagerat o investitie de 4000 lei. Cred ca ceva in calculul tau e gresit.
Firmele serioase nu folosesc BPA dar folosesc BPS si fara sa ne zica ca nu au cum sa-l elimine si pe acesta.

#7
baiat_simplu

baiat_simplu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2022
Imi vine greu sa cred ca vinde careva apa la pet fara BPA. Ar fi prea scump ambalajul.
Bucovina care e cea mai scumpa apa nu are niciunde pe ambalaj mentiunea fara BPA.
Noroc ca mai gasesti apa la sticle din sticla, dar si la alea ce garantie aia ca pana sa ajunga in sticla nu a fost depozitata in recipiente din plastic?

Si problema micro-plasticelor cred ca exista si la osmoza, ca filtrele prin care trece sunt facute din plastic, de exemplu filtru din PP.
Am vazut ca unii se lauda cu carcase din inox, dar uita sa mentioneze ca filtru prin care trece apa e tot plastic, deci nu ajuta inoxul cu nimic.

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Setul de cartușe pentru aquaphor e vreo 650 de lei și le schimbi o dată pe an. Deci nu-i chiar așa. https://7filtre.ro/s...osmoza-inversa/
Util ar fi să ne zici localitatea unde vrei să instalezi filtrele și dacă ai informații certe despre depășirea unor anumiți parametri de calitate ai apei.

View Postneagu_laurentiu, on 29 aprilie 2024 - 11:33, said:

Firmele serioase nu folosesc ambalaje cu BPA.
E intrezis de UE demult pentru ambalajele alimentare.

Edited by Valy_User, 29 April 2024 - 11:51.


#9
baiat_simplu

baiat_simplu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2022
Cartusul K7M ptr re-mineralizare nu cred ca tine un an.
Nu am facut ceva analiza a apei in afara de duritate. Dar presupun ca nu am apa prea buna daca am 15 duritate si 300 ppm.
Si mai e o investitie care trebuie facuta in re-gandirea instalatiei. Daca ai gradina sau plante, nu poti iriga gradina cu apa dedurizata deci trebuie traseu separat.

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Pui un teu înainte de dedurizator și te legi acolo pentru udatul plantelor.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 30.08.2006
Cartusul de osmoza inversa are o performanta de 15.6 L/h, adica de 0.26l/min sau 4 minute/l. Acel kit e pentru necesarul unei singure persoane.
Acesta are un debit de 1.5l/min si e pentru apa cu indice de dedurizare mare.
600 lei pentru un volum maxim de 4mc de apa de baut. La un consum de 10l/zi, te tine un an.

329 lei la Carrefour.

Edited by Leo2006, 29 April 2024 - 12:46.


#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005

View Postbaiat_simplu, on 29 aprilie 2024 - 11:10, said:


Ca si pret 1500 pe sistem + vreo 300 cartusele, 100 membrana, 40 re-mineralizare. Ptr un an de zile inseamna aprox 2500 consumabile, cu cartusul de re-mineralizare schimbat o data la 2 saptamani. Plus energia consumata de pompa.
Merita? Nu prea. Cat apa la pet cumperi de 4000 de lei pe an?

De ce schimbi sistemul in fiecare an? Lasand la o parte ca 1500 este unul scump, dar sa spunem ca merita, il folosesti cativa ani fara probleme.
Cartusul de re mineralizare schimbat la doua saptamanii? prima data cand aud asta. Nu cred ca e bine nici ca mine fara sa-l schimbi dar cateva luni eu cred ca tine.

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021

View PostLeo2006, on 29 aprilie 2024 - 12:39, said:

Cartusul de osmoza inversa are o performanta de 15.6 L/h, adica de 0.26l/min sau 4 minute/l. Acel kit e pentru necesarul unei singure persoane.
kit-ul complet are un fel de rezervor, ca un vas de expansiune și atunci când îi dai drumul ai un debit ok.

Edited by Valy_User, 29 April 2024 - 12:42.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004

View Postjeffy86able, on 29 aprilie 2024 - 11:21, said:

Problema cu apa din comert e cu micro-plasticul din ea (cea imbuteliata in PET).
Din pacate, testele facute pe apa de la robinet au constatat ca are si ea acelasi micro-plastic.

Asa ca ai doar optiunea sa alegi de unde il iei.

#15
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,759
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am dedurizator pentru apa care intra in casa, ca e important daca ai duritatea mare.
Osmoza au vecinii, dar nu-mi place gustul apei, asa ca nu-mi pun. Pentru baut si gatit iau La fantana.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,173
  • Înscris: 17.01.2012
1. da, nu merită să filtrezi apa pt băut!
(am calculat și io mai demult...; am rămas la bidonul de 5 litri - mai ales că bidoanele se refolosesc la transvazarea finală a vinului din damigene :P )
2. gogorița cu „microparticulele din plastic” este doar o ... gogoriță!
2.1. marea calitate  a plasticului este că nu interacționează pe cale metabolică; așa că elimini tot prin pipi și caca
2.2. ...dar nu trebuie să mă credeți pe mine...

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,838
  • Înscris: 21.03.2020

View Postdon_King, on 29 aprilie 2024 - 11:21, said:

Trebuie sa mai iei in calcul si comoditatea, preturile bateriilor pe care le vei distruge cu calcarul din apa, etc. Din experienta, daca ai apa dura dedurizatorul e obligatoriu. Consumul de sare nu e semnificativ.
Osmoza e .... cu cantec. Poti renunta la ea si bei apa din sticla.
Eu am apa la taranoaia la munte cu 40 grade germane si bateriile nu au nici pe dracu de 15 de ani...

#18
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 07.04.2017
Nu sunt doar bateriile …e si masina de spalat rufe, vase, cana de fiert apa, filtrul de cafea, boilerul si sau centrala termica, mecanismul de la wc, etc. Tot ce atinge apa aia va fi afectat . Murdaria se depune rapid  pe cada, chiuvete, etc pentru ca acel calcar se depune imediat si fixeaza. Detegentul de rufe nu isi face treaba cum trebuie, trebuie mai mult sau Calgon. Parul e si el afectat , pielea. Apa dura nu e inofensiva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate