Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK
 Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere

Casa in constructie la tara, ce s...

Procesor cu pini indoiti, vandut ...
 Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7

laptop acer nu merge tastatura

De ce ca Freelancer caștigi ...
 La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!

Probleme testosteron scazut

Capac culbutori fisurat
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
1146 replies to this topic

#1081
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,583
  • Înscris: 14.04.2008
nehotarata, pensiunea din Borca (cea cu cioba de hribi) se numeste cumva Vitoria Lipan?
Ovidiu, cred ca de fapt pe tine te pasioneaza fotografia si nu marii maestrii!😀

#1082
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnehotarata, on 02 septembrie 2020 - 19:34, said:

... un telefon rezolva toate dilemele.

Ai dreptate. De fapt, în ultimii 2 ani jumate' am făcut majoritatea pozelor doar cu telefonul. Adică fără flaş, că ies mai ok. Doar câteva detalii le-am pozat cu camera foto, cu zoom mare şi folosind bliţul (e mai puternic decât bliţul telefonului).


View Postdariuscha, on 02 septembrie 2020 - 22:03, said:

... Ovidiu, cred ca de fapt pe tine te pasioneaza fotografia si nu marii maestrii!��

Nu, nu ! Dacă m-ar pasiona fotografia aş face poze artistice. Dar eu vreau să fie clare şi le stochez micşorate poză cu poză (maxim 300k o poză). Deocamdată îmi încap pe laptop, dar spaţiul se apropie de sfârşit.
Ideea e să am poze din fiecare loc în care am fost. Poze făcute cu mâna mea. Şi câteva filmuleţe ce descriu bine locul.
Într-un cuvânt: amintiri !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 02 September 2020 - 22:15.


#1083
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
@Dariuscha - exact, asta e pensiunea.

Attached Files



#1084
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,583
  • Înscris: 14.04.2008
Mersi mult! E bine de tinut minte!🙂

#1085
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,676
  • Înscris: 12.12.2006
Si eu am notat-o :)

@nehotarata, Cheile Varghisului se pot parcurge fara sa intri cu picioarele in apa?
Cam cat dureaza traseul dus-intors?

Multumim pentru relatari, atat informative cat si pitoresti, le citesc cu mare placere!

Cred ca anul asta a fost mai aglomerat decat de obicei pentru turismul in Romania.

Edited by mdt, 04 September 2020 - 22:24.


#1086
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Draga @mdt, Cheile Varghisului se parcurg fara sa intri cu picioarele in apa. Doar ca la un moment dat, fiind asa de aglomerat, tare mi-as fi doritt sa am o pereche de cizme din cauciuc ca sa nu mai fiu nevoita sa astept sa trec podetele (vreo 7-8 la numar, dintr-un capat in celalalt). Grija mare la apa in care tare ti-ai dori sa te racoresti. Mai faceam un popas, ma mai stropeam cu apa pe fata. Nustiu daca asta a fost cauza, dar cum am intrat in masina, a inceput sa ma "manance" un ochi, m-am scarpinat pana m-am trezit cu ditamai umflatura.. Am pus-o pe seama apei care nu e chiar cea mai limpede si curata. Traseul are cam 4 km dus - 4 intors, in total in jur de 8 km.  Traseul e usurel, daca esti invatat si cu mersul, mai pe-o piatra, mai pe-o portiune cu un pic de urcus, sunt multe lucruri "ajutatoare", un lant acolo unde trebuie, un podet care sa-ti faca viata mai usoara pe anumite portiuni. Singurul lucru stresant e aglomeratia. Daca e aglomerat, resimiti un pic de presiune atunci cand tu iti calculezi unde sa pui piciorul sa nu aluneci si ai in spate multimea. Cheile se pot aborda din 2 parti, din nord, dinspre Vlahita, comuna Meresti; sau dinspre sud, venind din Baraolt, Talisoara, Varghis, inca 7 km pe un drum ingust, dar nu e o problema. Noi pe asta am mers, am trecut de locul unde se termina asfaltul, am continuat incetuc pe un drum pietruit pana la casuta de la intrarea in chei. Numarati podetele fiindca podetul nr 3 e un punct important de reper. La intrare pe podet o sa vedeti prima pestera, pestera Sura Cailor. Luati-va frontale, lanterne, o sa aveti nevoie, daca aveti curiozitatea explorarii cat mai adanc a pesterii. Fetele mele au fost pana la capat, iar bucuria descoperirii se citea in ochii lor. Imediat ce ati trecut podetul numarul 3, pe partea dreapta e un indicator Peştera Orban Balazs (e vorba de Pestera Mare de la Meresti). Se ajunge urcand pe niste scari din metal; atentie mare, se poate aluneca. E frumoasa pestera, liliecii de acolo a fost principalul motiv pentru care fetele ar fi vrut sa exploreze cat mai mult. Dupa ce am terminat si cu aceasta pestera, ne-am intors la podetul nr 3 si am luat-o tot-inainte. M-ai intrebat despre timp. Noi n-am avut presiunea timpului la inceput; cand am realizat ca va fi un punct de atractie pentru foarte multa lume, atunci am luat-o un pic mai repede. La 9.30 eram pe traseu, la 14.30 ne-am intors. Insa drumul de intors a fost foarte lent. Cand prindeam portiuni mai "goale", aproape alergam, cand "se infunda", stateam la coada pana se mai inainta un pic. Tara asta are locuri atat de frumoase ca aproape iti vine sa plangi. Daca la scoala s-ar face un pic de educatie turistica, tare bine ar mai fi. Sunt multi care isi scot copiii la aer, sa vada locuri frumoase, sa inteleaga fenomene despre care doar la orele de geografie li se povesteste, dar se poate face mai mult. Sa inveti copilul cum sa se comporte in natura, sa-i arati cum sa faca ca apa aceea sa fie curata, ca planta aia sa creasca frumos. Ma scuzati, m-a cam luat "valul". Pana anul asta n-am stiut ca Bacaul are niste paduri nemaipomenite prin imprejur. Si am plecat sa le descoperim. Cum altfel decat cu entuziam! Posted Image

Edited by nehotarata, 05 September 2020 - 19:42.


#1087
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,676
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc mult pentru relatare!
Poate ca primavara sau toamna e mai putin aglomerat. Si la Cheile Turzii am nimerit intr-o vara si se cam mergea in sir indian... din ce povestesti cred ca e asemanator traseul ca dificultate.


#1088
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010
Traseul e uşurel, dacă mi-aduc aminte ce scrie în ghidul "Perşani" din seria "Munţii noştri". Problema e că am studiat acum vreo 30 de ani, nu ştiu ce schimbări sunt în prezent.

Mă gândesc ce se întâmplă cu podeţele după o viitură mare. Sunt bine ancorate, sau le ia apa şi se confecţionează altele noi, ca în cheile Samaria ? Acolo podeţele sunt din lemn, aici din ce material sunt ?
Dacă le ia apa, atunci în perioada imediat următoare cred că se trece şi prin apă.


Sănătate şi toate cele bune !

#1089
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Podetele sunt din lemn, dar nu are cum sa ajunga apa la ele. Sunt cocotate sus-sus, mult deasupra apei.

#1090
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Am gasit cateva pozulici care sa va arate cam cum sunt acele podete. Din pacate calitatea pozelor nu prea imi face cinste. La un moment dat o sa-mi iau un aparat foto. :)

Attached Files



#1091
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,676
  • Înscris: 12.12.2006
Multumim pt poze, sunt super Ok podetele!

#1092
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010
Deci, până la urmă majoritatea par a fi punţi suspendate, din acelea care se clatină. Bun, sunt obişnuit, şi la bunici erau vreo 2 punţi de-astea şi tare ne plăcea să "ne dăm" pe ele când eram mici.


Sănătate şi mulţumiri !

Edited by OvidiuNS, 07 September 2020 - 00:27.


#1093
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 23.03.2015
Nu vad sa zica nimeni de Gaura Tatarilor de pe Cheile Varghisului, ptr noi e atractia nr 1 de pe chei

#1094
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Tare am mai cautat gaura asta, sa stii. Ne-am cocotat pana hat, dar tot n-am gasit-o. Cineva pe un blog zicea ca e o carare inainte de puntea a 3-a - cararea cred ca am gasit-o), care urca-urca, dar la un punct de raspantie - pe care nu l-am descoperit cu certitudine - o tii dreapta. Acolo ne-am zapacit. Nu e nici un indicator, am mai intrebat lume pe acolo, nimeni nu stia de Grota Tatarilor. Am lasat-o pe altadata.

#1095
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,887
  • Înscris: 04.07.2010
Sunt multe peşteri acolo. Din păcate nu sunt amenajate. Dar e şi o parte bună, aka plăcerea explorării sălbatice.


Sănătate şi tcb !

#1096
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 23.03.2015

View Postnehotarata, on 07 septembrie 2020 - 08:45, said:

Tare am mai cautat gaura asta, sa stii. Ne-am cocotat pana hat, dar tot n-am gasit-o. Cineva pe un blog zicea ca e o carare inainte de puntea a 3-a - cararea cred ca am gasit-o), care urca-urca, dar la un punct de raspantie - pe care nu l-am descoperit cu certitudine - o tii dreapta. Acolo ne-am zapacit. Nu e nici un indicator, am mai intrebat lume pe acolo, nimeni nu stia de Grota Tatarilor. Am lasat-o pe altadata.
Eu am lasat fetele jos si m-am invartit pe acolo 30 min fara sa o gasesc si am renuntat, noroc ca pe traseu ne-am intalnit cu altii ce o stiau deja si ne-au explicat cu sa o gasim: inainte de pestera liliecilor (sau podetul 3) este o poteca ce urca pe creasta, cam la doua treimi trebuie sa te intorci in dreapta si sa vii inapoi catre vale, intrarea in pestera nu se vede decat de la 5-10m  deoarece este un pic in jos dupa o coama. Ca pozitionare, balconul din spate este exact deasupra intrarii in pestera liliecilor

#1097
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 07.10.2006
Buna,
Am fost weekendul trecut cu cel mic (4 ani) la Cascada Urlatoarea (plecare din Busteni, ca am inteles ca ar mai fi una si din Sinaia).
Ideea e ca a facut fata foarte bine si ne-am gandit sa mai repetam iesirile.
Am gasit traseul acesta:
https://muntiiromani...oasa-7-izvoare/
Autorul articolului zice ca e potrivit si pentru copii, ca e usor.
Ma puteti ajuta cu informatii, va rog?

#1098
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,921
  • Înscris: 16.04.2007
Pentru un copil de 4 ani, traseul Camping Zanoaga - 7 Izvoare nu este chiar asa de usor.
Sunt portiuni prin care si unii adulti pot avea ceva probleme.
Nu se compara traseul spre Urlatoarea cu acest traseu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate