Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
1131 replies to this topic

#1099
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
https://viaferrataro...eile-bicazului/
Via Ferrata “Astragalus” – Cheile Sugaului-Munticelu, jud. Neamt, langa Cheile Bicazului

Attached File  13.jpg   254.91K   57 downloads

Ruta principala e formata din primul perete, al doilea perete si coborarea din varf.
Primul perete e mai usor, desi si aici au renuntat unii la prima urcare verticala. Apoi ai traseu de retragere, sau pleci pe al doilea perete. Aici e greu, mai ales ca se aduna si oboseala din prima parte, sunt portiuni de perete aproape vertical, unde abia gasesti vreun colt de piatra sa pui piciorul, si e si portiune unde stanca e neteda, nu ai nici un sprijin la picioare. Coborarea e mai simpla, pe partea aia sunt copaci, deci racoare, mult pietris pe carare, risti sa te duci pe repede inainte.

Attached File  received_345910726458524.jpeg   103.09K   59 downloads
in foto era inca traseu simplu, cand dai de greu, nu-ti mai arde nici de poze, nici de nimic, te intrebi cine naiba te-a pus sa te urci acolo si promiti ca nu mai faci.
In concluzie, a fost fenomenal, mai vreau.

In zona e si Via Ferrata “Wild Ferenc”. https://viaferrataro...i-jud-harghita/
La asta a fost cineva? Cum e in comparatie cu Astragalus?

Edited by slai, 17 September 2020 - 18:00.


#1100
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
În urmă cu 4 saptamani am fost în Parâng .
De la cabana Rusu drumul e în lucru pe vreo 5-6 km. Chiar şi aşa am mers bine cu Passatul. Din ce am vazut antreprenor e Strabag, iar pe un panou termenul de finalizare menţionat e decembrie 2020. Aproape de capătul traseului era asfaltat pe câteva sute de metri. Erau destul de multe utilaje, dar fiind duminică nu se lucra.
Acum 3 saptămâni am fost la Şureanu. Până la Oaşa pe Transalpina e impecabil drumul, la fel şi în continuare până la Obârşia Lotrului. De la Obârşie la Voineasa e ok, de verde .De la barajul Oaşa până la Şureanu e macadam cu multe gropiţe, doar cu a doua am mers. Înainte de Poarta Raiului e o zonă scurtă unde e mai nivelat. Se tot vorbeşte de asfaltare. În zona Şureanu am mers la iezer şi pe vârful Şureanu.
În urmă cu 2 saptămâni am fost pe Valea Orăştiei la cetăţile dacice. Drumul e ok. Am urcat din Costeşte şi la Târsa, Prihodişte, vreo 10 km, pe un drum asfaltat, mai îngust, care la un moment dat se intersectează cu drumul care vine dinspre Boşorod spre Târsa,fiind asfaltat şi acesta recent.
E pitoresc Platoul Luncanilor, cu vederi frumoase spre Retezat.

Edited by maryqsel, 18 September 2020 - 10:12.


#1101
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Din Luncani dacă o ții tot înainte ajungi în zona peșterilor Cioclovina (la un moment dat apuci bifurcația spre dreapta, cea din stânga urcă destul de abrupt spre satul Cioclovina). Dintr-o curbă la stânga peste un podeț se poate urca pe firul apei în 20-30 min la gura peșterii „Cioclovina cu apă”. Dacă continui pe drum cîteva serpentine (am urcat și pe jos, și cu mașina, cel puțin la momentul ăla era posibil) până la o barieră, și apoi câteva sute de m pe jos (dar e greu de explicat, nu e la vedere), ajungi la tunelul peșterii de guano - o gură pentru exploatarea dejecțiilor din peștera „Cioclovina uscată”. Se pot intra în tunel vreo 50 m, până la o ușă metalică. Mai departe nu mai știu, nu am forțat-o. Gura naturală a peșterii uscate nu am descoperit-o e undeva pe lista de făcut, cândva ...

Am ajuns și în Târsa o dată, din Costești; am mers până la capătul drumului asfaltat, lângă o mică școală veche, abandonată.

Am ajuns și în Alun (nu Alunu).

La ieșirea din Călan spre Streisângeorgiu e o biserica veche - Sf. Gheorghe, „cea mai veche clădire funcțională din țară, dar dezafectată și foarte slab valorificată. O bijuterie de artă medievală” (citat de pe gmaps).

#1102
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Salut , pentru un concediu pe langa Sibiu, poate ne-a scapat ceva si daca stiti cazari ok, manastiri deosebite, alte obiective :

ziua-01-vineri Transfăgărășan  +/- Mănăstirea cisterciană Cârța - Avrig (NU : BF-AVRIG (mica) + Palatul Brukental (ruina)) - Sibiu (cazare Sibiu)
ziua-02-sambata Sibiu – Păltiniș - Schitul și casa memoriala Constantin Noica – traseu Telescaunul 3h –Vf Oncești – Poiana Muncel – Stâna Găujoara – Izvorul Dorul Clujului – Păltiniș - Sibiu - traseu de 3 ore
ziua-03-duminica Sibiu - +/- BF Cincu (abatere 21 km) - Cetatea Făgăraș +/- Mănăstirea cisterciană Cârța - Sibiu
ziua-04-luni Sibiu –  B.F. Cisnădioara – B.F. Cisnădie – traseu Magura Cisnadie 5h - rezerva daca ploua cele doua muzee Brukenthal si ASTRA
ziua-05-marti Sibiu – traseu Gura Raului 1.5 h -  B.F. Cristian - BF Sura Mica - BF Ocna Sibiului - BF Slimnic (17 Km - Sibiu)
ziua-06-miercuri  rezerva daca ploua cele doua muzee Brukenthal si ASTRA
ziua-07-joi catre Sighisoara: BF Axente Sever - BF Valea Viilor - BF Mosna - BF Biertan
ziua-08-vineri Sighisoara-> BF Saschiz (22 Km) - BF Darju (26 Km) - BF Hartman (121 km)

Telescaunul 3h –Vf Oncești – Poiana Muncel – Stâna Găujoara – Izvorul Dorul Clujului, daca e functional si primavara
Si daca in Sibiu se tine targul Marti si Vineri: 07.00-15.00, sau doar Duminica:05.00-13.00

multumim

#1103
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Dumbrava Sibiului si muzeul de tehnica populara Astra? Zoo daca aveti copii.
Cetatea / Biserica fortificata de la Calnic - e in patrimoniul Unesco. Dar banuiesc ca spre Sebes / Alba Iulia nu mergeti.

Tot daca aveti copii la Paltinis este un parc de aventura in copaci Arka Park se numeste.

Edited by mdt, 14 May 2022 - 21:15.


#1104
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Mocănița de pe Valea Hartibaciului.
Muzeul Astra nu l-as bagă la “dacă ploua”, ideal ar fi sa nu.

#1105
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 02.11.2009
@Malineanu, pt ziua 7 recomand sa vizitezi Biserica din Medias in locul celei din Axente Sever si daca mai ai timp dupa Biertan sa faci un ocol catre Malancrav in drum spre Sighisoara, iar pt ziua 8 evita drumul catre Harman de Brasov, ai in zona Saschiz-Archita-Darjiu, trei BF superbe si in apropiere Viscri si cetatea de la Rupea.
Atentie, in 2015 cand am fost eu in vizita, doar Biertan si Saschiz aveau program de vizitare, celelalte au cate o persoana in varsta care detine cheile si dureaza pana o gasesti si iti deschide biserica, cateodata si jumatate de ora. Atasez si o foto cu harta BF din zona Sighisoara-Medias

Attached Files


Edited by mihaistoian, 15 May 2022 - 17:31.


#1106
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Multumesc pentru raspunsuri, e adevarat ca foarte greu pot fi vizitate unele din ele, cheia e ba la preot, ba la cineva care sta peste strada insa e la muncile campului deci ... stim ca e mai greu,

Incercam sa facem o lista cu orarele daca ne permite timpul, altfel ... riscam ... e concediu si ne-am propus sa facem toate fortificatele pana iesim la pensie, inca lucram la completarea listei de pe wiki, mai cautam inca harti cu ele, majoritatea au rezolutie foarte slaba.

Avem deja lista cu toate manastirile si pesterile din Ro (pasiuni mai vechi - nici aici nu au putut fi vizitate toate), mai nou ne intereseaza fortificatele si muzeele piedute prin sate

Viscri si Rupea - vizitate deja, au cozonac bun peste drum de Viscri

E putin mai complicat ca facem peste tot si trasee montane, uneori coboram seara inapoi si nu mai e deschis nimic dar incercam sa le bifam pe toate, macar cele importante sa nu le scapam din vedere, uneori treci pe langa ele si realizezi acasa.

Edited by Malineanu, 17 May 2022 - 15:19.


#1107
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Daca aveti timp liber vreo 2 ore, intr-un weekend, va recomand si Palatul Brancovenesc de la Potlogi. Este restaurat excelent, arata impecabil, ghida este o doamna foarte draguta, bine informata. Am fost usor surprinsa sa o aud spunand adevarul, Brancovenii au fost omorati din cauza averii lor imense si a complotului lui Cantacuzino, nu ca erau crestini, asa cum vehiculeaza unii.
In vecinatate este si casa memoriala Nicolae Grigorescu.

#1108
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postvalentinag, on 25 mai 2022 - 08:56, said:

... Palatul Brancovenesc de la Potlogi. Este restaurat excelent ...

Mă bucur că s-a terminat restaurarea. Eu am făcut câteva poze pe 25 septembrie 2012, când lucrările de restaurare erau în toi și nu se putea vizita interiorul.
Totul arăta așa:
Attached File  Potlogi120925 001.jpg   127.38K   16 downloads Attached File  Potlogi120925 002.jpg   167.47K   18 downloads Attached File  Potlogi120925 003.jpg   151.84K   18 downloads Attached File  Potlogi120925 004.jpg   117.58K   18 downloads.

Dacă ai, pune, te rog, măcar câteva poze actuale.

În altă ordine de idei, luni am vizitat Muzeul Automobilului Românesc, aflat pe DN73, la sud de Câmpulung Muscel. E la vreo 200m nord de Castrul Roman Jidava.
Am poze, dar nu am timp să postez, fiindcă mâine dimineață plecăm pentru câteva zile la Bruxelles. Dar promit să mă ocup la început de iunie.
Oricum, ideea e că am parcat pe marginea drumului și am intrat în spatele clădirii unde sunt parcate de jur împrejur vreo câteva zeci de exponate, iar acolo m-a întâmpinat un nene care mi-a spus să intru și-n clădire că o să rămân impresionat. Și așa a și fost. Am lăsat în cutia de la intrare 6 lei (atât am avut mărunt în buzunar, aș fi lăsat măcar 10 lei - dar nenea mi-a zis din prima că să las acoloooo, cât cred eu).

Muzeul e chiar interesant, și un pasionat poate petrece acolo chiar și câteva ore. Revin cu poze.


Sănătate și tcb !

#1109
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Pun eu cateva, din anul 2020.
Observatie: tot asa ar fi putut arata si palatul domnesc (refacut ultima oara tot de Constantin Brancoveanu) al Curtii Domnesti de la Targoviste. Dar nu s-a vrut, aruncandu-se cu milioane de euro pe termopane si cimentarea zidurilor.

Attached Files


Edited by florinbad, 25 May 2022 - 13:38.


#1110
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Ovidiu, pozele:

Attached Files



#1111
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 OvidiuNS, on 25 mai 2022 - 13:08, said:

... am vizitat Muzeul Automobilului Românesc, aflat pe DN73, la sud de Câmpulung Muscel. E la vreo 200m nord de Castrul Roman Jidava.
Am poze, dar nu am timp să postez, fiindcă mâine dimineață plecăm pentru câteva zile la Bruxelles. Dar promit să mă ocup la început de iunie ...

Attached File  MuzAuto01.jpg   122.71K   30 downloads Attached File  MuzAuto02.jpg   87.9K   31 downloads Attached File  MuzAuto03.jpg   188.91K   34 downloads

Attached File  MuzAuto04.jpg   118.87K   40 downloads Attached File  MuzAuto05.jpg   130.32K   43 downloads Attached File  MuzAuto06.jpg   109.25K   43 downloads

Attached File  MuzAuto07.jpg   118.38K   40 downloads Attached File  MuzAuto08.jpg   131.18K   36 downloads Attached File  MuzAuto09.jpg   149.83K   35 downloads

Attached File  MuzAuto11.jpg   117.74K   36 downloads Attached File  MuzAuto12.jpg   119.58K   34 downloads Attached File  MuzAuto14.jpg   127.06K   32 downloads

Attached File  MuzAuto15.jpg   105.48K   31 downloads Attached File  MuzAuto16.jpg   116.71K   30 downloads Attached File  MuzAuto17.jpg   114.49K   30 downloads.


Sănătate și tcb !

#1112
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Foarte interesant muzeul de mai sus... banuiesc ca proprietarii au dorit sa ramana totul asa (referitor la auto/moto/biciclete) adica fara vreo interventie/reconditionare!
Practic, asta este partea faina... ms (de vazut)!

#1113
um2802

um2802

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2001
Salutare,  am la dispozitie cam o saptamana de concediu si as vrea sa mergem in zona Oradea si imprejurimi.
Ceva sugestii de cazare, dar nu in oras, prin imprejurimi chiar si la distanta mai mare daca e o cazare mai deosebita.
Zone interesante de vizitat?
Multumesc.

#1114
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Nu BRAN!!!
https://www.libertat...on-musk-4329137

#1115
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Cred ca e a treia oara cand intorc din DN1 imediat ce trec de Campina, dincolo de OMV. Vroiam sa ajung la canionul 7 scari dar cand am prins coloana, gmaps mi-a zis ca mai am doua ore pentru o distanta de 56km pana la Timisu de jos de unde incepe traseul. Asa ca am luat-o spre vulcanii noroiosi, era si acolo lume dar macar ne-am putut misca.

#1116
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Propunere pentru weekend:
- Bucuresti, Malaia, Cascada Scorus si, la intoarcere, Cascada Lotrisor.
Acum e timpul unei asemenea iesiri de weekend, cand poti admira spectacolul de culoare al padurilor.
Cascada Scorus, cea mai inalta cadere de apa de la noi (110 metri), o gasiti pe partea stanga a soselei, la iesirea din Malaia. Se pate parcurge drumul forestier pana la intrarea pe traseu (se plateste o taxa) cu orice tip de masina si exista parcare generoasa.
La intoarcere puteti servi un pastrav proaspat la Terasa Casutei din Padure - recomand atat calitatea cat si pretul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate