Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK

Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere
 

-=MIGRATIA=-

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#37
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

Cricket, on Feb 4 2005, 14:53, said:

Familia ta sunt doar parintii? Prietena sau iubita nu ai?Cu ea ce ai face?

Si eu as emigra fara nici o ezitare, pentru ca in Romania nu ai nici o oportunitate.

Am iubita si as lua-o si pe ea :)

@mombutu 101% de acord cu tine.
Hai sa povestesc si eu faza similara. Acum cateva saptamani eram la prietena mea in caminul studentesc (nu spun care, nici n-are relevanta, toate-s la fel). Mie niciodata nu mi-a placut in camine (n-am locuit in camin perioade mai lungi de 2 zile). Nu mi-a placut pt ca e o mizerie crunta. Studentii considera ca geamul e cosul de gunoi cel mai la indemana si prin urmare arunca totul pe geam. Asa ca pe pervazurile ferestrelor gasesti tot felul de "minunatii". Intr-o zi prietena descopera pe pervazul ei un tampon (cu aripioare... cred ca a zburat pana acolo) folosit. Bineinteles ca a facut criza de nervi, ea care e foarte curata.

Asadar cum ne putem astepta la semne de civilizatie de la oamenii mai "simpli" (asta ca sa nu folosesc cuvantul "retardati"), atata vreme cat cei la care avem oarecare pretentii (studentii) se comporta in halul asta?? Halal tzara  :puke:

Disclaimer: nu toti studentii sunt asa. Mai sunt si unii curati, dar prea putini. Si o parte din astia sunt corupti de catre ceilalti.

#38
Cornholio

Cornholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 14.07.2004
Daca vreti sa va faceti o idee ce inseamna viata romanilor in Canada intrati ci cititi  de pe aici: http://www.escapefromromania.net/
  Cand vroiam sa emigrez (inca mai vreau, dar doar din spirit de aventura, desi nu am nici o sansa- sotia mea nici nu vrea sa auda) am dat peste site-ul asta care contine (mai ales in sectiunea 'povestea zilei') sute de mailuri trimise de baietzii (si fetele) din Canada.. Sunt si situatii roz, si situatii tragice, totul depinde de om si de noroc. Principala problema a emigrantilor e slujba, la inceput TOTI emigrantii vor trece printr-o enorma depresie, dor de casa, de ce bine era si ce prost am fost ca am venit, dar marea majoritate trec peste asta.. Oricum, daca aveti timp cititi, ca din povestirile celor care au trecut prin asa ceva se invata.. (de exemplu un lucru care ma trage inapoi oricat de aventuros as fi de felul meu.. nu-mi plac deloc iernile unde se atinge de multe ori temperaturi de -30 grade)

Edited by Cornholio, 04 February 2005 - 17:27.


#39
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

Cornholio, on Feb 4 2005, 18:26, said:

Daca vreti sa va faceti o idee ce inseamna viata romanilor in Canada intrati ci cititi  de pe aici: http://www.escapefromromania.net/
  Cand vroiam sa emigrez (inca mai vreau, dar doar din spirit de aventura, desi nu am nici o sansa- sotia mea nici nu vrea sa auda) am dat peste site-ul asta care contine (mai ales in sectiunea 'povestea zilei') sute de mailuri trimise de baietzii (si fetele) din Canada.. Sunt si situatii roz, si situatii tragice, totul depinde de om si de noroc. Principala problema a emigrantilor e slujba, la inceput TOTI emigrantii vor trece printr-o enorma depresie, dor de casa, de ce bine era si ce prost am fost ca am venit, dar marea majoritate trec peste asta.. Oricum, daca aveti timp cititi, ca din povestirile celor care au trecut prin asa ceva se invata.. (de exemplu un lucru care ma trage inapoi oricat de aventuros as fi de felul meu.. nu-mi plac deloc iernile unde se atinge de multe ori temperaturi de -30 grade)

<{POST_SNAPBACK}>


am fost recent la unii unde -25 de grade celsius e ceva NORMAL. da' culmea, nu era asa naspa ca aici: pentru ca acolo nu batea vantul in halul asta.

#40
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
cine va tine puisori? nu stiti drumul?  :lol:  :lol:  :lol:

sau asteptati intai sa terminati facultatea aia gratuita pe care v-o ofera tara asta pe care o numiti de kkt?  :puke:

#41
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004
ceea ce va recomand si voua:

You have chosen to ignore balauru_furios. View this post · Un-ignore balauru_furios

#42
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
balaure ... baga capul sub apa rece!
Nimic nu e gratis in lumea asta! Nici macar in Romania! mai reflecteaza...

Pe urma la ce mi-ar folosi o facultate facuta (gratis) daca la terminare nu primesc decat slujbe prost platite (unde muncesc tot gratis!?), diplome ca a mea se vand la colt de strada iar societatea nu da doi bani pe ierarhia valorilor? Ba mai si face misto de tine ca esti proasta si vrei sa muncesti...
  
Totusi... ce vrei sa ne mai transmiti?

lir

Edited by Lady_in_Red, 04 February 2005 - 18:18.


#43
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
si totusi, inainte sa ma intrebi ceva, as fi curios sa aud raspunsul la intrebarea mea? ce va tine puisorilor?

#44
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

Lady_in_Red, on Feb 4 2005, 16:22, said:

:death:   :puke:   :death: 

De proverbe din astea valabile (poate) pe vremea stra-stra-bunicii, sunt satula!
Iar pentru cultura ta generala, te asigur ca peste 90% din romanii plecati cu ideea de a trai din munca, au sansa de a munci la costum si intr-un birou daca specificul activitatii lor este de asa natura. Doar nu-ti imaginezi ca si cei plecati sa lucreze in constructii de pilda, viseaza sa-si indeplinesca visul asta care-l emanezi tu? Ca-n Romania la tot pasul nu sunt caini vagabonzi si toti merg in pas de defilare, cantand dimineata la servici, imbracati in costume la 4 ace, la fel ca cei care merg la Bursa din NY. Dupa cum vezi e chestie de mentalitate: tu consideri ca te realizezi daca tai frunza la caini intr-un birou si te gandesti in fiecare zi ca i-ai fentat pe fraierii aia care muncesc la 50m de tine.
Acolo sus... e vreo licarire?
stai jos, nota 4!
altcineva?

<{POST_SNAPBACK}>


:puke:  domnisora/"doamna" ... nu stiu cati anishori ai ... dar se observa de la o posta cum iti put fitzele ...  ma abtin ! spre binele toturor !

#45
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
balaure, sunt de peste 4 ani plecata, m-au tinut numai parintii. Cat despre ceilalti, in general toti m-au impins sa plec. Inclusiv minerii, presedintele, primul ministru, comunistii si restul POPORULUI.
Deci imi realizez visul in US dupa o tentativa scurta in Germania si una si mai scurta cu Canada. Lucrez intr-un birou de aprox. 9/6m cu geam si vedere panoramica (deci nu cubicle)! pe care-l impart cu inca cineva, aer conditionat, lumina naturala, caldura. Ma imbrac in haine casual cel putin de Luni pana Joi, zile in care blugii nu se admit! Cateodata Vinerea imi permit sa merg in blugi :naughty:. Nu lucrez Sambetele si Duminicile... nici pe acest forum nu vin in acele zile (decat cand nu am ce face - f. rar). Incet-incet imi construiesc credit history si o pozitie in societate. Nu e prea repede dar se face, adica am si un plan la care zi de zi mai adaug ceva. In plus am ajuns sa nu ma mai tem pentru ziua de maine! Muuult mai repede decat am crezut. Daca maine am chef nebun sa-mi cumpar ceva (de pilda un Nissan Murano - asta ca sa-ti faci idee, nu sa ma laud) ... nu prea are ce sa ma opreasca, probabil inafara de o mica re-organizare a planurilor de viitor.
Ahh, Romania, cand am fost ultima oara am simtit ca multi nu ma mai vor... de parca le-as fi inspirat oxigenul si le-as fi baut h2o-ul. Poate o fi invidie, poate o fi nebunia mea, putin imi pasa...
Cat despre a te realiza, aplicand regula KISS (keep it simple stupid), defineste a te realiza?
Eu cred ca: muncesti, te distrezi, iti faci o casa, o familie (sau intai casa), apoi iti cresti copii in tihna si-i ajuti sa paseasca intr-o societate civilizata si NORMALA.
Deci, daca ti-am raspus la intrebare... ne lasi in pace acum?

@sonic_adi: mai bine te abtineai de la bun inceput, si ar fi fost un razboi castigat.

#46
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004
Nu mai privi lumea prin geamul care iti ofera privirea "panoramica" ... coboara printre muritorii de rand si uita-te la ei ! ... tu nu ai habar cum se munceste ( fizic ) ... dar cei 90% despre care vorbeai, FIZIC muncesc ... pentru ca daca te duce capu faci bani si in tara asta pe care o injura toti, daca nu , sapi santuri pentru altii.
        Cunosc foarte bine sindromu asta  care vad ca te-a prins si pe tine ... sindrom clasic care apare la cei care au dus o viata de rahat in romania si au vazut pentru prima data coca-cola "la badog" in strainatate ... sunteti falosi ! va mandriti ! dar nu spuneti niciodata cate sacrificii ati facut voi sau parintii vostrii ca sa ajungeti acolo.


       Imi pare rau ca exista oameni cu mentalitatea ta !


______________________________________________
I`m playing "shoot yourself "  ... Parazitii  ( in efect )  :death:


( nu m-am putut abtine )  :notangel:

Edited by sonic_adi, 04 February 2005 - 20:20.


#47
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

sonic_adi, on Feb 4 2005, 21:15, said:

Nu mai privi lumea prin geamul care iti ofera privirea "panoramica" ... coboara printre muritorii de rand si uita-te la ei ! ... tu nu ai habar cum se munceste ( fizic ) ... dar cei 90% despre care vorbeai, FIZIC muncesc ... pentru ca daca te duce capu faci bani si in tara asta pe care o injura toti, daca nu , sapi santuri in Spania sau le culeci portocalele.
Cunosc foarte bine sindromu asta  care vad ca te-a prins si pe tine ... sindrom clasic care apare la cei care au dus o viata de rahat in romania si au vazut pentru prima data coca-cola "la badog" in strainatate ... sunteti falosi ! va mandriti ! dar nu spuneti niciodata cate sacrificii ati facut voi sau parintii vostrii ca sa ajungeti acolo.
Imi pare rau ca exista oameni cu mentalitatea ta !


______________________________________________
I`m playing "shoot yourself "  ... Parazitii  ( in efect )  :death:
( nu m-am putut abtine )  :notangel:

<{POST_SNAPBACK}>


sacrificii? ... da, faci sacrificii ca sa ajungi afara. sacrifici locul de munca unde o freci nonstop, in romania, la cafea si tigara, sacrifici colegii tembeli, in cazul ei, poate si hartuirea sexuala (care-n romania, e la moda, sa recunoastem) ... nu stiu cum a fost la lir. da' eu n-am sacrificat nimic in plus fara de ceea ce era oricum dus.

ca sa-ti explic pe intelesul tau. in cativa ani, un apartament, in bucuresti, romania, o sa coste cam cat costa o casa de-aia pe care o vezi tu prin filmele altora. o sa dai aceiasi bani , doar ca aia din filme n-au vecinul de deasupra, care isi creste-n balcon calul si-n baie porcul. despre ce sacrificii vorbesti tu, oare?

am spus mai sus, eu am plecat afara cu munca. a fost o chestie temporara, poate deveni permanenta, habar nu am si nici nu ma zbat pe tema asta. daca o fi, sa fie. daca nu, nu-i capat de tara. nu stiu ce job ai, da' exact ce sacrifici daca te duci sa-l practici afara?

traiesti in romania, esti patriot, stai intr-o cutie de chibrituri si conduci o dacie, in aceiasi bani in care altul sta singur intr-un ditai casoiul si conduce o masina care n-are soc si ambreiaj, ca sa zic asa... in plus, ai "sansa" de-a trai in romania, printre patriotii care-ti scuipa intelectual cojile de seminte-n scara blocului, in loc de a trai intre oameni decenti. n-am zis inteligenti, n-am zis cu bun simt, am zis *decenti*. si tu, ca tu, poate te-ai obisnuit aici, poate iti place deja...dar spune-mi, daca faci vreodata un copil, crezi c-o sa-ti placa, cand vine de la scoala, in loc sa-ti spuna vreo  chestie pe care a invatat-o, sa-ti spuna ce injuraturi cool a auzit, babacule?

astea-s sacrificiile de care vorbesti?

<edit> o chestie vreau sa se inteleaga CAT MAI CLAR. nu am vorbit si nu vorbesc despre Statele Unite, asa cum ar putea crede unii oameni. in tara aia, recunosc deschis, eu nu m-as duce, oricat de bine as fi platit. poate-poate m-as gandi, la un milion de dolari pe luna, nu de alta, da' sa muncesc o luna si sa plec in alta parte. altfel, acolo nu m-as duce cum am zis, nici platit. si nici batut. </edit>

Edited by Manowar, 04 February 2005 - 20:48.


#48
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

sonic_adi, on Feb 4 2005, 13:15, said:

Nu mai privi lumea prin geamul care iti ofera privirea "panoramica" ... coboara printre muritorii de rand si uita-te la ei ! ... tu nu ai habar cum se munceste ( fizic ) ... dar cei 90% despre care vorbeai, FIZIC muncesc ... pentru ca daca te duce capu faci bani si in tara asta pe care o injura toti, daca nu , sapi santuri pentru altii.
        Cunosc foarte bine sindromu asta  care vad ca te-a prins si pe tine ... sindrom clasic care apare la cei care au dus o viata de rahat in romania si au vazut pentru prima data coca-cola "la badog" in strainatate ... sunteti falosi ! va mandriti ! dar nu spuneti niciodata cate sacrificii ati facut voi sau parintii vostrii ca sa ajungeti acolo.
       Imi pare rau ca exista oameni cu mentalitatea ta !
______________________________________________
I`m playing "shoot yourself "  ... Parazitii  ( in efect )  :death:
( nu m-am putut abtine )  :notangel:

<{POST_SNAPBACK}>


Da ai dreptate, cam 10..20% reusesc sa faca bani in Romania pe cale cinstita, restul pe jecmaneala, relatii, trafic de influienta, spaga, furt, si in caz ca n-ai inteles din KISS... (desi stiu ca unora nu le poti cere peste masura) pentru mine nu se rezuma totul ca pentru tine la a face bani!
Cunosti sindromu' my a$$... coca-cola nici nu ma ating de el, prefer bauturi din sucuri naturale, cat despre sacrificiile care le-am facut si nu le spun, sunt simple: m-am sacrificat sa nu ma mai intalnesc cu unii ca tine pe strada in fiecare zi. Deci sa nu-ti mai para rau ca exista oameni ca mine, ca nu-ti beau oxigenul. Eu din contra, ma bucur ca exista oameni ca tine, abia imi amintesti de ce trebuie plecat de acolo. Si eu nu ma mandresc ca sunt romanca (precum Nadia), dar nici nu mi-e rusine. Ma mandresc cu ce am facut eu, si consider ca fiecare are acest drept. Tu cu ce te mandresti? In caz ca n-ai invatat la istorie, eroii sunt morti.
Si acum stai jos ca ti-am dat 4

Edit: am vazut, nu-i nevoie; esti mandru ca parazitii ti-au transmis sa te impusti!

smile, lir

Edited by Lady_in_Red, 04 February 2005 - 20:52.


#49
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

Lady_in_Red, on Feb 4 2005, 20:46, said:

Da ai dreptate, cam 10..20% reusesc sa faca bani in Romania pe cale cinstita, restul pe jecmaneala, relatii, trafic de influienta, spaga, furt, si in caz ca n-ai inteles din KISS... (desi stiu ca unora nu le poti cere peste masura) pentru mine nu se rezuma totul ca pentru tine la a face bani!
Cunosti sindromu' my a$$... coca-cola nici nu ma ating de el, prefer bauturi din sucuri naturale, cat despre sacrificiile care le-am facut si nu le spun, sunt simple: m-am sacrificat sa nu ma mai intalnesc cu unii ca tine pe strada in fiecare zi. Deci sa nu-ti mai para rau ca exista oameni ca mine, ca nu-ti beau oxigenul. Eu din contra, ma bucur ca exista oameni ca tine, abia imi amintesti de ce trebuie plecat de acolo. Si eu nu ma mandresc ca sunt romanca (precum Nadia), dar nici nu mi-e rusine. Ma mandresc cu ce am facut eu, si consider ca fiecare are acest drept. Tu cu ce te mandresti? In caz ca n-ai invatat la istorie, eroii sunt morti.
Si acum stai jos ca ti-am dat 4

smile, lir

<{POST_SNAPBACK}>


Am fost invatzat sa citesc printre randuri si sa cred jumate din ce mi se spune. Daca iti citeste cineva replicile pe care le expui realizeaza ce fel de oameni sunt oamenii ca si tine.  Sa citam :

"Totusi... ce vrei sa ne mai transmiti? ; Si acum stai jos ca ti-am dat 4 ;  Deci, daca ti-am raspus la intrebare... ne lasi in pace acum?  ;  prefer bauturi din sucuri naturale ;  Daca maine am chef nebun sa-mi cumpar ceva (de pilda un Nissan Murano)... nu prea are ce sa ma opreasca "


LADY IN RED : in loc sa incurazezi o persoana, sa-i spui o vorba buna, sa vorbesti normal ... nu de la etaju "n"  cu vedere "panoramica"  tu bati apa in piua si ne areti cat de fitzoasa poti fi    :coolspeak:


p.s. : poti lasa figurile deoparte si sa vorbesti normal ?  sau iti cer prea mult ?

#50
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
ok, "las fitele"

- nu am nevoie sa ma crezi nici tu nici altcineva!
- pe mine ca "muncitor roman in strainatate" nu m-a scuipat nimeni. Nu pot sa spun la fel despre anii care i-am lucrat in Romania.
- imi ceri sa vorbesc normal!?? Tu? hai ca acum chiar ca m-am inroshit...
Ia sa vedem:
Cu ce ochi priviti un maghiar ? cu ce ochi priviti un negru ? cu ce ochi priviti un arab ?... cred ca exemplu cu Arabii e cel mai bun ... la fel cum majoritatea dintre noi ii uram ...
- gresesti cand crezi ca privim cu ochi "negri" un maghiar, arab, un negru. Esti un nationalist! Arabii? Negrii? ce ai cu ei? sunt si ei oameni la fel ca tine. Nu culoarea pielii face diferenta, ci culoarea din suflet! Probabil ca daca ar fi dupa tine i-ai zdrobi cu calcaiul, nu?
Iar acum te incurajez, asa cum ai cerut, sa inveti sa-ti iubesti aproapele si mai ales sa-l respecti!
Eu respect hotararea ta de a ramane in Romania, te rog respect-o si tu pe a mea1

cred ca e destul... dupa cum spuneam, daca taceai castigai razboiul...

#51
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004
:D  In primul rand nu vorbeam despre mine .... sincer ii respect pe maghiari ( si sunt din cluj )   :D  pe evrei cel mai mult ... pe negriii la fel ...  nu am absolut nimic !

Hai sa vorbim serios ... si sa lasam armele deoparte.
Te respect ca ai ajuns sa muncesti pe $ nu pe Lei :)) detaliile le stii doar tu.
Am fost si eu in NY si mi-am facut o parere a mea personala. E super fain ... dar privit cu ochii unui turist. O sa merg In vacanta in Chicago o sa stau o saptamana ... si o sa revin la : facultatea mea, parintii mei , casa mea , iubita mea , prietenii mei ... intr-un cuvant : viitoru meu ! ... ma simt extraordinar in tara mea sincer ...
Inca ceva de mentionat ... sunt mandru ca fac parte din cei 10-20% despre care vorbeai  ca isi castiga "painea" cinstit ... si poate nu "o paine" ca mai multe .. dar cinstit.
Astea fiind spuse imi inchei compunerea mea ( de clasa a 2-a )  :P  cu titlul ROMANIA MEA !

#52
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

sonic_adi, on Feb 4 2005, 21:58, said:

Am fost invatzat sa citesc printre randuri si sa cred jumate din ce mi se spune. Daca iti citeste cineva replicile pe care le expui realizeaza ce fel de oameni sunt oamenii ca si tine.  Sa citam :

"Totusi... ce vrei sa ne mai transmiti? ; Si acum stai jos ca ti-am dat 4 ;  Deci, daca ti-am raspus la intrebare... ne lasi in pace acum?  ;  prefer bauturi din sucuri naturale ;  Daca maine am chef nebun sa-mi cumpar ceva (de pilda un Nissan Murano)... nu prea are ce sa ma opreasca "
LADY IN RED : in loc sa incurazezi o persoana, sa-i spui o vorba buna, sa vorbesti normal ... nu de la etaju "n"  cu vedere "panoramica"  tu bati apa in piua si ne areti cat de fitzoasa poti fi    :coolspeak:
p.s. : poti lasa figurile deoparte si sa vorbesti normal ?  sau iti cer prea mult ?

<{POST_SNAPBACK}>


nu-i vorba, amice, multa lume ajunsa pe-afara si-n excursie, se umple de figuri. am vazut o groaza care au ajuns "afara" si dupa 2 saptamani, chit ca ei acolo munceau la negru la spalat vase, ca menajere etc, zbierau pe net ca "da, voi, romanii, care mancati eugenii si muriti de foame"...si cate injuraturi le-am trantit, numai eu si ei stim.

da' eu ma uit la ce-ai citat tu din ce-a spus, ma uit la context si nu vad "fitele". e greu de crezut ca daca ai un job, acolo, "maine" iti poti permite nu stiu ce masina? e chiar asa de complicat de inteles? chiar asa de rau indobitoceste romania, de nu mai vezi decat lesa ta si strachina cu mancare, ai ajuns sa crezi ca ALTFEL NU SE POATE? aia inseamna la tine fite? ca un om care munceste isi permite o masina? sau ca prefera sucuri naturale? nu-mi spune, tu preferi un pahar de pepsi de rahat, decat o cutie de santal, ca tu crezi in "the choice of a new generation" ... sau cum?

personal, habar n-am cum arata un nissan murano, de fapt, nici n-am mai auzit de asa ceva, pana acum. dar pot sa-ti spun altceva: in tara unde am fost, in capitala, strazile care n-aveau parcate pe ele cel putin 3 bmw + 4 audi, modele recente, erau RARE... ti se pare greu de crezut? si cand zic strazi, gandeste-te la ceea ce in romania , ca dimensiune (si atat) s-ar numi "ulita"... sau mai simplu, gandeste-te la stradutele din brasov, daca le-ai vazut. iar cand am plecat acolo, ma asteptam la imagini apocaliptice, stil 1984...

ceea ce ai citit mai sus , pentru tine, au fost fite...prea bine. uite, dragule, niste fotografii facute de mine, acolo...sigur, poti contesta ca-s reale, poti contesta ce doresti tu, de-acolo.

inainte de toate, casa. daca te pasioneaza, era fix in centru si chiria fusese 400 de euro pe luna. cateva poze:

http://stargate.scif.../test/baia1.jpg
http://stargate.scif.../test/baia2.jpg
http://stargate.scif.../test/baia3.jpg
http://stargate.scif.../test/baia4.jpg
http://stargate.scif...est/canapea.jpg
http://stargate.scif.../test/couch.jpg
http://stargate.scifi.ro/test/kitchen1.jpg
http://stargate.scifi.ro/test/kitchen2.jpg
http://stargate.scif...test/living.jpg
http://stargate.scif.../test/patul.jpg
http://stargate.scif...est/semineu.jpg
http://stargate.scif...st/sifonier.jpg

cateva imagini din oras (observa te rog gunoaiele, cainii vagabonzi, ghetourile si blocurile gri, precum si cocalarii)

http://stargate.scif...st/oras/or1.jpg
http://stargate.scif...st/oras/or2.jpg
http://stargate.scif...st/oras/or3.jpg
http://stargate.scif...st/oras/or4.jpg

masa de pranz, daily basis

http://stargate.scif...oras/orange.jpg
http://stargate.scif.../oras/lunch.jpg

micul dejun, daily basis: (la poza facuta de-afara, se vede pe usa un sticker galben, pe care scrie wi-fi. intrucat suntem pe softpedia, iti spun eu ce semnifica: faptul ca ai acolo acces la net gratuit, wireless (daca ai placa pe laptop, evident). stickerul respectiv il intalnesti in cam orice loc care se respecta...si aia era o amaraciune de cafenea, kthx)

http://stargate.scif...est/oras/cn.jpg
http://stargate.scif...s/breakfast.jpg

observa te rog gunoaiele din parc si rahatul de caine la tot pasul, da?

http://stargate.scif...t/oras/park.jpg
http://stargate.scif.../oras/park2.jpg

nici ratele si nici porumbeii din parc nu se tem de oameni. ca acolo nu vine nici un kid tembel sa-i omoare cu prastia...si nici cioroi n-au, halitori de lebede..n-o sa-ti vina sa crezi, dar in imaginea de mai jos, e o iluzie optica: daca privesti cu atentie jumatate de ora, o sa ti se para ca vezi un bunic care-si duce copilul in parc, sa hraneasca rate/porumbei!

http://stargate.scif...as/porumbel.jpg
http://stargate.scif.../oras/rate1.jpg
http://stargate.scif.../oras/rate2.jpg

uite cea mai naspa strada pe care-am vazut-o la ei (no kidding)

http://stargate.scif...oras/street.jpg

2 femei de la ei.

http://stargate.scif.../femei/anja.jpg  (o tipa comuna, gasesti ca ea la tot pasul - si totusi pe mine m-a impresionat. tine cont, te rog, de faptul ca era duminica dimineata, la ora 9, cand e cam greu sa arati fresh, dupa parerea mea. in spatele ei, se vede un cos de gunoi. scopul lui e greu de priceput: arunci in el gunoaiele. in partea de sus, are o chestie pentru stins tigara. chestie la care patriotii romani nu s-au gandit)

http://stargate.scif...femei/laura.jpg
http://stargate.scif...laura-evita.jpg

stiu ca n-o sa ma crezi, dar tipa din pozele astea 2, laura, e chelnerita. intr-un local oarecare. unii oameni din romania ar spune ca are un corp BETON. acolo e ceva normal. nu pentru ca-i "afara". ci pentru "afara" poate fi rusinos sa fii o vaca nesimtita imbracata-n roz, cu curu' triplu cat al unui barbat si lasat...si sutien cu pushup, sa pari ca ai ce ... n-ai. btw, o vezi razand? asta-i pentru ca nu lucreaza stresata. desi e chelnerita. ai vazut multe-n romania, in ipostaza aia? btw: la fel lucreaza si restul acolo: fara stress. e adevarat, muncesc, nu o freaca la cafele/tigari, cum am zis.

stiu, calitatea fotografiilor lasa de dorit, dar nici eu nu am castigat vreun premiu pulitzer la viata mea...si stiu, s-ar putea sa crezi ca am fotografiat eu special chestiile frumoase si le-am omis pe-alea naspa. as vrea sa pot crede si eu la fel. ce pacat ca nu pot.

#53
daniel_85

daniel_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.01.2005
Se pune o intrebare aici .De ce credeti ca un patron din strainatate angajeza un roman?
Il angajeaza pt. ca lucreza m-ai ieftin decat unul dea lor, dea asemenea un roman pt.un salar normal s-au mai mic decat ceilalti lucreaz cu zel (de multe or se omoara in munca)pe cand un localnic (unul dea lor )este nemultumit pt.bani care ii ia.Unui roman ii poate cere aprope orice si poate fi expluatat la maxim.Asa cum a mai spus cineva mai sus romani sunt priviti asa cum privim noi tigani(excepti sunt pt. cei ce au pregatire inalta si lucreaza la firme mari).In strainatate (mai ales in ultimi ani) exista un puternic sentimen rasist impotriva strainilorde care in mare masura este indreptatit. De vina sunt insisi emigranti care :fura,fac scandaluri ,crime violuri etc.Un aspect iarasi f.important este ca noi ce plecam in occident stricam pretul maini de lucru din acest motiv oameni de rand vad straini ca o amenintare pt.integritatea lor economica si financeara.Si in multe situati (vorbim de oameni de rand nu de cei cu studi ca Lady_in_Red   :P  )romanul plecat de acasa disperat plin de datori si cu familia care in urma lui in romania are nevoie de bani suporta orice tratament devenind in multe situati un sclav>
Eu am plecat la 15 ani de acasa SINGUR ,am venit in grecia fraudulos cu calauza.Inceputul a fost extrem de greu(nu stiam o boaba de greaca , nu aveam pe nimeni aici in grecia,multi romani au incercat sa-mi faca rau, eram vanat de politie)De multe ori in primele luni i-mi venea sa ma predau politiei ca sa ma duca inapoi in romania(nu aveam bani ca sa iau autocarul pana in romania) dar din cauza ca in romania ma astepta ceva gen "la prasit cu ziua"am indurat am invatat si am reusit sa prind ceva de lucru permanent.Am lucrat la inceput pana sa invat limba si 20 de ore pe zi>Slava domnului cu timpul am gasit de munca  mai bine am invatat limba ,am adus-o pe mama acum un an si-mi ajut frati care in curand vor da la facultate.Da am fost sclav,da am fost privit ca un tigan, da a trebuit sa fac multe sacrifici.Azi toate au trecut si cand ma uit in urma nu-mi vine sa cred ca am reust si am razbatut printre atatea greutati.In ziua de azi m-am integrat cat de cat in societate lucrez am prieteni greci carora le-am dovedit ca nu toti romani sunt tigani sau hoti ,acum trei ani mi-am facut si acte si totul e bine.
In cazul meu a meritat sa plec>de realizat ramane de vazut sper ca in vitor voi reusi sa fac ceva mai bun poate chiar o mica afacere.
Nu toti (Lady_in_Red)pleaca in strainatate doctori sau mai stiu ce specializare sunt multi ca mine care impinsi de saracie au luat-o prin lume cautand o tara unde sa scape de saracie.Ferice tie de sansa care ai avut-o si sa o pretuiesti pt ca  eu am lucrat aici in grecia in constructi cu oameni ce facusera facultate.In concluzie
in strainatate nu sunt caini cu covrigi in coada si in cele mai multe cazuri trebuie sa faci sacrifici si sa o iei de jos de la spalat veceuri ( asa cum a lucrat maica mea la inceput)>Si inca o chestie in strainate cei care iti fac zilele grele sunt in primul rand romanii care incearca sa traga foloase de pe tine care cauta sa-ti faca rau daca o duci mai bine decat ei.Intotdeauna m-am pazit de romani pt ca sunt (marea majoritate c##ve cu 2 fete)Si stiti cand un grec imi vrea raul nu ma deranjeaza aproape deloc ,e strain , e in tara lui,dar cand vezi un romanas de-al tau ca e mai rau cu tine decat orice grec te doare si te doare tare.

#54
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,930
  • Înscris: 06.10.2003
Ma intreb, cati dintre cei care au scris pe acest topic respect regulile de conduita shi arunca hartiile sau alte mizerii in cos???
   Eu cred ca nici unul....:death: Ca mai usor vezi paiul vecinului decat barna din ochiul tau....Cei plecati dincolo le respectati pentru ca ala e mediul de viata, asha fac  cei de-acolo....Sunt convinsa ca daca va intoarceti in Romania va adaptati obiceiurilor( super tampite, magaresti shi  :cursing:  )...
   Bravo voua, celor de dincolo pentru ca ati putut ajunge intr-o tara in care munca este respectata....shi nu va veti intoarce in Romania pentru a aduce acea schimbare de care avem nevoie...De ce sa ne sacrificam?Dar daca nu noi, cine?Daca nu acum, cand???
   Dar mai bine facem Romania asta kkt decat sa punem umarul sa o schimbam...vorbim de dat spaga..dar shi noi dam..ca sa ne rezolvam problemele...Taceti, taceti cu totii!!! Mai bine plecam dincolo shi lasam Romania prada tuturor tziganilor shi incultilor.... :death:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate