Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...

Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...
 Întrebare

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...
 Tor cu IP de UK

Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere

Casa in constructie la tara, ce s...
 Procesor cu pini indoiti, vandut ...

Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7

laptop acer nu merge tastatura
 

Noul ministru al tehnologiei informațiilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Văd că nimeni nu prea discută despre o persoană care ne interesează în mod direct, anume ministrul care o să se ocupe printre altele de calculatoare și chestiuni conexe.

Din lectura CV-ului său de la http://www.cni.ro/763.html , nu putem observa decât că este foarte tânăr, fără educație prea strălucită (are doar căteva cursuri anemice prin SUA și Ungaria) iar la capitolul experiență profesională e cam zero!

Spicuind din revistapresei.ro:
""COMUNICATII. Reprezentantul UDMR, Nagy Zsolt, propus pentru functia de ministru al Comunicatiilor, a fost validat la comisii cu 32 de voturi pentru si 8 abtineri. Nagy Zsolt a mai spus ca este primordiala introducerea cunoasterii calculatorului din primul ciclu scolar si ca va incerca sa puna in aplicare acest lucru.""

Cam subțire și în fața comisiei, cel puțin din paragraful ăsta așa reiese...

și ca element picant, din CV nu prea rezultă c-ar cunoaște limba română!!  :confuzzled:  Măcar să gângurească ceva într-o românească stâlcită, ca alți coledți udemeriști... :notangel:

Una peste alta, ăsta-i omul care o să se ocupe de "destinele noastre virtuale" și-ale prietenilor noștri cibernetici... Semne bune anul n-are, sau greșesc eu??

#2
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Ma indoiesc ca o sa faca mare branza, activitate politica predominanta cred ca i-a mancat ceva timp in detrimentul pregatirii profesionale.

Edited by Inginerul, 03 January 2005 - 13:29.


#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Esti cam carcotas...

Quote

Studii

• Perioada, instituția de invatamint, titlul obținut

Universitatea Tehnică din Cluj Napoca, Facultatea Automatică și Calculatoare, Inginer diplomat profilul știința Sistemelor și a Calculatoarelor, specializarea Automatică și Informatică Industrială

Liceul de matematică fizică Bolyai Farkas Târgu Mureș, bacalaureat

Cursuri de pregătire profesională

• Perioada, instituția, specializarea

2000 - Budapesta (Ungaria), Political leader school, Robert Schiman Institute
1999 - Washington DC (SUA), Campaign Management, National Democrat Institute
1998-1999 - Building the Future Together, Fundația pentru Pluralism și DAC Ungaria, cursuri pentru tineri lideri politici
1996-1997 - Young Political Leader`s School, International Republican Institute
........................
Limbi cunoscute

Maghiară – limbă maternă
Engleză – nivel avansat
Germană – nivel de bază
deci...
Este normal ca in Romania sa nu treci in CV ca stii limba romana... :lol:
Si este inginer... si este suficient ca sa inteleaga despre ce este vorba... B)
poate ar trebui reamintit ca functiile de conducere implica mai mult abilitati de coordonare, planificare, strategii de dezoltare, etc.  si nu munca directa...

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
excusem me, da de ce-ar avea nevoie sa fie expert in informatica pentru a conduce un minister? daca ar fi expert in informatica ar trebui sa faca vreun antivirus or something nu sa frece menta in guvern

#5
szabo

szabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.05.2004
Propui un ministru balerin sau cofetar sau poate un manelist celebru ???

#6
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
manelist. votat!

#7
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
ce ziceti de:

*notiuni de baza despre IT
*foarte bune calitati de lider

#8
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Un om extrem de competent ar fi fost Varujan Pambuccian, care e activ are initiative ( nu uittati ca scutirea de accize pe camere foto el a propus-o), dar deh ..algoritmul politic a fost mai presus

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
...si care este problema pana acum cu noul ministru?!  :lol:

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

mister_rf, on Jan 3 2005, 13:33, said:

Esti cam carcotas...

deci...
Este normal ca in Romania sa nu treci in CV ca stii limba romana... :lol:
Si este inginer... si este suficient ca sa inteleaga despre ce este vorba... B)
poate ar trebui reamintit ca functiile de conducere implica mai mult abilitati de coordonare, planificare, strategii de dezoltare, etc.  si nu munca directa...
Poate e normal ca să nu treci româna în România, dar atunci de ce-a mai pus maghiara? Dacă scrie "limbi cunoscute", româna nu are loc, atunci dacă scria "limbi străine cunoscute" mergea și româna??

Cât despre faptul că este inginer cu diplomă, hai să fim serioși, jumătate din România este așa, nu-i o premisă suficient de solidă ca să și priceapă ceva...

și funcția de conducere tot muncă se cheamă, dar repet, ministrul nostru n-a muncit aproape deloc la viața lui, sub nici o formă .

Nu vreau să caut nod în papură, dar eu aș avea așteptări mai mari de la un ministru, tinerețea lui e singurul atu de până acum, în rest probabil va fi o marionetă facilă...

#11
corzo

corzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.12.2004
Fiind clujean, si lucrind in domeniul IT, l-am cunoscut pe Nagy Zsolt.
Afirmatia ca n-ar fi facut nimic pina acum nu prea sta. Flacaul a fost directorul economic al udmr si seful campaniei sale electorale. Deci organizatoric sta bine.
La capitolul profesional a dezvoltat reteaua nationala de comunicatii a udmr si a avut mai multe proiecte de informatizare rurala finantate de 'dincolo'.

#12
anetea

anetea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.07.2004
Un trepadus de partid nu a lucrat in mediu concurential a fost doar numit si a avut fondurile UDMR la dispozitie sa informatizeze partidul.

Aurel

#13
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

corzo, on Jan 5 2005, 07:29, said:

Fiind clujean, si lucrind in domeniul IT, l-am cunoscut pe Nagy Zsolt.
Afirmatia ca n-ar fi facut nimic pina acum nu prea sta. Flacaul a fost directorul economic al udmr si seful campaniei sale electorale. Deci organizatoric sta bine.
La capitolul profesional a dezvoltat reteaua nationala de comunicatii a udmr si a avut mai multe proiecte de informatizare rurala finantate de 'dincolo'.

<{POST_SNAPBACK}>


Si apropos, de ce campanie are nevoie UDMR cand toata lumea stie ca pe ei ii voteaza doar maghiarii lor si atat... sunt curios cu cine au concurat pe respectivul segment de alegatori ce strategie inteleapta a ales... Era sa nici nu intre in parlament, daca nu ma insel...
Oricum vad ca pe aici lumea se agita vis-a-vis de latura IT a problemei dar mai este si telecomul in aceiasi zona si nu prea il vad bine pe domnul in cauza. Poate se cere afara....:) Cineva mai sus a pomenit un nume greu in industrie care era pe lista pentru aceasta pozitie dar asta e... Poate data viitoare...

Edited by akajohn, 05 January 2005 - 09:38.


#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

corzo, on Jan 5 2005, 07:29, said:

Fiind clujean, si lucrind in domeniul IT, l-am cunoscut pe Nagy Zsolt.
Afirmatia ca n-ar fi facut nimic pina acum nu prea sta. Flacaul a fost directorul economic al udmr si seful campaniei sale electorale. Deci organizatoric sta bine.
La capitolul profesional a dezvoltat reteaua nationala de comunicatii a udmr si a avut mai multe proiecte de informatizare rurala finantate de 'dincolo'.
Nu știu de unde ai scos tu chestia cu "director economic al udmr", că nu reiese de niciunde. La fel n-am regăsit nici chestia cu "proiectele de informatizare rurala", că la cât de sărăcuț e cv-ul dumisale ar fi trebuit să pună orice ar fi avut legătură cu profesia (ca să nu mai vorbim despre hilaritatea situației în care cineva s-ar chinui să informatizeze satele când nici măcar orașele nu-s prea breze la acest capitol).

Una peste alta, oricărui om de bun simț lucrurile sunt clare aici: a făcut o facultate, apoi câteva cursuri de vară prin străinătate, apoi a fost pus direct MINISTRU PLIN!! Ãsta e genul de politician despre care s-a mai vorbit, care dacă-și pierde postul de parlamentar, șomează, că nu-l angajează nimeni în lumea reală !!

Dar faptul că n-are experiență poate că n-ar mai fi așa de important, dacă ar fi un tip cu adevărat strălucit... Dar când vezi că ideea cea mai importantă în expunerea în fața comisiilor pentru susțienerea candidaturii la minister este "introducerea cunoașterii calculatorului din primul ciclu scolar", parcă nu l-aș mai suspecta de genialitate...

Apropos, dacă v-ar cere cineva să expuneți una-două idei centrale ca să deveniți ministrul comunicațiilor și tehnologiei informațiilor, voi cu ce v-ați prezenta??  :rolleyes:

#15
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004

retele, on Jan 6 2005, 00:24, said:

Nu știu de unde ai scos tu chestia cu "director economic al udmr", că nu reiese de niciunde. La fel n-am regăsit nici chestia cu "proiectele de informatizare rurala", că la cât de sărăcuț e cv-ul dumisale ar fi trebuit să pună orice ar fi avut legătură cu profesia (ca să nu mai vorbim despre hilaritatea situației în care cineva s-ar chinui să informatizeze satele când nici măcar orașele nu-s prea breze la acest capitol).

Una peste alta, oricărui om de bun simț lucrurile sunt clare aici: a făcut o facultate, apoi câteva cursuri de vară prin străinătate, apoi a fost pus direct MINISTRU PLIN!! Ãsta e genul de politician despre care s-a mai vorbit, care dacă-și pierde postul de parlamentar, șomează, că nu-l angajează nimeni în lumea reală !!

Dar faptul că n-are experiență poate că n-ar mai fi așa de important, dacă ar fi un tip cu adevărat strălucit... Dar când vezi că ideea cea mai importantă în expunerea în fața comisiilor pentru susțienerea candidaturii la minister este "introducerea cunoașterii calculatorului din primul ciclu scolar", parcă nu l-aș mai suspecta de genialitate...

Apropos, dacă v-ar cere cineva să expuneți una-două idei centrale ca să deveniți ministrul comunicațiilor și tehnologiei informațiilor, voi cu ce v-ați prezenta??  :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>


singura idee ar fi "introducerea cunoașterii calculatorului din primul ciclu scolar", pentru ca se pare ca a avut succes :)

#16
corzo

corzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.12.2004
Titulatura era de 'vicepresedinte economic', si el decidea in privinta tuturor problemelor financiare. Chestia cu informatizarea rurala o stiu, fiindca am participat la o astfel de licitatie (banii veneau de 'dincolo').

Referitor la propuneri, pe teme de IT as marsa pe sustinerea de solutii Open Source cel putin la nivel de administratie, reducerea de taxe pentru producerea si exportul de soft si dezvoltarea unei structuri nationale de transmisii de date care sa fie accesibila (contra cost) in orice punct al tarii (ceva in genul electricitatii). In privinta comunicatiilor nu prea am idei in afara de acest ultim punct de mai sus, deoarece problemele de tarif intra in competenta pietei si a consiliului concurentei. Singura idee ar fi  obligarea retelelor de comunicatii (fixe sau mobile) de a asigura un nivel minimal de calitate (vezi congestia din retelele mobile)

#17
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
De fapt, care e esența problemei? E... ungur?

Mă gândeam că poate am destui colegi de frecat menta pe forum care să fi renunțat la a judeca un om după naționalitate ori, precum comuniștii, după dosar...

Nu-i așa, dragă retele că nu ai despre acel om decât datele subțirele din CV-ul lui? și că - cel puțin , asta dai impresia - altele nici nu mai vrei?

Ia lasă tu omul să se apuce frumușel de treabă și după ce-o face vreo poznă, n-ai decât să-l critici cât poftești. Deocamdată, ceea ce faci, seamănă al dracului cu un proces de intenție. Ce naiba?!...

#18
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
pana acum retele are dreptate, dar asta poate sa confirme si maine. am si eu prejudecati adanci fata de el....dar astept. pana atunci injur cu juma` de gura, este dreptul meu si al lui (retele) de fapt.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate