Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lungime minima traseu frigorific ...

Restaurante pescaresti prin impre...

De ce se taie unii cu lama?

Întrebare de noob
 Rezistenta la caldura vara

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe
 Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 

Sfarsitul religiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
559 replies to this topic

#271
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,992
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 21 august 2023 - 13:52, said:

Ce treaba are cu poporul evreu ?
Nu va inteleg de ce tot o dati cu ideile astea de parca dumnezeu e proprietatea evreilor.
E Dumnezeu pentru toata omenirea sa nu ?
Bineinteles ca e vorba de alegeri, findca asa cum sunt printre neamuri neprihaniti si nelegiuiti , tot asa e si printre evrei.

Păi tu ai citat o profeție din Ieremia care se referă la poporul Israel și o aplici (numa' tu știi cum) la te miri cine... :habarnam:

Cine să te mai înțeleagă și pe tine?! :habarnam:

#272
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,734
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 21 august 2023 - 13:55, said:

Păi tu ai citat o profeție din Ieremia care se referă la poporul Israel și o aplici (numa' tu știi cum) la te miri cine... Posted Image

Cine să te mai înțeleagă și pe tine?! Posted Image
Cand spui poporul israel te referi la o etnie ?
Findca in vesnicie tot israel se va numi poporul.
Vrei sa-ti traduc ce inseamna israel ? Posted Image

#273
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,992
  • Înscris: 06.03.2021
:facepalm:

#274
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,734
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 21 august 2023 - 14:16, said:

Posted Image
E profetie si se poate aplica pentru toate timpurile.
Invita pe oricine, om de rand sau rege, sa nu se bizuie pe intelegeri omenesti ci pe Dumnezeu.

#275
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,992
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 21 august 2023 - 15:03, said:

E profetie si se poate aplica pentru toate timpurile.
Invita pe oricine, om de rand sau rege, sa nu se bizuie pe intelegeri omenesti ci pe Dumnezeu.

Păi în acea profeție se vorbește depre Casa lui Israel și Casa lui Iuda, ce nu îți este clar?!
Unde vezi tu legătura cu neamurile?! 🤔

#276
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,734
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 21 august 2023 - 15:16, said:

Păi în acea profeție se vorbește depre Casa lui Israel și Casa lui Iuda, ce nu îți este clar?!
Unde vezi tu legătura cu neamurile?! ��
Casa lui iuda stiu cine sunt, casa lui israel sunt toti sfintii Lui, si nu sunt doar evrei .

#277
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,525
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 20 august 2023 - 16:59, said:

Foarte, foarte urat ai ajuns sa te exprimi la adresa Bibliei!

Dar ți se pare normal ca să existe atâtea contradicții evidente, pe persoana lui Isus? Modul cum și-a găsit ucenicii, cum s-a născut, cum a înviat, cum s-a arătat etc., sunt diferențe majore. Cine a scris toate acestea? Unii care reproduceau un mit care avea circulație pe timpul lor, sub mai multe variante, precum... Balada mioriței, bunăoară...

Dacă Biblia este inspirată de Duhul sfânt, atunci să și-o scrie cum trebuie și după aia mai vorbim!...

View PostGRATEFUL, on 20 august 2023 - 16:59, said:

E trist ca ai ajuns in faza asta....

Care ”fază”? :huh:
Faza în care eu sunt profesorul iar tu tragi chiulul de la cursul meu, în loc să vii să mai scrii și tu ceva, ca elevă, bineînțeles!Posted Image
Am 4 cursuri, Discrepanțe pe NT, încheiat în decembrie a.c., Contradicții pe VT (acesta este un copy paste de pe blogul iubitei mele, doar n-o să credeți acum că eu am găsit sutele de contradicții veterotestamentare! doh!), Impostorul Pavel, curs în desfășurare, Faptele Apostolilor, curs terminat anul trecut.
Deci mai sunt 2 cursuri la care te poți înscrie ca elevă, repet, ca elevă.Posted Image
Logic este profesor asistent-consilier, Daniel, monitorul clasei, iar Pacu, un elev, ca tine.
Posted Image

#278
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,992
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 21 august 2023 - 16:08, said:

Casa lui iuda stiu cine sunt, casa lui israel sunt toti sfintii Lui, si nu sunt doar evrei .

Cum ai ajuns la concluzia asta?! :)

#279
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,525
  • Înscris: 16.03.2004
Cereți pastorilor să vă dea înapoi toate zeciuielile pe care le-ați plătit ca proștii, so, ask for a refund! Ați învățat numai prostii! Aici sunt adevăratele cursuri!

#280
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,525
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 20 august 2023 - 16:59, said:

Foarte, foarte urat ai ajuns sa te exprimi la adresa Bibliei!

Uite o mostră ca să realizezi și tu, câtă dreptate am!
Iată, chestia asta o poate observa oricine:

BVA:
Marcu 1:14 După ce Ioan a fost arestat și băgat în închisoare, Isus a venit în Galileea și predica Vestea Bună a lui Dumnezeu. 15 El zicea: „Timpul a expirat! Regatul lui Dumnezeu este aproape. Pocăiți-vă și credeți (ca adevărată) Vestea Bună pe care v-o prezint!” 16 În timp ce trecea pe lângă Marea Galileeii, Isus a văzut doi frați care se numeau Simon și Andrei. Ei lansau în mare o plasă de prins pește, pentru că erau pescari.
  • primii ucenici, Andrei și Petru, sunt găsiți când aceștia pescuiau în Marea Galileei, iar Ioan Botezătorul fusese deja închis și băgat în închisoare



Ioan 1:35 A doua zi, Ioan era din nou împreună cu doi dintre discipolii lui. 36 Și în timp ce privea pe Isus umblând, a zis: „Acesta este «Mielul lui Dumnezeu»!” 37 Cei doi discipoli care îl auziseră zicând aceste cuvinte, au mers după Isus. 38 El S-a întors; și când i-a văzut că Îl urmează, le-a zis: „Ce doriți?” Numindu-L „Învățător” (în limba aramaică), ei I-au răspuns: „Rabi, unde locuiești?” 39 El le-a zis: „Veniți să vedeți!” Ei s-au dus și au văzut unde locuia; și au rămas la El în acea zi. (Când au ajuns acolo,) era a zecea oră din zi. 40 Unul dintre cei doi care Îl urmaseră pe Isus după ce auziseră cuvintele lui Ioan, era Andrei – fratele lui Simon Petru. 41 El a fost primul care l-a informat pe Petru, zicându-i: „Noi L-am găsit pe «Mesia»!” – care (în limba greacă) se traduce prin „Cristos” –. 42 El l-a adus (pe Petru) la Isus, care l-a privit și i-a zis: „Tu ești Simon, fiul lui Iona. Tu te vei numi (și) «Chifa».” – Acest nume (în limba greacă) se traduce cu „Petru”. 43 A doua zi, Isus a vrut să Se ducă în Galileea.
  • Andrei și Petru, primii ucenici, sunt deja ucenicii lui Ioan Botezătorul care nu este închis în pușcărie, căci informează pe acești doi ucenici ai săi, despre Isus. După ce Andrei și Petru devin ucenicii lui Isus, Acesta se îndreaptă spre Galileea.

---------------------

Care versiune este cea corectă? Cum armonizezi? Deci, Grateful? :huh:
Acesta a fost doar un exemplu, sunt cu sutele în Noul Testament, și, de asemenea, în Vechiul testament.

#281
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,525
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 20 august 2023 - 16:59, said:

In ultimul timp( deja destul de multa vreme!) cauti sa discreditezi Scriptura,

Da, încercăm, prin cursurile noastre, să parcurgem toată Biblia. Unele cărți din Biblie nu vor fi discutate, fiindcă nu avem ce extrage de acolo, deci vom trece peste psalmi, proverbe, ecleziast, etc.

#282
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,734
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 23 august 2023 - 07:05, said:

Da, încercăm, prin cursurile noastre, să parcurgem toată Biblia.
Te referi la Franny cand zici "noi" ? Posted Image
io vreau sa ascult si sa vad un videoclip cu ea cand face o prezentare din astea pe care le scrii tu aici.

#283
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,525
  • Înscris: 16.03.2004
În curând vor apărea în format digital, Franny la asta lucrează, la un podcast, unde va discuta toate contradicțiile pe care le-am scris și eu pe forum. Socotiți-vă fericiți fiindcă voi le-ați aflat primii! Nu găsiți așa ceva în nicio carte!

#284
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,525
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdark, on 23 august 2023 - 06:18, said:

Uite o mostră ca să realizezi și tu, câtă dreptate am!
Iată, chestia asta o poate observa oricine:

BVA:
Marcu 1:14 După ce Ioan a fost arestat și băgat în închisoare, Isus a venit în Galileea și predica Vestea Bună a lui Dumnezeu. 15 El zicea: „Timpul a expirat! Regatul lui Dumnezeu este aproape. Pocăiți-vă și credeți (ca adevărată) Vestea Bună pe care v-o prezint!” 16 În timp ce trecea pe lângă Marea Galileeii, Isus a văzut doi frați care se numeau Simon și Andrei. Ei lansau în mare o plasă de prins pește, pentru că erau pescari.
  • primii ucenici, Andrei și Petru, sunt găsiți când aceștia pescuiau în Marea Galileei, iar Ioan Botezătorul fusese deja închis și băgat în închisoare


Ioan 1:35 A doua zi, Ioan era din nou împreună cu doi dintre discipolii lui. 36 Și în timp ce privea pe Isus umblând, a zis: „Acesta este «Mielul lui Dumnezeu»!” 37 Cei doi discipoli care îl auziseră zicând aceste cuvinte, au mers după Isus. 38 El S-a întors; și când i-a văzut că Îl urmează, le-a zis: „Ce doriți?” Numindu-L „Învățător” (în limba aramaică), ei I-au răspuns: „Rabi, unde locuiești?” 39 El le-a zis: „Veniți să vedeți!” Ei s-au dus și au văzut unde locuia; și au rămas la El în acea zi. (Când au ajuns acolo,) era a zecea oră din zi. 40 Unul dintre cei doi care Îl urmaseră pe Isus după ce auziseră cuvintele lui Ioan, era Andrei – fratele lui Simon Petru. 41 El a fost primul care l-a informat pe Petru, zicându-i: „Noi L-am găsit pe «Mesia»!” – care (în limba greacă) se traduce prin „Cristos” –. 42 El l-a adus (pe Petru) la Isus, care l-a privit și i-a zis: „Tu ești Simon, fiul lui Iona. Tu te vei numi (și) «Chifa».” – Acest nume (în limba greacă) se traduce cu „Petru”. 43 A doua zi, Isus a vrut să Se ducă în Galileea.
  • Andrei și Petru, primii ucenici, sunt deja ucenicii lui Ioan Botezătorul care nu este închis în pușcărie, căci informează pe acești doi ucenici ai săi, despre Isus. După ce Andrei și Petru devin ucenicii lui Isus, Acesta se îndreaptă spre Galileea.
---------------------

Care versiune este cea corectă? Cum armonizezi? Deci, Grateful? Posted Image
Acesta a fost doar un exemplu, sunt cu sutele în Noul Testament, și, de asemenea, în Vechiul testament.


Ca să nu mai zic că numele de ”Petru”, cum îl primește acest apostol numit [înainte] Simon? Ori ca în Sinoptici, ca ”premiu” pentru că Simon primește o descoperire de la Tatăl, că Isus este Cristosul, ori atunci când Andrei îl prezintă lui Isus.
Dar dacă am continua cu toate contradicțiile pe care le putem scoate, nu am mai termina... 2 ani de zile!

Deci Evangheliile, cele patru canonice, nu se pun în acord cu privire la nașterea lui Isus, la modul cum își găsește apostolii, la învierea Sa. Deci lucrurile principale, de bază, sunt vraiște! Deosebirile sunt fundamentale. Și mai avem pretenția că cele patru evanghelii sunt scrise de Marcu, Matei, Luca și Ioan? Dacă ei sunt autorii, atunci probabil că erau băuți bine, când au scris!

#285
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,525
  • Înscris: 16.03.2004
Sper că ți-am trezit curiozitatea, Grateful!Posted Image  Mai multe poți afla dacă vei participa la cursurile mele. Vino la curs! 2 cursuri [încă] sunt în plină desfășurare: Contradicții pe Vechiul testament și Pavel Impostorul. Ritmul este în așa fel încât toți elevii să poată răspunde. Nu ne grăbim. Nu este ușor să produci un astfel de curs, trebuie să fii atent la ce scrii, ca să nu te faci de râs! Colegul Logic abia așteaptă să mă prindă pe picior greșit, tu ce crezi...[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539875-icon_biggrin.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]...
Odată ce ai greșit, după aia nu te mai bucuri de nicio credibilitate! ...Posted Image....
Ca profesor, trebuie să fii fără greșeală! No errors!
Evident, glumesc! Nu este niciun profesor, niciun elev, doar purtăm discuții pe niște subiecte importate, atâta tot.

Edited by dark, 23 August 2023 - 11:46.


#286
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,525
  • Înscris: 16.03.2004
Deci ai înțeles, Grateful? Eu nu termin lecția, până când elevii mei nu înțeleg totul!

apostolul Andrei:

în Marcu și Matei:
- este pescar, Isus îl racolează atunci când era împreună cu Simon, fratele lui, la marea Galileei, pescuind. Isus îl cheamă să devină pescar de oameni, cei doi frați lasă mrejele și urmează pe Isus. Ioan Botezătorul era închis în temniță.

în Ioan
- Andrei este ucenicul lui Ioan Botezătorul care nu este închis în temniță, dimpotrivă, până la arestarea sa, Isus merge în Galileea: Cana, Capernaum și are timp să se întoarcă în Iudeea, unde va boteza cot la cot cu Ioan, dar în locații diferite, Isus la râul Iordan, Ioan în Enon, la apele Salim. Deci Andrei îl abordează pe Isus și nu invers, când este împreună cu un alt ucenic, nu cu fratele său Simon! De ce face asta Andrei? Fiindcă Ioan Botezătorul îi spune că Isus este Mielul lui Dumnezeu. Andrei, entuziasmat că găsise pe Mesia și că văzuse chiar casa unde acesta locuia, se întoarce și-l aduce și pe Simon, fratele lui. Toate acestea au loc în Iudeea, nu în Galileea, ca în Marcu și Matei. Ei bine, următorii apostoli sunt Filip și Natanael, nicidecum pescarii Boanerghes, adică fiii lui Zevedei: Ioan și Iacov, ca în Marcu și Matei. Natanael nu apare în Sinoptici deloc.

Apostolul Andrei, ocrotitorul României, a fost el primul chemat, cum zic popii? Da..., nu... depinde ce evanghelie citim, în Ioan este declarat ”primul chemat”, dar în Marcu și Matei...nu, căci este cu fratele său Simon la pescuit...și sunt racolați împreună...:ermm:...

#287
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,525
  • Înscris: 16.03.2004
Iar acesta, cum am spus, este doar un exemplu. Celsus, filozoful neoplatonician și împăratul Iulian, au citit și ei cele 4 evanghelii canonice, aprobate de episcopii creștini de atunci. Prin urmare, au apărut niște lucrări contra creștinismului, în care ”detractorii” creștinismului ziceau: măi, nașterea lui Isus, învierea lui Isus, modul cum și-a găsit ucenicii, toate sunt diferite, de la o evanghelie la alta, plus multe alte diferențe, spre exemplu, scria Celsus, că în Marcu, familia lui Isus, adică mama și frații, cred că Isus ”și-a ieșit din minți” - Marcu 3:21, pe când în Ioan, dimpotrivă, primul semn al lui Isus a fost transformarea apei în vin, la rugămintea... mamei Sale! Deci cum ar fi putut mama și frații să creadă că Isus și-a ieșit din minți, dacă primul semn, prima minune a lui Isus, a fost la solicitarea mamei? :huh: Zdrang!

VDC:
Ioan 2:4. Isus i-a raspuns: "Femeie, ce am a face Eu cu tine? Nu Mi-a venit inca ceasul."
5. Mama Lui a zis slugilor: "Sa faceti orice va va zice."
...
11. Acest inceput al semnelor Lui l-a facut Isus in Cana din Galileea. El Si-a aratat slava Sa, si ucenicii Lui au crezut in El.

Contradicția asta a fost observată de Celsus, primul.
În fine... dacă ne lungim așa, nu mai terminăm până mâine... toate acestea sunt prezentate în cursul intrat în legendă, care a șocat un întreg mapamond, ”Discrepanțe”...
Gata... mă opresc aici! Cine vrea să învețe, să învețe, cine nu... treaba lui!
Ciao a tutti!

[ https://media0.giphy.com/media/1FyH8FRdBNIXnTfZzO/giphy.gif?cid=ecf05e47590mw2sgewwg0ragba0gwtwirrs4zvzg27bof3qz&ep=v1_stickers_search&rid=giphy.gif&ct=s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#288
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,525
  • Înscris: 16.03.2004
Mihail Manole, adică ”meșterul” Manole te invită, pentru o perioadă limitată de timp, să participi la cursurile lui, gratuit, dar să știi, că, după ce perioada limitată trece, fiecare curs va costa 299 euro. Directoarea Hrișcă de la școala lui Ric Cunigan zicea într-un interviu că puteau face gratuite aceste cursuri, dar în felul acesta, cum își mai manifestau aprecierea studenții? Cu cât mai scumpe, cu atât se vede că cursanții apreciază acele cursuri, deoarece sunt dispuși să plătească atât cât cere Hrișcă!
Deci penticostalii pot face și gratuit, spre exemplu, lucrarea de evanghelizare. Dar, de ce nu mai bine ar costa, să zicem 20.000 euro, pentru 5 zile de ”acțiune”? Ce, banii contează? Banii nu contează!....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate