Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

Refuzare testare droguri la fata locului

* * - - - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
447 răspunsuri în acest subiect

#109
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.386
  • Înscris: 05.06.2002
Alte tari cum au rezolvat problema asta, ca nu-i Romania prima tara care se confrunta cu problema asta?

#110
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.063
  • Înscris: 04.10.2007

View PostFane, on 07 aprilie 2023 - 12:12, said:

Alte tari cum au rezolvat problema asta, ca nu-i Romania prima tara care se confrunta cu problema asta?

Eu refuz sa cred ca exista vreo tara in lumea asta in care primesti un cacat de rezultat ce se poate face in 1-2 ore in 6 luni... cred ca si in Somalia, Congo, si Niger primesti in cateva zile rezultatul.
La restul ma gandesc ca e simplu... iesit pozitiv la jucariile politiei te duce la spital la recoltat, sta acolo cu tine 1-2 ore, iese rezultatul, daca esti negativ, papa si la gara, daca esti pozitiv incepe distractia...

La privat primesti rezultatele toxicologice in aceeas zi, dimineata dai sange/urina la 12 ai rezultatul... numai la stat le ia 6 luni... vai mama lor.

Editat de mirel3003, 07 aprilie 2023 - 12:55.


#111
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.386
  • Înscris: 05.06.2002
Pai cam asta pare a fi solutia. Presiune pe autoritati sa grabeasca testele toxicologice.

Testele astea sunt facute de laboratoare private care au ceva contracte cu politia sau spitalul, cu toate ca nu-i prea normal, nu se poate institui o “taxa de urgenta” si sa-ti dea rezultatele intr-un timp rezonabil?

#112
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.380
  • Înscris: 09.07.2005

View Postandreic, on 06 aprilie 2023 - 09:23, said:

Deci... morala topicului, mai multa responsabilitate in ce consumati inainte de volan, nu tot ce se consuma pe vremea bunicii e drug free si nici unele medicamente. Deja nu se mai poate cel putin in capitala, in cartiere cu pib mai mare gen Dorobanti/Primaverii sau pe langa cluburi deja e aproape imposibil sa nu vezi cate un drogat la volan, ii vezi dupa cum accelereaza si franeaza si dupa cum nu reusesc sa mentina mijlocul benzii, oscileaza constant si nu ca prostii aia cu canalele, asa de-a dreptul fara motiv. Trebuie intrat in ei USA style ca nu mai merge Posted Image Drug test peste tot si retras permise chiar daca smioc Posted Image
Sa vezi ce smiorc o sa faci si tu cand o sa ai un fals pozitiv si ramai fara permis. Sunt studii serioase care arata ca 10% din testele salivare ies fals pozitive.  De aia pe testul ala scrie ca testul trebuie confirmat prin analiza de laborator.

#113
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.148
  • Înscris: 15.08.2005

View Postmirel3003, on 07 aprilie 2023 - 12:53, said:

Eu refuz sa cred ca exista vreo tara in lumea asta in care primesti un cacat de rezultat ce se poate face in 1-2 ore in 6 luni... cred ca si in Somalia, Congo, si Niger primesti in cateva zile rezultatul.
La restul ma gandesc ca e simplu... iesit pozitiv la jucariile politiei te duce la spital la recoltat, sta acolo cu tine 1-2 ore, iese rezultatul, daca esti negativ, papa si la gara, daca esti pozitiv incepe distractia...

La privat primesti rezultatele toxicologice in aceeas zi, dimineata dai sange/urina la 12 ai rezultatul... numai la stat le ia 6 luni... vai mama lor.
varianta ta ar fi cea mai buna: daca testul de saliva arata pozitiv, sa te duca la test de sange si daca si acolo iesi pozitiv, sa iti retina permisul.

dar tocmai aici e problema: ca legislatia prevede ca daca ai consumat substante psihotrope (nu conteaza in ce cantiate) ti se retine permisul.
adica daca iesi pozitiv la testul de saliva iti retine permisul.
de asemenea si daca refuzi testul cu saliva si te duce la recoltare de sange iar ti se retine permisul pana vin rezultatele. si rezultatele dureaza luni de zile.

ptr ca legea e scrisa prost si procedurile politiei sunt si mai proaste.


uita-te cat a durat neclaritatea cu giratoriul si cine are prioritate la iesirea din giratoriu. a trecut cativa ani pana sa vina cu o clarificare care sa explice clar regula de prioritate.
si acolo era simplu, nu o complicaciune cu analize, rezultate si altele.

#114
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.141
  • Înscris: 03.12.2005
dar eu acum intreb un lucru: testul asta de depistare a drogurilor se da tuturor soferilor opriti sau doar cei suspectati de politist ca ar fi drogati ?
ca mi se pare oarecum normal ca daca politistul are suspiciunea ca esti drogat sa te si testeze ca sa aiba o confirmare.
dar nu cred ca te testeaza doar asa, tam-nesam in trafic doar fiindca n-are politaiul ce face.

#115
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.969
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadrian_r5, on 07 aprilie 2023 - 12:09, said:

Ce masuri iei ... nu te mai urci la volan ?
Nu consum prostii.

View PostTonic Water, on 07 aprilie 2023 - 14:44, said:

Sa vezi ce smiorc o sa faci si tu cand o sa ai un fals pozitiv si ramai fara permis. Sunt studii serioase care arata ca 10% din testele salivare ies fals pozitive.
Sunt si multe povesti, lasa ca riscul merita macar sa stii ca nu se urca pe tine un drogat in trafic, nu mai smioc atata...

#116
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.083
  • Înscris: 21.03.2020
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ytGRaJMLbuI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Hai la spital dupa interviul de laudat drugtestul Posted Image

#117
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.386
  • Înscris: 05.06.2002
Ala a luat xanax. Majoritatea nu stiu ca-i incompatibil cu condusul si ca se elimina greu din corp. Nu realizeaza ca pilula care o luau ei de ani de zile cand nu puteau sa doarma si erau anxiosi e acu in aceiasi categorie cu drogurile (merge bine combinata cu alcool ;) ). In mintea lor drogurile sunt nite chestii care le cumperi de la dubiosi si iti iau mintile. Au citit ei ceva pe prospect dar n-au bagat in seama ca nu auzisera ca cineva sa aiba probleme ca a luat xanax si a condus, pana acuma. Eu inclin sa cred ca nu-i fals pozitiv, e nestiinta, dar asta nu prea scuza.

Editat de Fane, 09 aprilie 2023 - 19:40.


#118
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.083
  • Înscris: 21.03.2020
Deci care luati pastile mai bine predati carnetul... Nu se stie de unde te loveste norocul.

Victime colaterale. Da nu mai bine ceri direct analize la spital ca sa scapi de erori, dosare si alergaturi?

Cel mai probabil laboratorul nu te scoate drogat de la un xanax sau picaturi nazale...

#119
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.386
  • Înscris: 05.06.2002
Ba te scoate si cand il iei nu te urci la volan. Nu-i compatibil cu condusul.

#120
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.083
  • Înscris: 21.03.2020
Hai sa luam Xanaxul de exemplu daca tot l-am pomenit, ce scrie in prospect:

Quote

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Xanax va poate face sa va simtiti somnoros sau ametit, cu pierderea puterii de concentrare, asa incat este foarte important sa nu conduceti vehicule si sa nu folositi utilaje pana cand nu ati stabilit cum va afecteaza medicamentul.

Nu spune ca e interzis sa conduci din ce inteleg eu....

mai ales daca il iei noaptea ptr. insomnii sa zicem

#121
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.879
  • Înscris: 20.05.2013
Sa stabilim mai intai ce intelegem prin fals pozitiv: nu am luat nici un fel de pastila care are indicatie in prospect " se recomanda sa nu conduceti.." si testul e pozitiv. In restul cazurilor, in care se iau medicamente pe baza prescriptiei ( sau la liber) si substanta activa e identica cu substantele considerate "droguri" de catre aparat, atunci nu e fals pozitiv, e pozitiv curat.

Trebuie verificat daca e un vid in legislatie: exista o lista legiferata cu substantele sub influenta carora nu ai voie sa conduci? Ca sofer trebuie sa fii informat si sa eviti o astfel de situatie.

Drogurile nu au fost inventate de interlopi ci de doctori. Majoritatea drogurilor au fost sau sunt inca folosite in scop terapeutic. Dar nu conteaza daca ti-a dat-o un doctor sau ai cumparat-o te la coltul strazii, daca ai in sange morfina, testul de droguri trebuie sa iasa pozitiv, iar tu nu trebuie sa urci la volan.

Vor veni multi sa spuna "erau doar urme", "nu sunt afectat de substanta" etc. De unde stiti efectul substantei asupra performantelor voastre de soferi? A facut cineva teste pe voi? Au fost testate refelxele in trafic fara consum, imediat dupa consum, la o ora, 2 ore, 10 ore, 1 zi etc dupa consum? Parerea  voastra nu conteaza, drumurile pe margini sunt pline de cruci ale celor care au pierdut controlul masinii.

#122
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.598
  • Înscris: 10.01.2019
Mai fratilor, hai sa ne intelegem: se recomanda e una , se interzice e alta. Ar trebui si prospectele medicamentelor si medicii care dau tratamentele si farmacistii care le vand sa atraga atentia pacientilor si sa ne lamureasca cineva cum ar trebui sa luam aceste medicamente si dupa cum timp putem conduce.

Editat de AlexD2, 09 aprilie 2023 - 23:35.


#123
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.386
  • Înscris: 05.06.2002
Condusul pe drumurile publice e reglementat de lege, in speta codul rutier.

#124
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.598
  • Înscris: 10.01.2019
Cand e vorba de substante psihoactive codul rutier face o referire generica fara a nominaliza aceste substante. Probabil ca aceste substante psihoactive sunt definite de alte legislatii, dar lipsa unei nominalizari directe a acestora in codul rutier ne trimite prea usor la nerespectarea unei legi care ar trebui sa fie usor accesibila. Dar problema cea mai grava mi se pare sintagma "sub influenta" . Daca la alcool acesta problema este clar definita prin stabilirea unor praguri usor de depistat si usor intelese de catre conducatorii auto dat fiind si experienta indelungata in acest domeniu, el fiind reglementat, intr-un fel sau altul , de foarte mult timp, acesta "influenta a substantelor psihoactive" imi pare prea putin reglementata. Si nu ma refer aici la substante interzise/droguri, ci la substante permise pt tratamente Adica simplu spus: ai luat un tratament. cum stabilim ca mai suntem sub influenta acestei substante si asta pt ca din cate stiu eu, simpla detectare a unei astfel de substante in organism poate sa se faca la foarte mult timp de la consumul acesteia, cand in mod evident influenta asupra conducerii autovehicolului este nula.

#125
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.386
  • Înscris: 05.06.2002
Alcoolul e metabolizat de ficat. Adica dupa ce bei ficatul se ocupa de descompunerea lui. De asta la alcool se poate ca seara sa fi baut doua beri si dimineata sa ai alcolemie zero. Chestia asta nu se prea intampla la alte substante. Ele asteapta sa fie eliminate din organism prin urina. De asta se gasesc concentratii mici de substanta in sange si la cateva zile dupa ce le-ai consumat. Chestia asta n-o inteleg soferii.

Pe de alta parte si legea e foarte restrictiva, ar fi normal sa stabileasca niste praguri, fiindca acele urme de substanta care raman in organism multa vreme nu inseamna si ca tu ai mai fi afectat de acea substanta. Concentratiile sunt f. mici. Astfel se evita si celebra depistare pozitiva dupa ce ai mancat mac.

De exemplu la o tigara de marijuana te detecteaza la 5-6 zile dupa ce ai fumat-o. Nu se poate spune ca tu esti afectat de ea tot timpul asta, de la o bucata concentratia de substanta din sange e prea mica sa mai aiba vreun efect, dar totusi aparatul si analizele o detecteaza.

#126
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.083
  • Înscris: 21.03.2020
Pai daca se stabilesc niste praguri testul ala e degeaba la medicamente... trebuie tot in laborator. In laborator urme de medicamente are cam oricine dar asta nu inseamna ca toti sunt drogati. Pune test la coca heroina THC si restul tampeniilor nu asa general si fara control... pe urma tu alergi sa demonstrezi ca esti sanatos!
Exista indicii pentru consum de droguri fara tampenia aia de test, ai pupile dilatate, ochii sticlosi, esti incoerent samd etc...

Oricum stiam ca doctorii care prescriu medicamentele astea suspecte au responsabilitatea sa raporteze undeva pacientii care nu pot conduce pe langa ca-i informeaza si pe respectivii. Ei stiu cel mai bine cand si daca e cazul sa nu conduci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate